Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България в Първата световна война 1915-1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Битката при завоя на Черна е една от най-кръвопролитните битки в които участват българските войска през ПСВ.В крайна сметка след продължителни боеви нашите войски се оттгелят като претърпяват тактически неуспех влошил цялостното стратегическо положение.В крайна сметка Антантата постига своята цел /макар и с цената на много жертви/ като изтласкват българските части.Аз също съм на мнение,че Б.Димитров прекалено много опростява нещата като е склонен да дава загубите на противниците в пъти повече от нашите.Българската армия се представя изключително достойно в ПСВ и не мисля,че има нужда от такива фалшиви апологии.Няма нищо срамно да споменем неуспехите на българската армия през втората половина на 1916 г. в западния участък на Македонския фронт - неуспешната Леринска настъпътелна операция,Каймачкалан,завоят на Черна,отстъпването на Битоля.Дори смятам,че причина за всички тези неуспехи не е някакво въображемо числено превъзходство на противника /такова няма/ а не особено адекватното командване на българската армия.Българският войник се представя напълно достойно във всяко едно от тези сражения и няма вина за неуспехите.

    Comment


      Sturmpionier написа
      Чели ли сте какво е писал за сраженията при Дойран през септември 1918, пича ?
      Не съм, на завършване на гиманзията писах дипломна работа за Дойран, заради която се зарових доста стабилно в една военна библиотека (тогава в МО2) и там поизчетох разни неща. Мисля си, че Божидаровите писания по въпроса нищо ново няма да ми дадат, само ще си изгубя времето.

      Конкретно за лекцията си помислих, че е изнасяна от Божидар - явно съм недогледал текста. Но Ханс и Голъм са абсолютно прави, че тази цифра е хубаво да бъде подкрепена с някакви източници, а не "докато бях курсант ми изнасяха сказка."
      Тая вечер ще взема да си погледна дебелата книжка и да видя дали и какво е споменато там.
      Съжалявам че май Николай не е във форума за да се включи. Той определено би имал какво да каже по въпроса.

      Българската армия се представя изключително достойно в ПСВ и не мисля,че има нужда от такива фалшиви апологии.
      Подкрепям това. Мисля си, че от всичките войни за национално обединение, Българската армия воюва най-грамотно именно в ПСВ.
      Last edited by albireo; 18-07-2006, 15:35. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
      Recalibrating my lack of faith in humanity...

      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

      Comment


        albireo написа
        Мисля си, че Божидаровите писания по въпроса нищо ново няма да ми дадат, само ще си изгубя времето.
        Именно и аз за това говорих.

        Тая вечер ще взема да си погледна дебелата книжка и да видя дали и какво е споменато там.
        Ако не е тайна ,сподели моля те за коя книга става въпрос ?

        Comment


          Sturmpionier написа
          Ако не е тайна ,сподели моля те за коя книга става въпрос ?
          Исторически преглед на Общоевропейската война и участието на България в нея, А. Христов Генерал-Майор о.з., София Печатница на Армейския военно-издателски фонд 1925

          Забележи кой е автор.
          Самата книжка не е дебела, но аз я имам в един том, заедно с още 5 книги по военна история. Някои си поручик Радойков си е поръчал да му ги подвържат заедно преди доста години и като резултта са се получили над 1700стр. бг военна история без картите и приложенията. А картите и схемите са чертани от разни портупей-юнкери и прочее курсанти. Явно по задание.
          Въобще получила се е една доста впечатляваща тухла.
          Преди време имах намерението да я сканирам и да я качим в БС. Обаче тя е толкова дебела и вече разпадаща се, че не просто няма как да стане. С Парабелум сме си говорили за други възможни варианти и кат' се върне в Бг, може да пробваме да я снимаме. А може и да не пробваме.
          Ще видим.
          Ей тук ти прилагам и списъче на останалите книжлета в тома
          - Руско - Турската Война в 1877-1878г. (Курс за военните и юнкерски училища) издание 2-ро поправено и допълнено от М.Росийский,
          Полковници от Генералния щаб М. Росийский и С. Сухомлин, София 1910
          - Освободителната война - действията на Балканите, около Шипка, в Освободителната война (1877-78 год.) Б. Бръняков, приложение на в. Народна отбрана 1928г.
          - Сръбско - Българската Война в 1885 година, Р. Атанасов подп.
          Военно на Н.В. училище, Търново 1926
          - Кратка история на Освободителната война 1912-1913, Полк. А. Христов, издание на Военното на Н.В. училище 1921
          - Исторически преглед но Войната на България срещу всички Балкански държави - 1913г., Полковник А.Христов, София печатница на Армейския Военно-издателски фонд
          Recalibrating my lack of faith in humanity...

          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

          Comment


            Относно напиването преди атаки... Аз съм чувал че понякога при атака на окопи давали на войниците да посръбнат за да не изпитват толкова силна болка и да могат да продължат атаката дори и ранени. Не знам до колко това е вярно, та искам да Ви питам дали сте срещали такава информация.

