Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Галиполи-Заключената врата

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    ген. Стопфорд при залива Сулва

    Ето нещо което отдавна исках да го сложа тук. Материала е от книгата "Най-големите гафове в света на военното дело..."


    Безпрепяственото акостиране в залива Сулва през август 1915 дало възможност на съюзниците да сложат край на безизходната ситуация в Галиполския полуостров, като нанесат съкрушителен удар на Турция. Но шансът бил проигран от некадърния командир на съюзническите войски, ген.-лейтенант Фредерик Стопфорд, който прекарал първата жизненоважна фаза на битката, без да бъде в течение на развитието й и далече от войските си.


    Десет месеца по-рано Турция влязла във войната като съюзник на Германия и веднага атакувала Русия в Кавказ. В края на декември, силно притиснати, руснаците помолили англичаните да предприемат действия в източната част на Средиземно море за отвличане на вниманието на турците. Въпреки че докато пристигне молбата вече била остаряла, тъй като турците били принудени да отстъпят още през януари, фелдмаршал лорд Киченер, военният министър на Англия, имал огромно желание да я удовлетвори.

    Притеснен, че турците могат да насочат вниманието си към Суецкия канал, той с готовност решил да ги отблъсне и така да открие южен маршут за доставки към Русия. Уинстън Чърчил, министър на английската флота, също подкрепил идеята за втори фронт и двамата настояли за атака по вода и суша през протока Дарданели, разделящ Галиполския полуостров от Азиатска Турция.

    Убедено от Чърчил, че кралската флота с подкрепата на Франция може да завладее Дарданелите "само с кораби", без прехвърлянето на войски от западния фронт, британското правителство дало своето одобрение. На 19.02.1915 британски и френски военни кораби започнали бомбардировка на външните фортове, охраняващи водния път. Войниците от морската пехота акостирали успешно и ако тогава дори само една дивизия атакувала, щяла да завладе целия полуостров.

    Но изминал един месец, преди флотата да навлезе в проливите. Бомбардировките отново били успешни. Турските брегови батареи остъанали без амуниции, така че нямало пречка за големите бойни кораби да навлязат в Дарданелите на следващия ден. За съжаление, на връщане се натъкнали на минно поле и два английски и един френски кораб потънали. Съюзниците не желаели повече загуби.

    Междувременно Киченер решил да изпрати армия за превземането на Константинопол. Командвана от ген. Йън Хамилтън, армията се състояла от пет дивизии, от които само една била редовна войска, останалите били необучени колониални дивизии. Когато акостирали на 25 април, турците вече били изпратили подкрепление и вече били шест дивизии срещу пет на британците.

    Въпреки това, извършвайки маневра за заблуда на врага в най-тясната част на пролива и акостирайки на южния край, съюзниците действали изненадващо. За едно денонощие успели да се обединят и да напреднат навътре в полуострова. Но поради лош късмет АНЗАКС (Австралийско-новозеландския армейски корпус) акостирал на грешен бряг и поради липса на инициатива от страна на генералите при акостирането този шанс бил загубен.

    Напрежението нараснало през май, когато руснаците били победени от австро-унгарска и немска армия и били отблъснати на 300 мили назад. Тъй като му било обещано, че ще получи в подкрепление петте необучени дивизии на Киченер, Хамилтън предпочел да атакува с пристигането на първите три, тъй като искал да се възползва от природните условия през нощта на 6 срещу 7 август: тъмнината, която щяла да съпътсъва войските, докато приближавали брега, щяла да бъде последвана от изгряващата луна веднага след като те стигнели на сушата. Това природно условие щяло да се появи пак едва през септември. Две дивизии - 10-а ирландкса и 11-а северна, обединени в новия 9-и корпус, били разпределени към залива Сулва. Останалите щели да подкрепят австралийските и новозеландските войски в залива Анзак на източната част на полуострова.

