Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сталин и Хитлер - две личности с неразбрани мисловни нагласи

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Строго погледнато, партията на Хитлер печели 2 поредни тура на изборите, единия беше някъде в края на 30-та, а другия - 33-та. Преди тоя от 33-та са забранени някои партии, вкл. комунистическата.
    Сталин е избиран на разни постове, но чак след революцията. Всички знаем как стават такива "избори". Или поне тия от нас, които са присъствали/участвали на тия фарсове преди 10.11.1989 г.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #17
      Което обаче не означава, че постовете/позициите на Сталин са "незаконни" или нещо подобно. От гледан точка на държавната система, в която са се извършвали (а според мен само подобна гледна точка е допустима, освен в някои много строги и окнкретни случаи) те са били напълно "законни" или във всеки случай според установените правила и процедури.

      Comment


        #18
        Явно трябва да си допълня поста. Да, в рамките на неговата си система. От гледна точка на законите в страната си е прав. В сферата на западноевропейското разбиране на думата избори обаче не е.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #19
          В сферата на западноевропейското разбиране на думата избори обаче не е.
          Да, това си е ясно. Мисълта ми бе, че разликата в идването на власт на двамата диктатори е голяма, според мен, но не се заключава толкоз в "законността". Сталин поема "държавното кормило" достатъчно време след като съответната система е вече усатновена, макар и да преживява посотянни порцеси на промяна (в резалтат от вътрешна нестабилност). Неговото "идване на власт" не е коренна промяна.
          Хитлер (и неговата партия) идват на власт също според установените процедури, т.е., след избори. Тук разликата е, че ако Сталин и политическата система, в която живее за Западно Европейските страни и отвъд океана изглеждат "неправилни" и "несправеливи"/"незаконни", то подобна разлика няма между немските процедури и тези във въпросните "западни демокрации" (тук ще се отклоня към критиката на incubus - в конкретният контекст "западни демокрации" се използва като ефемизъм, за чийто смисъл всички се досещат - та не става въпрос толкова за конкретно политическо устройство, а повече за конкретни държави, за което подсказва и географското определяне "на запад"). Т.е., Хитлер идва законно на власт не само според процедурите в държавата, в която живее, но и според приетите в "западните демокрации" разбирания за "законни" процедури.
          Същевременно, обаче, идването му на власт и по-точно това, за което използва властта водят до коренна промяна на установения ред (и на практика на повечето неща в държавата). Т.е., той променя процедурите и устройството на държавата си в много по-голяма степен, отколкото това прави Сталин със "своята".

          Comment


            #20
            Явно трябва да си допълня поста. Да, в рамките на неговата си система. От гледна точка на законите в страната си е прав. В сферата на западноевропейското разбиране на думата избори обаче не е.
            Демокрацията в сферата на въпросното западноевропейско разбиране в инсторически аспект е едно съвсем краткотрайно явление в сравнение с хилядолетия, когато държави са съществували без в тях да се правят избори по западноеврехейски стандарт. Това не значи, че всички държавни ръководители в продължение на хилядолетия са били незаконни.

            Законно идване на власт е според съществуващите към този момент правила. Напр. това
            10.11.1989 г.
            стана в България законно, защото единия си подаде оставката, другия бе избран от Парламент и Партия за пръв държавен и партиен ръководител по установените правила; докато аналогичната промяна към "демокрация" в съседна Румания стана незаконно, защото бе извършен държавен преврат, при който стария държавен глава бе свален и убит, а новите управляващи се самопровъзгласиха за такива.

            Та демокация и законност не означават едно и също и прехода към демокрация не е по правило законен.

            Comment


              #21
              Демокрацията в сферата на въпросното западноевропейско разбиране в инсторически аспект е едно съвсем краткотрайно явление в сравнение с хилядолетия, когато държави са съществували без в тях да се правят избори по западноеврехейски стандарт.
              Да, но именно затова предполагам Камерер е допълнил поста си какво именно разбира под "законност". А съвсем очевидно, че въобще примерите трбва да се разглеждат според потока на времето, т.е., малко странно ще е да разглеждаме примерно режимът на Сталин дали е законен според разбиранията на да речем Средновековна Европа .

