Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Kesselschlacht или битка в котел

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Ми какво за котлите. До Първата световна война, във военната наука, като предрешено положение се е приемало, че "обкръжение" е равно, буквално на "поражение". Летателните технически средства и полевото укрепяване са позволили на това виждане да се сложи край.

    Но това положение, не е напълно лишено от основание в по-нова епоха. "Обкръжение", все пак си остава поне равно на "криза".

    Comment


      #62
      Така и не казахте, какво казва Миделдорф по върпоса...
      "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

      Comment


        #63
        А, ами доста работи, добре, то е хубаво да се прочете, де, заради стегнатия език и синтезираността, но сега ще го попреразкажем.
        Книгата му, е общо взето наръчник за оцеляване на командир на от батальон нагоре, в условията на Източния фронт в периода след големите успехи, като дава и препоръки за бъдещи кампании.


        За котлите той е на мнение, че в епохата на техниката, е почти невъзможно при съвременна, (разбирай 40-50 те години) да се избегне обкръжение, заради възможностите за бързо прехвърляне на войски с механичен или въздушен транспорт. Така че това трябва да се изучава, което не се правило заради...виж предишния ми пост.
        В сравнение руските трудно избягвали поражение при обкръжение, германците често успявали. Защо?
        Труден въпрос и се почва отдалече. Първо, никога, никога не трябва да се допуска обкръжение. Цели които си поставя командир, и в преследването на които е допуснал обкръжение, като правило никога не се постигат.
        Второ, ако все пак се стигне до обкръжение, веднага трябва да бъде отдадена заповед за излизане от него. Това не значи прибързана заповед, обаче. Принципите за бой в обкръжение за еднакви за формации от всякакъв порядък, от батальон до корпус.
        - веднага трябва да се организиране на единно командване на всички части в котела
        - трябва да се повдигне духа с активни действия и личен пример на командирите. Изобщо духът е много важен.
        - организация на снабдяването
        - строг рацион

        Добре е веднага да се създадат и три щаба
        - единият води отбраната
        - вторият готви пробива
        -третият-се грижи за снабдяването
        Ако сте батальон или бойна група, стига и по един енергичен офицер на трите позиции.

        Главните преимущества на обкръжените, в сравнение с врага са, че бързо могат да оперират с резервите, да организират точен огън, бързо създават ударна групировка, което усигорява и скритост. Лошото е, че ако не победят веднага, бързо губят дух.

        Има много подробности как да се организира отбраната по родове войски. Важното е щабовете да са в редовете на войските, дори в първите редове на пехотата, пак заради духа.

        Пробив - Веднага. Ако войските са с добра боеспособност, един удар. Ако положението е лошо, на малки групи. Не се взимат при това положение, ранени, тежко оръжие пр. Най лошо шансове за пробив дава посоката на началния удар на противника -сиреч назад. Пресечения курс дава по-добри шансове. Подготовката , прескачаме. Пробивът трябва да е с няколко ударни групи, близко една до друга. Най-добре е да са в четири ешалона. Напред са най-боеспособните. Комадирът трябва да е там, в този ешалон. Във втори ешалон, танкове и самоходки. Трети ешалон по-слаби части, щабове, артилерия, медици и пр. четвърти ешалон - ариергард, хубаво е да има танкове.
        Добре да се обединят моторизираните и немоторизираните части за да няма разлика в придвижването.
        Добре е задачите на ешалоните да се поставят по рубежи. Ударът е добре да е без артилерийска подготовка. Оправдал се е трикът да се нанесе малко порано артилерийски удар по друго направление. Където врага се бие слабо, там е важно да се завладее, където се бие сериозно, се заобикаля. През нощта е допустимо и по-значително съсредоточаване, от през деня. Трябва да се внимава за паника и масово бягство.

        Comment


          #64
          Най лошо шансове за пробив дава посоката на началния удар на противника -сиреч назад
          Под това се разбира мястото където е завършено обкръжението ли? Примерно при Сталинград - Калач?

