Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Японски бомби над Америка

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    byzantiner написа
    Да, доникъде (и аз така знам), но са ги тествали на континентална територия в Китай, върху китайци, разбира се....
    Резултатите не са били убедителни,тествани са във някаква лаборатория върху китайци(демек конц-лагер,да си го кажем направо),от цялото тестване-от сумати китайци,които са били подложени на съвместно съжителство с такива бълхи в крайна сметка се заразяват 3-4 души.Въобще-слаба работа.
    Доколкото знам датата за пускането им е била някъде преди края на годината.За добро или за лошо "Дебеланкото" и "Малчуганът" ги изпреварват и този проект така и никога не влиза в действие.
    Но определено японците не са си поплювали грам с тия неща-бомбите са щели да бъдат хвърляни в най-гъсто населените квартали на населените места сред "мирното население".
    Те между другото са и единствените,които не си поплюват в битки да използват химическо оръжие-и да подхърлят през всяка възможна пролука на вражеските танкове по някоя стъклена бутилчица циановодород да подиша екипажа.

    Comment


      #32
      Темата тъй и тъй се отплесна, тъй че да взема отношение по забележката "единствените, които не си поплюват в битки да използват химическо оръжие". Както знаем, химическо оръжие е използвано без особени угризения и от французи, и от немци през Първата световна война.

      Comment


        #33
        Определено през ПСВ няма никакви задръжки по отношение на химическото оръжие. В годините след нея различни люде, занимаващи се с проблемите на бъдещата война също смятат, че в нея широко и основно ще се употребява химическо и биологично оръжие (за пример ще посоча Дуе, чиито трудове чета сега, който разглежда химическото оръжие като едно от основните средства на авиацията в бъдеща война и на няколко месат изрично уточнява, че "във война на живот и смърт" (а всяка бъдеща според него ще е такава) "не могат и не трябва да се спазват никакви морални или международни ограничения")).
        Обаче реалността на ВСВ е различна и въпреки, че противохимическите средства са стандартна част от военната екипировка и всички армии в една или друга степен произвеждат и подготвят химическо (а и биологично) оръжие, така и никоя на практика не го използва. Поне аз не съм срещал нищо повече от отделни по-скоро несигурни споменавания за това, които във всеки случай не говорят за каквато и да е мащабност на прилагането.
        Не съм срещал данни за японската армия или флот да са употребявали срещу противника си химическо или биологично оръжие (навремето имаше една книга от японски писател за едно специално подразделение, разработвало бактериологично оръжие през ВСВ и изпробвало го върху военнопленници, както и един филм от съветско време върху книгата).

        Comment


          #34
          bsbАз говоря за втората световна война-за първата световна е ясно-никой не си е поплювал и всеки и обгазявал врага както,с каквото и когато намери за добре.
          Интереса ми в случая е за ВСВ.
          Значи аз съм ги гледал от един исторически филм преди доста време тия неща -даже и заглавието му забравих-та ставаше въпрос за едни малки стъклени шишенца или колбички да ги нарека не знам със циановодородна киселина,които са хвърляни през всеки възможен процеп на вражеския танк с цел да подиша екипажа вътре.При положение че знам колко нищожни концентрации от газа във въздуха са съртоносни за вдишване не бих се учудил,ако са постигали доста добри ефекти с това "оръжие"
          Доколкото слушах-това е било доста масова практика за японците ,като противотанкова отбрана и не ставаше дума за отделна обучена част,а за масово явление.
          Филма за който говориш gollum за бактериологичото оръжие,може и да е същия може и да е друг-за съжаление и него съм го гледал преди доста години.помня и че датите за тия бомби със бълхи бяха някъде около края на годината,май декември месец.И ако се не лъжа един от определените градове за пускане беше Сан Франциско.
          Все ми се щеше някой да сподели и малко повече информация по тия два въпроса за циановодородните коктейли и за биологичната програма,ако знае.

