Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военният архив във В. Търново

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    а някой минал ли го е целият този път със запитването за определен човек,изпращането на тази такса от 10 лева и съответно получаването на отговор?..

    Имам имената на интересуващите ме роднини,датите им на раждане и военните части (Полкове ,Бригада),но ми се искаше да погледна дали няма някой който вече е прогонил този маршрут...

    Благодаря предварително!)

    Comment


      #47
      аз съм го минал, макар 4е този път е много дълъг и само с кореспонденция няма да минеш, зависи колко дълбоки изследвания искаш да правиш... в определен момент трябва да отидеш на място.
      на мен много ми помогна 'четец' от форума, който е доста навътре с военния архив.
      ако искаш - изпрати му лично съобщение, ако не - просто пиши до архива, не боли, 6те платиш с наложен платеж при получаването на писмото.
      Ти пак знаеш доста и ще ги улесниш - аз тръгнах само с едни голи имена и населени места на убитите, сега съм доста напред. виж какво съм писал в 1 св. война за гевгели, с малко помощ от форума, която аз имах щастието да полу4а и 4-5 кореспонденции с архива напреднах доста. за повече ме поканиха в архива на място, което мога да осъществя на по-късен етап от живота си, когато мога да остана в търново на хотел за неопределено време...
      успех!!!

      Comment


        #48
        Още чакам отговор на мейла си отпреди 2 г. ..... :Evilmad:

        Comment


          #49
          С една дума да забравя значи....Благодаря все пак!)

          Comment


            #50
            А, не се отказвай. Аз просто споделям опит....

            Comment


              #51
              И аз чакам вече 1 г. отговор и нищо и сега между другото мисля пак да им пиша или както казахте по-горе може да питам съфорумника четец да помогне, ако може.
              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

              Comment


                #52
                Не съм подходящият човек за консултант по въпроса. Просто съм потребител на архива и то понякога.
                Ако трябва да дам някакъв съвет, той е да отидете на място. Най-малко, защото по някои известни само на Вас, дребни на пръв поглед, данни и признаци, които не сте споменали в писмото-заявка, можете да намерите информация, която ще убегне на служителите и при добросъвестността, която те задължително проявяват.
                Last edited by четец; 07-06-2010, 18:17.

                Comment


                  #53
                  Интервю с Проф. Георги Бакалов - председател на Държавна агенция “Архиви”:
                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    #54
                    Зов за помощ

                    Здравейте сънародници!
                    Регнах се във форума и с нетърпение очаквах пробния период да свърши за да ви пиша и помоля за помощ.
                    Пиша ви най-вече заради прадядо ми! Бил е войник в 10-ти Конен полк.
                    Баба ми разказваше когато бях по-малък, че баща й е преживял доста динамично ВСВ.

                    След като ги изпращат в днешна Сърбия получават заповед да опожарят някакво село, както и да е част от полка се възпротивяват на немците и почват да се сръжяват с тях. Прадядоми се спасява но скоро е хванат и откаран в концлагер в Германия. (1940г.) Завръша се в България 1945г. и 2 години след това умира от сърдечен удар.(Това е разкавано от него самият на баба ми а тя ми го разказа преди време.)

                    КАКВА Е МОЛБАТА МИ:

                    Понеже сте пионери в тези неща, бих желал да ме упътите с цел да намеря по-подробна информация за него или поскоро за частта за която знам най-малко а именно какво е станало в Сърбия с 10-ти Конен полк.
                    Дали наистина са се надигнали срещу немците и тем подобни.
                    Семеен приятел е търсил информация за свои близки и ми каза, че трябва да пиша до някакви архиви! Ако някой знае с точност как трябва да постъпя, моля помогнете ми!

                    Информация и снимков материал за Иван Господинов Стоянов:

                    ВОЕННА КНИЖКА











                    КАРТАТА ДАДЕНА МУ ОТ АМЕРИКАНЦИТЕ, СЛЕД НАМИРАНЕТО МУ В ЛАГЕРА В ЛЮМАН, ФРАНЦИЯ





                    ТЕЛЕГРАМАТА ОТ ФРЕНСКАТА НИ ДЕЛЕГАЦИЯ, ПОТВЪРЖДАВАЩА САМОЛИЧНОСТТА МУ (13.07.1945г.)





                    Във военната му книжка пише, че има някакво повишение, но немога да го разчета-ако може и за това да помогнете

                    Благодаря ви предварително!
                    Last edited by graceperiod; 29-09-2010, 09:30.

