Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ветерани от Първата световна война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ветерани от Първата световна война

    В последния брой на в - к "Капитал" ( 15 - 21 ноември 2008г. ) в рубриката "Снимка на седмицата" е публикувана снимка на трима от десетте живи участници в Първата световна война, позирали по случай 90 - та годишнина от края на конфликта: Хенри Алингам ( 112 г. ) Хари Пач ( 110 г. ) и Бил Стоун ( 108 г. )

    #2
    Края на миналата година попаднах на една снимка във в-к "Българска армия" на нея беше сниман 110-годишния ветеран от ПСВ Лазаре Понтичели. Той е един от последните двама останали живи френски ветерани от ПСВ. Роден е в Северна Италия, но на 9 г. се преселва във Франция.
    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

    Comment


      #3
      Уви, вече не е между живите.

      Comment


        #4
        BBC, News, BBC News, news online, world, uk, international, foreign, british, online, service


        Последният жив британски войник от Голямата война.
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          #5
          Интересно ми е някой срещал ли е статистика на броя оцелели военнослужещи през Първата и Втората световна войни, които са служили в бойни части от първия до последния ден на войната. Естествено изключваме висшия офицерски състав, тъй като шансовете им да преживеят цялата война са значително завишени в сравнение с редовите военнослужещи.
          А дали има такива, които са преживели и двете войни от първия до последния им ден в бойни части?
          Това би бил странен статистически подбор, но за мен е много интересно.
          GOTT MIT UNS!

          Comment


            #6
            Знаете, че 1916 година е наречена годината, в която загина армията от началото на войната. Много малко хора от тези кохорти тръгнали през 1914, са в строя след 20-тина месеца операции с тази интензивност. Единственото измъкване е раняване, дори тежко раняване. Но някаква статистика, специална не съм намирал. Има обаче точни податки за загуби и попълнения. От където може да се правят заключения.

            Можем обаче да кажем, че например в Българската армия, чисто статистически се аргументирам, има голям шанс да оцелееш, от първия до последния ден на нашето участие. Ние и воюваме по-пестеливо.

            Comment


              #7
              Списък на ветераните от ПСВ, живи в момента





              Списък на ветераните от ПСВ, починали през 2008 г.



              Истории, разказани от ветерани от ПСВ:

              BBC, News, BBC News, news online, world, uk, international, foreign, british, online, service


              Henry Allingham



              Harry Patch



              Bill Stone

              The best of the BBC, with the latest news and sport headlines, weather, TV & radio highlights and much more from across the whole of BBC Online
              Last edited by ISTORIK; 12-03-2009, 20:58. Причина: добавка
              Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

              Comment

              Working...
              X