Да почувствали са се заплашени и са влезли в НАТО.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Турция под ботуша на СССР
Collapse
X
-
ErichFonMannstein написаВиждам нещата по този начин - щом една страна е решила да се обвърже военно с друга, тя се чуства заплашена.
Естествено, никой не може да каже при съвсем различно "падане на заровете" как би реагирал Сталин. Но изхождайки от реалното състояние на страната и въоръжените му сили можем да допуснем (с достатъчна сигурност, поне според мен), че той не е желаел, нито е бил готов за пряка военна конфронтация със западните съюзници в края на 40-те години. Виж, за самостоятелна акция срещу Турция, разбира се, силите биха му стигнали, но едва ли си е правел илюзии (поне не дълго), че подобно нещо би могло да остане изолирано и без последствия.
Затова аз бих рискувал да предположа (както вече сторих в темата), че той действа грубо и заплашително донякъде по навик, но надявайки се само по този начин да постигне целите си, а не като прелюдия към последващо военно действие. Естествено, можем да приемем и мотива "аз да си подготвя и армията ако се наложи да действаме", в съчетание с "чакай да видим дали Труман ще има нещо против".
ErichFonMannstein написаА Германия е имала по-малобройна войска от Франция. Дори и по-малко танкове са имали, за флот няма да споменаваме.
Просто уточнявам.
Comment
-
Гост
Мисля, че излишно се усложняват нещата. За разлика от Хитлер Сталин спазва договореностите от Ялта. Явно Турция не е баш "урегулирана" и той просто се пробва.Разрушена икономика и т.н. когато имаш най-мощната армия в Европа и си победил Хитлер и Германия не е много аргумент.100-200 хиляди убити (дали?) също.А партизанското движение в Украйна хептем.Та ако турското правителство беше клекнало и подписало тук дълбокомъдро щяхме да обясняваме как друго нещо освен подписване би било невъзможно да се случи.И така с думи прости съюзниците не са кандисали и Сталин за това не си е довършил плана.Все пак човека е бил автор на "Главозамайване от успехите" и се е спрял, което за елементрния фюрер е мисията невъзможна:-)
Comment
-
опростенчеството рядко е добра идея
хан Тупан написаЗа разлика от Хитлер Сталин спазва договореностите от Ялта.
хан Тупан написаРазрушена икономика и т.н. когато имаш най-мощната армия в Европа и си победил Хитлер и Германия не е много аргумент.
хан Тупан написаТа ако турското правителство беше клекнало и подписало тук дълбокомъдро щяхме да обясняваме как друго нещо освен подписване би било невъзможно да се случи.
Впрочем, силно се съмнявам, че западните съюзници биха позволили на Турция да отстъпи пред този натиск, защото и те са страна по договореностите относно Проливите и имат интереси.
Така че нямаме никакво усложняване: имаме Турция, от една страна, която притежава важен обект (контрол над Проливите). От двете й страни (образно казано) стоят СССР и Западните съюзници. Единият иска да придобие този контрол за себе си, а другите не искат това да се случи, т.е предпочитат контролът да си остане при Турция. Причината е проста: за СССР е важно той да притежава Проливите (да ги контролира), за Западните съюзници е важно не сами да притежават контрола, а той да не е у СССР.
Задачата е проста. СССР няма с какво да подкрепи претенциите си, освен със заплаха (но не и с военна сила - не реално), Западните съюзници в дадения момент имат известно превъзходство, което е напълно достатъчно за да гарантира, че военните средства са почти невероятни. Следователно остава дипломатическата игра, в която СССР е слабо ефективен, докато САЩ имат достатъчно опит и нужните козове.
Резултатът от цялата работа не е изненадващ.
хан Тупан написаВсе пак човека е бил автор на "Главозамайване от успехите" и се е спрял, което за елементрния фюрер е мисията невъзможна
Що се отнася до "слонската" дипломация: тук разковничето е в хората, които я вършат, а те не са се променили особено за това време.
ПП Хитлер е съвсем друг случай. Поначало е авантюрист т.е. човек на риска. За разлика от Сталин, на него му върви, т.е. поредица от сериозни рискове (макар и преценени, но все пак - сериозни) се увенчават с успех
. Няма как това да не му "завърти главата", т.е. да усили авантюризма му. Не е чудно, че така и не му остава време да се промени в посока предпазливост (ако въобще е било възможно на тази възраст) за 4 години на неуспехи.
