Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България в Първата световна война 1915-1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Български полкове в ПСВ 1.октомври - 31.декември.1915 (стар стил)

    Внесох леки корекции - най-вече свързани с артилерийските полкове.
    Attached Files
    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

    Comment


      Значи, бегло разгледах, ако ще слагаш и 11-а германска армия, корпусът е 4-ти резервен корпус на генерал Винклер (Winckler) и включва 101 и 103 пехотни дивизии към декември 1915 година.

      Дивизиите на Х² армия на генерал Галвитц
      (Gallwitz) от група Макензен през октомври са като цяло в следния ред:

      III корпус на генерал Лохов (Lochow)-6-а & 25-а резервни дивизии
      IV резервен корпус -101-а & 103-а
      X резервен корпус Кох (Kosch)-105-а & 107-а дивизии
      XXII резервен корпус , братът на германския началник щаб Ойген фон Фалкенхайн (Eugen von Falkenhayn)-11-а Баварска,43-а резервна,Алпийския корпус (също дивизия).

      По други източници XXII резервен корпус е в ²²² австрийска армия.

      Comment


        Благодаря, von Danitz!
        Само че, задачата която ми поставяш е прекалено голяма за един любител, като мен. За сега се ограничавам в структурата на българските полкове, бригади, дивизии и армии. Германските съединения съм показал съвсем схематично и то само доколкото са в командането или подчинението на българските.
        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

        Comment


          Hauptmann написа Виж мнение
          Състав на Действащата армия в навечерието на българската намеса в Първата световна война.
          256 пехотни дружини
          210 артилерийски батареи
          50 кавалерийски ескадрона
          15 700 офицери
          716 600 редници и подофицери
          122 500 коня
          95 000 вола
          Цялата тази мощ бе предостатъчна за разчистване на сметките не само със Сърбия и Румъния, но и с Гърция! Не трябваше да се съобразяваме с германските искания, а да изтласкаме съюзниците от Солун, с което Южният фронт щеше да бъде ликвидиран. Направо не ми се мисли какви перспективи се разкриваха след това...
          Отказът на Берлин да разреши решително настъпление е единственият случай в българската военна история, в който осъждам германските ни братя по оръжие :evil:
          Благодарение на един Велик Българин на който дори и до днес се изучават тактическите диствия, на който и до днес не сме направили паметник на видно място ( като много други ), понеже е спасил стотици хиляди та дори и при определени условия милиони български животи. Макар и с риск да се повторя това е генерал Владимир Вазов - Поклон пред светлата му памет, Полкон.
          О неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език? Или българите не са имали царство и държава? Толкова години са царували и са били славни и прочути по цялата земя и много пъти са взимали данък от силни римляни и от мъдри гърци. И царе, и крале са им давали своите царски дъщери за съпруги, за да имат мир и любов с българските царе. От целия славянски род най-славни са били българите, първо те са се нарекли царе, първо те са имали патриарх, първо те са се кръстили, най-много земя те завладели. Така от целия славянски род били най-силни и най-почитани и първите славянски светци и просияли от българския род и език.

          Comment


            Български полкове в ПСВ - 1916 година

            А ето и таблиците за 1916 година.
            Надявам се да няма много грешки.
            Attached Files
            Last edited by Изчезнал Безследно; 20-02-2010, 20:53. Причина: грешки забелязани от четец
            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

            Comment


              Ще разгледам с интерес.

              Comment


                Браво!
                Голям труд си положил.
                Предлагам ти една лека корекция за разписанията през ноември и декември:

                При мобилизацията 4 етапен полк е в Трета армия.
                От 30.11.1915 г. е във Втора армия /Гюешево - Крива Паланка - Кюстендил/.
                След обявяването на войната с Румъния отново е прехвърлен в Трета армия. От 23.09.1916 г. е в Добрич. Т.е. вече не трябва да присъства в разписанието на Втора армия.

