Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Участието на България във Втората световна война 1941-1945

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    von Danitz написа
    5 Седмица, Ивайловград, Кърджали, Станимака, Пещера, Рила откъм Белмекен, над Радомир,Дупница...
    Британски подводници стрелят по Истамбул, новозеландците влизат в Петрич, замисля се операция срещу Вардарска Македония , царя разполага главна квартира в Солун, фронта се стабилизира...
    Българите се сещат, че идва време за жътва и преминават в решителна контнраатака. След два месеца Берлин пада. Хитлер бяга в Куйбишев, а Коминтерна се саморазпуска и се влива в БЗНС "Врабча"...

    Извинявам се. А сега малко по-сериозно. Няма военен вариант за опълчване срещу Германия. Армията не само не е добре въоръжена и подготвена, на няма и никаква мотивация. Престижът на Германия у нас по това време е още много висок. Не трябва да се забравя, че това е съюзник от миналата война, който не ни е предал... По-вероятна е разновидност на югославския вариант. Правителството се опъва, германците инспирират преврат и поставят марионетно правителство, което присъединава страната към Пакта. Възможен е контрапреврат - денонсира се договорът, германските войски влизат в България. В страната цари безвластие, народът пасивно псува, армията не излиза от казармите. Отново на власт е поставено прогерманско правителство и ставаме най-верният съюзник на Райха... До идването на руснаците.
    "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
    Предизборна програма

    Comment


      Да, напълно съм съгласен с теб, Трудовак - като цяло не е имало причина да се съпротивляваме на Германия тогава (общо взето обсатновката е била такава - сред населението е имало досаттъчно силни русофилски насторения, но армията е била изцяло германофилска).
      KG125, все пак режимът на цар Борис ²²² с пълно право може да бъде назован авторитарен.

      Comment


        gollum написа
        все пак режимът на цар Борис ²²² с пълно право може да бъде назован авторитарен.
        Без съмнение, но упражняването и на авторитарна власт е повече балансиране на различни интереси, отколкото налагане на еднолични решения. И Борис многократно е бил в ситуации, в които не е имал друг избор, освен да застане зад чужди решения. Очевидно това не му е харесвало, но каква е била реалната ситуация... Да оставим политиците. Освен шепа донкихотовци на демокрацията, всичко останало е... мани-мани. Офицерството (имам предвид висшето) - по служба е патриотично. Фактически зад фасадата се крие кариеризъм и междуособни борби с користни цели. От едната страна на Царя са конюнктурни германофили (участието на България във войната означава за тях огромни военни бюджети, нови звезди на пагоните и власт, власт, власт...), от другата страна са звенарите (републиканци !) и военния съюз, където има толкова агенти на ГРУ, че са останали и до днес...
        Има някакви податки (още недоказани), че от пролетта на 1943 г. Борис е започнал опити за преодоляване на тази ситуация с цел излизане от войната. В "Юнион клуб" са провеждани срещи за сформиране на "генерален щаб в сянка", който в подходящ момент да застане зад Царя при планирания политически завой. Привличани са офицери с доказани качества, неизкушени в досегащните политически игрички. Очаквало се е, че ще има ход от страна на Царя след августовските маневри през 1943 г. Но...
        "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
        Предизборна програма

        Comment


          Напълно съм съгласен с теб, Трудовак, както ис квалификациите и оценката ти на вътрешнополитическата обстановка (още повече, че очевидно си занчително по-добре запознат с периода и особеностите му, от мен). Инак със забележката си просто отбелязвах фактическата страна на политическата система - авторитаризъм. Реално обаче, това не е бил абсолютен авторитаризъм и наистина е трябвало да се съобразяват много неща и да се балансира. Дали е имало някакъв шанс за постигане на по-добри резултати е трудно да се каже, но вероятно при всякакъв развой на събитията в крайна сметка България щеше да остане в съветската сфера на влияние и да се превърне в "народна демокрация" след края на войната - разликата по-скоро е в това точно какви жертви е щяло да даде населението и армията.

