Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Часовникови кули в България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Изглежда, че повечето кулите не са строени единствено за часовникови.

    От превратната история на с. Смилян изцяло е запазена Часовниковата кула построена от устовски дерибей. Тя е високата над 10 метра. Първоначално е строена за наблюдателница и то преди два века, когато Смилян е бил административен център на тогавашната Ахъчелебийска каза. Отгоре се виждат пътя и цялото поречие на река Арда и местните жители навреме са били предупреждавани ако идва враг. През 1929 година за първи път след Освобождението районът е посетен от тогавашния министър-председател Андрей Ляпчев. Той подарява на Смилян часовниковия механизъм, който е монтиран на върха на възстановената кула.


    Освен това нейното (на камбаната) присъствие в Смилян, където е била занесена от Аджи ага за построената от него часовникова кула, издава участието на устовския дерибей и неговите родопски „хайти” в разграбването на Станимака и съседните му села. Кога е станало това: дали при първото нападение през 1793 г. заедно с Емин ага, или през някое друго време — отделно, за сега не е известно.


    Замислена е като камбанария на старата беленска църква, но тази замисъл не се осъществява. Построена е през 1872 година със средства на еснавската организация. На южната страна е издълбан надпис на черковнославянски език: Със селски труд съзида се този стълб за звънарница, за да зове благочестивите към Бога, юни 19 1872г. До него има друг надпис в правоъгълник: Титор Велику. Освен доброволния труд за строежа са изразходвани и 13 000 гроша. Механизма е подарен от Лазар Паяков, тогавашен финансов министър. (1903 - 1908 )

    Тези две кули са по-стари и са преустроени в часовникови.

    Използвани от пожарната за наблюдение са кулите в: Пловдив, Варна, Сливен, Хасково, Севлиево. Вероятно още много, ако не и всички, които са били в централната част на града.

    Две корекции:
    Пловдив - старата дървена кула е изгоряла и сегашната е от 1812 г.
    Разград - имало е и по-стара кула от ХV²²² век, която се е наклонила и е била съборена.

    Comment


      #17
      jordani_vt написа Виж мнение
      Изглежда, че повечето кулите не са строени единствено за часовникови.
      Те там е работата, че и аз подозирам, че повечето кули строени по време на "кърджалийските времена" едва по-късно стават часовникови кули.


      jordani_vt написа Виж мнение
      Освен това нейното (на камбаната) присъствие в Смилян, където е била занесена от Аджи ага за построената от него часовникова кула, издава участието на устовския дерибей и неговите родопски „хайти” в разграбването на Станимака и съседните му села. Кога е станало това: дали при първото нападение през 1793 г. заедно с Емин ага, или през някое друго време — отделно, за сега не е известно.
      http://www.promacedonia.org/nh2/nh2_1_5.htm
      Излиза, че Агата все пак е имал наум часовникова кула, инак да какво му е камбаната. Може да не е успял да се сподобие с механизъм или да е демонтиран по-късно, знае ли човек. Въобще още една демонстрация за това колко несвързно и фрагментарно е всичко, което се знае по часовниковите кули. Много добри попадения


      jordani_vt написа Виж мнение
      Две корекции:
      Пловдив - старата дървена кула е изгоряла и сегашната е от 1812 г.
      Разград - имало е и по-стара кула от ХV²²² век, която се е наклонила и е била съборена.
      Съгласен! Разград е отбелязан в екселския файл, ще променя датата на пловдивската, аз я оставих така, защото е най-старата, но принципно си прав.
      Най-висока е Ботевградската - 30 метра

      Comment


        #18
        Часовникова кула е имало и в Килифарево.Построена около 1860-65 г. от ученика на Колю Фичето майстор Недялко Тихойнов Юрданов.
        Кулата в Етрополе е от 1821 г. построена от уста Дидо.
        Кулата в Габрово 1826 г. уста Продан Велюв.
        Източника ми е Архитектурното изкуство на старите българи Н.Тулешков

        Comment


          #19
          Естествено, че и в Кюстендил е имало. Построена е била през 1665 г. Подробности -след няколко дни.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #20
            MOHAXA написа Виж мнение
            Часовникова кула е имало и в Килифарево.Построена около 1860-65 г. от ученика на Колю Фичето майстор Недялко Тихойнов Юрданов.
            Кулата в Етрополе е от 1821 г. построена от уста Дидо.
            Кулата в Габрово 1826 г. уста Продан Велюв.
            Източника ми е Архитектурното изкуство на старите българи Н.Тулешков
            Благодарности, корегирани екселския файл и списъка
            Да се надяваме, че на Тулешков поне за тази работа можем да вярваме

            Thorn, чакам с нетърпение какво имаш за Кюстендил

            Comment


              #21
              За Враца

              Във Враца часовниковата кула се казва кула на Мешчиите, счита се че е от 15 - 16 век. Била е отбранително съоръжение както и Куртпашовата кула в града, след Освобождението става часовникава кула. В нета има доста информация както и снимки.