    Планът създаден в главната квартира на Хамилтън, на о-в Имброс, предвиждал битката да започне на 6 август с атака от дясната страна на Лон Пайн, докато основните сили се насочат към лявата страна на платото Сари Баир. През нощта 11-а дивизия щяла да акостира на юг от залива Сулва и до сутринта да превземе околните въвишения. На разсъмване атакуващите щели да бъдат подкрепени от 10-а дивизия, а при необходимост щял да се намеси целия корпус в подкрепа на австралийските и новозеландските сили в битката за платото Сари Баир. Бързината била от огромно значение.

    много важен бил изборът на генерал, който да ръководи битката при залива Сулва. Киченер предложил ген.-лейтенант Брайън Махон, командващ 10-а дивизия, но Хамилтън не смятал, че "той бил способен да командва военен корпус". Вместо това предложил ген.-лейтенант Джулиан Бинг или ген.-лейтенант Хенри Роулисон и двамата на висши постове във Франция. Киченер не се съгласил. Те не стигнали до компромис, а Махон (висш армейски генерал) не можел да приема заповеди от по-младши офицери. Изборът бил само м/у две кандидатури: ген.-лейтенант Джон Иуърт и ген.-лейтенант Фредерик Стопфорд. Тъй като Иуърт се чуствал физически неподходящ за тази задача, поради липсата на друга кадидатура изборът паднал на ген-лейт. Фредерик Стопфорд.

    Когато избухнала ПСВ, Стопфорд бил повикан запас да обучава Първа армия за вътрешна отбрана. На възраст 61 г. с разклатено здраве и теоретически опит, той бил неподходящ за командването на жизненоважните действия в залива Сулва. Когато му бил разяснен планът в щаба на Хамилтън, той отговорил: "Сигурен съм, че планът ще успее и поздравявам този, който го е съставил".

    Но скоро след това той променил тона в разговор с бригадния генерал Рийд, неговия началник щаб, който бил офицер за свръзка с турската армия по време на Балканските войни (1912-1913). Рийд бил убеден, че окопите нямало да бъдат превзети без артилерийска подкрепа, а тъй като гаубиците нямало да бъдат свалени на брега по тъмно, той не виждал как ще бъдат превзети Шоколаденият хълм и Хълмовете "W" преди зазоряване. Освен това не вярвал, че войските са физически добре подготвени, да издържат похода до платото Теке Тепе. А тъй като Шоколаденият хълм трябвало да бъде атакуван от север, по-удачно щяло да бъде да се намали дължината на похода, като войските акостират в залива Сулва.

    Теоретически това било вярно, но турците имали само три батальона в залива Сулва и им липсвали бодлива тел. Но хората на Хамилтън направили желаните промени като освободили Стопфорд от първоначалното условие да завземе всички възвишения преди зазоряване. Сега главната цел била да се укрепи заливът Сулва като база за новата северна зона. Само когато тази цел бъдела постигната, войските щели да превземат Шоколадения хълм и Хълмовете "W". Едва тогава щели да подкрепят битката при залива Анзак. Така била пренебрегната целта на акостирането в залива Сулва: да се изчистят до сутринта от Хълмовете "W" турците, затрудняващи действията на австралийските и новозеландските сили.

    Стопфорд направил още една фатална грешка. Вместо да последва съвета на Хамилтън да остане в Имброс, откъдето имал пряка връзка с щаба на 11-а дивизия, докато слезел на брега на 7 август, той настоял да се премести на малкия военен кораб Джонкил, който имал проблеми с комуникациите. По време на първите часове на операцията Стопфорд бил в буквалния и преносния смисъл "на тъмно".

    Акостирането било извършено в 10 часа на 6 август. За батальони от 32-ра и 33-та бригада, определени за бряг "В", на юг от Сулва, всичко се развило по план. "Акостирането беше изненадващо, написал флотски матрос Ерик Буш. Нямаше съпротива и не падна нито една жертва."

