Съобщение

Collapse
No announcement yet.

НАГРЪДНИ ОТЛИЧИТЕЛНИ ЗНАЦИ В БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Нагръдни знаци

    От мен едно Орле
    Attached Files

    Comment


      Здравейте. Някаква идея каква е тази значка и от кой период е?



      P.S. Ако не се отваря картинката, ето линк - https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink
      блян вихрен понесен
      над степ ековита,
      ужасната песен
      на конски копита!

      Comment


        Click image for larger version

Name:	Без име.png
Views:	1
Size:	73.4 КБ
ID:	530168Здравейте, разгледах темата набързо и видях на едната страница една значка - полска подобна на тази, за която се нуждая от информация. Не знам дали е полска, но летеца на който е принадлежала след специализацията си на Щуките в Германия е пратен и в Полша.

        Comment


          den40 написа Виж мнение
          такава значка от НШЗО "Христо Ботев". Даваха я безплатно на изкаралите отличен успех на изпитите през 1980 г. Другите можеха да я получат срещу 5 лева.
          всички завършили 1985 в Плевен я получаваха безплатно, имаше доста дефектни, можеше да се закупи допълнителна за 2 лева.

          Comment


            трудовак написа Виж мнение
            Според мен една по-широка класификация трябва да включва и знаците на паравоенните обществени и спортни организации - връзката им с отбранителните способности на държавата и с въоръжените сили е съвсем пряка. Да си припомним само Стрелецките (стрелковите) дружества, спортната организация "Юнак", Съюзите за противохимическа и противовъздушна защита, младежката организация "Бранник", БЧК през 40-те год., след Девети - ДОСО (по-късно ОСО) и т.н.
            Ето няколко на ДОСО от 50-те и 60-те години:
            значка на движението Народен стрелец,
            значка за противовъздушна и химическа отбрана,
            значка за участие в морски многобой.
            Снощи направих това във Фликр 1959 DOSO General Overview и 1959 DOSO General structure

            Използвах екранна снимка на значката за морския многобой от вашия форум,
            че ми хареса повече от предходна, по-семпла значка за същото, за което Ви благодаря.

            Не открих значки за летци на ДОСО, и мисля, че тази за парашутистите е военна.
            Снощи поисках такива от малка група, на парашутисти днес, във Фейсбук.
            С удоволствие бих обогатила снимката с илюстрация значки всички описани дейности.
            Спестила съм обучението на сапьори и взривчици.
            Астронавтиката е секция, която малко по-късно се прехвърля към БАН.
            1959 се поставя съвсем отговорно (вкл. нормативно уредено), планово обучение по окръзи, видове и брой донаборници.
            В първенства, централни първенства, републикански първенства на ДОСО, 5 спартакиади на ДОСО до 1959,
            участие на ДОСО отбори в спартакиади и първенства на БСФС- до 1959, ветроходни, гребни и щурмански походи, масови преплувания в Черно море. (Дунав преплуванията са по-късно).

            Актуализирах , 29 април, малко съдържанието и подменям тук 2-та линка.
            Съжалявам, че нямам образи на всички значки. Произвеждани са в неголеми количества, и не са раздавани масово.
            Last edited by seahorse; 01-05-2012, 21:16. Причина: Подмяна на съдържанието в линковете и добавяне ист.ДОСО инфо

            Comment


              Въпрос за три ордена

              Здравейте,
              Може ли някой да рапознае прикачените ордени?
              Единият от тях трябва да е кръст за храброст 4 степен 2 клас (предполагам, че е червеният). Кръглият е очевидно медал за заслуга. Белият кръст не знам какъв е.
              Ще съм благодарен ако споделите информация за тези отличия - на кого са връчвани, кога, за какви заслуги.
              Благодаря предварително
              Attached Files
              "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
              FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

              Comment


                една от картинките не се качи - пробвам пак
                Attached Files
                "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                Comment


                  Правилно кръста с червения емайл е орден За Храброст 4-та степен втори клас ,за офицери,емисия 1915г.Кръста с белия емайл е орден Свети Александър 5-та степен с мечове по средата,даван е на младши офицери.Това което мислиш за медал е орден За заслуга Фердинандова царска емисия,сребърен,също е даван на офицери.