                Четвърти опълченски полк при мобилизацията е в Трета армия.
                От 24.09.1916 г. е на Южния фронт в състава на Първа бригада от Шеста пехотна Бинска дивизия. Там е до пролетта на 1918 г., когато е прехвърлен за охрана на жп линията в Сърбия. Т.е. не се е връщал в Трета армия и не трябва за фигурира в нея в декемврийското разписание.

                Comment


                  Благодаря, четец,
                  Би ли ми посочил източника на тези сведения?
                  "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                  FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                  Comment


                    Полкови документи от ДВИА - В. Търново

                    Comment


                      Поправих таблиците за 24.ноември.1916 и за 31.декември.1916
                      в постинг #365

                      Относно 4-ти етапен полк, действително нямах никакви източници за този период, но е напълно логично да се е върнал в 3-та армия при започването на войната с Румъния.

                      Относно 4-ти опълченски - прав си - груба грешка от моя страна.

                      Погледни в темата за Балканските войни - добавих някои артилерийски полкове, както ти бях обещал.
                      "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                      FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                      Comment


                        Молба за помощ - разпознаване на униформа

                        Приложените снимки на офицери са от 1918 година.
                        Някой може ли да разпознае от кой полк са те?

                        благодаря предварително
                        Attached Files
                        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                        Comment


                          Български полкове в ПСВ 7.февруари.1917 - 1.май.1917

                          Прилагам таблици за организацията на полковете през първата половина на 1917.
                          Този период ми е особено труден и сигурно съм допуснал маса грешки, та ще се радвам ако ми помогнете да ги поправя.
                          Attached Files
                          "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                          FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                          Comment


                            Поздравления за големия труд.

                            Позволявам си две корекции:

                            През периода Трета конна бригада действа на Македонския фронт, а не в Добруджа.
                            На 29.12.1915 г. в Щаба на Трета армия е получена заповед от ЩДА, че Трета конна бригада в състав от 7-ми конен полк и 10-ти конен полк се придава към Втора армия, а на нейно място ще влезе Първа конна бригада. В изпълнение на заповедта на 04.01.1916 г. 10-ти конен полк и щабът на бригадата се натоварват на жп станция Попово и през София заминават за Ихтиман. До 10.01. приключва превозването на цялата бригада. На 25.01.1916 г. бригадата е в Ихтиман, на 06.05. - в Самоков, на 09.07. - в Дупница, където към нея се присъединяват картечни дивизиони.
                            От 12.08.1916 г. бригадата е в Битоля. Участва в Леринската операция.
                            До май 1917 г. върши патрулна дейност и е на позиции в приезерната област.
                            От 29.05.1917 г. 10-ти конен полк напуска Охрид и е на път през Скопие и Кюстендил за Ксанти, където се включва в състава на Втора конна дивизия към Четвърта армия.

                            Осми пехотен Приморски полк през м. май също е на южния фронт. Мисля, че той е първият полк, пренасочен от Добруджа към Македония в самото начало на 1917 г., но не мога да се ангажирам с конкретна дата. Първоначално заема част от района на Пета Дунавска дивизия в района на с. Хума. Със сигурност участва в отбиването на съглашенски атаки от началото на м. март до септември. Известни са ми имена на загинали от полка при Хума през този период. Придаден е към 302-ра дивизия и заема район по Селечка планина в Завоя на Черна.

                            Comment


                              Благодаря, четец!
                              Абе знаех си аз, че нещо съм объркал - особено в разписанието за май. Ще пусна поправени таблици в близките дни. Сигурно имам още грешки - големи рокади са ставали през първата половина на 1917...
                              "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                              FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                              Comment


                                Сега намерих, че 8-ми пехотен Приморски полк е бил на позицията на Пета дивизия при Хума до 19.04.1918 г., когато е заменен от 2-ри пехотен Искърски полк и заминава за Завоя на Черна.

                                Comment

                                Working...
                                X