    Докато двата батальона започнали да изграждат защитната бойна линия, за да укрепят десния фланг на плацдарма, другите атакували турските позиции в Лала Баба и Нибрунези, покрай ниската част на залива Сулва. До полунощ турските постове били прегазени и останалите пет батальона се съсредоточили в/у Лала Баба.

    Акостирането на 34-а бригада на бряг "А" в горната част на залива Сулва, се превърнало в провал. Не само, че хвърлили котва на грешното място, хиляда ярда по на юг, но и корабите превозващи войските акостирали в погрешен ред, оставяйки войските да слязат на брега, в позиции неподходящи една за друга.

    Три роти от 11-и манчестерски полк трябвало първи да стигнат брега, макар че акостирали южно от бряг "А". Те оставили едната рота да пази десния им фланг, а останалите се отправили на север. До три часа сутринта те се придвижили с две мили напред към платото Киреч Тепе. Но били изключение. Екипажът от малки кораби, които превозвали 9-а мускетераска ланкастърска дивизия, заседнал на 50 ярда от брега. Като се мъчели да стигнат до брега през дълбоката вода, те не могли да превземат хълм 10, разположен пред бряг "А". А и те също акостирали на юг и не се ориентирали в тъмното.

    Едва на миля на юг 32-ра и половината от 33-та бригади се събрали в Лала Баба. Трябвало да се придвижат към хълм 10, за да предприемат атака към Шоколадения хълм. Но командващият офицер, за да не прибавя още смут към обърканата ситуация, наредил на войските да останат на място. Той трябвало да се придвижи напред и да поеме командването по превземането на хълм 10 от 34-та бригада, но пропускът на Стопфорд (да се превземат хълмовете същата нощ), позволило на подчинения му командир прекалена свобода на действие.

    Накрая в три сутринта, когато двата батальона на 34-та бригада заседнали в плитчините и изоставали от плана, бригаден ген. Хагард, командващ вече войските в Лала Баба, изпратил четери роти напред. Пътят им бил отрязан от турска контраатака, южно от бряг "А", и те не могли да стигнат до хълм 10. Командващият 34-та бригада ген. Ситуел, пристигнал на брега. Понеже се зазорявало, той наредил на 9-и мускетарски полк да превземе върха. Погрешно насочена атаката била отблъсната с огън от истинския хълм 10, на четвърт миля северно. Час по-късно като устроил щаб наблизо до Лала Баба, ген-майор Хамърсли наредил на 32-ра бригада да подкрепи 34-та. Този път походът бил успешен и след шест часа сутринта стотината турци, защитаващи хълм 10 се отеглили.

    До този момент транспортните кораби, които превозвали 31-ва и половината от 32-ра бригади на 10-а дивизия, трябвало да акостират на бряг "А", да помогнат при превземането на Киреч Тепе. Но Стопфорд променил мястото за акостиране до бряг "С", по на север от бряг "В". Щом флотата го информирала, че открила подходящо място за акостиране на бряг "А", по-близо до целта, той отказал да промени заповедта си, заявявайки че това щяло да предизвика голямо объркване. Дивизионният командир, ген. Махон и останалата му бригада, пристигнали с кораб в седем и половина сутринта. Изпратили ги до новия бряг на флотата на северната част на залива, за да подкрепят 11-и манчестерски полк. Дивизията останала разделена няколко дни.

    Първите артилерийски части слезли на брега призори. Хамърсли издал заповед за атака с/у Шоколадения и Зеления хълм. Тези атаки не се състояли, защото Ситуел сметнал че 32-ра и 34-та бригади били твърде уморени и с нисък боен дух, за да вземат участие. А Стопфорд пък навехнал крака си предишната сутрин и решил да не идва на брега и затова нямал връзка с хората си там.

    Едва към пет и половина следобед започнала атаката начело с три батальона от 10-а и с два батальона от 11-а дивизии. Въпреки че били подкрепени от артилерийски огън от военната флота, те не превзели Шоколадения и Зеления хълм, докато не паднала нощта. Но изненадващо били отзовани и нощта преминала в укрепване на спечелените позиции. Дори не се опитали да превземат тактически жизненоважните хълмове "W" на юг, където майор Вилмер, местният немски командир, разположил войските си.

