Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Можеха ли Централните сили да спечелят Първата световна война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Можеха ли Централните сили да спечелят Първата световна война

    Във форума беше отворена тема "Можеше ли Германия да спечели Първата световна война". Затова аз питам дали Централните сили можеха да спечелят Първата световна война.

    #2
    Темата е "Можеше ли Германия да спечели Втората Световна Война". И не е особено успешна засега, нито особено първа. Така че не мисля че и тази тема ще се радва на особен успех (под успех разбирам сериозна дискусия, а не "ако Германия имаше 2000 танка..." )
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #3
      Моя грешка. Извинявам се.

      Comment


        #4
        В самия форум има много хубави дикусии, някои от тях пряко засягащи темата, а други просто ще ти помогнат да се ориентираш относно важните за тази война неща.
        Recalibrating my lack of faith in humanity...

        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

        Comment


          #5
          albireo написа
          В самия форум има много хубави дикусии, някои от тях пряко засягащи темата, а други просто ще ти помогнат да се ориентираш относно важните за тази война неща.
          http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=5280
          Да, аз бях забравил за тая дискусия. Може би от нея нататък ще трябва да се продължи, макар че всъщност там нещата, касаещи темата, са малко или много вече казани.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #6
            ето и тук
            За дискусии по всякакви военно-теоретични въпроси, военни доктрини и разглеждане на теоретични стратегически, оперативни или тактически проблеми.
            Recalibrating my lack of faith in humanity...

            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

            Comment


              #7
              Благодаря за информацията!

              Comment


                #8


                Казано общо и без да дефинираме параметрите на предплоложенията - според мен без намесата на САЩ през 1917 год. по всяка вероятност сценариите щяха да са два - паритетно примирие, след като страните се изтощят, обществата се уморят псхологически; или мъчителна и много трудна победа на Антантата, поради факта на достъпа си до снабдяване от колониите, за разлика от Германия и (като цяло) възможността да ползва морски пътища от и до тях.

                Comment


                  #9
                  Казано общо и без да дефинираме параметрите на предплоложенията - според мен без намесата на САЩ през 1917 год. по всяка вероятност сценариите щяха да са два - паритетно примирие,
                  Наистина Централните сили постигат една много важна задача в хода на войната - сепаративен мир с Русия. Но доста са пренебрегнали САЩ. Също отмятането на Италия, а за нас и преориентирането на Гърция са дали отражение.

                  Comment


                    #10
                    Наистина Централните сили постигат една много важна задача в хода на войната - сепаративен мир с Русия.
                    Това само показва доколко несъществен е сам по себе си този резултат за изхода от войната и би могъл да бъде и известен аргумент към другата дискусия, която водихме навремето (Албирео приведе връзка към нея). Изваждането на РУсия от войната не разрешава стратегическите проблеми на Централните сили. Разбира се, вероятно един много по-ранен подобен резултат, постигнат на по-ниска цена (да речем, в средата на 1915 г.) би имал значително по-голям ефект, но не съм сигурен, че това означава и по-съществен ефект.

                    Comment


                      #11
                      САЩ пренебрежим стратегически проблем за Централните сили ли е?

                      Galahad написа
                      Наистина Централните сили постигат една много важна задача в хода на войната - сепаративен мир с Русия. Но доста са пренебрегнали САЩ. Също отмятането на Италия, а за нас и преориентирането на Гърция са дали отражение.
                      Вярно, Русия не е малък фактор. Армията й е голяма, суровините също. Излизането от войната на такъв играч няма как да не се отрази на баланса на силите.
                      Last edited by ; 16-02-2006, 18:47. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      Comment


                        #12
                        Изваждането на РУсия от войната не разрешава стратегическите проблеми на Централните сили.
                        Нещата не са така прости. Излизането на Русия с нейната територия и ресурси е сериозен проблем за съюзниците й. Това е ясно както за страните от Антантата, така и за Централните сили. Ефекта освен икономически, политически и военен, е и психологически - успех за едните и провал за другите.
                        Без намесата на САЩ, войната можеше да приключи поне наравно като бъдат изтощетени и двете страни. Без това можеше в страните от Антантата да се породят пораженски настроения и те да загубят. Нещо като при пробива на Добро поле - не е бил нещо катастрофално и непоправимо, но води до Войнишкото въстание, то до капитулация на България и загуба на един съюзник за Централните сили. Без въстанието за този така популярен пробив сега можеха да знаят само специалисти.

                        Comment


                          #13
                          galahad написа
                          Излизането на Русия с нейната територия и ресурси е сериозен проблем за съюзниците й.
                          Проблем е, но не фатален. Към момента, когато Русия в ТР излиза от войната тя не приковава кой знае какви немски сили, а бих казал, че съюзниците са принудени да отделят много ресурси за да поддържат руската армия. След отпадането й тези ресурси могат да се пренасочат към техните собствени усилия. При положение, че САЩ вече са се включили, излизането на Русия от войната няма особен ефект.
                          Впрочем, това ясно се вижда от развоя на събитията в ТР - Русия излиза от войната, но това не подобрява положението на Централните сили и те така и остават неспособни да извоюват победа.
                          galahad написа
                          Без това можеше в страните от Антантата да се породят пораженски настроения и те да загубят. Нещо като при пробива на Добро поле - не е бил нещо катастрофално и непоправимо, но води до Войнишкото въстание, то до капитулация на България и загуба на един съюзник за Централните сили.
                          Аналогията не е особено добра, според мен. България вече е с напълно изтощени ресурси и стратегически неспособна да продължи съпротивата дълго време чпораженческите настроения, както и действието на причините, които ги пораждат вече са факт, когато се стига до пробива и войнишкото въстание - те не са резултат от пробива). Великобритания въобще не се намира в подобно положение, дори и Франция не е в подобно положение. А без това икономическо изтощение този ефект е много малко вероятен за Антантата (и значително по-вероятен за Централните сили, което се и потвърждава в ТР).

                          Естествено, нещата може и да са различни в сценария, предложен от Woland в цитираната тук тема.

                          Comment


                            #14




                            При положение, че САЩ вече са се включили, излизането на Русия от войната няма особен ефект.
                            "Можеше ли Германия да спечели Първата световна война"
                            Че Германия е загубила войната е ясно. Разглеждахме въпроса ако САЩ беше взел страната на Централните сили или поне не се беше намесил. Към момента на обявяване на войната САЩ не се е бил включил в нито един от двата лагера.
                            А ролята на Русия е твърде подценена. Това е огромна армия притискаща Централните сили от изток. Все пак технологиите към ПСВ не са толкова развити и живата сила си е била основен фактор.

                            България вече е с напълно изтощени ресурси и стратегически неспособна да продължи съпротивата дълго време чпораженческите настроения, както и действието на причините, които ги пораждат вече са факт, когато се стига до пробива и войнишкото въстание - те не са резултат от пробива). Великобритания въобще не се намира в подобно положение, дори и Франция не е в подобно положение.
                            Великобритания и Франция не са в това положение, защото се е намесил САЩ - фактора, който променихме. Все пак ако не се промени нещо станало, няма как да се изменят и последиците.
                            Друг фактор за Балгария е германските подкрепления - такива се получават едва след избухването на Войнишкото въстание за да бъде потушено.

                            Comment


                              #15
                              Офтопик за 1 сек.
                              /Доколкото знам, немските подкрепления с/у вокнишкото въстание са около 1 рота или дружина./

                              Comment

                              Working...
                              X