            И моля не ми изнасяйте лекции, как това са непроверени неща, чути от някой,'изсмукани от прустите и тн.'.
            Аз ако бях сигурен и имах надежден източник нямаше да питам...

            Comment


              Финголфин, специално за ПСВ не знам, но за притъпяване на болката трябва да си доста пиян. Така че само с "посръбване" не може да стане. А "напиване", разбира се, изключва най-малкото точна стрелба, да не говорим за другото
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Алкохол се е консумирал от време едно и това не е кой знае каква тайна. консумирал се и официално, и не толкова официално. Сигурно се е случвало да има и пияни войници, даже цели части както посочи Голъм,, но за последното са ннеобходими специфични условия(както пак посочи Голъм). И последно, както посочи Голъм, малко вероятно е пияните да са участвали в атака.
                Освен алкохол са се ползвали и редица други интоксикиращи вещества(никотин, опиати и т.н.). Обаче това съвсем не е свързано с болката от раняване, а с подтискантето на инстинкта за самосъхранение. Това не се прави за да не бяга войника, просто става биологична необходимост свързана с биохимията на организма. Сигурно Одзава ще мепоправи и ще каже как точно стоят нещата.
                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                Comment


                  Общо взето не вярвам подобно нещо да е съществувало като редовна армейска практика където и да е - имам предвид конкретно това - даване на алкохол или друг някакъв опиат преди атака. Причината е сравнително проста - основно изискване към дадено войсково подразделение е да бъде организирано и дисциплинирано, т.е. да е управляемо. Основно изискване към командирът му (както и към помощниците му) е да запазват управляемостта на подразделението. Алкохолът, както всеки друг опиат намалява самоконтрола и въобще степента на владеене на собстевния си организъм и мислене, а това автоматично води до намаляване на организираността и управляемостта (да не говорим за дисциплината). Така че напиването определено е самоубийствена работа преди атака, според мен. Естествено, съществено е войниците (а и командирите на малките подразделения, котио командват непосредствено от атакуващия строй) да преодоляват по някакъв начин чувството си за самосъхранение, за да тръгнат в атака, но мисля че за това се използват множество други средства от психологическо естество най-вече, а не опиати или алкохол.
                  От друга страна, алкохол като средство за разпускане, а и за стопляне след приключване на активни действия се е употребявал и е бил част от дневната дажба май в повечето армии. Но не преди атака или други активни десйтвия.
                  И трето - свойствено за всички армии е правилата да се нарушават от отделни хора, а колкото по-"делова" е обстановката (в примера с армията - когато се водят активни военни действия), толкова по-пренебрежително се гледа на определени правила, които обикновено са важни в мирна обстановка. В този смисъле нормално всичик войници да са употребявали "нелегално" вяскакви опиати и най-вече тютюн и алкохол.
                  Срещал съм разни споменавания за РККА в началния период за раздаване на алкохол преди атака, но да си призная, не им хващам особено вяра.

                  ПП В оня конкретен случай, за който споменах, кажи-речи цялата бригада е пленена или избита почти без да окаже съпротива именно заради алкохола и по-точно ефектите от напиването. Това е достатъчно показателно.

                  Comment


                    Dinain написа
                    Финголфин, специално за ПСВ не знам, но за притъпяване на болката трябва да си доста пиян. Така че само с "посръбване" не може да стане. А "напиване", разбира се, изключва най-малкото точна стрелба, да не говорим за другото

                    Може би...
                    Може да са посръбвали за кураж(или за подтискане на чувството за самосъхранение както каза Ханс). Както се казва 'по 1 за отскок'

                    Може при някой атаки да не се изисква точна стрелба,...ако са ги пращали като пушечно месо...

                    Но така или иначе не можем да достигнем до истината единствено с логически разсъждения
                    Аз за това попитах дали някой е срещал данни...

                    Comment


                      При атаките, разбира се, обикновено не се иска точна стрелба (да не говорим, че понякога през ПСВ, особено в началния период, атаките са ръкопашни (т.е. старшините събиратзатворите на пушките на войниците)), въобще тогава основно се изполва залпов огън в състава на цялото подразделение по обща цел, т.е. определено не става въпрос за точан стрелба, а повече за водене на огън най-общо в посока към противника.
                      Впрочем, съгласен съм, че само по пътя на логиката не можем да стигнем до "истината" в този случай, но за сметка на това можем да си представим защо нещо не се използва. И като се има предвид, че липсват данни (аз поне не съм срещал), а и липсват документи по въпорса (също така не съм срещал такива), то най-вероятно подобна паркитка не е имало.
                      Впрочем, организмът в съответните ситуации произвежда сам опиати, котио подтискат чувството за самосъхранение, а и не съм уверен, че "едно за отскок" върши подобна работа.

