Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България в Първата световна война 1915-1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ще помоля да се аргументираш
    Съжалявам, нямам време за това (сигурно си наясно защо). Ако искаш ти се аргументирай, че съюзниците изпращат на балканския фронт елитни или първостепенни съединения. И аз ще се съглася с теб, ако това е така.

    Comment


      gollum написа
      ... а България е сред загубилите войната държави. Където са всички от Централните сили. Това очевидно говори, че не са били чак толкова добри във военното дело.
      А може би просто силите са били неравни? Но да кажем за Германия, че не е добра във военното дело не ми се струва много сериозно. Българите пък не случайно са прусаците на Балканите. А за зле екипираната ни армия си е било истински подвиг да удържа позициите през 1918 г.
      Last edited by Imperial; 08-07-2007, 02:58.

      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

      Comment


        gollum написа
        Съжалявам, нямам време за това (сигурно си наясно защо). Ако искаш ти се аргументирай, че съюзниците изпращат на балканския фронт елитни или първостепенни съединения. И аз ще се съглася с теб, ако това е така.
        Просто ме интересува какво имаш предвид под "второстепенни" ? Аз лично не виждам разлика на дивизионно, полково и батальонно ниво в частите на Антантата, сражаващи се на Западния и на Южния фронт.
        Примерно за британските сили на Солунския фронт: в техния състав са влизали 27-а и 28-а дивизии от Редовната професионална армия. Те съставят 1/3 от всечкия британски контингент. Вярно е, че в съсътава му влизат и дивизии сформирани по програмата на Китченер (10-а Ирландска и 26-а), а също и от Териториалната армия (60-а Лондоска), но трябва да се отчете факта, че всички от посочените съединения преминават през Галиполския форнт, къдете получавата бойна закалка ипривикват към особеностите на климата.
        Нямам кой знае какви големи познания по Британската армия през ПСВ, така че ако греша се надявам Албирео и Николай да ме поправят.

        Колкото до елитни части, в състава на 82-ра бригада от 27-а британска пехотна дивизия е влизал и 2-ри батальон на Глоучестърширския полк. Сигурен съм, че поне Албирео знае за какво става въпрос
        А аз имам честта да притежавам в колекцията си щик-тесак за Lee Enfield No.1, Mark ²²² , пленен именно от този батальон при Дойран 1917.
        Last edited by Sturmpionier; 05-07-2007, 22:16.

        Comment


          ИЦА написа
          А може би просто силите са били неравни?
          Императоре, "силите бяха неравни" е оправдание защо не си спечелил войната. Но то ясно посочва къде и у кого е грешката. Ако ми позволите волността да префразирам Сун Дзъ: "войни, в които силите са неравни не следва да се водят" или пък "започвай такава война, която можеш да спечелиш".

          ИЦА написа
          Но да кажем за Германия, че не е добра във военното дело не ми се струва много сериозно.
          Така е. Можем да кажем, че германците (а и българите) са били добри войници тогава. С това съм съгласен (въобще цялото ми изказване бе в стила и адекватностат на изказването, което коментирах - реших да приложа така хваления ми в една друга тема подход ), но очевидно военната им мисъл (ако щеш, военно стратегическата) не е била на ниво, който извод почива на резултата от войната. Ако немската военно-стратегическа мисъл бе на нужната висота, то щяха ли да загубят войната? Въобще щяха ли да започнат такава война, която не могат да спечелят? Естествено, тук може надълго и нашироко да се разсъждава за качествата на политиците и с тези разсъждения аз ще се съглася, вероятно. Но това не променя основният факт - далеч не само политиците се "издънват" в тази война.


          Sturmpionier (първо да се извиня, защото те обърках с Sturmfuhrer, за което вината е само моя), съгласявам се с теб, така или иначе, нямам кой знае какви подробни познания по Балканския фронт и по-скоро отговорих на нивото на поста, който коментирах . Съюзниците не използат "второсортни дивизии" на Балканиския фронт (поправям се)
          Мисълта ми бе, че очевидно (пропорционално) основното усилие за съюзниците не е на Балканите и за тях войната не се решава тук, а на Западния фронт, за където са предназначени повечето им ресурси и сили. Т.е. не България решава съдбата на войната, за каквото се намекваше в посат на Mitya.
          Last edited by Imperial; 08-07-2007, 02:57.

