Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произход и история на древните българи

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    За блъгарите

    Ето го и как гърците са изписвали българин.
    Meilleur service client, taux d’interêt et offre de bienvenue ? Trouvez la banque en ligne qui vous convient grâce à notre comparatif/guide et économisez en moyenne 150 euros par an !


    На мене ми се струва, че са се опитвали да изпишат ъ.
    "... Проговаря сам цар Иван Шишман:
    - Боже силни, боже създателю,
    помогни ни с сила и юнашество!
    Бой ще да ся бием на Софийско поле,
    кръв ще леем за Христово име,
    ще прославим християнска вяра."

    Comment


      Гърците изписват "българи" така:
      А "България" изписват така: Βουλγαρια
      "БЛЪГАРЬСКОМЬ", "БЛЬГАРОМЪ" и "БЛЬГАР¯ΝЬ" са писани на славянски език.
      А как е звучало на булгарски език, не можем да твърдим с голяма сигурност.

      @ tonev: Аз нямам докторска диплома, която да заложа, но мисля, че чистата захар има над 400 kkal/100 г. Ядките май имаха още повече kkal. Но учените-атеисти твърдят, че благодарение на месото маймунският мозък е евоюлирал в човешки. Та твърдението, че месото дава повече енергия не мисля, че трябва да се абсолютизира.
      По въпроса за цените на храните от животински и растителен произход. Не знам от къде си купуваш храна, но в магазина, който посещавам, храната от животински произход е принципно по-скъпа. А при прабългарите месото може да е било по-евтино, защото са разполагали с него в големи количества. Ако не са произвеждали растителни храни може да са си ги набавяли на доста високи цени. И тогава е действал пазарния механизъм - търсене/предлагане. Затова някои номади са предпочитали да си набавят каквото им трябва чрез грабежи.:mhehe: Та и това твърдение не трябва да се абсолютизира.
      Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 07-04-2007, 14:01.

      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

      Comment


        Каква стана тя? Вместо да се обсъждат строителни традиции (Мадарски конник, Плиска, Преслав, Болгар, Биляр, Сувар и др) или да се обърне внимание на преднамерено некоректния превод на Гюзелев на Ал - Масуди, превръщащ "religion de mages" в "езичество" тук безплодно се пита кой яде повече месо и защо го яде! Имам чувството че съм попаднала в "Бързо, лесно, вкусно"

        Comment


          Dilana написа
          Каква стана тя? Вместо да се обсъждат строителни традиции (Мадарски конник, Плиска, Преслав, Болгар, Биляр, Сувар и др) или да се обърне внимание на преднамерено некоректния превод на Гюзелев на Ал - Масуди, превръщащ "religion de mages" в "езичество" тук безплодно се пита кой яде повече месо и защо го яде! Имам чувството че съм попаднала в "Бързо, лесно, вкусно"
          Строителни традиции?
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            Ок, напишете нещо за тези строителни традиции, на мен ще ми е инересно да прочета. Но нещо конкретно.

            Comment


              Ето това са архитектурни паметници от 10-13 век в Болгар Велики ... забележете основните елементи наложени от исляма и арабската архитектурна традиция - мда - много самобитно.
              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

              请您死在地狱般的阵痛
              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
              きさまはしんでくださいませんか
              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

              Comment


                А това тук са останките от преслав и плиска - забележете тези изящни "самобитни" гръцки колони и тези характерни само за прабългарската архитектура "византийски" елементи.

                Вижте сега - едно е да имах свестни българи-архитекти които са се поучили на нужното място и у нужните хора и са сътворили нещо хубаво - друго е да си измисляме нови стилове в архитектурата.
                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                请您死在地狱般的阵痛
                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                きさまはしんでくださいませんか
                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                Comment


                  Айде и Мадарският конник - забележителното в него не е самото изображение, колкото мястото и начина по който е направено - хората доста са се покатерили и постарали. Що се отнася до изображението - поразгледайте иконите на Св.Георги или други иконически изображениея на конници и ще видите че конникът е изобразен в най-светлите "прабългарски" традиции на източноправославното иконописство.

