Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България в Първата световна война 1915-1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Български полкове в ПСВ 6.нов.1915 - бойно разписание

    Тук съм приложил таблицата за 6 ноември 1915.
    Македонската дивизия преминава към 2-ра армия.
    Last edited by Изчезнал Безследно; 22-12-2009, 22:13. Причина: коригирана таблица - по-долу
    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

    Comment


      Добре, ще ги проверя доколокото ми е възможно, и ще ги оформя някак. Схемичките са полезни.

      Comment


        Една дребна добавка за Трета армия:
        Не си отбелязал 2/4 бригада.
        При обявяване на мобилизацията 2/4 бригада е извън Четвърта Преславска дивизия и е включена във Варненския укрепен пункт. Тя е в състав 8-ми пехотен Приморски полк /4 дружини/ и 48-ми пехотен полк /1,5 дружини/, по-късно и 4-ти маршеви полк. Други 1,5 дружини на 48-ми полк са формирани в Разград към дивизията. Едва след седмици щабът на полка с половин дружина е прехвърлен от Варна в Разград и 48 полк официално с две дружини е в състава на 4 Преславска дивизия, а една дружина остава във 2/4 бригада. През късната есен двудружинният полк е извън дивизията в състава на Русенския укрепен пункт, след което отново е върнат в дивизията. Чак след разбиването на противника при Кобадин третата дружина, която е в Добричките войски /наследници на ВУП/ е зачислена в полка си. Бригадите са преустроени, а 8-ми Приморски полк така и не се връща в дивизията си, а на Южния фронт е включван в други съединения.
        Last edited by четец; 22-12-2009, 10:22.

        Comment


          четец,
          Май си прав - има объркване в състава на 4-та дивизия ама то е следствие на противоречия в източниците - вероятно защото 48-ми полк е разделен на две.
          Та нека обобщя:
          при мобилизацията
          4-та дивизия:
          1/4 - 7п.п., 31п.п.
          3/4 - 19п.п., 47п.п.

          пряко към 3-та армия
          2/4 - 8п.п., 48п.п.

          в началото на войната - 1 окт.1915 (стар стил)
          4-та дивизия
          1/4 - 7п.п., 31п.п.
          3/4 - 19п.п., 47п.п., 48п.п.

          пряко към 3-та армия
          2/4 - 8п.п.


          На 11.октомври и 6.ноември 1915 (стар стил) - без промяна.

          някъде към септември-октомври.1916 8п.п. влиза в сборната дивизия на 3-та армия.

          през септември.1918 8п.п. е във 302 германска дивизия, 22-ра германска пехотна бригада

          Тук е дадено само подчинението на щабовете а не личния състав, който е разделен.

          Правилно ли съм те разбрал?
          "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
          FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

          Comment


            Без да съм напълно категоричен, мисля че нещата са изглеждали горе-долу така:
            При мобилизацията:
            В първа бригада на Четвърта дивизия са включени 7-ми Преславски, 31-Варненски и 19-ти Шуменски полкове.
            В трета бригада са 47-ми и 1 и 1/2 дружини от 48 пехотен полк. 47-ми пехотен полк се сформира на базата на 7-ми и 31-ви полкове /Шуменско, Преславско, Търговищко/.
            48-ми полк се сформира от 8-ми Приморски полк във Варна и 19-ти Шуменски полк в Разград. Затова е това разделение по наполовина във Варна и в Разград. Щабът е във Варна.
            Щабът на втора бригада, щабът на 48-ми полк с 1 и 1/2 дружини и целият 8-ми Приморски полк са прикрепени към Варненския укрепен пункт, извън дивизията.
            На 16.09.1915 г. щабът на 48 полк, телефонната, музикалната команди, щабът на нестроевата рота отпътуват от Варна за Разград, където вече се установява официално полкът като част от трета бригада. /Без една дружина, останала във Варна/. След дни полкът е изваден от бригадата и придаден към Русенския укрепен пункт в района на с. Гагаля, където престоява до пролетта на 1916 г. Тогава е прехвърлен отново в трета бригада на Четвърта Преславска дивизия, в с. Тетово. Вече в първа бригада са само 7-ми Преславски и 31-ви Варненски полкове, а в трета - 19-ти Шуменски, 47-ми / в тридружинен състав/ и 48-ми в двудружинен състав. Вероятно 19-ти Шуменски полк е изваден от Първа бригада и включен в Трета веднага след изпращането на 48 полк в Русенския пункт извън дивизията.
            8-ми Приморски и едната дружина на 48-ми полк остават във втора бригада, която е извън дивизията. В нея е включен и 4 маршеви, покъсно 69 пехотен полк.
            По-късно при настъплението в Северна Добруджа, 19-ти полк е придаден към втора бригада, а през м. април 1917 г. в нея е включен и новосформирания 82-ри. Бригадата е на подчинение на новосъздадената Сборна дивизия и е разположена през първите месеци на 1917 г. по устието на Дунава - Вакарени, Мачин, Жижила, а после по Серет - Максинени. През есента е изпратена в участъка на Сборната дивизия западно от Охридското езеро.
            Ако не се лъжа 8-ми Приморски полк е първият, изпратен от Северния на южния фронт, отначало в района на Яребична през пролетта на 1917 г., а после до края на войната заедно с 69 пехотен полк са в 302 германска дивизия по Завоя на Черна и са извън Четвърта дивизия.