                    Comment


                      #55
                      Човекът е бил повишен в кандидат-подофицер, което се равнява на сегашното младши сержант.

                      Това, което е странно е, че е уволнен през октомври 1940 с примерно поведение. Историята в Сърбия, така или иначе не е можела да се случи преди 1941г., но за това как се е озовал в лагер за военнопленници трябва да се проучи.
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        #56
                        Благодаря ти много.
                        А ако си запознат би ли споделил как и къде точно да проуча - във Вълчи Дол ли трябва да отида и тн. ?
                        Говорих с баба ми!
                        Бил е на служба до 40-та година след това се връща у дома, но след като минаваме на страната на Оста го мобилизират отново. С полка са на лагер близо до Ниш. Сутринта на 8.02.1943г. е отведен от германците за неизпълняване на заповед и подтикване на бунт в полка и с него са отведени голяма част от самия полк.Оказали са да убият някакви сръбски партизани и да опожарят селото където са ги открили.По негови думи, генерала им ги е предал на немците.
                        От лагера в Люман се връщат само 18 войници в началото на декември 45-та година.
                        Умира 55-та във влака за Варна от Вълчи дол от сърдечен удар.
                        Баба ми тогава е била на 11 затова не помни много...за съжаление!
                        Last edited by graceperiod; 24-09-2010, 18:53.

                        Comment


                          #57
                          graceperiod написа Виж мнение
                          Здравейте сънародници!
                          ....
                          .... Ако някой знае с точност как трябва да постъпя, моля помогнете ми! ....
                          Прочети ето тази тема:
                          http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=6691
                          После иди ето тук:
                          http://www.archives.government.bg/tda/cva.php?cat=222
                          Изчети и там разните условия и ако нямаш възможност да идеш лично, или да пратиш някой, за да направи заявката на място, което е по-добрият вариант, то използвай следния адрес:
                          гр. Велико Търново – п.код 5000
                          ул. “Христо Ботев” ¹ 21, п.кутия 90
                          телефонна централа 062/61-69-50
                          телефон/факс 062/63-58-73 – директор
                          e-mail: dvia@archives.government.bg


                          Всичко, писано от теб, в темата тук, направи на писмо, приложи фотокопия от показаните документи и го изпрати в ЦВА(най-добре, повтарям, го занеси лично или чрез посредник) и ще научиш всичко за прадядо си ... или поне за времето, когато е бил на редовна служба в армията, както и за времето, когато е бил мобилизиран и съответно пратен в лагер, съответно ако е имал после отпусната пенсия или възпоменателни отличия ... и всичко, което е свързано с армейското му битие.

                          Comment


                            #58
                            Много любопитно.
                            Десети конен полк от 20.04.1941 до 20.11.1941 и от 18.12.1943 до 09.09.1944 е на турската граница при Звездец и Елхово. После през първия период на войната е в 3-та конна бригада на 2-ра конна дивизия и заедно със самата дивизия е разбит в Македония през септември 1944г. Нямам данни да е изпращан в Югославия преди това.

                            Поп Първан ти е посочил пътя на проучването. В Централния военен архив във Търново - ЦВА Ф. 284, а.е. 291 има запазени заповедите, списъците, дневниците и т.н. на полка. Там би следвало да има запазени сведения за този инцидент.

                            Ще се радвам, когато получиш отговор, да го споделиш тук.
                            Last edited by dibo; 26-09-2010, 13:06.
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              #59
                              През първата фаза на войната септември-ноември 1944г. Втора конна дивизия е била в състава първоначално на 2-ра армия, а след това се придава на 1-ва. По-подробни данни за боевете и от къде могат да се прочетат? Пишеш, че полка бил разбит, както и дивизията?

                              Comment


                                #60
                                Kramer написа Виж мнение
                                През първата фаза на войната септември-ноември 1944г. Втора конна дивизия е била в състава първоначално на 2-ра армия, а след това се придава на 1-ва. По-подробни данни за боевете и от къде могат да се прочетат? Пишеш, че полка бил разбит, както и дивизията?
                                В История на Отечествената война, том I, но не от онези от 80-те години, а в предишното издание от 60-те. Има подробно описание и карта. Има я в Софийска библиотека.

                                Отечествената война на България 1944-1945г., София , т. 1, 1961
                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X