Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Часовникови кули в България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    Обикновен лаик написа Виж мнение
    Все повече се убеждавам, че не я е рисувал от натура. При това е привнесъл доста творческо въображение.
    На картината не е ли от камък?
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #92
      Е, да де, такива неща имам предвид, като казвам творческо въображение. На картината е от камък, но според Иречек, който я е виждал и е описал събарянето и, тя е "слаба постройка, направена от плет и мазилка. Съборили я като я подсекли отдолу като дърво".
      Last edited by Обикновен лаик; 11-01-2011, 11:07.
      Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

      Comment


        #93
        Обербауер също така има картина "Улпия Сердика. София през 1877 година". Както стана ясно, тогава също не е бил в България.
        Нещо повече, по време на изложбата през есента имаше план на Банишора и картина на Улпия Сердика откъм Банишора. На картината няма квартал, а на схемата вече имаше. Специално за Улпия Сердика е ясно, че Обербауер е работил по рисунките и описанията на Каниц. Може да се предположи, че и за часовниковата кула е така.
        Имам спомен, че и в поредицата за Св. София имаше някакви подобни разминавания. Т.е. това не са разминавания, все пак говорим за картини, а не за документалистика.
        Last edited by Хана; 11-01-2011, 14:52.

        Comment


          #94
          На изложбата на Обербауер си личаха някои негови грешки.
          Луд на шарено се радва - цивилен блог

          Comment


            #95
            Да е жив и здрав Пейо и Lost Bulgaria
            Интересен поглед към кулата в Елена от началото на 20 век

            Comment


              #96
              В момента в НХГ е изложбата "Архивите на света" в нея има 20 аутохрома от Мелник и София от двайсетте го дини на 20 век. Дървената кула в Мелник е снимана чудесно и си личи, че не е обвързана с т.нар. болярска къща.

              Comment


                #97
                gorskia написа Виж мнение
                В момента в НХГ е изложбата "Архивите на света" в нея има 20 аутохрома от Мелник и София от двайсетте го дини на 20 век. Дървената кула в Мелник е снимана чудесно и си личи, че не е обвързана с т.нар. болярска къща.
                Благодарности за информацията, много интересно!

                Comment


                  #98
                  Може ли някаква информация за тази изложба, защото на сайта на НХГ нищо подобно не е обявено.

                  Comment


                    #99



                    вчера гледах първа серия: впечатляващо!

                    Comment


                      Вчера най-сетне се спретнах и снимах статията на Любомир Миков, която беше спомената от Hayy Ibn Yakzan, преди време (тук). Оказа се много добър обзор на литературата по въпроса и (тук специално за terrarossa ) за моя радост добре е напопържил Тулешков, като в почти прав текст го е нарекъл спекулант и шарлатан . Как да е, обратно на въпроса. Статията щеше да е прекрасна, ако имаше събрана елементарна база данни накрая, та да не се налага ние да я събираме. Мен сега ме мързи да се занимавам с това и хич нямам време за него, но ако някой се е видял свободен и с мерак може да обобщи наличната информация в нещо по-пригледно, та да е ясно кво знаем и кво не . Давам линкове към статията на Л. Миков и критикуваната от него статия Н. Тулешков за мераклийте да ги четат
                      Миков - http://ifile.it/likhsfe
                      Тулешков - http://ifile.it/rcxq3zf
                      Last edited by KIZIL DELI; 31-05-2011, 10:36.

                      Comment


                        В тази на Тулешков май лиспват страници 40-41?
                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          dibo написа Виж мнение
                          В тази на Тулешков май лиспват страници 40-41?
                          Не май, ами направо си липсват. Или аз съм загубил страницата или по-вероятно плиткоумните твари, изстни още и като лелките от ксерокса в Народната Библиотека не са я снимали и аз не съм забелязал. Най-мразя за 1 страница да ходя да търся пак нещо, иииииии

                          Comment


                            Благодаря за статията на Миков, много е интересна и ми се изясни защо часовниковите ни кули ми напомнят разни европейски. Нямах представа за легендарното сведение, че са били забранени в Османската империя и че навлизат в "собствено турски" земи едва в началото на Х²Х в. - естествено, като еклектика от европейски архитектурни форми.
                            Впрочем, в книгата на Тонев сигурно има повече архитектурно-стилови данни, но много пари й искат. :-/
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              Наистина в Анадола часовниковите кули се появяват значително по-късно, много от тях са резултат от целенасочена кампания на Абдул Хамид ²².

                              Ето статитията на Тулешков с добавени липсващите страници, естествено лелките пак си оставиха ръцете - http://ifile.it/vzikfda/TULESHKOV%2C...ite%20kuli.pdf

                              Comment


                                Благодаря ти, Кizil, и двата текста ги имам, но е хубаво, че ги припомняш, защото и двтата са важни за темата.
                                Относно взаимодействията в дискурса изток-запад, или яйцето и кокошката, само ще припомня, че готиката например се разпламтява на базата на ориенталски заемки... и т.н.

                                Comment

                                Working...
                                X