Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ФЕДОР ФОН БОК

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ФЕДОР ФОН БОК

    Генерал-Фелдмаршал Федор фон Бок



    Федор фон Бок - един от най-добрите немски военачалници през ВСВ . Излючително умело командва различни Групи Арми в страгетически настъпателни действия от голям мащаб








    Федор фон Бок е роден в Кюстрин , провинция Бранденбург , на 03.12.1880 г.Син е на пруския генерал-майор Мориц фон Бок и Олга Фалкенхайн .
    На осем годишна възраст, фон Бок отива в Берлин, за да учи във Военната академия . Говори френски , английски и руски език .


    През 1898 г. е произведен в чин Лейтенат - Leutnant в 5-ти пруски пехотен гвардейски полк.
    През 1905 г. се жени за Mели фон Райхенбах, млада пруска аристократка , с която се запознава в Берлин.
    Лейтенант Федор фон Бок през 1905 г. е батальонен адютант , а от 1907 полкови адютант


    През 1908 г. е повишен в чин Ст.Лейтенат - Oberleutnant
    През 1910 е назначен в Генералния щаб


    През 1912 г. е повишен в чин Капитан – Hauptmann
    През 1914 г. когато започва ПСВ е в щаба на принц Руперт в Бавария


    През 1916 г. е повишен в чин Майор – Mayor
    През 1917 г. командва батальон от 4-ти пруски пехотен гвардейски полк , с който участва в боевете при Сома и Камбре и през 1918 година е награден с Пруския орден за храброст (Pour le Mеrite)


    През 1920 г. е повишен в чин Подполковник – Oberstleutnant
    През 1924 г. командва 2-ри батальон от 4-та пехотна дивизия в Колберг.


    През 1925 г. е повишен в чин Полковник - Oberst
    През 1925 г. е зачислен на щат в Министерство на отбраната .


    През 1929 г. е повишен в чин Генерал-Майор - Generalmajor
    През 1929 г. е Командващ на 1-ва кавалерийска дивизия във Франкфурт на Одер.


    През 1931 г. е повишен в чин Генерал-Лейтенант - Generalleutnant
    През 1931 г. Командва Щетинския военен окръг


    През 1935 г. е повишен в чин Генерал от пехотата - General der Infanterie
    През 1935 г. Командва 3-та Група Армии в Дрезден
    На 12 март 1938 г. Комадва 8-ма армия при влизането и във Австрия


    На 15 март 1938 г. е повишен в чин Генерал-полковник - Generaloberst


    Генерал-полковник Федор фон Бок приема парада във Виена :




    На 02 октомври 1938 г. Генерал-полковник Федор фон Бок командва нахлуването в Судетска област :




    През периода 01 ноември 1938 г. - 25 август 1939 г. командва 1-ва Група армии в Берлин


    На 25 август 1939 г. Генерал-полковник Федор фон Бок поема комадването на Група армии " Север " - 3 та армия на Кюхлер и 4 та на Клуге , които превземат северна Полша


    На 12 октомври 1939 г. фон Бок получава командването на Група армии " Б " -
    6 та армия на Райхенау и 18 та на Кюхлер

    През юни 1940 г. Група армии " Б " минават през Белгия и Холандия и на 4 ти разбиват при Дюнкерк френската армия , вземайки в плен 40000

    През юли Бок командва 4-та , 6-та и 9-та армии , а също и танковите групи на Хот и Клайст и овладява Западна Франция .

    На 14 юни 1940 г. Генерал-полковник Федор фон Бок триумфално влиза в Париж








    На 18 юли 1940 г. Федор фон Бок е повишен в звание Генерал-Фелдмаршал - Generalfeldmarschall

    Last edited by Евгени; 19-02-2012, 23:24.

