Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканските войни 1912-1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Явно е така - за две различни битки говорим. Иначе съм съгласен, че е невъзпят подвиг - по-малко популярен е от Сливница просто. За Криволак - незнам, трябва да се разровя по книгите и може и да намеря някакви подробности.
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    Comment


      Warlord написа
      Ами специално гърците, сърбите и черногорците сме можели съвсем спокойно да ги разбием (или поне със сигурност да спрем настъплението им срещу нас) въпреки изтоштението от Балканската война, а и натам са отивали нещата. Губим войната поради това, че в същото време румънците и турците възползвали се от удобната ситуация необезпокоявани от никой навлизат дълбоко в нашата територия и просто сме заставени да подпишем неизгодния Букурещки договор.

      България - 33 000 убити, 60 000 ранени
      Общо останали държави - 80 000!

      Съгласен съм. С трима от съседите сме могли, но с 4-мата .... Точно затова тая война е един грандиозен гаф.

      Докато Съединението е добър пример за блестящо решаване на криза, като се съчетават максимално адекватно всички фактори, 1913 е точно обратното. /Затова и упреците към главата и "отговорника" Фердинанд и кьпавият му министър-председател са повече от заслужени/.

      Политически такова нападение е безобразие. Хайде, сключили сте кьпав договор; допуснали сте да вадите кестените от огъня в Тракия, оставяйки Македония на гърци и сърби. Станало е ясно, че са ни прецакали. Обаче може ли такова нещо да се почне без подготовка, без ресурс, без политически и военен тил (т.е. без Румъния и без съгласието на една велика сила поне). Без да се направи пътека в Русия, с рев до небесата, че съседите ни прецакват.

      Барем да ги бяха оставили да ни нападнат първи, тогава поне моралната страна щеше да е за България. ...
      После - поведението след това - царят напада, правителството търси примирие .. :tdown
      Това се отразява на духа, малко или много.

      Ако е имало по-добро военно решение, то сигурно първоначално би могло да наклони везните в наша полза, но в общ план, с три противника и Турция, какви са вариантите?!
      Може би опитът за пълен разгром на сърбите да е бил оправдан. Ако сме ги изтласкали от безспорната зона само, какво е щяло да последва? Контраатака?

      Въобще, страшна каша, добре забъркана. Българите имат удивителния талант да търпят некадърници начело на политиката си.

      Можеше, както Галахад е допуснал в ограничените теми, да се потърси някакъв съюз с Турция.
      "Тъй и тъй, прецакахме се, ще ви върнем Одрин, срещу подкрепа в Македония". Можело е и да заработи. Спешна среща със сърбите и гърците с разтрисане на масите със зелено сукно и с тон: "Мамка ви мръсна, нарушавате договора, съюзявам се с турците и ви почвам."
      Доколкото знам, Пашич в Сърбия е бил против агресивността срещу България (защото е има Визия на политик), но военните са надделяли. Това май беше в по-късен период, но дали тогава в Сърбия не е имало и такива настроения?

      А по-запознатите, може ли да коментирате поведението на Русия в цялата тая каша?

      resavsky написа
      ... за Калиманци мога да кажа само че това е втората Сливница и е невъзпят подвиг на българския войник.
      Вярно, това е най-незаслужено забравеното нещо. Че това си е грандиозна битка! Я да потърсим малко данни ...
      Last edited by ; 22-03-2006, 00:15. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

      Comment


        Някой има ли исторически карти за Балканските войни(с най важните битки или поне карта на Балканския полуостров) и ако има ще съм много благодарен да ги публикува във форума.

        Comment






          Last edited by Thorn; 21-06-2006, 16:31. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            :nworthy: :tup: МНОГОсъм благодарен за картата,точно такава ми трябваше а ако има и същата карта само че с по голям шрифт за да се вийдат добре градовете и селата ще е още по добре
            Last edited by Imperial; 28-07-2006, 02:11.

