Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканските войни 1912-1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    И макар в тези войни да се прилагат и най-вече изпитват някои новости, митът за първото бойно използавне на самолет си е именно това - мит. Въпросното събитие да речем става малко по-рано и не е българско дело (и като знам историята на въздушните бомбардировки през изминалия вече век някак се радвам, че не ние сме били първи).
    Виж gollum тук ме хвана на тясно би ли ми казал повече неща около първата въздушна бойна задача, защото и аз знам че ние българите сме били първи, но явно като не чета много книги по тази тематика така ще е
    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

    Comment


      #77
      Най-лицемерното е, че гърците ореваха света заради геноцида в Турция, а самите те го прилагаха спрямо българите. При това 7-8 години по-рано. Но гърците са си гърци.
      Шовинист, надявам се, че не настояваш за реакция от тип "по пет на нож" заради тези събития.

      Comment


        #78
        Така е, но това са отдавна отминали събития.
        Shelenberg, това го босъждапме вече веднъж, сега не помня точно, но първи са италианците през 1911 г. Не че е чак такава гордост, като се позамислиш. Впрочем и в други неща, за които твърдим, че сме били първи (около Балканските войни) не сме, но това е отделна тема (например, някои артилерийски техники, защитните униформи и други). Общо взето, основните неща, които се водят новости в тактическо отношение през ПСВ, на практика се прилагат или са изводи от сухопътната фаза на Руско-Японската война 1905 г.

        Comment


          #79
          gollum написа
          Така е, но това са отдавна отминали събития.
          Shelenberg, това го босъждапме вече веднъж, сега не помня точно, но първи са италианците през 1911 г. Не че е чак такава гордост, като се позамислиш. Впрочем и в други неща, за които твърдим, че сме били първи (около Балканските войни) не сме, но това е отделна тема (например, някои артилерийски техники, защитните униформи и други). Общо взето, основните неща, които се водят новости в тактическо отношение през ПСВ, на практика се прилагат или са изводи от сухопътната фаза на Руско-Японската война 1905 г.
          Ами gollum не става дума за гордост, а просто от любопитство и информираност и с удоволствие бих прочел за Балканските войни и за това че не сме били първи примерно както казваш в артелерийски техники, защитните униформи и т.н е естествено ако напишеш нещичко . А за Руско-Японската война от 1905 г. може да отвориш нова тема лично аз почти нищо не знам за нея и ще я чета с удоволствие предполагам че ще има и други като мен.
          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

          Comment


            #80
            Ок, с удоволствие, но вероятно няма да стане веднага - просто сега съм се съсредоточил около една друга тема и чета предимно за нея.

            Comment


              #81
              Ами аз съм човек с голямо търпение така че няма проблем ще чакам колкото е нужно. 8)
              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

              Comment


                #82
                Матросову.

                Между другото президента е на посещение в Македония. Посетил е Битоля и българското военно гробище!

                Comment


                  #83
                  az li4no jiveq na ylica bylair v pazardjik i ymiram ot kef 4e ste pisali za tazi slavna stranica ot bulgarskata istoriq..ama to kato se zamislq nqma bitka s na6e y4astie v koqto bulgarskiq voinik da ne se e pokril s neyvqxva6ta slava
                  ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                  Comment


                    #84
                    Едно писмо от 1912

                    Допреди малко случайно ми попадна пред погледа неистовата простотия, наречена Big Brother. Не я гледам, но понеже си вечерях в стаята с телевизора, нейсе... Та като гледах по Нова телевизия как пошлостта се превръща в истерия и цялата страна се интересува кой кога е срал (извинявай, Парабелум, само цитирам НТВ), или на кой за колко време му ставала оная работа и всичко това се поднася с такава доза сериозност сякаш става въпрос за национален проблем, като слушах как майките на две тъпи патки спорят на коя дъщеря й била по-хубава, па и като видях онова лайно, което преди време стана "национален герой" защото се изпика пред телевизора, та се сетих за едно писмо, което намерих преди време, цитирано в една книга. Навремето си направих труда да го препиша и сега ви го предлагам за размисъл какви бяхме и какви станахме:

                    До министъра на войната
                    София

                    Подписаний Михаил Хаджийски от Бобошево, Дупнишко, имам син-войник в квартируващия в мирно време в гр.Русе 2 Искърски полк, в 2-ра рота, именуем Христо Хаджийски, който от 12 септември 1912 година не ми се е обаждал жив ли е и след дълго търсене не можах да узная къде е. Ако е паднал убит за свещения дълг, честит се считам, че съм отхранил ратник за пред олтара на Отечеството. Ако ли е изменник-дезертьор, то от мен и майка България върху му проклятие и нека си каже думата военния съд.
                    По причина на горната неизвестност, моля най-покорно, господин министре, имайте снизходителността да направите зависещото от вас разпореждане да се проследи и после да бъда известен де е сега сина ми: жив или убит. Ожидающ отговор,

                    Ваш уважителен
                    (п) М.Хаджийски


                    По-късно става известно, че Христо Хаджийски е паднал убит на 17 октомври 1912 в боевете при Бунархисар...

                    Comment


                      #85
                      :tup: (отнася се и за изказванията по адрес на въпросното ъ ъ ъ предаване(?!))
                      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                      Comment


                        #86
                        Какво да кажа. Мога само да мълча и да препрочитам тези простички редове , но написани от дън душата на един Българин.
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #87
                          Поклон пред думите на един обикновен Българин :nworthy:!А за Биг Брадър -както се пееше в една песен от близкото минало-"Неам нерви" за тая простотия.Ама какво ли не прави човешката жажда за пари и известност.Ако питат мене тва предаване заслужава :fire: .....,ама не ме питат :twisted:
                          "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

                          Comment


                            #88
                            Трогателно !
                            А ето едно писмо от 17.10.1944г.
                            " Драги господин Сотиров,
                            Получих телеграмата Ви, с която искате сведения за Митко / подпоручик - летец Димитър Сотиров - бел. моя /. С него сме добри приятели. Може би знаете, че Митко е кацнал принудително и е бил леко ранен. Бил е в една българска полска болница и малко по-късно е бил пленен от немците. Всички сме с надеждата, че в най-скоро време ще го видим между нас. За сега нямаме други сведения за него, обаче щом се получат обещавам Ви, че веднага ще Ви се обадя. Дано в най-близко бъдеще си дойде !
                            С почитание: подпоручик Дамянов"
                            Подпоручик - летец Димитър Сотиров от 3 / 6 изтребителен орляк загива на 22.09.1944г. в района на Прищина, свален от немската ПВО.

                            Comment


                              #89
                              Николай, много ти благодаря за тази тема.

                              Comment


                                #90
                                Още такива писма има ли? Много са интересни.Даже можем да направим такъв раздел.
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X