Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ромел

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Извинете ако дотягам, но Fritz Bayerlein си има и сайт, ако на някой му е интересено: www.bayerlein.info

    Comment


      #17
      Военни операции

      Съгласен съм с това, ИМпериал. Но от друга страна, все още никой не е проверил ефективността на съвремените комуникации в реална бойна обстановка, а още по-малко - на организационните им принципи. Под "реална бойна обстановка" нямам предвид сражения между напълно неравностойни силово и технологично противници .

      За НЩ на Ромел - сега проверих какво съм чел в дневника на Халдер и трябва да се поправя - не е ставало въпрос за него. Какво да се прави - отдавна съм го чел. Все пак ще приведа съответният откъс, защото той е показателен за ситуацията :
      Записът е от 6-ти юли, 1941-ва:
      ...Продължителен разговор с върналия се от Северна Африка генерал Хаузе, офицер за свръзка на ОКХ при италианското командване в Либия. Резултатите:
      а. Личните взаимоотношения между двамата се развили неудачно. Вина за това има болезнено самолюбивият характер на Ромел. В резултат на това не се е удало да се създадат дружески отношения и атмосфера на взаимно доверие, въпреки искрения стремеж към това на Хаузе. Недостатъците в характера на Ромел гопревръщат в доста неприятна личност, което води до отрицателни последици. Всички се боят от него и никой не иска да влиза в конфликт с него, поради негомите резки методи на взаимоотношение с подчинените и поддръжката, която той има във висшите среди. Италянците отначало не му се доверяваха, но сега са се приспособили в известна степен. ЗА съществуващата неприятна ситуация, впрочем, отрицателна роля изигра и неискреността на генерал Роата (началник на щаба на сухопътните сили на Италия).
      Изход от създалата се ситуация може да бъде намерен в изменение на задачите на щаба на Хаузе, едновременно с изменение в командната организация (да се образува танкова група на Ромел).
      ...
      в. Проблемът със снабдяването както и по-рано е най-главният фактор, от когото зависи положението в Северна Африка. Поне за сега по този въпрос няма никакво съществено развитие или промяна на ситуацията. Наистина, сега са започнати ускорени превози към Бенгази, но количеството германски и италиански тарнспорти постоянно намалява.
      И още един откъс:
      (бележката е от 3-ти юли 1941-ва)
      ...б. Когато войната на Изток премине от фаза на разгром на войските на противника във фаза на икономическо подавяне на противника, на преден план отново ще излязат задачите от войната срещу Великобритания, към осъществяването на които трябва да се пристъпи веднага щом този момент дойде. Тези задачи са следните:
      Подготовка на настъпление през територията между Нил и Ефрат от Киренайка и през Анатолия, а възможно е и от Кавказ, през Иран. Първото направление, което винаги ще се намира в зависимост от морските комуникации и поради тази причина ще бъде подчинено на всякакви, неподдаващи се на преценка случайности, ще бъде второстепене театър на военни действия, когото ние ще предоставим на италианските войски. От наша страна за този участък ще бъдат отделени само две пълнокръвни танкови дивизии (5-та лека и 15-та) с придадените им части.
      Операцията през Анатолия срещу Сирия, в известен смисъл при поддръжката на спомагателната операция през Кавказ, ще бъде започната със съсредоточаването на необходимите сили в БЪлгария, което едновременно следва да се използва и като средство за натиск върху Турция, за да се добие разрешение войските да минат през нейната територия.

      Comment


        #18
        Aз нещо изгубих нишката на дискусията. Да обобщя - май всички сме съгласни, че Ромел си пада малко опортюнист и не е блестящ щабен офицер, но пък е добър избор за конкретния театър. Може би е бил малко дръпнат характер, но не смятам, че това е пречело на работата на немското командване (а да не забравяме харизматичността му спрямо ДАК като цяло) А и не считам, че е имало особени търкания между него и щабът му, всъщност те работят със завидно умение заедно. Първия цитат от Халдер е малко пресилен (донякъде Халдер е нацупен на Ромел заради статуса на последния на "любимец на Хитлер". Имало е такова настроение на професионалните военни от кариерата към "новите звезди") За сериозни конфликти сред немците няма сведения, даже напротив. Наистина Ромел се кара яко с италианското командване, на което всъщност е подчинен, и на няколко пъти въобще не ги слуша какво му говорят, но предвид леката им, хм, некадърност нещо не мога да го обвинявам искрено за това То италианците проявяват направо престъпна немарливост към неговите непрестанни доклади за сериозността на логстичното положение и нуждата от вземане на драстични мерки.
        За стратегическото значение на Африка говорехме в онази другата тема за алтернативната реалност. В нея би могло да се придаде на театъра първостепенно значение и да се извоюва решителна победа с идващите от това предимства. Но в нашата реалност това си остава винаги второстепенен театър за немското командване (въпреки известната бройка офицери, привърженици на окончателното решение за Северна Африка), а на всичкото отгоре този второстепенен театър гълта и значително количество ресурси и жива сила (до капитулацията в Тунис сумарно немците губят почти толкова, колкото и при Сталинград).
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #19
          Да, първият цитат представя именно конфликтите в средите не професионалните военни и отношенията като цяло между многокадърните, но донякъде традиционно мислещи офицери от ГЩ и новаторите, които залагат на риска, като оперативно средство (и често използват твърде неформални канали за да наложат мнението си - например личното познанство с Хитлер).
          А вторият цитат е показателен за засилването на непоследователността в немското планиране, която става все по-силна от началото на 1942-ра нататък (но се усеща още през 1941-ва) и основната причина за това е влиянието на Хетлер върху системата. Показателно е, че ОКХ е напълно наясно с проблемите и недостатъците на Африканския театър и въпреки всичко там се изсипват огромни средства дълго след като е изгубена каквато и да е възможност за ефективни действия.
          Впрочем, характерно е и нещо друго - войната със СССР се разглежда през призмата на войната с Великобритания и като стратегическо средство за подсигуряване на победата над последната (в рамките на операция по лишаване от континенталния съюзник и посигуряване на пробив в континенталната блокада).

