Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Часовникови кули в България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    KIZIL DELI , вероятно твойта датировка вероятно е вярната, защото е възможно просто в тази година посочения строител да е работил по обекта.Въпреки, че на други места изрично се споменава, ако е надстрояване,реконструкция или нещо подобно.Например Нови Пазар 1826 г., преизградена през 1865-66 или Килифарево около 1860-65 г. надстройката на часовниковата кула или за реконструкцията на тази в Елена.

    Обикновен лаик , интересно предположение, макар че има разлика между камбанария и часовникова кула.Пък и черквата е строена от Кольо Фичето, което би означавало, че двамата големи са работили по един и същ обект.Това все някъде щеше да е споменато, аз поне не съм го срещал.Обърнете внимание на третото изображени може би пък наистина е това което търсим?!


    За Кюстендилската средата на XVII в. ми се струва прекалено рано.Дане би и там случая да е като във Враца?!
    Last edited by MOHAXA; 10-04-2010, 17:04.

    Comment


      #32
      И на мен ми се вижда бая ранна датировка, но пък скопската кула, т.е. най-ранната на Балканите е по онези краища. Та си виках да не би нещо там отранко да са ги подпочнали кулите



      Прилепската бая прилича на тази, но доколкото чета в нета е от 19 век



      снимка от Lost Bulgaria


      Обикновен лаик, благодарности за линка към проекта, направо паднах, много интересно.

      Comment


        #33
        MOHAXA написа Виж мнение
        Пък и черквата е строена от Кольо Фичето, което би означавало, че двамата големи са работили по един и същ обект.Това все някъде щеше да е споменато
        МОНАХ, "двамата големи", т.е. Кольо Фичето и Генчо Кънев, имат разлика от 28 години; през 1834-36 г., когато е строена черквата "Св. Никола" във В. Търново, бъдещия уста Генчо е едва 6-8 годишен. А когато се строи камбанарията към църквата в 1872 г., то уста Кольо е вече на почтените 72 години.

        Не това е проблемът. По-скоро ме смущава, че ако камбанарията, "след Освобождението" приспособена и за часовник, беше строена от уста Генчо Кънев, това би било споменато поне на сайта на въпросния храм. А не е.

        KIZIL, няма защо. Абсолютно случайно попадение. Но се радвам, че ти е харесал.
        Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

        Comment


          #34
          Часовниковата кула в Кюстендил

          Часовниковата кула - ср.-век. кула с часовник в югозап. ъгъл на плочника на дн. площад Велбъжд, (изградена през 1665) според тухлен надпис на юж. фасада. Размери 5 х 5 м. и вис. 25 м. Състои се от три части. Масивното призматично тяло с вис. 14 м. е изградено от камък на сантрачни скари през 1 м., дървена надстройка с отстъп, където е разположен часовниковия механизъм и малкото открито тяло на звънарника. Покривните плоскости на отстъпите и звънарника са покрити с оловна ламарина. В интериора е развита дървена стълба с площадки, осветени от мазгали. Масивното каменно тяло вероятно е част от ср. век. самостоятелна отбранителна кула на Велбъжд, преустроена на часовникова кула. Часовниковато кула е разрушена в края на XIX век.

          От Енциклопедия Кюстендил


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #35
            Обикновен лаик, точно това ме смущава и мен.Не съм имал пред вид, че са работили едновременно,а върху един обект, което е значително събитие и би трябвало да се спомене някъде.

            Thorn, ако има изображения би било много интересно да ги видим.Може ли и малко повече за предисторията, като самостоятелна отбранителна кула.

            Comment


              #36
              MOHAXA написа Виж мнение
              Обикновен лаик, точно това ме смущава и мен.Не съм имал пред вид, че са работили едновременно,а върху един обект, което е значително събитие и би трябвало да се спомене някъде.

              Thorn, ако има изображения би било много интересно да ги видим.Може ли и малко повече за предисторията, като самостоятелна отбранителна кула.
              Нищо повече не знам.
              Attached Files


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #37
                Самоков - 1827 г.:
                Южно на площада до Големата чешма се издигала часовниковата кула със звънец (камбана), с каменна основа и дървен корпус без циферблат. Според Хр. Семерджиев механизмът на часовника бил донесен от Далмация и носел годината 1630. Вероятно е свален като военна плячка от камбанарията на някоя църква при османските походи на запад в края на XVII в. Кога точно е издигната самата часовникова кула, е трудно да се каже. За първи път се среща на плана на Самоков, изработен през 1827 г. от офицера Иегершмид. Споменава я във в. "Български орел" Иван Богоров като "сахатна кула". Регистрирана е през 1865 г. при преброяване на имотите като "един голям градски часовник". Константин Иречек пише за него: "Високата дървена саат-кула бие по европейски". Часовниковата кула била разрушена за съжаление в началото на XX в. с решение на градския съвет.

                Comment


                  #38
                  Супер, Самоков категорично влиза в списъка!
                  Сетих се, че мога да почна да сканирам плановете на Харбова от нейната Градоустройство и архитектура по българските земи, ако не друго ще ни дадат много добра пространствена представа.

                  Самоков



                  ПП А, някой да има случайно копие от плана на Иегершмид?

                  Comment


                    #39
                    Харбова - ЕТРОПОЛЕ

                    Last edited by KIZIL DELI; 11-04-2010, 11:21.

                    Comment


                      #40
                      Старата часовникова кула в Разград през 1862 г., т.е. две години преди преустройството



                      и превръщането й в това

                      Comment


                        #41
                        Сахат куле в Скопие, барабар със Султан Мурад джамиси:





                        Е те, тука в Дойран, стърчи една кула, ама дали е сахатлия ...



                        Ето и часовниковата кула в Щип:

                        Comment


                          #42
                          Картина на Стоян Василев на часовниковата кула в Пазарджик, която не е запазена днес.




                          "Пазарджик е красив град.. Всред площада се вижда градски часовник с камбана, която отбива часовете, нещо, което сближава с християнския свят. Защото турците не понасят това в религията си дори и за часовниците, чиято употреба не познават, тъй като имат само лоши часовници, които и най-изкусните часовникари поправят доста трудно".

                          Совбьов-Фериер, 1788
                          Френски пътеписи из Балканите

                          Една стара снимка на пловдивската.



                          1611 г.: "На другия хълм има часовник, който денонощно отброява часовете по френски...” Льофевр
                          1706 г.: "Това е единственият град в Турция, в който видях една камбана, която отбива часовете на деня, както са по тукашно време. Тя е в една кула, построена на един от трите хълма.." Люка

                          Comment


                            #43
                            Искам да попитам за часовниковата кула в село Червена Вода от коя година е?

                            Comment


                              #44
                              Часовниковниковите кули в Търново може би са били повече от една.
                              Тази, за която ставаше дума - на Генчо Кънев е била на площада пред Царевец - срещу Сарашката джамия.
                              Иречек споменава за сааткула зад Конака с "камбана от Влашко с румънски надпис.... с името Бранковяни" - може би става дума за същата.

                              Ето и архивна снимка на камбанарията на "Св. Троица".
                              (Съвременна днес на успях да направя. Възмутена съм от тона на игуменката - въпросът за снимка бе посрещнат на нож и без малко да изям боя от послушницата.)

                              Не забелязах в списъка да фигурира часовниковата кула в Провадия.
                              Attached Files

                              Comment


                                #45
                                Идеята ми дойде от поста на terrarossa, поразрових се и открих изображения на няколко кули, които липсваха.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X