    #2
    Точно по темата. Неведнъж съм си задавал въпроса: а толкова ли всъщност добре управлява? Например: група армии "Център" през 1941 г., след след настъплението при Вязма, вече е ясно, че целта е недостижима (превземането на Москва през същата година), че настъпват студове, за които армията не е екипирана (зима все пак, а липсват дрехи и т.н.), че Вермахта е настъпвал без почивка в течение на една дълга кампания и е разумно да се направи пауза, за да се попълнят танковите и моторизираните части. В смисъл - не се вижда да има усещане, че армията е на предела и че може да последва катастрофа.
    И същевременно, когато настъплението се проваля в крайна сметка, веднага бяга от отговорност и предава групата армии в най-решителния момент.
    Това е моето впечатление, като разбира се, може да се окаже, че е погрешно. Разбира се, в настъплението в началото на войната групата армии се справя доста добре, но все пак - в нея са съсредоточени най-много сили, а на левия й фланг, почти в нейната зона действа още една танкова група (4та), практически почти заедно с 3та, на Хот.
    За сравнение - на юг действа само една танкова група, като срещу нея са съсредоточени значително по-големи танкови сили, а и въобще, Киевският военен окръг, срещу когото действа група армии "Юг" така или иначе разполага с най-много сили и средства в РККА.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #3
      Вярно е че Група Армии Център е най-мощна от другите - в състава и са 3 общовойскови армии плюс две танкови групи . Още при обкръжаването на руските армии при Минск , след това при Смоленск от 2-ра и 3-та танкови групи на Гудериан и Хот , идеята на Федор фон Бок е била танковите клинове да продължат напред към основната цел - Москва , като оставят джобовете с обкръжени руски армии на пехотата . Хитлер се противопоставя и това ги забавя доста . Идеята на фон Бок е била Москва да падне не по късно от края на октомври , когато зимата още не е настъпила . След това Хитлер решава да отклони 3-та танкова група към на север а 2-ра танкова група на юг , което се оказва решаващо за битката за Москва
      Немците се забавят доста и настъпва разкалването на пътищата в Русия , както и зимата
      Last edited by Евгени; 16-02-2012, 18:23.

      Comment


        #4
        Тя идеята му е хубава, но руснаците не действат според нея . Смоленското сражение, да речем, прецаква нещата. Въобще, загубите са твърде големи (налага се оперативна пауза), разчистването на "котлите" иска повече време и в крайна сметка се губи темп, поради което няма как да се осъществи замисъла му за достигане на Москва преди късната есен.
        Разбира се, общото планиране също е фактор, защото пред Бок има една цел, но общите стратегически цели са повече и се налага да се отклоняват сили (действията около Припятските блата въобще са цяла история сама по себе си). С други думи, съмнявам се, че такива срокове са постижими.

        Comment


          #5
          gollum написа Виж мнение
          разчистването на "котлите" иска повече време и в крайна сметка се губи темп, поради което няма как да се осъществи замисъла му за достигане на Москва преди късната есен.
          Точно фон Бок е искал разчистването на обкръжените части на РККА да бъдат оставени на пехотата , а Хот (3-та танкова група) и Гудериан (2-ра танкова група) да продължават напред към Москва за да не губят време

          Comment


            #6
            Да, но въпросът е, че:

            1. оперативната пауза се налага донякъде и за да се възстановят и реорганизират танковите групи (след тежките сражения - особено Смоленското).

            2. танковите групи в подобна ситуация ще са твърде уязвими (особено по фланговете).

            3. Как ще се развият нещата около Киев, ако групата на Гудериан не бъде отклонена? Има там едно много тежко сражение, което вероятно не би се развило толкова зле за руснаците. А както отбеляза Воланд - на юг РККА има най-много сили.

            4. Дори и двете танкови групи (в намален състав - трябва да си охраняват фланговете) да достигнат района на Москва, ще имат ли достатъчно сили, особено пехота и артилерия? Сериозно се съмнявам. В крайна сметка, подобен план за действие може и да се окаже твърде рискован (съгласен съм - трябва да се увеличи риска за да се потърси по-добро разрешение; въпросът е за мярката) и да доведе до сериозни проблеми и за двете танкови групи (т.е. повече от половината ударни сили на Вермахта).

            5. Как ще се снабдява този дълбок марш на двете танкови групи, особено при неуредени тилове и на практика беззащитни комуникации? От обкръжение постоянно излизат малки и големи съветски групи, в подобна ситуация вероятно редовно ще "прерязват" комуникациите. Да не говорим за възможните организирани контраатаки.

