Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Леринската операция от 1916

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Леринската операция от 1916

    Здравейте,
    Дали някой може да ми помогне - опитвам се да разбера дали има някакъв паметник или каквато и да е следа от загиналите в т.нар. Леринската операция през 1916.
    Ако някой знае къде са погребани убитите от наша страна, също ще ми е от голяма полза! Не вярвам да има запазено гробище, но все пак реших да попитам.
    Моят прадядо е загинал там и се опитвам да събера повече информация и предварително благодаря на всички ви!

    #2
    Край бреговете на Секулевската река и Островското езеро, около Чеган и Каймакчалан. Иначе, около Битоля и Прилепските села, но това пак е трудно да бъде разграничено. Някой може и в София и Скопие да бъде погребан, ако е умрял в болница. Какво по-реално те интересува? От къде е дядо ти, кой полк е?

    Comment


      #3
      Здравей и благодаря за отговора!
      Прадядо ми е от едно ямболско село и е бил в 8-ма Тунджанска дивизия, вероятно 29-ти Ямболски пехотен полк. За съжаление, само това знам.
      От комуникацията с Архива в Търново не излезе нищо, така че явно ще трябва да отида на място.
      А тези места, които изброяваш - това войнишки гробове ли са, има ли някакво обозначение днес или някава следа от това, което е било?
      Last edited by carmen; 02-03-2011, 21:15.

      Comment


        #4
        29 ямболски полк е част от 3 Балканска дивизия, доколкото си спомням. В Леринската операция, тази дивизия настъпва едва около 10-15 км, от Козяците, през Добро поле, към Каймакчалан. Изброяват се боевете при Пожарски рид и вр. Голаш, при Гражден, вр. Чолаш, Баховски рид. След боевете там, през ноември се оттеглят към Доброполската позиция и Шейновец - т.н. Гръцки пост. Полкът е почти изтребен през 1918 г.

        Comment


          #5
          Много известен е маршът "Ломци на Чеган".
          Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

          Отнася се мисля точно за тогава. В случая полкът /3-ти пп или 15-ти пп/ е бил от 6-та Бдинска дивизия.

          Comment


            #6
            Да, известен е. В неуспешната за нас Леринска операция участва цялата I армия на генерал Бояджиев. Възможно е някъде да я видиш описана и като Чеганска операция. За това и подчертах, че най-малкото движение е извършено от 3 Балканска дивизия. На практика тя е връзката с ХI германска армия в нейно ляво и нашият фланг "се върти" около нея. Много повече път извървява Бдинската дивизия, а най-много Тунджанската, която идва чак откъм Охрид.

            Comment


              #7
              на гръцка територия няма.В Македония от дървените кръстове също няма и следа.В село С. има каменни кръстове 5-6 и две нахлупени бълг. каски.На д. поле бълг. гробища гробища са били под вр. Конуса,това е факт. вр. Д.поле, южно,в ниското,няма сега и следа,но вер има минно поле от Гражд. война.И също на вр ПИОНЕР, Зад Стояновата вис., до вр.Шейновец, но и там вс е изчезнало.Бях тамитърсиме педя по педя.

              Comment

              Working...
              X