    Вечерта на 7 август турците още владеели всички важни хълмове, защото британците не ги превзели. Сега се надпреварвали да акостират повече войски, за да намерят изход от ситуацията, преди турците да докарат резервните си дивизии от Булаир, на най-тясното място на полуострова. Призовани в седем сутринта те вече идвали и щели да пристигнат вечерта на 8 или сутринта на 9 август. Значи още можело да се завземат хълмовете и да се застрашат турските позиции около залива Анзак, но всичко зависело от бързината и решителността на действията.

    За съжеление и двете липсвали навсякъде. Консултирайки се с бригадите си сутринта на 8 август, Хамърсли разбрал от тях, че войниците се нуждаели от още почивка и допълнителна организация. Понеже не можел да обсъди ситуацията със Стопфорд, още на борда на Джонкил той се съгласил с тях и заповядал да се съединят заедно малките отряди по външния периметър. Махон в Киреч Тепе бил не по-малко колеблив и настоял за допълнителна артилерия в подкрепление, за да се придвижи напред. Получавайки докладите от местата, Стопфорд не се запознал лично съ ситуацията. Убеден че не са пристигнали достатъчно артилерия и доставки, той наложил вето в/у атаките до вечерта.

    следва продължение
    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

    Comment


      #32
      Тази книжка я гледах, с още една излязла от същата поредица, "Най-големите битки в историята". Струват ли си? За Първата световна във втората има Сома, но са разкази на очевидци и сбит преразказ без опити за разсъждение.

      Но просто ме радвате с Хелкат, много първосветовна Коледа на форума!

      Comment


        #33
        von Danitz написа
        Тази книжка я гледах, с още една излязла от същата поредица, "Най-големите битки в историята". Струват ли си? За Първата световна във втората има Сома, но са разкази на очевидци и сбит преразказ без опити за разсъждение.
        Аз също прегледах тези книги и по мое мнение въобще не си струват. Писани са за обсолютните лаици. Просто е изключително тъпо да отделиш средно за всяка една битка по една страница, а в най-добрия случай лист. Да не говорим че самите описание на бойните действия са под всякаква критика. Почти никакви сатистически данни (нещо, което може да направи книгата по-приемлива) и почти единствено спомени на някой си участвал в събитията.

        Comment


          #34
          :1087: :1087: :1087: От тази поредица преводът на битката при Нарвик е най-умопомрачителен :x :aaa: Линейният кораб Уорспайт се превръщав някакъв броненосец - панцерник, по същия начин се наричат Шарнхорст и Гнайзенау.Разрушителят от Кралския флот "Фюри" е объркан със самолетоносача "Фюриъс" и ако не сравняваш с още един източник не ти става ясно за какво става дума......
          Миноносците и разрушителите се превръщат в торпедоносци - тва катери ли е или самолет - не става ясно. :tongue5:
          П.В.

          Comment


            #35
            Наистина книгата е писана повече за обща култура. За битките (говоря за всички) има писано около 6-7 страници, което наистина е малко. В превода също има неточности (но такива има навсякъде). Но си мисля, че не е лошо тука във форума да се напишат малко общи работи за някои от битките то и без това почти никой не пише за тях така поне да се знае нещо (все пак има хора които и на тази информация ще са доволни поне да задоволят любопитството си донякъде )


            Ами Даниц то всяка година все второсветовна Коледа правим, беше ред и на първосветовна
            Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

            Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

            Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

            Comment


              #36
              Прав си, само третосветовна да не правим. Това чудо, Галиполи, на английски е адски популярно, до степен , че миналата година за честванията се забелязваха групи австралийски и новозеландски потомци и по нашите гари и летища... Брех, как пък няма един българин военен кореспондент или наблюдател да го е видял или понаписал нещо, ми е чудно.

