Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканските войни 1912-1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Не казвам, че след 1912 не сме имали какво да търсим от Румъния. Става дума за периода от Освобождението до 1912.
    През 1878 Добруджа е слабо заселена област с преобладавощо турско население. Българи има основно в Тулча и околностите и около Силистра. Имало е и другаде, но не са били основното население. Русия дава Северна Добруджа на Румъния в замяна на Бесарабия, в която реално е имало повече българско население, а Южна Добруджа влиза в пределите на Княжество България. Да, останали са българи в Румъния, но един съюз с Румъния е щял да има много повече плюсове отколкото минуси.
    Иначе баба ми е родено в село Скиту на морето и през 1940 се преселва в с. Камен бряг. Майка ми миналата година ходи да се види с братовчед си в Румъния. Още поназнайва български

    Comment


      Никаква Южна Добруджа няма да им се дава! Те, първоначално искат Силистра и Калипетрово. Калипетрово е десетина километра западно от Силистра.

      Comment


        Може би не е трябвало да ламтим за Родосто. Дори Мидия-Енос е пресилено. Ако бяхме оставили на Турция Одрин, Бабаески и Люлебургас и се бяхме задоволили с десния бряг на Марица, Свиленградско, Малкотърновско, Лозенградско, Самоковско и Бунархисарско, може би мирът с Турция щеше да е по-траен.
        Все предположения.

        Comment


          Проблема не е турски територии, а територии населени с българско население. Ако тогава Турция е имала тази уредба, която има сега - равноправие на всички поданици, войната изобщо нямало да я бъде!

          Comment


            Всъщност може би проблема се корени в това, че България иска територии, населени с българско население, докато останалите търсят изобщо териториално разширение. Може би е трябвало да се огледаме кои са добрите земи и да се постараем да ги заемем първи. Колкото до населението, както се е оказало в последствие, то много лесно бива преселвано - доброволно или не.

            Comment


              stst написа Виж мнение
              Не казвам, че след 1912 не сме имали какво да търсим от Румъния. Става дума за периода от Освобождението до 1912.
              През 1878 Добруджа е слабо заселена област с преобладавощо турско население. Българи има основно в Тулча и околностите и около Силистра. Имало е и другаде, но не са били основното население. Русия дава Северна Добруджа на Румъния в замяна на Бесарабия, в която реално е имало повече българско население, а Южна Добруджа влиза в пределите на Княжество България. Да, останали са българи в Румъния, но един съюз с Румъния е щял да има много повече плюсове отколкото минуси.
              Иначе баба ми е родено в село Скиту на морето и през 1940 се преселва в с. Камен бряг. Майка ми миналата година ходи да се види с братовчед си в Румъния. Още поназнайва български
              Имали сме какво да търсим Северна Добруджа според теб значи значи само Южна Добруджа ни е стигала но аз не съм съгласен в Северна Добруджа също е имало много Българи също така и е имало и много ценни ресурси а и да бяхме имали съюз с румъния нямаше да имаме полза от него защото както е показало историята румънците са били слаби войници изобщо цялата им нация е била слаба по скоро са щели да ни бъдат тежест.

              Comment


                stst написа Виж мнение
                Всъщност може би проблема се корени в това, че България иска територии, населени с българско население, докато останалите търсят изобщо териториално разширение.
                Излиза, че когато България претендира за Солун, това е претенция за територия с българско население, а когато Гърция претендира за Тесалоники - търси изобщо териториално разширяване. А за българското население на претендираните от България при преговорите Родосто и Самотраки изобщо ще замълча.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  recidivist написа Виж мнение
                  Имали сме какво да търсим Северна Добруджа според теб значи значи само Южна Добруджа ни е стигала но аз не съм съгласен в Северна Добруджа също е имало много Българи също така и е имало и много ценни ресурси а и да бяхме имали съюз с румъния нямаше да имаме полза от него защото както е показало историята румънците са били слаби войници изобщо цялата им нация е била слаба по скоро са щели да ни бъдат тежест.
                  Колкото и етнографски карти от втората половина на ХIX век да гледах, в нито една българите не болшинство в Добруджа. Освен това е било ясно, че Румъния никога не би се отказала от излаза си на Черно море, който е при Кюстенджа. Така че най-многото, което сме могли да търсим е Санстефанската граница (Расово, Кобадин, Мангалия - последните два в Бълагария). Но и това е можело да се жертва заради един съюз.

                  Колкото до бойните умения на румънците, дори и слаби войници 500 хил. са достатъчна сила да спрат Сърбия, при нужда.

                  Колкото до слабата нация сигурно сърбите и гърците твърдят същото за нас.