                  И докато рових да видя какво точно е езичество и защо булгарите да не са били езичници намерих нещо, което сигурно много ще хареса на Август

                  Язычество (от церковнославянского «языкъ» — то же что совр. «народ». В древности народы различались по языкам: «один народ — один язык» (Быт. 11:6), множ. народов — «языци»).
                  Last edited by княз Крылов; 08-04-2007, 19:58. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                  Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                  请您死在地狱般的阵痛
                  [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                  きさまはしんでくださいませんか
                  [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                  Comment


                    Градежът на крепости и дворци (аули) с монолитни каменни блокове без хоросан е типичен за (пра)българските строежи и има що годе точни паралели от периода чак в района на Средна Азия- Аму-Даря и Сър-Даря итн. . Диляна вероятно има предвид точно това. А за Мадарския конник и традицията за монументални релефи- може и да има нещо тракийско в него, знам ли? Но съм склонен да вярвам, че това е по-скоро символ на свещения воин-бог-конник, типичен за вярванията на всички индоевропейски народи, отколкото изображение на тракийския Херос.
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      Строежът без хоросан или други подобни средстав от монолитни камъни са видове строителство през които са минали почти всички известни ни цивилизации преди да открият кирпича и хоросана. Нищо типично прабългарско в това не виждам.
                      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                      请您死在地狱般的阵痛
                      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                      きさまはしんでくださいませんか
                      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                      Comment


                        княз Крылов написа
                        Строежът без хоросан или други подобни средстав от монолитни камъни са видове строителство през които са минали почти всички известни ни цивилизации преди да открият кирпича и хоросана. Нищо типично прабългарско в това не виждам.
                        Е, нали все пак е вид строителство т.е. строителни традиции при прабългарите има И не са били взаимствани от "по-цивилизованата" Византия!
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          Всъщност това не показва никакви традиции - защото навсякъде където прабългарите са усядали там вече са съществували други племена със строителни традиции - вероятно без хоросан - не би било логично поради прищявка на прабългарите да деградират до напасване на каманаци, ако са имали хоросан или друг скрепител.

                          Елементарен метод на строителство който е присъщ за повечето цивилизации в някакъв стадий от тяхното развитие не може да бъде наречен строителна традиция и на него да се основава сродство между тези племена. на този принцип всички народи на земята са прабългари защото прабългарите са имали сходни с тях строителни традиции.

                          В строителни традиции в този аспект може да се включи формата на сградите и строителните елементи. Или някакъв строителен похват присъщ само (или почти само) на дадена култура. такъв аз от видените досега сгради не виждам.

                          Освен това показаните на снимките от Плиска и Преслав градежи не ми изглеждат като да са строени без хоросан.

                          В общи линии наличие на монолитно строителство без скрепящи субстанции по никакъв начи не ни дава отговори на поставените в тази тема въпроси, освен че сочи към явно неразвито строително дело (да се строи през 7 век без хоросан просто не е модерно ). което само сочи отново към скорошното усядане на булгарските племена и първите им сблъсъци със строене на нещо по-монументално като култура от юрта насред степите.
                          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                          请您死在地狱般的阵痛
                          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                          きさまはしんでくださいませんか
                          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                          Comment


                            Княз Крылов, имам въпрос към вас.
                            Тези сравнения относно строежите на Плиска и Преслав, по данни от нета /т.е. снимки/ ли ги правите, или сте посещавал лично тези места?

                            И още един:
                            Дали в написаното от вас, не се промъква следната теза - народ, ползващ предимно дървен материал и конструкции за своите строежи, да се счита за недостатъчно цивилизован, т.е. наскоро уседнал и създаващ градове?

