Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България в Първата световна война 1915-1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    resavsky написа

    Приятно съм изненадан от този сайт за битката при Добрич през 1916 г.Досега не бях попадал на подобен български сайт.
    И аз съм впечатлен от сайта. Изгълтах го целия за половин час. Има снимки и военните действия са описани без излишна патетика.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Автор е историкът Радослав Симеонов - уредник на Военно гробище - музей. Книгата е прод на 15 годишна научно - изследователска работа.

      736. Петър Иванов Димов

      Редник, 3. рота/48. пехотен полк, набор 1914.

      Родом от с. Долина, община Добричка, област Добрич.

      Загинал при гр. Добрич на 5.²Х.1916 г.

      Това е моят роднина, за когото питах в темата "Военният архив във Велико Търново"
      SEMPER AGRESSUS

      Comment


        Значи има вероятност тази година да има възстановка на Тутракан битка. Румънците са съгласни да участват, българите също-всичко зависи от Горе, какво ще кажат някои хора в някои министерства.Стискайте палци да се получи.
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          Ма супер, с какво да помогнем?

          Comment


            Колеги,

            Получих следното запитване от чужбина:

            "I am currently researching another book about flame warfare in World War I. I learned from this forum that the Germans gave Bulgaria 8 flamethrowers during the war.

            I think these weapons were probably given to the Bulgarian assault battalion trained by Sturmbataillon Nr. 5 (Rohr) in 1917.

            Do you have any information about the Bulgarian assault battalion, or Bulgarian use of flamethrowers in World War I? If so, I would be very grateful to hear it. Also, if you know of any photos of the Bulgarian assault battalion or Bulgarian soldiers using flamethrowers, that would also be very helpful."

            Някой може ли да помогне?
            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              Твърдо използваме. Имам една снимка в много лошо състояние от в. Дуб при Дойран. Но тези части са били пионери, а не щурм-специализирани. Щурмовите дейности при нас са си за кашимерията. Това предположение за Рьор обаче си го е измислил. Снимката, момент

              Comment



                Ето тук се споменава за използване на огнепръскачки, но като се има впредвид автора(Божидар Димитров) дали е вярно не е ясно...

                Comment


                  Един кратък филм за Битката около Червената стена тук.

                  Comment


                    Щурмовите дейности при нас са си за кашимерията.
                    von Danitz, а тези щурмови отряди в българската армия през ПСВ война специализирано ли се създават и отделени ли са в специални поделение или възникват спонтанно в редовните части на армията (като в германската армия на Западния фронт през 1915, преди официалното въвеждане на stosstruppen отрядите)?
                    В "Дойранската епопея" на ген.Недев авторът споменава (относно съставът на 33-ти полк): "и едно отделение от щурмовата дружина (баталъон) при 1-а Армия с огнепръскачка, 1 прожектор и един взвод гранатохвъргачки".

                    Comment


                      От Крапчански, Кратък обзор на бойния състав, организацията, попълването и мобилизацията на българската армия от 1878 до 1944г., с. 106 :
                      "През същия месец (ноември 1916 г.) бяха формирани една минохвъргачна дружина, щурмова дружина и отделна минохвъргачна рота."

                      През 1918 Българската армия имаше две щурмови дружини на Южен операционен театър.

                      Comment


                        Gracie
                        Ето едно описание:

                        Comment


                          Няколко снимки на заловени неприятелски войници.
                          Последната е англичани пленени при Дойран.
                          Last edited by еМГето; 21-03-2008, 10:58.

                          Comment


                            Какво открих днеска - една малка (стотина страници), но интересна книж ка. Печатана в София - Печатница на военно-книгоиздателския фонд през
                            1942-ра. Има неща, които никога не бях чувал! Ще постна по-късно.

                            Comment


                              Тази статия е от горната книга. За този случай аз нищо не знаех. Избрах
                              нея защото е най-кратката (само три листа).

                              Comment


                                Супер е, не много съдържателно, но пълно с патос, а другите неща какви са?

                                Comment

                                Working...
                                X