Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военният архив във В. Търново

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    HELLCAT написа
    48 пехотен Дойрански полк е сформиран през септември 1915г. във Варна; състав: 4 дружини, 1 картечна рота, 61 офицери и 3 885 войници.В битката при Тутракан участват само две дружини от полка, които действат съвместно с 19 пехотен Шуменски полк при форт ¹ 6 и форт ¹ 5; другата част от полка е в състава на Варненския подвижен резерв ( т.н. "Варненски войски", впосл. "Добрички войски" )
    Е значи правилно не съм бил 1000 % убеден .
    Името Дойрански към полка обаче се появява едва през 1941 г. Иначе в ПСВ полковете с номера над 40 не са носели имена и са имали по три пехотни дружини, а не 4.

    Поздрави
    Last edited by Николай; 13-10-2005, 19:23.

    Comment


      #17
      Благодаря за уточнението ! Моите издирвания продължават. Смятам скоро да посетя В.Търново, за да бъда и аз 1000 % сигурен, че става въпрос за "моя човек".
      SEMPER AGRESSUS

      Comment


        #18
        HELLCAT ако наистина имаш път към Търново провери за човека за който питах виж малко по-горе в мненията. Абе всеки който има възможност нека провери за човека който питах.
        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

        Comment


          #19
          Можеш да изпратиш писмено искане до Военния архив във ВТ. Погледни стр. на Главно управление на архивите- дадени са точни указания.
          SEMPER AGRESSUS

          Comment


            #20
            Мерси ще ги попитам
            Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

            Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

            Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

            Comment


              #21
              Значи с дядо ми като тръгнахме да търсим загиналия роднина Цеко Иванчов Драшански (загинал на 2.10.1917 г.) взехме че намерихме него и даже още една роднина Христо Драшански. Но за тях незнам почти нищо, но се надявам лека полека да намеря. Важното е че положихме началото.
              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

              Comment


                #22
                Миналата седмица бях във Военния архив във В. Търново. В "Списъци на загиналите офицери и войници от 48 пехотен полк" ( ЦВА ф. 39, оп. 1, а.е. 217 ) открих следните данни "Петър Иванов Димов, набор 1914г., 3 рота, от с. Пороище, Разградска околия, загинал на 05.09.1916г. при Тутракан". Списъкът е актуализиран през 30 - тте години. Според мнението на мои приятели - историци, са допуснати следните грешки: 1) 3 - та рота в състава на 1 дружина на 48 пп се е сражавала при Добрич и следователно Петър Иванов Димов е загинал в битката при Добрич; 2) погрешно като месторождение е изписано с. Пороище ( сега квартал на Разград ) носещо наименованието "Арнаут" до средата на 30 - те години, вместо с. Долина ( Добричко ) носещо до 1942г. името "Арнаут - Куюсу" ( към датата на актуализиране на Списъците.., Арнаут - Куюсу е административните граници на Кралство Румъния ) - еднаквите имена на двете селища са вероятната причина за тази грешка.
                SEMPER AGRESSUS

                Comment


                  #23
                  Вече предлагам ако някой от нас съфорумците има път към Военния архив в Търново нека предупреди 6-7 дена, абе колкото може по-рано преди това, за да може примерно, който иска от нас да научи нещо за дедите си, което не знаят или информация за определен човек. Мисля че идеята ми е добра.
                  Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                  Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                  Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                  Comment


                    #24
                    HELLCAT написа
                    Миналата седмица бях във Военния архив във В. Търново. В "Списъци на загиналите офицери и войници от 48 пехотен полк" ( ЦВА ф. 39, оп. 1, а.е. 217 ) открих следните данни "Петър Иванов Димов, набор 1914г., 3 рота, от с. Пороище, Разградска околия, загинал на 05.09.1916г. при Тутракан". Списъкът е актуализиран през 30 - тте години. Според мнението на мои приятели - историци, са допуснати следните грешки: 1) 3 - та рота в състава на 1 дружина на 48 пп се е сражавала при Добрич и следователно Петър Иванов Димов е загинал в битката при Добрич; 2) погрешно като месторождение е изписано с. Пороище ( сега квартал на Разград ) носещо наименованието "Арнаут" до средата на 30 - те години, вместо с. Долина ( Добричко ) носещо до 1942г. името "Арнаут - Куюсу" ( към датата на актуализиране на Списъците.., Арнаут - Куюсу е административните граници на Кралство Румъния ) - еднаквите имена на двете селища са вероятната причина за тази грешка.
                    По изложените по - горе съображения, екип от добричките историци е вписал името на моя роднина в списъка на загиналите в боевете при Добрич, публикуван в "Добричката епопея 1916. Историко - библиографски справочник".
                    SEMPER AGRESSUS

                    Comment


                      #25
                      Загинали чинове - великотърновци от 18-и пехотен полк през балканските войни 1912-1913 г. в ЦВА:
                      EAMCI steht für: Europa-Arbeitsgemeinschaft für Mensch-Computer-Interaktion Die Nutzung der Möglichkeiten des Computers in einem multikulturellen Kontext und ihre gesellschaftlichen Implikationen – hierzu bietet sich der Standort Bulgarien an der Grenze von Orient und Okzident idealerweise an. Der fortschrittliche Einsatz von Computern, insbesondere die neuen Chancen des Internets für Marketing und politischen Dialog, sollen hier aufgezeigt […]
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        #26
                        Дядо, загинал в Балканската война