                  Comment


                    нагрьден знак на парашутист

                    Click image for larger version

Name:	IMGP2375.JPG
Views:	1
Size:	566.3 КБ
ID:	531683Click image for larger version

Name:	IMGP2380.JPG
Views:	1
Size:	497.4 КБ
ID:	531684Click image for larger version

Name:	IMGP2377.JPG
Views:	1
Size:	536.5 КБ
ID:	531685
                    Здравейте,искам да науча нещо интересно за този отличителен знак .Получен е през 1947г.Нека всички, които се интересуват да ми пишат ,ще ми бъде много приятно.Предполагам, че е част от историята на парашутизма от 1943г.-1947г.

                    Comment


                      Относно белият кръст по-нагоре:

                      Учреден с Княжески рескрипт на 25 декември 1881 г. в чест на небесния покровител на Княз Александър ². В основата му заляга Домашният орден на Хесенското херцогство "Филип Великодушни", от който владетелски дом произхожда първият Български Владетел. Първоначално е замислен в пет степени и Огърлие, но впоследствие се офирмат шест степени, Малко и Голямо огърлие, а през 1908 г. и степента Велик кръст. Постепенно се оформят и военновременните степени с мечове по средата и над кръста. С ордена се награждават български и чужди поданици по личното благоволение на Монарха, който е Великият магистър. Известният фалерист И. Стойчев споделя, че скоро след възшествието си на българския престол Княз Фердинанд приема в Червения салон на Софийския дворец кавалерите на ордена "Свети Александър" облечен в пурпурночервена мантия в цвета на орденския шарф.

                      Орденът представлява емайлиран в бяло артилерийски кръст със златни или сребърни кантове, в зависимост от степента. Във вимпела на аверса е поставен стилизиран надпис на името на ордена, а в пръстена наоколо девизът: "СЪ НАМИ БОГЪ", под него лаврови клончета. На реверса е поставено бяло поле с надпис "19 ФЕВРАЛЪ 1878" - датата на подписването на Санстефанския прелиминарен мирен договор. Над него Царска (Княжеска) корона с пуснати кисти. Първата степен се носи на пурпурночервена моарена лента през дясното рамо с розетка в края. Тя има и своята звезда, която представлява осемлъчева сребърна звезда, в чийто център е поставен аверсът на ордена.

                      Comment


                        въпрос за отличителни знаци

                        Някой може ли да ме осветли - какви са тези отличителни знаци?
                        И въобще - има ли в интернета що-годе свесен каталог?
                        Търсих по уикито - ама много е нефелно в тази област...
                        Click image for larger version

Name:	medal_8_cr.jpg
Views:	1
Size:	126.4 КБ
ID:	538579Click image for larger version

Name:	medals_2_cr.jpg
Views:	1
Size:	37.8 КБ
ID:	538580
                        Last edited by Изчезнал Безследно; 25-01-2014, 20:23.
                        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                        Comment


                          Пръвият знак с лъва е Знак за раняване.
                          Другото е фрачна миниатюра на Ордена за Храброст.
                          Кавалерите на Ордена за Храброст са носели такива миниатюри на цивилните си дрехи!
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            Благодаря много!
                            А това тука кръст за храброст 4-та степен 1-ви клас ли е? Или нещо съм объркал?
                            Attached Files
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              Да това е орденът "За храброст" IVст. Iкл.
                              По всяка вероятност на раменете има години.

                              А между другото това от предишната снимка в дясно не е миниатюра, а значка!

                              Comment


                                Click image for larger version

Name:	CAM00151.jpg
Views:	1
Size:	583.4 КБ
ID:	538888Здравейте. И аз имам същия знак не знам какъв е и каква му е цената.И ако може да ми препоръчате точния човек които може да ми даде точна информация и цена,
                                Last edited by moni74; 16-02-2014, 09:30.

                                Comment

                                Working...
                                X