Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Несъстоялата се атомна бомбардировка на Кокура на 09.08.1945 г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Несъстоялата се атомна бомбардировка на Кокура на 09.08.1945 г.

    Знаете ли нещо по въпроса?Къде е трябвало да бъде zero point/или хипоцентъра на взрива/?Според мен-Арсенала,на левия бряг на река Мурасаки,където са се произвеждали и леки танкове.Ако знаете нещо за хронологията на събитията от този ден моля напишете!В крайна сметка Кокура се спасява, Нагасаки загива...
    sanguis romanorum

    blog-Загражден/област Плевен/

    #2
    ОТ - бомбаРдировка. бомбаРдирам. бомбаРда. бомбаРдировач.

    Comment


      #3
      Наистина по инерция ГОЛЯМА грешка съм допуснал!Наистина в "Правописен речник на българския книжовен език"1981, Л.Андрейчин 9 изд. стр.63 е написано -БАМБАРДИРОВКА!Но темата е "историческа",не "правописна".Хайде някой да напише нещо по темата!
      sanguis romanorum

      blog-Загражден/област Плевен/

      Comment


        #4
        Спокойно - още нищо не си видял - . А иначе - Весели празници!, с интерес ще следя темата, дано има развитие.
        "Войната е продължение на политиката с други средства" Генерал Карл фон Клаузевиц

        Comment


          #5
          По принцип имам една стара книжка за пилота на един от метеоразузнавачите при Хирошима (пак от същата част която извършва атаката) и там подробно са описани и двете нападения. Книгата е на вилата, до 2-3 дни обаче ще се добера до нея и ще напиша какво има по въпроса.
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            #6
            romulus написа Виж мнение
            .....Къде е трябвало да бъде zero point/или хипоцентъра на взрива/?Според мен-Арсенала,на левия бряг на река Мурасаки,където са се произвеждали и леки танкове......В крайна сметка Кокура се спасява, Нагасаки загива...

            Наистина именно Арсенала е бил конкретната цел. Кокура е била цел ¹2 при първата атака, когато е ударена Хирошима, и цел ¹1 при втората атака. Тогава обаче заради поредица от събития на Кокура и се разминава и бомбата е пусната над Нагасаки. Първо закъснява един от ескортиращите самолети и се налага да го "чакат" във въздуха около 40 минути. Когато най-сетне стигат над Кокура градчето е покрито с облаци. Бомбардировачът, B-29 на име "Bock's Car", прелита три пъти на Кокура, но облаците не се разкъсват, а американските пилоти имат изрична заповед да пуснат бомбата само при наличие на пряка видимост към военните заводи. И пилотите решават да продължат за цел ¹2 - Нагасаки. Там времето първоначално също е било облачно и дори е имало вариант за прекратяване на атаката. В последния момент обаче част от облаците се разкъсват и ......... останалото е история.
            Така Кокура с основание би могла да претендира за титлата най-късметлийски град в Япония, а защо не и в света. Още повече, че след избирането на трите цели за ядрена атака - Хирошима, Кокура и Нагасаки, американците спират всичките конвенционални атаки срещу тях - може би с цел в последствие да се измерят по-точно пораженията от ядрените бомби. Така Кокура не само отървава ядрената бомба, но се измъква от войната почти незасегната.
            Ами, това е накратко. Надявам се да е било полезно. За по-конкретна информация за деня на събитието потърси из нет-а.
            "Никой народ не е бил победен в собствените си учебници" - Will Durant - американски историк и философ

            Comment

            Working...
            X