          Инак за конфликтите между Ромел и щаба му - прав си, тук грешката е моя. Доколкото ги е имало не са били особено съществени.

          Comment


            #20
            добре чел съм че при заговора от 20 юли 1944 Ромел е избран за предводител заради авторитета и въжбще отношенията му с Хитлер и т.н. Каква тогава е ролята на Бек и Бломберг?

            Comment


              #21
              Основна е ролята им. Ромел има авторитет сред войниците и нисшия армейски състав, популярен е и сред населението. Но сред генералитета, особено в средите на ГЩ офицерите авторитета му е малък, да не кажа - на места почти никакъв. И причината е именно в личните му отношения с Хитлер - за много от старите генерали той е едно бързоиздигнало се първеню. Докато Бек, Бломберг, Вицлебен и други имат огромен авторитет именно в тези среди. А за успеха на заговора на първо време е много по-важна подкрепата на генералитета (в тази връзка много се надявам (но напразно) на авторитета на Манщайн). Разбира се, ако първият етап на заговора би успял, популярността сред войниците и населението е щяла да бъде решаваща и тук Ромел би бил много подходящ. Предполагам, че същата роля би могъл да изиграе и Гудериан.

              Comment


                #22
                Лично аз смятам Ромел за велика личност,въпреки че единствената информация,която имам за него е от Дискавъри.Уважавам го за това,че е приел смъртта пред позора и най-вече,че с тази си постъпка е спасил семейството си от нацистите.
                "На рилеца герой
                титан калимански,
                герой от Булаир
                с гърди от желязо
                и воля от гранит."

                Comment


                  #23
                  "Дискавъри" е много съмнителен и недостатъчен източник на информация (освен във визуално отношение ). И не микля, че е достатъчен за цялостна преценка, но е добре като начало .
                  Колкото до въпросната постъпка на Ромел, аз лично не виждам в нея особен повод за "възхита" - впрочем, доброволността й е доста съмнителна.

                  Comment


                    #24
                    нямал е никакъв избор - единия вариант е тиха и бърза смърт и почести, другия вариант е публична смърт чрез обесване, съсипване на семейството и честта му. Това, което ми харесва е че въпреки че е върл нацист в началото, към '44 мисля вече се е осъзнал.
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      #25
                      Поручик Христосков, Дискавъри въобще не е най-добрият източник на информация :tdown
                      Що се отнася до горкия Бломберг и сплетните около него какъвто и престиж да има той го губи безвъзвратно след 1938.
                      Преди време ми попадна ето това:

                      On October 14, 1944, two generals visit Rommel at his home in Errlingen and hand him a cyanide capsule and a message from Hitler: commit suicide and be buried with honors or stand trial for high treason and be hung, which implies the loss of his family's honor. Rommel bids farewell to his wife and son, and is driven off in an army car, having swallowed the capsule. Rommel is buried with full military honors and is bid a hero's farewell.


                      Намерих още няколко подобни текста така ме мисля че може да му се има доверие

                      Comment


                        #26
                        Ами той и Голъм това имаше предвид - що за избор е това? Всеки е знаел какво става с тези, изправени пред трибунала за предателство.
                        XV mile the sea brode is
                        From Turkey to the Ile of Rodez...

                        Comment


                          #27
                          Sir Gray След Африка той във Франция ли е изпратен? И ако е това не е ли пилеене на качествата му? :?

                          Comment


                            #28
                            След Африка и 3 месечна принудителна отпуска (която обаче си е била нужна след усилията и нервната разруха в Африка) Ромел е назначен командващ немските войски в Италия и провежда операция Ос - разоръжаването на италианските войски при тяхната капитулация. После обаче прекалено острия му критисизъм му коства висшето командване (назначен е Кеселринг) и той отново е изпратен "на почивка" за малко. После вече е назначен във Франция със задача да ускори и подобри изграждането на Атлантическия вал, което е и последния му пост.
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              #29
                              Впрочем във Франция той се справя много добре, макар че така и не получава дори и част от нужните му правомощия, за да има някакъв шанс да изхвърли съюзниците обратно в морето. Което донякъде е възможно, но поради широк комплекс от причини Хитлер избюгва да съсредоточи командването в едни ръце и по този начин съвсем намалява шансовете на армията си по крайбрежието.
                              Инак, доколкото си спомням той страда не само от нервно изтощение след Африка (което е характерно за повечето немски командващи офицери по време на напрегната операция - вероятно причината е в особената организация на командването), но и е сеирозно болен, май беше от малария или нещо подобно, може и да греша. Поради което поне веднъж преди това е отзоваван на "принудително" лечение.

                              Comment


                                #30
                                gollum нали в темата за десанта в Нормандия вече говорихме че операцията е била обречена на успех. Макар че е създал доста проблеми на съюзниците Вермахтът не е можел да ги изтика обратно в морето. По никакъв начин

                                Comment

                                Working...
                                X