Супер! :tup:
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Германските офицери
Collapse
X
-
Това последното не го разбрах. Избива на аналогии, дето нямат нищо общо с нашата тема. По-скоро трябваше да кажеш разлика в социалната среда, но тя тази разлика нито е добра, нито е лоша. Немските офицери с техния произход от средната класа (общо казано) да кажем имат малко по-разширен светоглед, което донякъде обуслява по-високата им инициативност и независимост, но пък от друга страна ги поставя пред по-тежки морални и емоционални проблеми в условията на една брутална война (да не говорим за чисто практическия момент) Селския произход пък на руснаците им дава една твърда основа за оцеляване и несъмнено ги мотивира страхотно за защита на матучка русия. За жалост обаче определено на тях им липсва обучението и по-важно нагласата за едно ефективно самостоятелно командване. Вродената интелигентност определно не се зачита много много в нашия практичен свят, само това което успееш да направиш от нея, така че няма никакъв смисъл да се спори кой е бил с най-голям КИ по рождение.XV mile the sea brode is
From Turkey to the Ile of Rodez...
Comment
-
Селяндурщината и ограничения кръгозор при офицерите е пагубно.
Необходимо е да се прави събиране и анализ на данни, оценка на обстановката, вземане на решение. Това един човек, израстнал на село, имащ много по-малко социални контакти, достъп до информация... с малка вероятност може да вземе адекватно решение.
Да не забравяме, както беше посочено в предните постове, че голяма част от офицерите в СССР са били избити или заточени на лагер през чистките на Сталин. На тяхно място идват такива, които нямат необходимия интелект и вроден талант да бъдат мислещи офицери. Това дава отражение на Финландската кампания през зимата на 1939/1940г. и при германското нападение над Русия. Всички са в паника, разстоянието до Москва намалява бързо. Малко е останало на Вермахта да превземе столицата.
Един добър офицер не може да е посредствен. Той трябва да има необходимите заложби за лидер, прагматично мислене, чувство за чест, да е патриот. Важно е да може да защитава интересите си и тези на подчинените си пред началниците, без да го е страх, че ще го накажат за това, че не е съгласен с нещо. Страхът пречи на развитието.scharfschutze ®
_______________________________________
Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.
Comment
-
Накратко за "манталитета" и "произхода", за да не оставяме грешни впечатления. Важно е, не само за офицерите, а всъщност и в не по-малка степен за войниците, от какъв социален кръг / професия излизат и какви навици са придобили там.
Едно малко сравнение:
Западно-Европейските армии (Германия и Великобритания главно) имат армии съставени в голяма степен от работници. Степента на урбанизация в тях е съответно 30.2% и 39% (за сравнение: Франция(15%), Италия(18%), СССР(между 7 и 10%)).
Съответно, ако да сравним как ще се отнесат към военните си задължения един работник и един селянин.
Работникът е свикнал да работи в колектив, да върши своята част от работата (а войната си е работа все пак) и да разчита на колегите си. Вече е развил качества като отговорност, все пак работниците са по-сплотени (дори и там, където няма профсъюзи). Може да се допълва, оставям го на вас, обаче .
При селянина нещата са малко по-различни. Селската работа просто изисква по-различен поглед към живота и държавата, селския производител е в пъти повече индивидуалист, свикнал е да работи сам (семейството тук не се брои, там мотивацията е съвсем различна). Съответно и като войник, за него е за предпочитане "скатавката" в много по-голяма степен, отколкото за свикналия да живее в по-колективистична обстановка градски жител.
Или, не става дума за обидни квалификации, а за цивилизационни и поведенчески модели. Е, айде стига толкова засега, мисля, че разясних нещата (надявам се ).Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Добре съгласен съм с всичко казано дотук, но все пак има една държава, която прави изключение-България.В края на 19 и началото на 20 век, ние сме били държава с 95% селско население,но това не ни е пречело да покажем на света какво можем, а Германия да ни нарече "Прусаците на Балканите"То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.
Comment
-
О, да, но все пак говорим за различни неща, а и факторите и обстановката са различни. Национализмът е добър "стимулатор".
А колкото до останалото - Първата Световна Война (и Балканските Войни), все още не изискват кой знае какви технически познания, нито от офицерите, нито от войниците. Докато, ВСВ вече е "войната на моторите". А и динамиката е вече друга. Все пак, пехотата се движи с определена скорост, кавалерията може и да е по-бърза, обаче срещу нея има ефикасно противодействие - армиите са наситени със скорострелно оръжие, а и са окопават. Втората Световна Война предявява съвсем други изисквания, поради по-високата мобилност/маневреност на армиите и поради това - нуждата от инициативност и лична отговорност на офицера и войника. Не случайно войната се обръща именно там, където се налага (заради Хитлер, феновете му не знам на какво толкова му се радват ...) бойните действия да станат "статични", позиционни. Именно в Сталинград и при Курск. Там, вместо Вермахта да използва предимството си в маневреността и инициативността, загърбва тези си предимства и се опитва да се бори с руската армия в позиционна война. И губи естествено.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
Comment