Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Начални съвети относно "изучаването" на ВСВ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Има една трилогия на Попел,генерал от танковите войски, но - политически офицер. Започва войната в 8ми механизиран корпус. Като се отмахне пропагандата, не е лоша, като за съветска книга, а за началния период (първата книга) е даже интересна, а освен това описва типичните трудности, с които се сблъскват съветските механизирани корпуси и дава част от обяснението защо представянето им е толкова мизерно.
    Тази е първата: http://militera.lib.ru/memo/russian/popel1/index.html
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #17
      Другите кники на Попел освен "В тяжкою пору" са "Танки повернули на запад" и "Впереди-Берлин!"
      Добри са наистина, бих добавил в случая и "Прохоровка без грифа секретности" на Лев Лопуховский.

      Comment


        #18
        feersum, може ли да кажеш откъде намери "Тигри в калта", че я търся от известно време

        Comment


          #19
          На "Милитера"-та я има (на руски език): цък.

          Comment


            #20
            Gollum ме изпревари

            Ето я и на английски: Цък тук
            "Мы летим, ковыляя во мгле, Мы ползем на последнем крыле. Бак пробит, хвост горит и машина летит. На честном слове и на одном крыле..."

            Comment


              #21
              Благодаря

              Comment


                #22
                Много благодаря на всички отзовали се. С ваша помощ съставих що годе представа, как да подходя към това начинание. Само се надявам да попадна на подходящите книги за това. В действителност ще мине време докато се премине на етап "мемоари", трябва да улегне информацията в главата.
                Относно "основните понятия", за който @gollum спомена, има тема във форума, но в нея имаше само две мнения. Чрез поста на @ messire Woland се ориентирах, в коя степен (стратегическа/тактическа/оператично) да наместа моята особа. Въпреки това, не са всички основни понятия засегнати в гореспоменатата тема или аз съм в грешка?

                Послепис:Като се замисля, извинете за нахалството, ми се иска да сравня оперативното и тактическото ниво, за да определя къде по-точно бих се намърдал. Бихте ли написали имена на книги от двете различни нива за едно конкретно сражение/операция? Например Киев 41 и обкръжението на съветските войски (само като пример).

                Comment


                  #23
                  За Киев 41-ва ли? Препоръчвам ти "Котли" 1941-го" на Алексей Исаев.

                  Comment


                    #24
                    За Киев, освен споменаването при Гудериан, нещо не се сещам, а от съветска страна май не мога да се сетя. За една и съща операция - ще помисля, ако се сетя - ще пиша. По принцип, при големите обкръжения, поне от едната страна рядко има оцелели, че да пишат след това мемоари.
                    Повечето съветски пълководци, които след войната пишат нещо, рядко оставят подробности, дати и т.н. и е трудно да се прави сравнение с немците. А и не винаги има и от двете страни данни за едни и същи сражения.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #25
                      Само накратко да попитам, за , поне аз така ги наричам, "дивизионните книги"-отнасящи се до историята на определена дивизия или на операция, в която е взела участие. Тя към по-тежките книги ли се отнася, или , поне според мен, може спокойно да се чете като мемоари, понеже често са писани именно от дивизионните командири. Питам, понеже намерих в руски сайтове историята на 7SS Prinz Öugen и на 4 Gebirge, по смътни спомени, и не знам в кой момент да ги вкарам в употреба.

                      Comment


                        #26
                        Аз също съм начинаещ в темата за ВСВ,макар вече 4 или 5 години да се занимавам с нея.Определено бих казал,че трайния интерес се заражда с художествените творби (филми и литература),след това са научно-популярните (не бих казал документални) и трудовете за ВСВ като цяло за изграждане на някаква обща представа за войната.Задълбаването в подробностите на определен период или събитие е едва след това.Мемоарната литература от редовия и низшия команден състав ми се струва подходяща за всички споменати етапи на запознаване с ВСВ,отчитайки разбира се всичката й субективност,която също може да е обект на изследване.
                        Last edited by boilad; 25-09-2011, 15:21.
                        Liberte, egalite, fraternite
                        Viva la revolution
                        Zalmoxis написа
                        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                        http://hristoen4ev.blogspot.com/
                        dibo написа
                        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                        Comment


                          #27
                          messire Woland написа Виж мнение
                          За Киев, освен споменаването при Гудериан, нещо не се сещам, а от съветска страна май не мога да се сетя. За една и съща операция - ще помисля, ако се сетя - ще пиша. По принцип, при големите обкръжения, поне от едната страна рядко има оцелели, че да пишат след това мемоари.
                          Повечето съветски пълководци, които след войната пишат нещо, рядко оставят подробности, дати и т.н. и е трудно да се прави сравнение с немците. А и не винаги има и от двете страни данни за едни и същи сражения.
                          Много точно казано - защо ли от руска страна има много малко за погрома при Харков? :-)

                          Comment


                            #28
                            За Харков подробно пише ген.Хаусер в своите мемоари, руските автори го споменават с няколко изречения-Жуков и др.,а и едва ли биха искали да пишат, странното е, че и в нета няма много информация на български за битката при Харков, тоест те са 3 или 4 сражения

                            Comment

                            Working...
                            X