Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканските войни 1912-1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Една снимка на генерал-полковник Павел Христов (Каналията).
    Христов считал, че има синя кръв. Той презирал войниците, подофицерите и много от офицерите, обръщайки се към тях (дори и на официални посещения) с името "каналии". Войниците отвърнали на огъня и му лепнали прякора "Каналията". Чувал съм от участници във войната (те измряха отдавна), че непрекъснато критикувал, започвайки и свършвайки с традиционното: Каналии със каналии! Не го приех сериозно,но когато ми попадна книгата за действията на конната дивизия през Балканската война и прочетох същото разбрах, че не са лъгали. Разстрелвал турски военопленници, като ги нареждал един зад друг. Искал да види колко души ще пробие куршума на това или онова оръжие. Бил е най-мразения и презиран от войниците визш офицер, а иначе като командуващ е бил много кадърен.
    Last edited by еМГето; 21-03-2008, 00:55.

    Comment


      Орден „За храброст“ III-та и IV-та степeн 2-ри клас
      Орден „Свети Александър“ II-ра степен с мечове по средата
      Орден „За военна заслуга“ II-ра степен

      Е, защо така с лошо? Бил е конфликтна личност, съден е и за сръбските буни, но чак, сега, да пробва оръжието??? Все пак, Генерал от пехотата? Кмет на София?

      Comment


        Хората от които съм чул това отдавна починаха.Те не говореха на мен, защото бях дете (десетина-дванадесет годишен). Чувах като говорят помежду си.Всички го познавали.Казваха: Мръсно куче беше! Като военачалник е бил много оперативен (чух го пак от същите хора).Бил е
        много взискателен.
        Знаеш ли Даниц, правилно е казано за крушката и опашката. Не може тези стари хора да говорят за нещо, което знаеха (никой не оспорваше),
        ако наистина няма нищо.
        Last edited by еМГето; 21-03-2008, 01:01.

        Comment


          Виж, разбира се, ние с теб, няма как да го решим това. Славата си върви с човека. И добрата, и лошата. Но България му дължи. Дал е служба, и то каква, не малко време, водил е войските ни, нека, все пак, да не вързваме кусури без нужда.

          Comment


            Аз съм съгласен,защото каквото е правил го е правил за България. Просто
            е искал може би да направи от нас германци! А като командуващ е бил
            много добър. Чувал съм, че той затворил (след боеве в които "българи и
            сърби си съперничели в храброст и инициативност") бреша между 3-та и 5-та армии.

            Пленяването на Шукри паша.Имам и една от пленяването на Явер паша,но
            качеството е такова, че не знам дали си струва.
            Last edited by еМГето; 21-03-2008, 01:46. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              Здравейте , интересувам се в кое бойно формирование са се сражавали войниците от град Елена през Балканската война? Ако гледаме чисто географски би трябвало да е в 3-та пехотна балканска дивизия.

              Comment


                2-ра бригада на 5-та пехотна дунавска дивизия, тоест или 18-ти или 20-ти пехотен полк.
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  Зависи в кой род войска са служили. Еленска околия е попадала до 1914 г. в 7-о полково окръжие, откъдето се е попълвал 7 Преславски пехотен полк от 4 Преславска дивизия, на гарнизон в Шумен. През войните 1912-13 от тази околия са се попълвали 7 и 43 пехотни полкове, 10 конен, 5 скорострелен и 5 нескорострелен арт. полкове и 4 пионерна дружина

                  Comment


                    Една карикатура с много точен надпис под нея:
                    "Балканския съюз - Смях през сълзи".

                    Comment


                      resavsky написа
                      http://upload.wikimedia.org/wikipedi...12/Bw_bulg.gif
                      Молба за помощ - кой е този град?
                      Много ми прилича на Поградец в Албания , на Охридското езеро ...

                      Comment


                        Според вас до каква степен Итало-турската война влияе на прибързаното обявяване на Балканската? Каква част от османските войски са били съсредоточени в Либия тогава и имало ли е прехвърляне към балканския фронт?
                        При обявяването на Балканската война Турция мобилизира към 400 000 армия, която към края нараства до 820 000.
                        (\_/)
                        (°_°)
                        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                        Comment


                          Практически никаква част от турската армия не е била в Либия. Като се има предвид, че Египет е бил де факто британски, а италианският флот е имал господство по море, турците не са имали възможност да изпращат подкрепления. Воювали са местните гарнизони и опълченията на бедуинските племена, особено повлияните от сектата Сенуси. Правителството в Истанбул е било принудено да се ограничи с изпращане само на инструктори, между които е бил и Мустафа Кемал.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            Жителите на Еленска околия са били мобилизирани в един от следните полкове 18 п.п, 20 п. п. и 46 п.п. Ще потърся допълнително и ще ти напиша

                            Comment


                              Малката, но непобедима българска армия! Каква мотивация! Преди няколко дни я постнах в Традиция, но съм ги послъгал. Сега ми попадна другата страница и видях това. Те не са брат и сестра, а мъж и жена!
                              Донка и Ставри Ушлинови (в средата) в редиците на 60-ти пехотен полк през 1912 год. Тя е родом от село Смилево, Битолско (моминско име Донка Богданова).

                              Comment


                                Момчета, Каналията не е България и България не е Каналията. Иван Кирчев писа: "Нека изложим нашите недостатъци, от тях можем само да се поучим!" ("По-важни грешки и слабоси на българската народна войска проявени в Отечествената война" - 1946). А това, което ще ви кажа е от моя дядо: "Влизаме в Бунар Хисар (той беше от 9-ти конен полк). Гладни сме. Два дена не сме яли и никой не се сеща, че сме хора и трябва да ядем! Града е напуснат - навсякъде захвърлени муниции (купчини сандъци), бяха по дебели от нашите (той не знаеше, че турските са 9.5 мм. Маузер). Оръдия, ракли, избити коне и биволи. Влязах в единствения дуген. Единственото нещо, което се продава е тахан халва. Купих си и докато ядях се разговарях с дугенджията ( той знаеше турски толкова добре, че турците не вярваха, че е българин). Турчина се стъписа, започна да вади хляб, месо, риба, маслини. Бях толкова доволен, че му дадох всичките си пари (макар, че бяха много повече от консумираното). На тръгване ми приготви една бохча. Сложих я на коня и се приготвихме за път.Точно тогава минал Каналията. Спрял се пред строя.
                                - Какво е това, което е сложил на коня онзи каналия?- попитал Христов.
                                Когато разбрал за какво става въпрос Каналията избухнал: " Каналии със каналии!Най-мързеливата, най-ненужната част от армията! Търтей!
                                Паразити! Я хвърли тази бохча, че ще тежи на коня бе, каналия със каналия!"
                                Какво да се каже? Това български офицер ли е? Щяло да тежи на коня! Че бил градоначалник на София! Не, че не знам как да го нарека, просто не съм каналия.
                                А тук е снимка на моя дядо. На пагона ясно личи - 9-ти конен полк. Дядо е отдясно.

                                Comment

                                Working...
                                X