Comment
-
Хане ... съветската армия може да изглежда много значителна (и има опит и въобще, вече е способна да провежда ефективни операции и т.н., тоест не е като РККА от 1941 г.), но военните възможности, особено към 1945 г., са комбинация не само от сухопътна мощ, а освен това е необходима съответната въздушна (съветската е незначителна, на фона на американската), от логистика - нещо, за което разрушената инфраструктура в съветските зони определено е проблем. Освен това, СССР няма офанзивни възможности на запад, а мобилността на съветската армия, за примерно още няколко години война, без западният ленд-лийз е - меко казано под въпрос. Липсата на адекватна авиация означава, че всяко съветско настъпление в западна посока няма шанс - все пак, за да може сухопътните войски да настъпват, трябва да има снабдяване с гориво, боеприпаси, храна ... все неща, които не могат да се осъществят при западното превъзходство в авиация, без да смятаме проблемите с практически разрушената европейска част на СССР. И смятам с това отклонението за приключено.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Какво може да направи турция през 1941 срещу Германия , и струва ли си Германия да я атакува , какво би загубила ако превземе турция .
Това тогава е било много по-лесно за Германия, и много повече би постигнала , така тя напрактика би била вече в близкия изток , а от там с подкрепата на поддържащите я режими в Ирак и Сирия вече близкия изток би бил неин .И нападението на СССР да се отложи за 1942.
Друго е , че 1941 може даима един нов Договор Рибент-Молотов между СССР и Германия , и СССР да си вземе тези територии , а Германия останалото от турция .
Така , че и тука ,само от "неутралитета" на турция може да се разбере , че ВСВ е пълна измама шашма.
Comment
-
Не е измама турският неутралитет, просто СССР и Германия така и не се разбират за Балканите (в частност - за съдбата на Проливите и България). Ако се бяха разбрали, щяха да поделят Турция.
Обаче от Турция до нефта има един немалък логистичен проблем. Е, ако Германия и СССР са съюзници - то той е разрешим. Обаче противоречията им са неразрешими.
Всъщност, през 1941 г. Турция успява (главно заради географската си позиция) да осъществи това, което ние не успяваме - пълен неутралитет в касапницата.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
messire Woland написа Виж мнениеОбаче от Турция до нефта има един немалък логистичен проблем. Е, ако Германия и СССР са съюзници - то той е разрешим. Обаче противоречията им са неразрешими.
Всъщност, през 1941 г. Турция успява (главно заради географската си позиция) да осъществи това, което ние не успяваме - пълен неутралитет в касапницата.
и през 1941 СССР и Германия преди тяхната воина са нещо като съузници търгуват си и т.н.,
Comment
-
Гост
gollum написа Виж мнениеЩях да се изненадам, ако Хитлер спазваше договореностите в Ялта, след като не е участвал в преговорите . Може би си искал да кажеш, че за разлика от Хитлер Сталин спазва договорите си, но и това не е "съвсем така".
gollum написа Виж мнениеАргумент е (и то много силен) срещу идеята, че Сталин е бил готов да воюва за претенциите си. Да не говорим колко истина има в "най-мощната армия в Европа" .
gollum написа Виж мнениеСъмнявам се (за себе си говоря), че бих писал нещо различно. Имаме груб дипломатически натиск, пред него или се отстъпва, или не се отстъпва. Но и в двата случая причината е в грубия натиск, т.е. в заплахата, не в реалната война.
gollum написа Виж мнениеВпрочем, силно се съмнявам, че западните съюзници биха позволили на Турция да отстъпи пред този натиск, защото и те са страна по договореностите относно Проливите и имат интереси.
gollum написа Виж мнениеТака че нямаме никакво усложняване: имаме Турция, от една страна, която притежава важен обект (контрол над Проливите). От двете й страни (образно казано) стоят СССР и Западните съюзници. Единият иска да придобие този контрол за себе си, а другите не искат това да се случи, т.е предпочитат контролът да си остане при Турция. Причината е проста: за СССР е важно той да притежава Проливите (да ги контролира), за Западните съюзници е важно не сами да притежават контрола, а той да не е у СССР.
gollum написа Виж мнениеЗадачата е проста. СССР няма с какво да подкрепи претенциите си, освен със заплаха (но не и с военна сила - не реално), Западните съюзници в дадения момент имат известно превъзходство, което е напълно достатъчно за да гарантира, че военните средства са почти невероятни. Следователно остава дипломатическата игра, в която СССР е слабо ефективен, докато САЩ имат достатъчно опит и нужните козове.
Резултатът от цялата работа не е изненадващ.
gollum написа Виж мнениеХайде да не опростяваме нещата. Сталин може и да е донякъде "главозамаян" в края на 30-те и началото на 40-те, но определено не е авантюрист. Поредицата от разочарования и неуспехи, които за малко не му струват главата и страната определено няма как да го превърнат в авантюрист: по-скоро го тласкат към предпазливостта (това ясно се вижда и в участието му във военните съвети), така че според мен към средата на 40-те години това е изключително предпазлив човек.
gollum написа Виж мнениеЩо се отнася до "слонската" дипломация: тук разковничето е в хората, които я вършат, а те не са се променили особено за това време.