                  Comment


                    Thorn написа Виж мнение
                    Излиза, че когато България претендира за Солун, това е претенция за територия с българско население, а когато Гърция претендира за Тесалоники - търси изобщо териториално разширяване. А за българското население на претендираните от България при преговорите Родосто и Самотраки изобщо ще замълча.
                    По-горе вече писах, какво, според мен е трябвало да търсим в Източна Тракия.
                    Колкото до Солун, мнението ми е че е трябвало да го жертваме още през есента на 1912 в замяна на отстъпки от Гърция в Югозападна Македония и предотвратяването на съюз между нея и Сърбия. Според мен сме можели да спазарим една граница тръгваща от Орфанския залив по вододела на Богданска планина след това на запад, оставяща Сухо в Гърция, а Зарово и Негован в България, до Вардар, после по южната граница на Енидже Вардарска и Воденска каази през Островното езеро по южната граница на Леринска кааза и пак на запад до Албания, оставяйки северната част от Костурската кааза в България, а южната в Гърция.
                    Самотраки изобщо не ни е трябвал, а за Тасос може би от военно стратегическа точка ни е трябвал, но не съм специалист, че да твърдя със сигурност.

                    Comment


                      Лакомо дупе-кръв сере! Къде им е бил мозъка на Фердинанд, на ген.Савов и др.наши генерали и "държавници" било е ясно-всички ни предупреждават че ще ни хвърлят на вълците!
                      Трябвало е да са реалисти и да си налягат парцалите! Румъния трябва да е луда да не се възползва...никой не ни е крив! Но дори и без нейната намеса трудно бихме се справили с турци, гърци и сърби на куп...не става! Просто нямаме толкова хора, още повече обучени. Политиката е умение да постигаш възможната и да смириш амбициите си...максимализма за малката държава е самоубийство!

                      Comment


                        Не си спомням в новата история на България да е имала правителство от добри политици, освен цар Борис ²²² и няколко други. Все са били мижитурки! В конкретният случай, обаче победите на нашата армия в Балканската война са ги направили изключително самонадеяни! Изглежда, че силните не желаят да се занимават с политика, а слабите предпочитат да угодничат! А може би това е част от човешката или българската природа.
                        Ако не съм разбрал правилно stst ще поясня, че в симулацията предлагам реокупация на територията от линията Мидия-Енос до Чаталджа и Булайр за да се съкрати дължината на фронта. Удържането на линията Мидия-Енос изисква много войски. След като Междусъюзническата война завърши тези територии ще бъдат върнати на Турция.

                        Comment


                          еМГето написа Виж мнение
                          Не си спомням в новата история на България да е имала правителство от добри политици, освен цар Борис ²²² и няколко други. Все са били мижитурки! В конкретният случай, обаче победите на нашата армия в Балканската война са ги направили изключително самонадеяни! Изглежда, че силните не желаят да се занимават с политика, а слабите предпочитат да угодничат! А може би това е част от човешката или българската природа.
                          Ако не съм разбрал правилно stst ще поясня, че в симулацията предлагам реокупация на територията от линията Мидия-Енос до Чаталджа и Булайр за да се съкрати дължината на фронта. Удържането на линията Мидия-Енос изисква много войски. След като Междусъюзническата война завърши тези територии ще бъдат върнати на Турция.
                          Това е възможно, но дори 40км фронт при Чаталджа ще оклони поне 100 000 щика за по сигурно още повече, че по фланговете ще ни бие и тежката корабна артилерия на турците! Това означава , че срещу Гърция 225 000, Сърбия 350 000, Черна гора 60 000 щика ние ще имаме не повече от 400 000 мъже, а ще трялбва и да се настъпва за да се завърши войната..това би могла да се случи при абсолютно несъобразяване с Русия, пълна свобода на действие на генералитета и...брилянтно планиране с МНОГО, АМА СТРАШНО МНОГО КЪСМЕТ! Цялата Междусъюзническа война е една импровизация с малки изключения(Калиманци, Кресна) но тогава ножа е оплял в кокала! И без намеса на Румъния шансовете са нищожни защото не забравяйте-турците на Чаталджа ще се увеличават непрекъснато с подкрепленията от Анадола а нашите сили там ще се топят... Може би бихме могли да ползваме трофейнното турско оръжие но се съмнявам в качеството на попълнениетож от новоосвободените земи..

                          Comment


                            За съжаление си прав! Понякога, обаче Турция не напада, ако имаш успехи срещу другите или те нямат успехи срещу теб. На това се разчита в случая. Но дори и Турция да не се намеси изобщо, е много трудно. Срещу Гърция отбраната е лесна, но изисква поне 4 дивизии. Проблема е, че останалите 8 дивизии не са достатъчно да разгромят Сърбия. Ако пък се отбраняваме срещу Сърбия - 8 див. са минимума за отбрана. Тогава четирите див. срещу Гърция не са достатъчни да разгромят нея. Дори при чудо, най-много да ги изтикаме зад Вардар и да обкръжим Солун. Мисля, че това не е достатъчно те да се признаят за победени, освен правителството им да не издържи. Изобщо на всяка крачка в тази война ще ни е нужен много късмет!

                            Comment


                              На всички карти, които съм виждал, демаркационната линия между България и Гърция преди Междусъюзническата война минава почти над Солун, а от прочетенето на различни места оставам с впечатлението, че е минавала малко под Кукуш. Къде е истината?

                              Comment


                                Понеже пак се прокрадват мнения относно шансовете ни в едно алтернативно развитие на Междусъюзническата война, може би на хората, които мислят по тези неща ще им е интересна тази дискусия - http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=8151
                                Last edited by albireo; 10-09-2008, 13:26.
                                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                                Comment

                                Working...
                                X