              Comment


                #22
                Според същият(любим за някои) източник.
                Часовникова кула е имало/има в Търново, построена през 1872г.от първомайстор Генчо Кънев(уста Генчо Големия).
                В Русе е имало часовникова кула,ето подробности:
                "Построена е в началото на XIX в. при управлението на русенския аянин Тръстениклизаде Исмаил ага на мястото на по-стар часовник, който е "въздигнат и възстановен из основи".Тя е висока осемъгълна пресечена призма от камък, която завършва в горния край с обособена надстройка с по-малък диаметър и конусовиден покрив за часовниковите механизми.За поддържанито на часовника в изправност е назначен нарочен човек, на когото е заплащано от вакъфа на чешмите.Мястото на кулата е ... в западния край на площадното уширение около джамията Арасте-днес в ъгълъ между ул."Св. гора" и " Балкан".Намирала се непосредствено до голямата търговска улица Узун чаршия...Съществува до 1919 г., когато е съборена поради амортизация и недооценяване на значението й."Т. Бакърджиева,Ст. Йорданов Русе.Пространство и история.
                Кулата е около седеметажна и поне аз не виждам да има циферблат а само камбана.В книгата има три много добри архивни снимки, но за съжаление имам проблеми със скенера
                Last edited by MOHAXA; 06-04-2010, 20:44.

                Comment


                  #23
                  Иха бройката взе да набъбва все повече и повече, списък и файл обновени
                  Last edited by KIZIL DELI; 10-04-2010, 08:39.

                  Comment


                    #24
                    За Търново трябва още информация, че аз не съм чувал за кула, а би трябвало и дълго след освобождението да я има, поне до земетресението.

                    Comment


                      #25
                      jordani_vt написа Виж мнение
                      За Търново трябва още информация, че аз не съм чувал за кула, а би трябвало и дълго след освобождението да я има, поне до земетресението.
                      Ха такааа и таз добра. Освен да помолим МОНАХА, ако може да пусне малко повече информация от фундаменталния труд на великия професор . Най-вече от къде идва информацията на Тулешков, ако е благоволил да ни осветли по въпроса.

                      Comment


                        #26
                        Труда наистина изглежда внушително, но аз не бих могъл да го отценявам, така че по същество.Тъй като часовниковите кули явно не представляват голям интерес, информацията която извлякох беше по по-заобиколен път.Просто се разрових в приложението, което съдържа списък на българските строители от XV-XIX в. и техните произведения.Ето какво казва автора за източниците:"разделът е съставян в продължение на 30 г. въз основа на лични проучвания на място, на стотици данни, получени по различен път и на многобройни публикации.Поради това не е възможно да се посочи източникът..."
                        Толкова по това!
                        Понеже видях, че има графа архитекти(мисля, че строители ще звучи по-адекватно) ето още малко данни от този източник.
                        Ботевград - 1866 г. първомайстор Вуно Марков(баш Марко)
                        Свищов - 1860 г. уста Богдан
                        Разград - 1864 г. Тодор Тончев(Дончев)
                        Трявна - 1814 г. уста Деню Нейков
                        Елена - 1857-1858 г. реконструкция устабаши Цончо
                        Last edited by MOHAXA; 09-04-2010, 22:19.

                        Comment


                          #27
                          Моят въпрос беше за Търново?
                          Така ли е написано и има ли нещо повече?

                          Comment


                            #28
                            За Търново само това е информацията.В списъка с произведения на уста Генчо е спомената часовникова кула вТърново и съответната година.Това е всичко.

                            Comment


                              #29
                              MOHAXA написа Виж мнение
                              Ето какво казва автора за източниците:"разделът е съставян в продължение на 30 г. въз основа на лични проучвания на място, на стотици данни, получени по различен път и на многобройни публикации.Поради това не е възможно да се посочи източникът..."
                              Точно с това са свързани и най-големите ми притеснения, с две думи "иди им хвани спатиите" и "вервайте ми!". Лошото е, че като си хванал някого в машинацио-маниполации и някак ти е трудно просто да му повярваш. Както и да е, поради липсата на по-добра алтернатива ще ползваме каквото има, но винаги с едно на ум

                              MOHAXA написа Виж мнение
                              Понеже видях, че има графа архитекти(мисля, че строители ще звучи по-адекватно)
                              Подкрепям напълно, но не вярвам, че ще убедиш Тулешков по този въпрос. Всъщност няма значение, прекръстих графата - прав си.
                              Имам едно питане - кулата в Свищов не е ли строена по-рано аджеба? Аз съм намерил някъде 1763 г., но съм сигурен за достоверността на сведението.
                              Добавям Кюстендил в списъка - Thorn дава гаранции за съществуването на кула там. Очакваме подробности, още повече, че датировката 1665 г. (ако е достоверна) я прави прелюбопитна.
                              За Търново ще търсим още сведения, все си мисля, че има добър шанс град като Търново да се е сподобил с кула през 19 век.

                              Comment


                                #30
                                За часовниковата кула във В. Търново - да не би да сеима предвид това:

                                "През 1872 г., две години след извоюването на независимата българска църква, в двора на храма “Св. Никола” е издигната камбанария, която през 1875 г. е снабдена с камбана от Русия. Тя е втората в града църква, след “Св.Константин и Елена”, която заменя клепалото с камбана. След Освобождението доставят още две камбани и часовник за камбанарията. По време на земетресението през 1913 г. едната от тях пада и се счупва."

                                Взето е от "Проучване и паспортизация на уникални камбани от историческото и културно наследство на България и създаване на аудио и видео архив с помощта на съвременни технологии"

                                Научна програма 'Проучване и паспортизация на ценни камбани от историческото и културнo наследство на България и създаване на аудио и видео архив с помощта на съвременни технологии', финансирана от МОН.


                                В списъка с "Обекти" на сайта е под ¹4.
                                Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                                Comment

                                Working...
                                X