          Comment


            gollum написа
            "войни, в които силите са неравни не следва да се водят" или пък "започвай такава война, която можеш да спечелиш".

            Мъдра мисъл. Но отговорните лица в държавите от централните сили явно не са я чували. А това, че те са надценили възможностите си и са допуснали грешката да започнат войната при това съотношение на силите не ги прави лоши във военното дело. Същото се отнася и за ВСВ (от 1941 г. насетне), и за Междусъюзническата война и т. н.

            Да видим в подготвяната от теб алтернативка какви решения ще вземат мъдрите и премъдри държавни глави.
            Last edited by Imperial; 08-07-2007, 02:57.

            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

            Comment


              ИЦА написа
              Да видим в подготвяната от теб алтернативка какви решения ще вземат мъдрите и премъдри държавни глави.
              За радост, там решенията няма да зависят от мен . Което ми напомня колко много работа имам още по нея . А времето не стига, пък и го губя пишейки из форума (да се пооплача малко ).

              ИЦА написа
              Но отговорните лица в държавите от централните сили явно не са я чували. А това, че те са надценили възможностите си и са допуснали грешката да започнат войната при това съотношение на силите не ги прави лоши във военното дело. Същото се отнася и за ВСВ (от 1941 г. насетне), и за Междусъюзническата война и т. н.
              Както посочих, лошата преценка съвсем не е само дело на политиците и в двата случая. А и да напомня, и в двата случая войнатйа е загубена на бойното поле, т.е. лошата начална преценка на политиците ;а зокято и военните имат вина) е съпътствана от все по-неадекватни военни стартегически решения. Формулировката "загубена война без загуба на бойното поле" е красива, но невярна - щом войната е загубена, това се е случило на бойното поле .

              Comment


                gollum написа
                Sturmpionier (първо да се извиня, защото те обърках с Sturmfuhrer, за което вината е само моя), съгласявам се с теб, така или иначе, нямам кой знае какви подробни познания по Балканския фронт и по-скоро отговорих на нивото на поста, който коментирах . Съюзниците не използат "второсортни дивизии" на Балканиския фронт (поправям се)
                Мисълта ми бе, че очевидно (пропорционално) основното усилие за съюзниците не е на Балканите и за тях войната не се решава тук, а на Западния фронт, за където са предназначени повечето им ресурси и сили. Т.е. не България решава съдбата на войната, за каквото се намекваше в посат на Mitya.
                Няма проблем
                Всъщност пропуснах да напиша, че в предния ми пост нещата са поставени само теоретично. За всеки е ясно, че до септември 1915, когато започват да пристигат първите британски части на Солунския фронт, елита на армията (Редовната войска) е вече почти унижожен по фронтовете на Франция и Галиполи. На тяхно място пристигат доброволци, т.е няма особена разлика между състава на Редовната, Териториалната и Новата армия. Което отново потвърждава тезата ми, че през 1915-1918 "първостепенни" и "второстепенни" части няма

                Comment


                  Българската авиация в ПСВ:
                  EAMCI steht für: Europa-Arbeitsgemeinschaft für Mensch-Computer-Interaktion Die Nutzung der Möglichkeiten des Computers in einem multikulturellen Kontext und ihre gesellschaftlichen Implikationen – hierzu bietet sich der Standort Bulgarien an der Grenze von Orient und Okzident idealerweise an. Der fortschrittliche Einsatz von Computern, insbesondere die neuen Chancen des Internets für Marketing und politischen Dialog, sollen hier aufgezeigt […]
                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    Нова статия за българската авиация в ПСВ:

                    EAMCI steht für: Europa-Arbeitsgemeinschaft für Mensch-Computer-Interaktion Die Nutzung der Möglichkeiten des Computers in einem multikulturellen Kontext und ihre gesellschaftlichen Implikationen – hierzu bietet sich der Standort Bulgarien an der Grenze von Orient und Okzident idealerweise an. Der fortschrittliche Einsatz von Computern, insbesondere die neuen Chancen des Internets für Marketing und politischen Dialog, sollen hier aufgezeigt […]
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      Parabellum написа
                      Сръбският крал бяга от българите пеш в Албания




                      На 1 октомври 1915 г., веднага след като в България е обявена войната, 600-хилядна българска армия настъпи срещу надвишаващата я с 15000 хиляди души сръбско-англо-френска-италианска армии, дислоцирани в Македония и Източна Сърбия. След като не позволиха на сръбската армия (500000 бойци) да се съедини с настъпващия по течението на Вардар англо-френски корпус (около 100000 души) и я изтласкаха от Поморавието, българите достигнаха до Косово поле. Там се бе събрала цялата оцеляла армия (400000 бойци) и тук по стара сръбска традиция сръбското командване реши да даде решителното сражение.
                      Сърбите планираха да пробият българския фронт в Северна Македония (току-що заета от българските войски) и да се свържат с настъпващите англо-френски войски, достигнали до Велес, т.е. само на 69-70 км от сърбите. Настъплението им започва в пет посоки.

                      Първият удар е нанесен по пътя Танушевци - Скопие, втория по линията Прищина - Гниляне - Домуровци, третия по Жеговица - Гниляне - Домуровци, четвъртият Гниляне - Качаник - Тетово и петият Врана - Прешево - Буяновац - Куманово.

                      По местата с тези имена, край които за съжаление в последните години отново обилно се лее кръв, между 10 ноември и 4 декември пламват яростни боеве на сърбите с части на Първа и Втора българска армия. Сраженията са денонощни с крайно напрежение на силите и непримиримост от двете страни. В тези дни няма пленници. Българите устояват по всички направления. Единствено Моравската дивизия настъпва на 5-6 км, но е обкръжена и напълно унищожена.

                      На 15-ия ден от боевете двете български армии преминават в настъпление и навлизат дълбоко в Косово в направление на Прищина. Край Призмен пламва най-страшният бой. Ето как описва сражението американският военен кореспондент Луи Едгард:
                      "В битката при Призмен взеха участие 100000 сърби със сто оръдия. Половината от тази войска легна на полето или бе пленена от българите. Когато сърбите изгърмяха снарядите си, хвърлиха оръдията в реките и се разбягаха. Цялото Косово поле да Призмен бе осеяно с човешки и животински трупове, ракли, коли, автомобили. Сръбския генерален щаб загуби всяко влияние над войниците си като организирана сила. Роти, дружини, полкове, дивизии и корпуси се пръснаха в страшна бъркотия. Настъпи най-страшното в една война".

                      Това е краят. На 24 ноември българската армия превзема Прищина. Тук се предават 20000 сръбски войници и офицери. Заловени са стотици оръдия и картечници, 150 автомобила и... каляската на сръбския крал, който със стотина хиляди войници тръгва пеш през албанските планини към крайбрежието на Албания. Българите са не по-малко изтощени и не ги преследват. Още повече, че в тила им, в горите на Косово остават цели сръбски полкове.

                      В следващите дни, впрочем, тези сръбски части излизат от горите, примрели от глад, струпват оръжието на купчини и сами се подреждат в колони, очаквайки българският патрул да ги плени. Поради множеството пленници, които българското командване не може да храни, накрая българските офицери ги пръскат с викове "По кукю, по кукю!" (Хайде по къщите си!).
                      Равносметката в Косово е 120000 убити и 170000 пленени сръбски войници и офицери. До Адриатика достигат 110000 хиляди без тежко въоръжение. За да бъдат спасени от плен (смятало се е, че българите ще подновят настъплението), ги прехвърлят на италиански параходи на остров Корфу.
                      Парабелум, България започва войната с 530 000(с тиловите части!), от които 118 000 щика са в състава на ²²² армия в Северна България! Сърбия и Черна Гора имат през 1914г. всичко 350 000 бойци(380 000 според някои) така че сметни сам истинското съотношение на силите(след 1год. война са доста оредели!!) Сръбските прикриващи войски наброяват
                      първоначално 86 000 д. но трябва да се признае бият се зверски, а планинския терен(всеки баир се взема на нож), и започналите дъждове усложняват нещата за нашата армия! Появаата на съглашенците още повече! За да завърша ще кажа само, че до края на 1915г. загубите ни са 37 000, 1/3 от загубите във войната!