Comment
-
Всъщност точно нефта на Ирак би решил проблемите на Германия . От стратегическа гледна точка ако немците са превзели Турция през 1941 , тя би била идеална логистична база за атака срещу Ирак , и на по късен етап при войната срещу СССР , за атака на Кавказките нефтени находища през Грузия до БакуLast edited by Евгени; 09-02-2012, 23:41.
Comment
-
Говори се за домино ефект, накратко - ако Турция и Гърция попаднат под съветско влияние, скоро това ще се случи на Иран, Индия и т.н. Което явно е в подкрепа на тезата, че САЩ не може да си позволи да изостави Турция (не че това е по темата, просто бележка, за да се прекрати евентуално настъпление в тази посока от някой сърофумец ).
Следващото е по темата, не за да се добави нещо ново, а да се цитира някакъв източник за разнообразие:
The great expansion of Soviet power exposed Turkey in June 1945 to Soviet demands for control over the Dardanelles Straits and for the cession of territory in eastern Asia Minor. It was also suggested that a large area of northeastern Anatolia be ceded to Soviet Georgia. This caused Turkey to seek and receive U.S. assistance; U.S. military aid began in 1947 (providing the basis for a large and continuing flow of military aid), and economic assistance began in 1948.( от горния линк)
Друго интересно четиво: дипломна работа на турски студент (или студентка, не мога да преценя по името) на тема отношенията между Русия и Турция след Студената война. В нея, естествено, се разглежда и историческият път на тези отношения. Цитат:
Fahir Armaoğlu, in his book Siyasi Tarih 1789-1960 identifies the Soviet Union as one of the most important threats for Turkey since the end of the World War II.Armaoğlu argues that the Russian desires in Eastern Anatolia and the Turkish Straits illustrate the fact that the Soviet existence was both a threat and danger for Turkey.
Името на студента е ANIL GURTUNA, лесно може да се открие чрез Google.
Та по темата най-накрая да кажа нещо. Явно САЩ са сметнали заплахата от СССР за достатъчно сериозна. В линка за доктрината Труман по-горе не срещнах като причина военната такава, която така или иначе бе оборена. Главната заплаха, която притеснява съюзниците, е евентуално комунистическо правителство в Турция и Гърция, като последната тук не се обсъжда. Сега, за да откроим предмета на темата от онова, което не ни интересува, остава да дискутираме дали евентуалното подпомагане за възкачване на комунистически режим в друга страна е бил важен елемент от външнополитическа доктрина на СССР при Сталин, доколко това може да послужи при дипломатическия натиск и дали това може да доведе до поставянето на Турция под ботуша на Генералния секретар.
Comment
-
Евгени написа Виж мнениеВсъщност точно нефта на Ирак би решил проблемите на Германия. От стратегическа гледна точка ако немците са превзели Турция през 1941 , тя би била идеална логистична база за атака срещу Ирак, и на по късен етап при войната срещу СССР, за атака на Кавказките нефтени находища през Грузия до Баку.
Така че "неутралитетът" на Турция е едно от нещата, от гнилите неща във ВСВ и затова ВСВ си остава и ще е измама шашма.
След като единствената посока на Германия остава на изток, а на там са само СССР и Турция, няма как Турция да е неутрална и да не бъде засегната от войната и при тогавашното положение не представлява заплаха за никого, Германия би я окупирала за 2 седмици до 1 месец не повече.
Друго е положението на СССР, че неговите единствени цели и заплахи могат да бъдат Япония, Германия, и Турция (само тези цели, без да влиза в конфронтация с Великобритания и съюзниците), Япония и Турция тогава са маловажни ( много много малки и безобидни от там срещу СССР), така че остава само Германия.Last edited by messire Woland; 10-02-2012, 15:33.
Comment
-
Моля за по-сериозно и смислено писане, тези предупреждения са към потребителите: Хан Тупан и Рамщайн.
Мнение #44 остава засега, за да има време Рамщайн да го оправи (граматика, изразни средства, яснота и т.н.), а ако не бъде оправено - ще бъде изтрито.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Съгласен съм с ErichFonMannstein (пост #43). Главният проблем са не просто съветските искания сами по себе си, а това, което стои зад тях: проба докъде може да се разшири без да се стига до открита конфронтация (война). Получаването на достъп и бази вероятно би довело до следващата крачка, т.е. подпомагане/създаване на про-комунистически движения и нататък по достатъчно познатия сценарий както от преди, така и след ВСВ.
Присъединявам се към Воланд (и ErichFonMannstein) - нека да говорим по темата (и аз тук имам вина), т.е. конкретните дипломатически и политически събития около отношенията на СССР и Турция през 40-те и началото на 50-те години.
Comment
Comment