Може и да не е точно по темата, но наскоро в София мярнах една странна кула. За съжаление нямах с какво да я снимам. Намира се западно от кръстовището на бул. "Тодор Александров" с "Конст. Величков", посока към кино "Арена", на около 100-на метра вдясно (зад бензиностанцията и блока на VIVACOM). Що за сграда е това? Който е от столицата да цъкне едно фото и да го пусне тука!
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Часовникови кули в България
Collapse
X
-
KIZIL DELI написа Виж мнение:
1:
П.П. Не съм ходил в Пазарджик от незнам кога,
Comment
-
Да дадем и ние своя принос с часовникови кули от Беломорието (Егейска Македония и Западна Тракия са били част от българското землище, а и до днес там живеят наши сънародници). Подготвили сме и следваща част, която скоро ще публикуваме. По-нататък обаче разполагаме с доста снимков материал и оскъдна информация. Ще сме благодарни, ако някой препоръча подходяща литература.
Беломорските кули на времето (част 1 и част 2).
Comment
-
Енидже Вардар написа Виж мнениеЩе сме благодарни, ако някой препоръча подходяща литература.
Comment
-
Стан информира в друга тема, че часовниковата кула в Хасово вече е възстановена
Докарали са я, ето линка към новината http://stroitelstvo.info/show.php?storyid=2141371
Старата часовникова кула на Хасково
Масовото строителство на часовникови кули в поробена България започва към края на 18-ти и началото на 19-ти век. През този период Османската империя изгражда тези съоръжения в почти всеки български град. Часовниковата кула в Хасково е построена в началото на 19-ти век като символ на града и на стопанския подем през онова време.
Хасковлията Коста Арнаудов описва кулата като висока 30 метра постройка, изградена от дялан камък, с тенекиен покрив и остро шило на върха. Имала е вита вътрешна стълба, която е извеждала до стаичка с прозорци в горната част. В средата се е намирал часовниковият механизъм, задвижван посредством две тежести от камък с дебели въжета. Медна камбана отчитала часовете. Освен за отмерване на времето, кулата е служила и за наблюдателница на пожарната команда. Макет на часовниковата кула и оригиналния часовников механизъм се съхраняват в Регионалния исторически музей – Хасково.
Незнайно защо, през 1913 г. Градският общински съвет приема решение за разрушаването на часовниковата кула в Хасково. През 1985 г. на мястото ѝ е издигнат Монумент „1000 години Хасково”.
На 8 септември 2012 г. кметът на Община Хасково Георги Иванов направи първата копка на възстановяването на старата часовникова кула на града.
Една година по-късно, на 8-ми септември 2013 г., кметът на Община Хасково Георги Иванов откри обновената часовникова кула. На празничната церемония присъстваха президента Георги Първанов (2002-2012), министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, както и много гости и жители на град Хасково.
Comment
-
http://bghotelite.com/kulata-na-meshchiite-bul в допълнение на постнатото от саладин за кулата във Враца
Comment
Comment