            Comment


              #7
              gollum написа Виж мнение
              Как ще се развият нещата около Киев, ако групата на Гудериан не бъде отклонена?
              Точно затова е отклонена групата на Гудериан за да затвори обръча при Киев заедно с 1-ва танкова група на Клайст .
              Тук идва въпроса - По важно ли е било да падне Киев , но да се забави насъплението към Москва

              Comment


                #8
                Да, знам .
                Евгени написа
                По важно ли е било да падне Киев , но да се забави насъплението към Москва
                Въпросът е, че тези неща са свързани. Т.е. настъпление на ТГ на Гудериан към Москва ще бъде с изцяло открит фланг в подобна ситуация. А Киев може би нямаше да падне преди есента (може би даже късната есен). В подобна ситуация контраатаките срещу открия фланг на Гудериан могат да бъдат бая неприятни. Разстоянието, което трябва да се покрие е голямо и ако ТГ ще го прикрива сама, ще стигне с мизерни сили до целта си, които няма да са достатъчни за овладяването на голям град (вероятно дори за достигането му).
                Затова задавам тези въпроси или проблемни точки: за да се съкратят усилията по охраната на фланговете двете групи армии трябва да се съединят зад Припятските блата (както е замислено). За целта трябва да се превземе Киев и фронтът да минава значително южно - така се решават множество различни проблеми и се съкращава количеството сили за охрана на фланговете. Целта определено не само си струва усилията, но и е необходима стъпка.
                Разбира се, при първоначалното планиране има вариант (един от първите, мисля че беше на генерал Макс) с настъпление само северно от блатата с единствена цел - Москва. Но и там проблемите с фланговете са големи и се утежняват с увеличаване на дълбочината на настъпление.
                Силната южна групировка на РККА в подобен случай може да се окаже в идеална позиция за контраатака и отрязване на южния "клин" на настъплението към Москва.
                Далеч съм от мисълта да описвам Бок като "некадърник или нещо подобно: той ще да е професионалист от висока класа. Но е факт, че не успява да постигне целите, които са поставени пред него, преразходва силите си в опит да го направи и накрая се срива психически и физически и се налага да бъде сменен (това, за което говорехме в другата тема).

                Comment


                  #9
                  gollum написа Виж мнение

                  настъпление на ТГ на Гудериан към Москва ще бъде с изцяло открит фланг
                  Нека уточним че при настъплението срещу Москва на по късен етап Танковата Група на Гудериан - 2-ра не е единствена . В " Тайфун " са включени 3-та ТГ на Хот и 4-та на Хьопнер . Там са и 4-та армия на Клуге и 9-та на Щтраус , както и 2-ри Въздушен флот на Кеселринг .

                  Comment


                    #10
                    Съгласен съм с Голъм. Остава обаче другият момент, а можеше ли Бок да се реши да спре настъплението през ноември, когато се вижда, че вече целта е недостижима? Някой може да възрази: да, ама е имало шанс да се стигне до Москва. Обаче, дори и да бяха стигнали, това не означава, че градът ще падне. А боеве в такъв голям град, при положение, че Вермахтът стига до него вече с последни сили, не предвещават нищо хубаво.
                    Всъщност, това настъпление "до последен дъх" е по-скоро в стила на хора с фронтално мислене, като Хитлер, а не е в стила на немският генералитет, в който се залага повече на маньовъра и на действията по фланговете. Затова и фон Бок винаги ми се е виждал някак странен. Не че е лош генерал, но просто някак не му достигат някои качества като че ли (предвидливост, например, вероятно и нещо друго, защото да се оттеглиш в решаващ момент ... но, както и да е).
                    Същевременно, ако погледнем другите групи армии, "Север" също не достига целта си (но по други причини, а и въобще там спокойно може да има много гледни точки, всяка с аргументи), а група "Юг" практически стига чак до Ростов. Което си е постижение, предвид това, през което минава (и с колко сили върху какво пространство оперира), от друга страна - основното внимание на руснаците е все пак на север, което не им попречва през декември да настъпват с доста армия и на юг.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #11
                      gollum написа Виж мнение

                      Как ще се снабдява този дълбок марш на двете танкови групи, особено при неуредени тилове и на практика беззащитни комуникации? От обкръжение постоянно излизат малки и големи съветски групи, в подобна ситуация вероятно редовно ще "прерязват" комуникациите. Да не говорим за възможните организирани контраатаки.

                      След като пада Киев на 16.09.1941 , 2-ра ТГ на Гудериан за 15-17 дни стига до Брянск и затваря
                      джоба около 3-та и 13-та армия на РККА на 03 октомври 1941 г.

                      За два месеца и половина Танковата Група на Гудериан учавства с Смоленското скажение , отива на юг при Киевското и пак се връща на север до Брянск - това са близо 800 километра общо .
                      Last edited by Евгени; 16-02-2012, 18:27.