              Та в този смисъл, едно нещо може да се разглежда от гледна точка на "законност" (т.е., правилност, поРЯДъчност)поне на две нива:

              1. в рамките на системата, в която е възникнало и съществувало.
              В тези рамки е достатъчно да е съобразено с правилата и процедурите, съществували в момента на възникването му (а не утвърдени по-късно и дейставщи със задна дата), т.е., организация, която има претенциите да установява кое е парвилно и кое не и евентуално има възможността да налага това свое разбиране. И ще е спарведливо да се добави, че за държавит, които мленуват в нея и са се съгласили с някакви установени правила, подобна разглеждане ще е в реда на нещата.

              2. в рамките на съвкупността от системи, от която неговата система е част.
              В тези рамки може да се разглежда едно понятие ако същестувва достатъчно ясно организирана подобна "надсистема" (да речем, католическата църква за Западна Европа или пък Лигата на нациите).

              Comment


                #22
                Да отговоря на Vlad Dracul, тоест да изкажа мнението си, според мен Хитлер не е дело на кръвосмешение, въпреки, че съм чел материали относно това твърдение...
                Incubus, явно не си ме разбрал какво точно съм искал да кажа с ефемизма "западни демокрации", Gollum много точно се изрази, че ако се замислиш малко над текста веднага би се досетил какво имам предвид, а що се отнася до буквалния смисъл на това понятие аз мисля че всички от тук знаем неговото тълкувание, или бъркам?
                "Което обаче не означава, че постовете/позициите на Сталин са "незаконни" или нещо подобно. От гледан точка на държавната система, в която са се извършвали (а според мен само подобна гледна точка е допустима, освен в някои много строги и окнкретни случаи) те са били напълно "законни" или във всеки случай според установените правила и процедури." - тук съм напълно съгласен.

                И накрая искам да попитам СМЕРШ какви са тези постове, те имат ли нещо общо с главната тема?
                По-лесно е да се развърже завързаното, отколкото да се съедини разделеното.
                --- Цицерон ---

                Comment


                  #23
                  да се намеся и аз

                  Господа Сталин и Хитлер са две пълни противоположности по характер.
                  При тях единственото общо са манията за величие.
                  Кратко описвам двата характера :

                  Сталин
                  Визуално - мълчалив, почти непрекъснато се усмихва, предразполага хората към себе си, потаен, изключително силен в убеждението на 4 очи, с него може да се дискутира свободно.
                  Релно - изключително жесток към всеки който според него се провали, нетърпящ възражение когато е взето вече колективно решение. Обича да изстистква хората около себе си - като лимон. Използва хората тотално.
                  Пиеш, пушеш, аскет към заобикалящата го среда, бохем обичащ богато наредени софри ( дори в най-гладните за СССР години )

                  Хитлер
                  Визуално - непрекъснато приказва, недоизслушва събеседниците си, не съм го виждал усмихнат - винаги е строг, почти никога не говори на 4 очи, всичките му приказки се слушат поне от една група хора. рядко позволява свободна дискусия.
                  Реално - милостив, на всички провали ли се, им прощава ( е разбира се ако не са в заговор срещу власта му ), много толерантен към недостатъците на всички около него, когато е спокоен и позволи да се говори с него лесно отстъпва.
                  Не пие, не пуши, вегататянец, има хоби-шие гоблени, аскетично живее, трудно посреща гости - бедно ( с чай и сладки ) гости. ( Да не си му на трапезата !!!!)

                  Поздрави

                  Comment


                    #24
                    stanislavb написа
                    Да отговоря на Vlad Dracul, тоест да изкажа мнението си, според мен Хитлер не е дело на кръвосмешение, въпреки, че съм чел материали относно това твърдение...
                    Всъщност позицията, която ще заемеш зависи доста от източниците... НО пък поне едно е сигурно - че Не можем да бъдем сигурни относно твърденията за Хитлер... просто, защото нито едно от тях не е 100% потвърдено.

                    ... относно мнението на Amateur, да, и ти си прав от една страна,
                    но не става ли въпрос за методите им на управление?
                    (които от една страна са свързани с манията за величие)
                    "Нима, Създателю,
                    съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
                    мигар аз самият съм те молил
                    от мрака да ме извлечеш?"

                    Comment


                      #25
                      Горещо препоръчвам "Бележки за Хитлер" от С. Хафнер.
                      SEMPER AGRESSUS

                      Comment


                        #26
                        И аз много добра книга.
                        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                        Comment

                        Working...
                        X