            Comment


              Български полкове в ПСВ - 1.октомври до 6.ноември.1915

              прекрасно, четец!
              Наистина ми се губеха 2/4 бригада и 4 маршеви полк в началото на войната.

              Разписанието при мобилизацията и до началото на войната излиза извън рамките на задачата, която съм си поставил, но може някой ден да се стегна и да го добавя.

              Относно 82п.п. - ако е бил в 4-та дивизия, то ще е било за кратко - около месец, защото на 30.май.1917 преминава към 12-та дивизия, 2/12 бригада. На 14.септември.1917 излиза от 12-та дивизия, изпратен е на южния фронт и е отново във 2/4 бригада към Сборната дивизия. Доколкото разбирам 2/4 бригада е преименувана на 3-та сборна пехотна бригада - някъде преди септември.1918

              Прилагам тук трите таблици:
              1-10.октомври.1915
              11.октомври.1915
              6.ноември.1915
              (всички дати са стар стил)

              Таблиците от предишните мнения съм изтрил, с цел да не внасям объркване в съюзническите редове
              Last edited by Изчезнал Безследно; 25-12-2009, 01:04. Причина: изтривам приложенията - виж по-надолу в темата
              "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
              FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

              Comment


                Български полкове в ПСВ - 31.декември.1915

                Прилагам таблицата за около 31.декември.1915.

                Коригирах таблицата за 6.ноември от предния постинг - 2-ри конен полк беше дублиран.

                Вашето съдействие е решаващо!
                Last edited by Изчезнал Безследно; 25-12-2009, 01:05. Причина: изтривам приложението - виж по-надолу в темата
                "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                Comment


                  Три дребни добавки за Трета армия:
                  1. През ноември 1915 г. 4-ти етапен полк е изваден от армията и изпратен на Македонския фронт /осигурява етапната линия Гюешево - Куманово - Скопие/.
                  2. Създадена е Първа маршева бригада от 5-ти опълченски и 5-ти маршеви полкове, които не заминават с Пета дивизия на Македонския фронт, т.е. не са в 11 германска армия. Тези два полка са гръбнакът на Русенския гарнизон. Участват в превземането на Тутракан като част от българо-германския отряд и най-вече в отбиването на румънския десант при Ряхово, където се справят с няколко румънски полка.
                  3.В трета армия е 105 германска дивизия.
                  Last edited by четец; 06-01-2010, 08:59.

                  Comment


                    Благодаря, четец!

                    Поправих таблицата в #352.
                    Сега си спомням, че за 4-ти етапен бях чел някъде.
                    От къде е информацията за 1-ва маршева бригада - срещал съм названието, но не знаех от кои полкове е формирана.
                    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                    Comment




                      На стр. 106 и 107.

                      Там е съставът на армията в края на ноември, вкл. Първа и Втора маршеви бригади.

                      Comment


                        Български полкове в ПСВ 1.октомври - 31.декември.1915 (стар стил)

                        Мммм-да, изпуснал съм го това разписание, а то е много важно. Освен казаното от теб, четец, бях объркал и още няколко маршеви и конни полкове. Надявям се, че сега е наред. Прилагам поправените 4 таблици за 1915 година тук. Предишните ще изтрия, че да не ставам за резил.

                        То, както беше казал един умен човек, способността да четеш не е еднозначна с грамотността.

                        А сега имам един тънък въпрос:
                        В посоченото разписание се споменават отделни роти и дружини от 2-ри и 3-ти маршеви полкове. Къде се намират щабовете на тези съединения?

                        Въобще 1-ви, 2-ри, 3-ти и 7-ми маршеви ми се губят. Имам чувството, че са съществували за кратко време и са разформирувани, като отделни дружини и роти са служили за допълване на други полкове.
                        Attached Files
                        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                        Comment


                          Допълващи полкове в ПСВ

                          Някой знае ли нещо за допълващите полкове в ПСВ?
                          Чудя се дали например 5 допълващ (допълняющ) и 5 маршеви са идентични полкове.
                          Ще съм благодарен за всяка частица информация!
                          "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                          FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                          Comment


                            По-горе пише за 5-ти етапен полк на 5-та дивизия. Да би да са идентични с него?

                            Comment


                              Всъщност, в постинг #353 четец има пред вид 5-ти маршеви
                              "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                              FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                              Comment


                                Абсолютно си прав - поправих го.

                                Comment

                                Working...
                                X