                      Comment


                        #12
                        messire Woland написа Виж мнение
                        Някой може да възрази: да, ама е имало шанс да се стигне до Москва
                        Отново припомням че фон Бок е искал да стигне до Москва колкото може по бързо - до края на есента . След като пада Смоленск на 16 юли 41-ва , ако не са били отделени танковите групи от ГА " Център " , Вязма е щяла да бъде взета още в края на месец юли
                        На по късен етап фон Бок затваря " котела " при Вязма на 07 октомври 1941 г.

                        Това е почти два месеца закъснение

                        Comment


                          #13
                          Ясно е, че не е само 2-ра ТГ, споменах я, понеже обсъждахме превземането на Киев и нещата трябва да се погледнат в перспектива - действията на отделните групи армии са свързани. В реалната операция срещу Москва могат да участват повече сили (и те са в малка степен попълнени и реорганизирани), но за това се "плаща" със загуба на темп (време) - точно цената, за която пиша. Ранно настъпление срещу Москва трябва да се "заплати" по някакъв начин - описвам какво евентуално би могло да струва и това са: по-малко сили (общовойсковите армии са още свързани и далеч зад танковите), забавяне на "разрешенията" на пробелмите на ГА "Юг". Това на свой ред означава по-висока уязвимост за южни фланг на ГА "Център" и, разбира се, на южното крило на нашето алтернативно ранно настъпление към Москва. Коментарите ми са към това.

                          Евгени написа
                          За два месеца и половина Танковата Група на Гудериан учавства с Смоленското скажение , отива на юг при Киевското и пак се връща на север до Брянск - това са близо 800 километра общо.
                          Да, но тези движения са предимно по фронта, а не в дълбочина. Движението в дълбочина води до два проблема: повишаване на уязвимостта на фланговете и на комуникациите (увеличава се дължината им, т.е. общата уязвима територия, по която могат да се нанасят удари) и намаляват активните сили на войсковата групировка, за сметка на необходимостта да пази фланговете и комуникациите си, както и в конкретния случай за сметка на увеличаване на фронта (главния проблем при планирането на цялата кампания, едно от главните му решения е свързано с "Припятския проблем": частно следствие, от него е отклоняването на сили от ГА "Център" към ГА "Юг", за което говорихме).
                          С други думи, тези "800 км" движение напред-назад по ширина съвсем не се равняват на 800 (и дори на 400) км в дълбочина.

                          Ясно е, че от гледна точка на Бок (неговата перспектива е ограничена от целите, поставени пред ГА, която командва) всяко отклоняване на сили / забавяне на сроковете за постигане на неговите цели, е "лошо", дори "фатално". Но общите цели (това вече е перспективата на ОКХ) изискват първо да се "решат" натрупаните проблеми, тиловете и пехотните армии да "наваксат" изоставането, да се прикрият фланговете и чак тогава може да започне нов етап на кампанията (какъвто се явява "Тайфун"). Би могло да се каже, че ако силите на Бок не бяха понесли такива загуби в Смоленското сражение (и не бяха загубили и толкова време), вероятно не би имало нужда от оперативна пауза и тогава би могло да се разчита на по-раншно приключване на "проблемите с южния фланг" ("задминаване" на Припятската зона, която засенчва комуникациите между "Център" и "Юг" и диктува определени действия), което би могло и да доведе до поне 2-4 седмици по-ранно започване на втория етап на кампанията.
                          Отделен въпрос е дали целта (Москва) реално е била постижима за операция през есента и какво би се случило със силите, ангажирани в улични боеве (евентуално) през късната есен и началото на зимата.

                          Що се отнася до решението за спиране на офанзивата срещу Москва - то не е в правомощията на Бок, така че вероятно по-ранно отказване би довело до свалянето му от поста. Но и се струва, че наистина действа твърде отчаяно. В подобна ситуация дори и да бе взел Москва, нямаше да има с какво да я задържи. А загубите от това настъпление едва не струват повечето придобивки, спечелени през есента. Другаде сме го обсъждали, но вероятно разумното би било да спрат на изгодни позиции още през ранната есен, да изградят зимни позиции и да събират сили, за да предприемат на следващата година по-мащабно настъпление, отколкото да заложат всичко на една карта през есента. Не че Хитлер би могъл да приеме такова решение: нали всички очакват всеки момент "колосът" да се срути с пречупени глинени нозе .