              Comment


                #37
                Аз в тази тема малко по-нагоре бях споменал че миналата година пътувах с един новозеландец (явно потомък) във влака и той точно от там се връщаше имаше даже кратка книга за събитията.

                Иначе ето продължението


                Хамилтън пък се притеснявал от липсата на прогрес. В единадесет сутринта неговия щаб напомнил на Стопфорд колко важно е да стъпи на платото Теке Тепе. Отговорът на командващия корпуса било издаването на строго ограничителна заповед: "Ако установиш, че територията не е охранявана от врага, настъпи напред. Но ако се нуждаете от артилерийска подкрепа, не искам да атакуваш добре защитените вражески позиции."


                В четери следобед най накрая Стопфорд пристига на брега в щаба на Хамилтън. Войските, казал той "трябва да атакуват веднага". След това се върнал пак на Джонкил, за да узнае, че турските резерви още не били пристигнали и че хората от 53-та уелска дивизия вече били на път. Следобед той издал категорични заповеди за началото на атаката и завземането на хълмовете около залива Сулва. Но оставил избора на момента за атака на Хамилтън, който бил предвидил нападение с/у хълмовете "W" от 33-та бригада на следващата сутрин. Но в последния момент Хамърсли отложил нападението, като го присъединил към общата атака. Така бил изгубен още един ден.

                Хамилтън пристигнал на борда на Джонкил в 6.30 следобед. Той съобщил на Стопфорд, че Теке Тепе трябвало да се превземе най-късно до края на нощта. Стопфорд отговорил, че 11-а дивизия се нуждаела от още една нощ почивка преди атаката. Разгневен Хамилтън отишъл да види Хамърсли, който веднага се извинил, че войските били разпръснати, теренът бил труден и не било извършено разузнаване. Накрая се съгласил да нареди на 32-ра бригада, на територията на Сулджик, да атакува същата нощ, така че поне един батальон да стигне до платото преди зазоряване.

                Но двата батальона на бригадата контролирали ключовите позиции по периметъра и за да стигнат до мястото на срещата в 10,30 часа вечерта, се нуждаели от време, за да изминат разстоянието. Освен това и бригадирът нямало да тръгне, преди батальоните да успеели да се съберат заедно. Единият батальон не пристигнал и след половинчасово закъснение придвижването започнало. Авангардът достигнал Теке Тепе, но бил отблъснат от внезапното пристигане на една от турските резервни дивизии.

                Всеобщата атака подкрепена от новопристигналата 53-та дивизия, продължила през целия ден. Тя не постигнала нищо и окопаните на хълма турци били подкрепени от новопристигналите войски. Стопфорд пристигнал с щаба си на брега и вместо да ръководи битката, прекарал целия ден в разпореждания около построяването на стабилни временни постройки за себе си и щаба.

                Моментът отминал. Нямало да има пробив. Двата ценни брегови плацдарма само станали три. Липсата на решителност у Стопфорд се оказала фатална на 8 август. След осем дни той бил освободен от командването и се върнал на почетния си пост - лейтенант на Кулата в лондон. Освободен от задълженията си, той никога повече не поел командването на войски до пенсионирането си през 1920 г.

                Галиполската кампания била изоставена в края на годината по заповед на сър Уилям Робертсън, новия началник на Имперския генерален щаб, който вярвал, че войната може да се спечели само във Франция и че Галиполи се превърнала в една скъпа и разрушителна кампания. (Списъкът с жертвите надвишавал 200 000 души). Войските от залива Сулва и залива Анзак били евакуирани в края на декември, а от залива Хелес - на 8 януари 1916 г. Отстъплението било успешно, тъй като не загинал нито един човек, въпреки множеството изоставени складове. А. Дж. П. Тейлор писал: "Галиполската кампания била ярък пример как една гениална идея се превърнала в ужасна катастрофа заради неадекватната подготовка и некадърното командване."
                Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                Comment


                  #38
                  Не, не издържам , просто не мога да не ви покажа това...