                      Харесвам Божидар Димитров когото цитираш, но той обича да разкрасява нещата!
                      Last edited by багатур; 01-01-2008, 00:35. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      Comment


                        Разкрасява нещата... Направо се олива.
                        They march in full battle dress
                        With faces grim and pale
                        Tattered banners and bloody flags
                        Rusty spears and blades...

                        Comment


                          За сръбската армия право казваш, че е 350 000 обаче, те винаги са комплектували нови съединения, поради тежките загуби и липсата на техника, горе долу до самия пробив сърбите подържат гореспоменатите бройки.
                          Това като цяло е най-великата ни победа през войната, при ситуацията на окопна война, сърбия рухва за месец. (те са мислили, че ще удържат) Ако настъплението към Солун беше започнато след нужното време за презапасяване и пристигане на подкрепления, то ние щяхме да сме господари на балканите. Разбира се тук влиза немския фактор, срамота.
                          За горните мнения, че военните и политиците на централния съюз почват война, която не могат да спечелят... За три години централния съюз разсипва най-великата империя в света и я докарва до плачевно състояние, централните сили влизат в 6 противникови столици. В колко столици влиза антантата?
                          На английския крал през немското настъпление (1918) е казано, че ако немците победят, то те ще спечелят войната. ( мисля, че това би трябвало да го погледнат всички, които казват, че британците ще продалжът да се бият сами и даже ще спечелят..) Централните сили са на косъм от победата, каква е тая мания да се опорачава всичко родно и мило. Защо не коментирате доколко са достоверни сръбски,гръцки или румънски източници за техните битки?! Не трябва да покажем , че ние сме зле... Да ви имам робския манталитет.
                          Кръвта из нашите гърди
                          не е съвсем изляна!
                          Народе, цял стани! Иди!
                          Че Македония въстана.

                          Comment


                            то ние щяхме да сме господари на балканите.
                            ъхъ, само ако горският разреши обаче.

                            За три години централния съюз разсипва най-великата империя в света и я докарва до плачевно състояние, централните сили влизат в 6 противникови столици. В колко столици влиза антантата?
                            Коя е най-великата империя на света?
                            Не е важно кой в колко столици влиза, кой какво подписва в Ньой (не визирам първия брак на Сесиля бивша Саркози, де )
                            Last edited by кало; 01-01-2008, 18:42. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                            Comment


                              Хм визирах, Русия, като самостоятелна сила, не мисля, че коя да е една империя има шанс срещу нея. (макар, че немци срещу руснаци сами, лелеее)
                              Идеята ми е,че България изпълнява брилянтно всички задачи, които и се падат като член на Централните сили, разбива Сърбия и Румъния и удържа солунския фронт до момент, в който войната е решена.
                              Кръвта из нашите гърди
                              не е съвсем изляна!
                              Народе, цял стани! Иди!
                              Че Македония въстана.

                              Comment


                                Така и не проумявам за какво им е бил на съглашенците Македонския фронт! Тази 700 000 армия щеше да им двърши повече работа във Франция, и на слепите е било ясно че българските войници няма да се бият за Вердюн или на Сома... Така и така не на Балканите се е решавала войната! Единствени5я разумен довод е при един разгром на България да атакуват Цариград от север в комбина с руския Черноморски флот, така да извадят евентуално и Турция от войната. Басни затова как щели да снабдяват руската армия не ща да слушам, на западния фронт също има криза в обезпечаването на войските!

                                Comment

                                Working...
                                X