                          Евгени написа
                          След като пада Смоленск на 16 юли 41-ва , ако не са били отделени танковите групи от ГА " Център "
                          Смоленското сражение не приключва тогава, а повече от месец по-късно - може да се каже, че продължава поне до началото на август (даже до септември). Така че не смятам, че става въпрос за два месеца. По-скоро за месец най-много. И то на определена цена (за нея писах вече).
                          Едва ли реално е било възможно да продължат настъплението към Москва преди средата на август. Гудериан е мислел различно, но той (както всеки командир на това ниво) вижда само част от "картината", а подобна операция не може да се проведе само с неговите сили (разбира се). И двете ТГ към този момент (края на юли) вече са понесли достатъчно загуби, ад не говорим в какво състояние са комуникациите им. Настъпление на скок към Москва (което вероятно е възможно да започне само Гудериан в края на юли - за Хот това ще е проблематично) не би довело до нищо добро - особено с незатворения "котел" зад гърба му (върху комуникациите му) и съветската котнраатака, която продължава към този момент.
                          Last edited by gollum; 16-02-2012, 18:02.

                          Comment


                            #14
                            gollum написа Виж мнение
                            ако силите на Бок не бяха понесли такива загуби в Смоленското сражение
                            Всъщност немците не търпят кой знае какви загуби при Смоленск

                            Група армии "Център" от 22 юни до средата на август 1941 г , губи около 214 танка .

                            Russel H. S. Stolfi - "Hitler's panzers east: World War II reinterpreted"
                            How close did Germany come to winning World War II?  Did Hitler throw away victory in Europe after his troops had crushed the Soviet field armies defending Moscow by August 1941? R.H.S. Stolfi offers a dramatic new picture of Hitler’s conduct in World War II and a fundamental reinterpretation of the course of the war. Adolf Hitler generally is thought to have been driven by a blitzkrieg mentality in the years 1939 to 1941. In fact, Stolfi argues, he had no such outlook on the war. From the day Britain and France declared war, Hitler reacted with a profoundly conservative cast of mind and pursued a circumscribed strategy, pushing out siege lines set around Germany by the Allies. Interpreting Hitler as a siege Führer explain his apparent aberrations in connection with Dunkirk, his fixation on the seizure of Leningrad, and his fateful decision in the summer of 1941 to deflect Army Group Center into the Ukraine when both Moscow and victory in World War II were within its reach. Unaware of Hitler’s siege orientation, the German Army planned blitz campaigns. Through daring operational concepts and bold tactics, the army won victories over several Allied powers in World War II, and these led to the great campaign against the Soviet Union in summer of 1941. Stolfi postulates that in August 1941, German Army Group Center had the strength both to destroy the Red field armies defending the Soviet capital and to advance to Moscow and beyond. The defeat of the Soviet Union would have assured victory in World War II. Nevertheless, Hitler ordered the army group south to secure the resources of the Ukraine against a potential siege. And a virtually assured German victory slipped away. This radical reinterpretation of Hitler and the capabilities of the German Army leads to a reevaluation of World War II, in which the lesson to be learned is not how the Allies won the war, but how close the Germans came to a quick and decisive victory?long before the United States was drawn into the battle.


                            Относно уязвимостта на южния фланг на Група армии " Център" , 2-ра полева армия на Вайхс също е отклонена на юг към Киев , което създава допълнително сковаване на действията на фон Бок.

                            gollum написа
                            Смоленското сражение не приключва тогава, а повече от месец по-късно - може да се каже, че продължава поне до началото на август
                            Имах в предвид че на 16 юли се затваря джоба около 16-та и 20-та руски армии.
                            Last edited by gollum; 16-02-2012, 20:32. Причина: сливане на последователни постове.

                            Comment


                              #15
                              Нека се върнем пак към август 1941 г. Смоленския котел е затворен . 2-ра (Гудериан) и 3-та (Хот) се въстановяват и реорганизират , както написа "gollum" . Изчакват и 3-те полеви армии - 2-ра , 4-та и 9-та . Ако към тях се присъедини 4-та Танкова група на Хьопнер , която тогава действа на север , походът към Москва би се развил по доста по добър начин за Вермахта .

                              Comment

                              Working...
                              X