          Comment


            Когато се характеризира несъмненият авторитаризъм при управлението на Борис III, не бива да се забравя спецификата му:
            1) Никакви лични изгоди и налагане на стил на сдържаност и почтеност в управлението;
            2) Изключително ефективен държавен механизъм (каквото се е искало от властта, ставало е)
            3) Едно от най-ниските нива на корупция в политическата история на Третото царство.
            4) Спецификата на времето - то е било време на "лидери". Вкл. на запад Чърчил и Рузвелт.
            Май концентрирането на властта в ръцете му е носело повече товари, отколкото облаги.

            Comment


              Е, хъм, все пак не забравяй, че става въпрос за ликвидиране на голяма част от либерално-демокартичните принципи - партийната система, свободните избори, правото на свободна изява и "свободата на съвестта" са доста ограничени. А за "бремето на властта" - то е характерно за всеки лидер (Елемаг би споменал, предполагам, че и Сталин не е правил нищо "за себе си", а властта е била тежко бреме за него).

              Comment


                И пак си мисля, че става дума за наша някаква национална специфика пред Обща опасност. Дори Дания се измъква без много героизъм. А Белгия, а гърците, а поляците?!? нашето било "по-мека линия", то се видя тая, вятър и мъгла... а 43-та "било рано", ми, кога е било горе-долу времето, това ли значи "като му дойде времето"?

                Comment


                  Гърците и белгийците нямат избор, като даже гръцкия лидер се опитва да отклони английската помощ точно поради причината, че това ще доведе германците в страната му, както и става. Белгийците се съпротивляват не особено охотно. От изброените единствено поляците се бият здраво и често въпреки безизходната ситуация. Явно предвид спомените от голямата война, всеки се опитва да остане встрани от конфликта.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    von Danitz написа
                    И пак си мисля, че става дума за наша някаква национална специфика пред Обща опасност. Дори Дания се измъква без много героизъм. А Белгия, а гърците, а поляците?!? нашето било "по-мека линия", то се видя тая, вятър и мъгла... а 43-та "било рано", ми, кога е било горе-долу времето, това ли значи "като му дойде времето"?
                    Не разбирам точно мисълта, но все пак:
                    Пред други опасности сме реагирали по други начини. Дания не се измъква, ами я окупират.
                    Не е вятър и мъгла тогавашната линия - спасено е цяло поколение български поданици, да не говорим за цивилните, Южна Добруджа е върната, и т.н. и т.н.и т.н.
                    Е рано е 43-та. Това няма нищо общо с днешните политически фрази.

                    Comment


                      Дори и да предположим, че примерно пролетта на 1944та се опитаме да се обърнем срещу немците, това няма да промени нищо - американците нямат интерес, а британците нямат ресурс, за да се закрепят както трябва на Балканите.
                      През 1943та Германия е още твърде силна.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        60 години Дравска епопея

                        Днес се навършват 60 години от началото на Дравската операция на Българската армия по време на военните действия срещу Третия Райх.

                        Comment


                          Вярно бях забравил! Нашата армия в състава на Трети Украински фронт защитава Дравската позиция.
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            Да и аз бях забравил хем като на 2 март пътувах с един ветеран от ВСВ който бил шофьор и също бил в състава на Трети украински фронт и стана нещо дума за Дравската операция, че скоро имало годишнина от провеждането на операцията. Както се вика с извинение да са еба в главата Дори тук ще помоля някой ако има материал за тази операция нека я напише в темата "Операции по време на ВСВ" или да ми прати материала ЛА или тук да го сложи и аз вече като имам повече време ще го сложа.
                            Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                            Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                            Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                            Comment


                              Преди да са в състава на Трети украински фронт, нашите все пак са били в състава на Първа и Втора български армии. Някой помни ли кой беше командир на Втора армия?

                              Comment


                                Това Дибо може да го каже, той прави биографии на генералите.
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X