                  :o

                  Comment


                    #39
                    нещо беше изчезнало, та го слагам така. весело кенгурче. :rock:


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #40
                      На 19 февруари 1915 г. започва битката за Галиполи по време на Първата световна война, в която силите на Антантата се опитват да извършат десант на едноименния полуостров в днешна Турция, да прекъснат комуникациите между Централните сили и Османската империя, да завладеят Константинопол и да извадят империята от войната. Битката продължава близо година – до 9 януари 1916 г., и завършва с победа за турците. В десантния корпус участват войници от Франция и Великобритания и нейните доминиони и колонии Австралия, Нова Зеландия, Индия и Нюфаундленд. Идеята за съюзническа атака в района на Дарданелите принадлежи на Уинстън Чърчил, който по това време е първи лорд на адмиралтейството, а за турската победа основна роля играе бъдещият създател на турската република Мустафа Кемал.

                      Атаката на Антантата започва с обстрел на турските позиции от британската флота и продължава през пролетта със сухопътен десант. Морското настъпление обаче е спряно от силно минираните проливи, а десантът е ограничен по крайбрежието и не успява да се разгърне във вътрешността, което обрича на неуспех операцията. Сраженията продължават с варираща сила през цялата година и са изключително кървави. Жертвите сред войските на Антантата надхвърлят 150 000, а османските са още по-големи – 250 000. В началото на януари 1916 г. съюзното командване признава поражението си и изтегля войските си от Дарданелите. Войната обаче е спечелена от Антантата, а Османската империя се разпада.

                      от вестник Дневник

                      Comment


                        #41
                        Втези дни хиляди австралийци и новозеландци се стиЧат( в варварската страна новата имперя на злото) в Галиполи за молебен заедно с папазите и държавни глави,загубили своте деди дошли Чааак от края на света да си направят пикник заштото много са обиЧали тази страна този народ

                        А аз не мога да отида( европейската цивилзована страна) до Плевен да се поклоня пред загиналите се наши герои
                        since 1453
                        from İstanbul

                        Comment


                          #42
                          miralayyunus написа
                          Втези дни хиляди австралийци и новозеландци се стиЧат( в варварската страна новата имперя на злото) в Галиполи за молебен заедно с папазите и държавни глави,загубили своте деди дошли Чааак от края на света да си направят пикник заштото много са обиЧали тази страна този народ

                          А аз не мога да отида( европейската цивилзована страна) до Плевен да се поклоня пред загиналите се наши герои
                          А аз дали мога да отида до Чаталджа и да се поклоня на гробището на 1 Софийски полк примерно, а? А такова войнишко гробище там е имало...
                          А ако отида утре в Истанбул и заявя на всеослушание, че е имало геноцид над арменците? Според теб дали вашите власти ще ме черпят с кадаиф?
                          Айде малко мисли преди да пишеш простотии. Никой не е наричал никога тук Турция "варварска страна". Поне ако малко отбираш от български и си даваш труда да четеш какво се пише тук това вече щеше да си го разбрал.
                          И те съветвам да не пишеш лични съобщения със словоизлияния. Ако имаш да казваш нещо смислено и аргументирано, а не да демонстрираш само колко дълбоко ти е промит мозъка, го прави тук, на форума. Личните съобшения са за приятелите. А ти не си от тях...

                          Comment


                            #43
                            miralayyunus написа
                            А аз не мога да отида( европейската цивилзована страна) до Плевен да се поклоня пред загиналите се наши герои
                            В Плевен няма паметници на загиналите турци, но не разбирам защо да не можеш да отидеш до там? И изобщо, това каква връзка има с темата?

                            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                            Comment


                              #44
                              В Плевен и досега има стари турски гробища на които без да съм 100 процента сигурен мисля че има гробове и на загинали турски войници по време на обсадата.А и Панорамата издигната на мястото на бивишя редут Кованлък е посещавана от доста турски групи които въобще не се посрещани като врагове.

                              Comment

                              Working...
                              X