Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Часовникови кули в България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    супер снимка, някаква идея за дата? Гледам, че върхът на минарето липсва, уникален кадър при всяко положение, поклони

    Comment


      #62
      Часовниковият механизъм на кулата в Ботевград е дело на моя пра-пра-дядо по майчина линия, който е бил кмет на Ботевград освен всичко останало е създал и водоснабдяването на града. Според мен става дума за оригиналния часовников механизъм, пазен в музея. Датата на създаване на механизма ще да е била в края на 19ти век, кулата е построена през 60те години на същия век. Подробностите и личните детайли ги изтрих.
      Last edited by Баба Яга; 21-06-2010, 11:29.
      „Der Vorteil der Klugheit besteht darin, dass man sich dumm stellen kann. Das Gegenteil ist schon schwieriger.“

      Kurt Tucholsky

      Comment


        #63
        Пoпадна ми едно заглавие, но не съм го преглеждал : Любомир Миков. Културно-исторически профил на часовниковите кули по българските земи (ХV²²-Х²Х век) - В: Проблеми на изкуството 2/2010

        Comment


          #64
          Hayy Ibn Yakzan написа Виж мнение
          Пoпадна ми едно заглавие, но не съм го преглеждал : Любомир Миков. Културно-исторически профил на часовниковите кули по българските земи (ХV²²-Х²Х век) - В: Проблеми на изкуството 2/2010
          Стига бе, много благодаря за библиографийката, щом го докопам сканирам и качвам

          Comment


            #65
            Имат го подръчно в НБКМ ч.4, само прегледах заглавята в списанието, нямах време, а може би го има и в НБИВ (трябва да проверя дали там го получават)

            Comment


              #66
              Часовниковата кула на площад Растата в Търново просъществува до 1892, а не до 1872, както е посочено в списъка.

              Comment


                #67
                Обещаните снимки
                Attached Files
                Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                Comment


                  #68
                  три пъти ура! какво приятно четиво за в леглото, големи благодарности

                  errarossa: Часовниковата кула на площад Растата в Търново просъществува до 1892, а не до 1872, както е посочено в списъка.
                  ще поправя в списъка и ще го кача.

                  Comment


                    #69
                    Реставраци¼а на гостиварската Саат-кула

                    Културно-историски споменик изграден во 1566 година, наскоро е добие нов лик. Почна да се реализира проектот за реставрираœе на Саат-кулата, што подразбира чистеœе и уредуваœе на внатрешноста, бо¼адисуваœе и заштита на дрвенари¼ата. Исто така, е се обнови осветлуваœето, а на врвот на кулата е бидат поставени муслиманските симболи

                    Attached Files
                    ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
                    И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
                    ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
                    НА ИЛИНДЕН

                    Паметна плоча, Крушево,
                    ИЛИНДЕН 1953

                    Comment


                      #70
                      Кулата в Дупница от РетроБългария. Много симпатична картичка, на която се вижда как кулата доминира градския пейзаж, макар и отпечатана с обърнат надпис .

                      Last edited by KIZIL DELI; 11-09-2010, 13:42.

                      Comment


                        #71
                        Сетих се,че Феликс каниц пише за часовникова кула в Търговище, построена по времето на Митхад паша (Дунавска България и Балканът, т. ²²². София, "Борина", с. 69) Дали е запазена не знам. Изобщо хубаво е да се провери неговото изследване за тези паметници. За съжаление първият и вторият том не са у мен сега, но си спомням май, че говореше за наличието на втора часовникова кула в Габрово.

                        Comment


                          #72
                          Уф в днешно време трудно се намира ъгъл да се снима пустата му кула Дупнишка





                          Comment


                            #73
                            d-r V. написа Виж мнение
                            Сетих се,че Феликс каниц пише за часовникова кула в Търговище, построена по времето на Митхад паша (Дунавска България и Балканът, т. ²²². София, "Борина", с. 69) Дали е запазена не знам. Изобщо хубаво е да се провери неговото изследване за тези паметници. За съжаление първият и вторият том не са у мен сега, но си спомням май, че говореше за наличието на втора часовникова кула в Габрово.
                            И аз го нямам този втори том, имам 1 и 3, но ще ровна в някое старо издание да видим какво пише, благодарности за насоката, много си прав за Каниц, че ще е добър извор по въпроса .

                            Comment


                              #74
                              И една снимка на кулата в Кюстендил. Беше част от фото изложба в Пирговата кула.
                              Attached Files


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                #75
                                Само това изкопах за кулата в Ямбол ......оскъдно е .От поне 30 години се говори за възстановяване на кулата а инфо не се намира .
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X