                            .
                            ..И кажи ми ти страннико,
                            чувал ли си звук,
                            по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                            Comment


                              Хъм, "строителните традиции" всъщност на първо място ще зависят от строителните нужди на съответната група хора. На второ място ще зависят от достъпните сторителни материали. И чак след това идва спецификата като архитектура. В този смисъл ще си позволя донейде да ти възразя, Крылов, не съм съгласен, че "строежът без скрепващо вещество" е етап, през който минава всяка отделна група хора. По-скоро това е етап, през който минават само някои групи, огромното множество такива въобще не минават през етап на трайно строителство (т.е. такова с камъни или тухли), а си остават на използване на най-разпространени строителни материали като пръст, кал, клони или дърво, които не дават (с изключение на дървото) особени възможности в архитектурно отношение, но затова пък не искат специфичен материал, изчисления или пък твърде много труд.
                              В този смисъл, групите от хора, които строят от камък без използване на спойващо вещество определено са по-развити в сравнение с гореупоменатите групи, защото това преполага наличие на по-високо ниво на обществена организация (необходимото количество труд както за одялане на камъните, за изграждането, така и за докарване на строителния материал на мястото на строежа), както и определени достижения в геометрията, изчисляването и архитектурата (необходими за да се прецени и изчисли самата постройка, за да се напаснат камъните и т.н.). Добър пример в това отношение са примерно градежите на империята на Инките. Като се замисля, подобен тип градежи са доста сложни, особено когато става въпрос за градове, крепостни стени, дворци (или по-сложни култови постройки).
                              Въобще, постройките от подобен тип са изключително здрави и трайни, което за мен означава наличие на сериозна организация и власт, котяо по един или друг начин сериозно проектира себе си във времето.
                              Това не го пиша по повод на прабългарските градежи, а по-скоро по повод на монументалните градежи от камък без скрепващи вещества, защото знам много малко за въпросното прабългарско строителство. Ще е добре ако някой напише нещо по-информативно за него (дотук Крылов е единстевният, изнесъл някаква информация).

                              Comment


                                BAGA_TUR написа
                                Княз Крылов, имам въпрос към вас.
                                Тези сравнения относно строежите на Плиска и Преслав, по данни от нета /т.е. снимки/ ли ги правите, или сте посещавал лично тези места?

                                И още един:
                                Дали в написаното от вас, не се промъква следната теза - народ, ползващ предимно дървен материал и конструкции за своите строежи, да се счита за недостатъчно цивилизован, т.е. наскоро уседнал и създаващ градове?

                                .
                                Не съм бил за съжаление на местата. Нито съм архитект - просто както винаги разсъждавам на глас и ровичкам из нета. Възможно и да греша - но няма да ме убедите в това без да предоставите факти .

                                Голуми, възможно и да си прав - не съм запознат с архитектурните традиции на Ацтеките и Маите, но Египтяните също са строили пирмидите без хоросан, а къщите си от скрепени с кален разтвор (някакъв вид самобитен цемент ) кирпич.

                                Богатир, ако за дървените постройки намекваш за Русите, то да знаеш че това само подкрепя теорията ми - русите започват да строят от камък едва след оформянето на централна власт в княжествата - преди това реално те нямат обществени постройки и явно не са имали нужда от по-масивно строителство. С навлизането на християнството и централната власт те почват да строят от камък, но руската архитектурна традиция - тоест характерния за русия архитектурен стил и похвати се оформя едва през 13-14 век и то под влиянието на западни (най-нече италиянски) архитекти.

                                Родният ми град Брянск между другото , който е един от най-старите в Русия (1100 години - 200 години след като се основала България на Дунав, познайти колко градове са имали по времето на основаването) въпреки че е сред гори (тоест изобилие на дървен материал) имал вътрешна каменна цитадела.
                                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                                请您死在地狱般的阵痛
                                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                                きさまはしんでくださいませんか
                                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                                Comment

                                Working...
                                X