            Comment


              Искам да помаля за малко информация . Моят дядо и прадядо са учасвали в втората , първата и балканската война . Били са в състава на 33 пехотен свищовски полк . Може ли някой да ми даде информация за участието на полка във войните . Имам снимка на прадядо ми в болницата след първата атака на Одрин 1912 г.при село Мараш . Ще бъда благодарен ако получа някаква иформация

              Comment


                На прима виста - 33 пехотен Свищовски полк ( к - р полк. Т. Нейков ) в състава на 9 пехотна Плевенска дивизия ( к - р ген. - майор Вл. Вазов ) е отбранявал Дойранската позиция - учаскътък - Кала - тепе - Бастион ¹ 3 - Караконджо ( вкл. )
                SEMPER AGRESSUS

                Comment


                  За първта световна война в общи линий занам , но повече ме вълнува участието на 33 пехотен полк през балканската война. Тогава полкът пак е бил в състава на 9 пехотна плевенска дивизия но не знам в коя армия първа или втора армия е бил . Може самите армии да са били преобразувани точно преди хода на бойните действия

                  Comment


                    andreev написа
                    За първта световна война в общи линий занам , но повече ме вълнува участието на 33 пехотен полк през балканската война. Тогава полкът пак е бил в състава на 9 пехотна плевенска дивизия но не знам в коя армия първа или втора армия е бил . Може самите армии да са били преобразувани точно преди хода на бойните действия
                    По време на Балканската война 1912-1913 Девета Плевенска пехотна дивизия първоначално е част от 2 армия на ген. Никола Иванов. Достигайки до чаталдженската позиция, 1 армия на ген. Кутинчев и 2 армия ген. Димитриев армии се обединяват под общото командване на генерал Радко Димитриев, но изглежда, че на обединената армия е предадена 9 пехотна дивизия, която участва в щурма на Чаталджа на 4(17) ноумври 1912. По време на обсадата и щурма на Одрин 9 пехотна дивизия е пак в състава на 2 армия. По време на Междусъюзническата война, дивизията е част от 1 армия.

                    Comment


                      Благодаря

                      Comment


                        Прочетох за битката при с. Криволак, но не разбрах много. Срещу каква армия се е биела нашата. Каква численост и т.н.
                        В интернет нищо не намерих. Ако можем да синтезираме цялото действие на битката, така че да стане по достъпна за всички интересуващи се.

                        п.п. прочетох също, че на същото място(с. Криволак) е имало битка между българската и английска, френска и сръбска армия. Имате ли информация и за нея?
                        "...времето е в нас и ние сме във времето; то нас обръща и ние него обръщаме." В. Левски


                        Приемайте промените, но не изменяйте на ценностите си.

                        Comment


                          ОДРиН 1913 ТУРСКАТА АРМиЯ ВЛиЗА В ОДРиН
                          КАРАУЛ НА РЕКА СТРУМА ТУРСКи АСКЕР БЪЛГАРСКи ВОЙНиК

                          Comment


                            Ех...какво да се прави - история. Btw снимките на troyhorse, известен още като кольо и редут не ги бях виждал преди. Поради което му благодаря, че ги сложи тук.
                            Last edited by albireo; 10-08-2006, 15:01.
                            Recalibrating my lack of faith in humanity...

                            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                            Comment


                              Ще сека с тежък меч всякакви национални дрязги. Ако някой държи да се дърли за неща случили се преди два века, то да го прави другаде.
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                За втората Балканската война гледах едно предаване по тв СКАТ,стареца водешт разказа че Енвер паша и БиСМАРК са кроили плана за тази война,по плана БиСМАРК штял да убеди Ферднант да обяави война (обречена на неуспех от самото начало) и когато тесе бият по между си, ЕНВЕР ПАшА лесно даси вземе тракия и одрин,Ферднант знаейки за катастрофата предал страната си
                                всчки знаем какво се случи , това нешто истинско ли е или е само легенда
                                Last edited by ; 10-08-2006, 20:23.

                                Comment

                                Working...
                                X