          Главните преимущества на обкръжените, в сравнение с врага са, че бързо могат да оперират с резервите, да организират точен огън, бързо създават ударна групировка, което усигорява и скритост. Лошото е, че ако не победят веднага, бързо губят дух.
          Пък и ми се струва, че момента на изненада е много голям там. Противникът не може да знае с точност в какво направление ще се насочи пробивът. Пробиващия има възможност да нанесе концентриран удар с голяма сила, докато обкръжаващия е разпръснал силите си и му трябва време за реакция, ако пробивът успее да се извърши за това време, има всички шансове да успее.
          Именно с важността на този елемент на изненада си обяснявам и това

          Добре е задачите на ешалоните да се поставят по рубежи. Ударът е добре да е без артилерийска подготовка. Оправдал се е трикът да се нанесе малко порано артилерийски удар по друго направление.
          "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

          Comment


            #65
            Интересна информация за котела при Киев - август – септември 1941.

            Както е известно на 16 септември танковите части на Фон Клайст и Гудериан затварят обкръжението при Локвица -160 км. северно от Кременчук (карта 1)

            Площта на котела е приблизително колкото площта между немските градове Кьолн, Щетин и Мюнхен (карта 2)

            Към края на месец септември след активни удари от северозапад и изток (карти 3 и 4) котелът е смален до площ приблизително колкото площта между немските градове Щутгард, Вюрцбург и Мюнхен (карта 5)
            Comment is free, but facts are sacred.

            Comment


              #66
              gollum написа
              Едва ли е имало смисъл и да се държат от военна гледна точка тези предни позиции, за евентуалното продължаване на кампанията следващото лято

              Донякъде има смисъл позициите да се задържат. До края на октомври 6-та армия окупира по-голямата част от предградията на Сталинград – това е безспорен успех. Създава се обаче погрешното впечатление, че окончателното завземане на града е само въпрос на престиж. Проблемът е, че Паулус не може да създаде и задържи предмостия за пресичане на р. Волга. Завоюваните позции биха могли да се развият в евентуална кампания следващото лято, но не и при тези условия...

              Веднъж обаче вкарани в Rattenkrieg или Война на плъховете шансовете на германците намаляват с всеки изминал ден... Оправдава се руската поговорка – „Което за руснаците е лошо за немците е смърт”...

              А и идеята на Хитлер да създаде “Festung Stalingrad” (Крепост Сталинград) каквито по-късно се създават от Бреслау, Кьонигсберг и Колберг с право не намира разбиране в генералния му щаб...
              Comment is free, but facts are sacred.

              Comment


                #67
                Ще се съглася, че има смисъл, единствено ако от това може да произлезе нещо. Но е очевидно, че не може - нито следващото лято ще имат повече сили, за да ги затриват в месомелачката, нито от това ще има смисъл. а при положението с фланговете е очевидно, че няма как да се получи като предходната година, т.е. "крепостта" да се държи до пролетта.
                Както сме обсъждали в една тема, посветена на кампанията от 1942 г., поначало да се откажеш от типа сражение, където си силен и имаш превъзходство, в полза на такива, където не си и губи превъзходството си, е погрешен. Особено ако ресурсите ти са по-малки.

                Comment


                  #68
                  Моля пишещите тук да се отнасят по-сериозно към наименованията на реките.Предполагам че когато пишете за река Аскай или река Аксай имате предвид река Аксай Есауловский но все пак всеки лаик знае че има освен това река Аксай Курмоярский и още три реки с наименование само Аксай както и че има поне 5 селища (от които едното е град) с име Аксай.

                  Comment


                    #69
                    Steelman, първо, добре дошъл във форума (преминавам на "ти").
                    Второ, мисля че "за всеки лаик" ( ) в темата е ясно за кои географски обекти става въпрос и без да се уточнява допълнително.
                    Трето, когато критикуваш е добре да бъде персонално, т.е. не към "пишещите в темата" (повечето от които като гледам не са се "провинили" в посочената от теб простъпка), а към конкретен потребител или потребители, които са направили тази грешка.
                    Позволявам си тези уточнения, защото човек, който тепърва пристига в дадена общност може да не е достатъчно запознат с етикета й. Едно от тези неписани правила (за писаните човек лесно се информира) гласи, че има смисъл човек да критикува някаква странична грешка в дадена тема само ако вече е написал нещо по същество в нея, т.е. като допълнение, а не като единствено съдържание на поста.

                    Comment

                    Working...
                    X