А на практика светотатство!!!!!
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
България в Първата световна война 1915-1918
Collapse
X
-
След оттеглянето от Каймакчалан българските войски се укрепяват по каменистите склонове над завоя на река Черна. Тази планинска позиция е атакувана на 18.10. от сръбски части. Атаките на сърбите продължават в продължение на 22 дни. И трябва да се отбележи, че наистина се бият отчаяно и смело. Трета бригада на 8-ма дивизия, която се сражава на завоя на Черна през всички тези 22 дни, е изтеглена на 10.11. и заменена с 39-ти и 40-ти полк, току що пристигнали от Беломорието.
Хвърлили сърбите в месомелачката при завоя на Черна, французите настъпват надъхано в равнината между Битоля и Лерин, лекомислено оставяйки хълмовете от двете страни в български ръце. Там българите разполагат с около 170 артилерийски оръдия. Когато французите достигат село Кенали на 23.10., те са в дъното на капана. От трите страни върху френските колони се изсипва унищожителен огън, като често един снаряд попкосява цяла рота, тъй като французите настъпват в походен, а не в боен строй. Въпреки ужасяващите загуби, френското командване в течение на цяла седмица хвърля в ада на Кенали нови и нови части, които артилерията и картечниците унищожават още преди да достигнат до българските окопи. На 01.11. полето край Кенали е осеяно с над 15 000 трупа на френски войници и хиляди единици изоставено оръжие. На десния фланг, настъпващата руска бригада също е почти унищожена. Напилите се преди атаката руснаци не успяват да улучат българските окопи и залутани по долове и овразиса избити от полската артилерия и картечни роти на 6-та Бдинска дивизия.
Хиляди французи, загинали при Кенали, са погребани в огромно и отлично поддържано гробище, с размерите на футболно игрище. В близко съседство е и сръбско-руското военно гробище, поддържано от Сърбия. Единствено на българските военни гробища в двора на църквата "СВ.Архангели" в Битоля няма дори един паметен кръст, а само бурени и храсти. Стотици български войници и офицери са погребани и в градските гробища. "Че как иначе" - казват учудени някои "македонци" от Битоля - "в отделни военни гробища се погребват само чужденци. А тези бяха наши хора - българи."
Използвал съм информация от книгата на Божидар Димитров, "Войните за национално обединение".They march in full battle dress
With faces grim and pale
Tattered banners and bloody flags
Rusty spears and blades...
Comment
-
Да, и на мен ми се струва невъзможно, но ако източникът е ст.н.с. Божидар Димитров, не е чудно. Че за руснаците, както и за всички останали е присъщо да пият алкохол е известно. Но виж да се напиват преди атака, при това в състава на частта или съединението всички вкупом (цяла бригада, както излиза), не се сещам за подобен пример, освен в пропагандната литература или кино. Сещам се за един подобен случай от ВСВ, но пак е само подобен - голяма част от личния състав на няколко батальона съветска морска пехота се напиват след успешна атака (и то защото намират големи количества алкохол), в резултат на което не успяват да отразят немската контратака. Случката беше някъде в Крим (мисля че в Майкоп, но може и да греша). Но масовото напиване преди атака... е съвсем друга работа. Подобно нещо може да бъде проведено само организирано по заповед и чрез съответното снабдяване, което ми се струва немислимо за руската армия (а и за съветската армия - наркомовската дажба е съвсем друго нещо).
Comment
-
SS-mann написаСтрува ти се невъзможно ли????Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.
Comment
-
За руснаците не мога да споря!! Но за 15-те хиляди жертви при Кенали можете да попитате шефа на Военно-историческия музей в София. Когато бяхме курсанти ни беше изнесена лекция точно за сраженията в този преиод, и съм убеден, че за това Димитров не преувеличава!!!!!They march in full battle dress
With faces grim and pale
Tattered banners and bloody flags
Rusty spears and blades...
Comment
-
Аз пък що си мисля че преувеличава...ккато преувеличава за какво ли не и ръси навред пропагандни клишета без оглед на историческата истина. Ако лекцията му е била на нивото на статиите му в жълтата преса или книжцитие му (а нямам основания да вярвам в противното) то съвсем сигурен съм че можеш да вярваш на тази лекция толкова, колкото и на тая книжка която си позлвал за източник.
Когато си бил курсант нямал ли си достъп до сериозна военно-историческа л-ра и материали или само с пропаганда са ви пълнили главите?
Comment
-
SS-mann написаНо за 15-те хиляди жертви при Кенали можете да попитате шефа на Военно-историческия музей в София. Когато бяхме курсанти ни беше изнесена лекция точно за сраженията в този преиод, и съм убеден, че за това Димитров не преувеличава!!!!!
(мненията на Николай и HELLCAT).
SS-mann написаОт трите страни върху френските колони се изсипва унищожителен огън, като често един снаряд попкосява цяла рота, тъй като французите настъпват в походен, а не в боен строй.
В началният етап на ПСВ има случаи, когато една батарея скорострелни оръдия (75 мм полеви оръдия) успява с няколко залпа да спре цял полк, разгърнат в походен строй, но "спре" не е равносилно на "покоси" - в тези случаи по-голямата част от войниците са били леко или тежко ранени.
Comment
-
Съглашенските войски наистина дават големи загуби по времето на цялата война ан Солунския фронт, но от написаното във въпросното книжле, излиза, че българските войници са си скучаели в окопите и започващите вражески атаки са били едва ли не надпревара кой ще избие повече сърби, французи, англичани и т.н. Нещата са били много по-драматични, и от българска страна също даваме тежки жертви. За Божо това може да не звучи достатъчно героично, но според мен е обратното. Да се представят българските войници като терминатори е най-малкото подигравка със самите тях.
П.П: Чели ли сте какво е писал за сраженията при Дойран през септември 1918, пича ?
Comment
Comment