                        Здравейте на всички.
                        Доста почетох във форума и видях тук доста начетени и знаещи хора, затова ви моля, който може да ми помогне в търсенето.
                        Захванала съм се с родословното си дърво и издирвам пра-дядо си, за който имам много малка информация.
                        Казва се Петко Карапетков, роден в София. Бил е електотехник, за времето си доста образован човек. Според данни от моите роднини - умрял на фронта по време на Балканската война. Не знам дали е имал чин и къде е бил разформирован. Знам, че до 1911 г. е имал 6 деца. Което според мен означава че е мобилизиран на около 30-35 години. Консултирах се с историци и разбрах, че всички родени в София са мобилизирани в Първа пехотна софийска девизия. Вярно ли е това?
                        Проверих структурата на Първа пехотна софийска девизия. И сега търся публикувани списъци или информация за служилите в тази девизия и загиналите. Преди да стигна до Военния архив в Търново, искам да съм по запозната. Открих две книги в които има списъци на загиналите, ако някой се интересува са следните:

                        6 пехотен Търновски полк във войните за освобождение на българите 1885, 1912-13, 1915-18. - София : 6 пехотна Търновска дружина, 1922. - 286 с. ; 25 см


                        1ви Пехотен софийски на Негово Височество княз Александър ² полк през Балканската и Европейските войни 1912 - 1921 год. - София : Щаб на ²-ва пехотна Софийска на Н. В. Княз Ал. ²-й дружина, 1922. - 322 с. ; 24 см

                        Тези книги може да се намерят в Народна библиотека.
                        Ако имате някакви интересни съвети, с радост ще ги приема.
                        Също така, ако някой е общувал с Военния архив по пощата, моля да ми каже как точно става - правят ли писменни справки или по телефона.

                        Comment


                          #27
                          В интернет - страницата на Държавен архив са дадени указания за запитвания към Военния архив по пощата.
                          SEMPER AGRESSUS

                          Comment


                            #28
                            Здравейте. В момента проучвам фамилната история и се опитвам да разбера в кои полкове са воювали прадядовците ми през войните. Единият е родом от Кнежа в северна България, а другите двама са от махала Семковци (днес м. Костадинкино), която се води нещо като квартал на Вакарел. Махалата се намира на около два километра от него. Ще съм много благодарен ако някои има информация за имената на съответните полкове.
                            Last edited by KenSen; 18-01-2008, 19:01.
                            блян вихрен понесен
                            над степ ековита,
                            ужасната песен
                            на конски копита!

                            Comment


                              #29
                              Здравей.
                              Принципно от Кнежа в мирно време се е попълвал 36 Козлодуйски пехотен полк от 6 Бдинска дивизия. В двете Балкански войни от това полково окръжие се е попълвал и резервния 48 пехотен полк. В Първата световна война резервния полк е носел вече номер 52. От района на 6 дивизионна област, в която е попадала и Кнежа, се е попълвал и втори конен полк, 2 и 12 артилерийски полкове, 2 тежък артилерийски полк.
                              Вакарел е попадал в 22 полково окръжие откъдето се е попълвал 22 Тракийски пехотен полк и 50 (в първата световна война 54 ) пехотен полк. Артилерийските части - 7 и 17 артилерийски полкове, евентуално 1 тежък артилерийски полк, Софийския крепостен батальон (в ПСВ 1 Софийски крепостен полк). Кавалерийска част: 5 и евентуално 1 конни полкове.
                              Напълно възможно е прадядовците ти да са служили и в други части, тъй като териториалната система на набиране и попълване на части във военно време далеч не винаги се е спазвала.
                              Имаш ли повече информация за тях? На колко години са били през 1912, респ. 1915, какъв чин са имали, в кой род войска са служили? Също ако в семейството знаете къде са воювали през войните- Дойран, Черна, Чаталджа и т.н.? Всичко това би помогнало много да се локализират частите им.

                              Comment


                                #30
                                Благодаря

                                Благодаря ти за отговор, Николай.

                                Що се отнася до моите прадядовци този от Кнежа е роден около началото на века, така че през 1912г. е бил на около 13-15 години, което мисля изключва участието му в Балканската и Междусъюзническата война. От баща ми знам, че е бил мобилизира късно поради възрастта, като вероятно е бил на 20 (плюс минус една или две години). След края на войната е бил пленник някъде в Гърция.

                                За прадядовците ми от Семковци за съжаление знам доста по-малко. Когато разпитвах баба ми тя успя да ми каже само, че нейният дядо се е бил в Сръбската война. Мисля си, че става въпрос за нахлуването в Сърбия през ПСВ, но не съм сигурен. Тъй като махалата е малка предполагам, че той и другият ми прадядо са служили в една и съща част. Били са някъде над 30те, защото по време на мобилизацията са имали по няколко деца, а и освен това знам, че са отсъствали по над 7 години т.е. би трябвало да са участвали в двете балкански войни и ПСВ.
                                блян вихрен понесен
                                над степ ековита,
                                ужасната песен
                                на конски копита!

                                Comment

                                Working...
                                X