                      Comment


                        albireo написа
                        С Парабелум сме си говорили за други възможни варианти и кат' се върне в Бг, може да пробваме да я снимаме. А може и да не пробваме.
                        Ще стане, ще стане.Аз съм въоръжен вече модерно-разполагам с три дигитални апарата-един професионален Кодак 5.1 мегапиксела с опитка Шнайдер,един любителски Канон 3.2 мегапиксела и един Олимпус 1.3 мегапиксела.Вече съм намбър уан :rock: освен пушки,ще снимам и редки книжлета
                        А колкото по темата в момента не мога да започна да дискутирам този въпрос, защото литературата скоято разполагам вече е в България и не искам да се излагам пред колегите тук с врели-некипели.
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          Прегледах А. Христов тази сутрин - за съжаление, не дава точни цифри за френските загуби, но пък за нашите си е казал всичко. Май трябва тук директно да цитирам всички страници посветени на тези сражения, за да сравните написаното от него и на Божидар пасквилите. Общият тон и общата картина са съвсем съвсем различни.
                          Вместо за разположени на удобни огневи позиции български юнаци, които разтрелват натаралянкали се казаци, омотани сърби и подли французи, вместо за патова ситуация при Каймакчалан и т.н. се говори за камениста почва в която не се изкопават нужните окопи, за слабо укрепяване на позциите, за незаемане на най-добрите рубежи за отбрана, за грамадното сръбско превъзходство в артилерия, за умелото им използване на минохвъргачки и пр. огневи средства за поддръжка в предната линия, за огромните загуби в нашите части, за разпиляно и неумело използване на резервите от наша страна, за неиздържащи и напускащи окопите си войници в следствие на непрестанната артилерийска бомбардировка, за глупавото и прибързано вкарване в боя на двата полка от Беломорието и т.н и т.н и т.н
                          Абе казвам ви - съвсем различна картина. Всичко това е разказано без гняв, без да се обвиняват войниците, без да се подценява храбростта им, просто едно реалистично описание направено от един военен професионалист.
                          Recalibrating my lack of faith in humanity...

                          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                          Comment


                            Винаги когато чета трудовете на Б.Димитров /особено тези за ПСВП/ имам чувството че са писани за деца идиотчета.Такъв патос такива глупости за загубите на противниците и т.н.Готов съм да приема че само в две от битките - Тутракан 1916 и Дойран 1918 загубите на противника са чуствително по големи от нашите.Но и в тези две сражение не може да се говори за "десет пъти повече убити противници".Истината,че всички битки през ПСВ на Солунския фронт са страшно кръвопролитни и за двете страни,всичко останало е пропаганда за дебили.Тези писания на Б.Димитров ми напомнят за съветските "историци" който в първите години след ВСВ се надпреварваха да пишат за превъзходството в танкове на германците на 22 юни 1941 г.То не беше петкратно,шесткратно и дори осемкратно..........Само че истината се оказа малко по-друга.

                            Comment


                              Наскоро узнах един интересен факт - след Световната война, срещу ген. Кантарджиев е повдигнато обвинение за извършване на военни престъпления - нехуманно отношение срещу руски пленници. Не стана ясно дали е бил съден или само следствен. Но е факт, че е престоял няколко месеца в затвора. Тези дни са описани от генерала в книгата му "В Бастилията - Централния софийски затвор".
                              SEMPER AGRESSUS

                              Comment


                                neHCuoHEpa написа
                                Прочетох за битката при с. Криволак, но не разбрах много. Срещу каква армия се е биела нашата. Каква численост и т.н.
                                В интернет нищо не намерих. Ако можем да синтезираме цялото действие на битката, така че да стане по достъпна за всички интересуващи се.

                                п.п. прочетох също, че на същото място(с. Криволак) е имало битка между българската и английска, френска и сръбска армия. Имате ли информация и за нея?
                                Има две битки при Криволак:
                                1. През юни 1913 г. по време на Междусъюзническата война, когато 2 -ра пехотна Тракийска дивизия (9,11,21,27,28 и 49 пехотни полкове) нанася много тежко поражение и на практика изважда от строя цялата сръбска Тимошка дивизия 2 позив. Боевете се водят между 18 и 21 юни, и двете страни имат големи загуби, а само пленените от сръбска страна са повече от 3000. Особено знаменита е нощната атака на 28 стремски полк на масива Орлебаир- с "Ура", "Шуми Марица" и т.н. На практика в тези боеве напълно е разбит десния фланг на сръбската армия в Македония. Заради отстъплението на 2 армия от Струмица и на 7 дивизия от Кочани обаче, успеха не само не е развит и и 2 дивизия е оттеглена на близо 80 км назад - към горното течение на Брегалница.
                                2. През ноември 1915 части от 2, 5, 7 и 11 дивизия водят тежки и кръвопролитни боеве срещу френските 57 и 156 дивизии. Пак големи загуби и за двете страни - (в тези боеве загива Христо Чернопеев) и вкрайна сметка успех, макар и далеч не толкова категоричен за българите - французите отстъпват на гръцка територия, без да успеят да се свържат със сърбите, а дълго време са имали числено преимущество...

                                Comment

                                Working...
                                X