          Comment


            #35
            messire Woland написа
            Добре, нека излезем с това предположение, но аз не мога да си представя, как те ще организират нападение или диверсия срещу въпросната лаборатория. Ако искаш дай някакво свое предположение как би се развила такава операция и какъв ресурс ще е нужен. При всички положения може да се започне от там, че щом немците знаят за какво става дума, те задъжлително трябва да имат добра и сигурна разузнавателна мрежа в САЩ. Нещо, което те в ТР нямат, но нека предположим така, за целите на експеримета, че имат. Предполагам, че ще е интересно.
            Ако имат разузнавателна мрежа, могат да действат по няколко начина:
            1. Да доставят информация за хода на проекта. Това би изчистило грешките им за тяхната разработка.
            2. Горното обаче няма да е достатъчно, за да наваксат закъснението си. Така че е нужен саботаж.
            - вече е известно, че става дума за Oak Ridge. Те обаче са поднаели Clinton Laboratories на Monsanto, които имат сериозне принос в научната разработка. Става дума за взрив и изчезване на информация. Само това действие би разстроило и забавило понтатътчната работа.
            3. Една силна разузнавателна мрежа предполага вербуването на висококвалифицирани специалисти. Би могло да се предположи, че такива специалисти са в състояние да повлияят разработката на ядрено оръжение с невинни грешки, които да не водят до желания от американците резултат.

            Доколкото си спомням през 1942 г. група от 6 души е заловена в Ню Йорк и осъдени на смърт. Мисля, че беше доказано намерението им да вършат подривна дейност в щатите - май бяха намерени и експлизиви или детониращи устройства в тях. Не си спомням обаче дали имаха връзка с тоя проект или просто са целели "шок и ужас"...

            Comment


              #36
              Божилов, въпросният документален филм едва ли съм го гледал, защото нямам спомен (а и никъде не съм срещал информация за това) за въпросното противотанково средство (което впрочем реално не е много по-ефективно от коктейл "Молотов", а може и да е по-опасно за прилагащите го). Ставаше въпрос за някакъв игрален съветски филм, гледан от мен много много отдавна, още в юношеските години и от него не си спомням почти нищо. Но намерих една книга по въпроса, ако нямате проблем с четенето на руски език, ще можете да задоволите люпопитството си за биологичното оръжие на японската императорска армия.
              Според мен през войната така и не се употребяват биологични и химически оръжия по цял ред причини, за някои от които се сещам, а други вероятно пропускам. От една страна, в чисто военен смисъл те не са чак толкова ефективни (или по-точно приложението и ефектите им са досат особени). От друга страна, приложениет им би дало претекст на противната страна също да ги използва, а това ще е достатъчно зле за всяка страна. Тук отварям една скоба. След ПСВ се осъзнава голямото значение на пропагандата и на съзнанието за правота при водене на война и съответно всяка от страните се стреми да редстави убедителни и въздействащи основания и доказателства за своята правота, като това важи и за употребата на едно или друго въоръжение, особено такива, разглеждани като по-нехуманни (макар че темата за хуманното оръжие поначало е странна).

              Comment


                #37
                SRH написа
                Най-вероятно ако разрушат Oak Ridge - единствената лаборатория, която може да произведе достатъчно количество U-235.
                Единственият начин Япония и Райха, да достигнат крайбрежието на САЩ/ ще пренебрегна балоните/, са подводниците. И двете страни имат интересни технически "чудесии" в тази област но най-интересно, поне за мен беше написаното в статия, мисля в сп. Океан, за разработка на контейнери теглени от подводница от които да е възможно изстрелване на Ф2, имаше и чертежи и скици, изпитанията се провеждали в дълбоки езера /не помня точно кои/, статията беше кратка и не се разбра за какво точно иде реч/например дали се изстрелват от надводно положение/, но ми се струва, че дори и с Ф2, изстрелван от подводница, имайки прдвид кръговото отклонение на Ф2 не би могло да се порази сравнително малоразмерна цел, каквато е въпросната лаборатория.
                Като цяло мисля, че единственият начин да се неутрализира Проектът Манхатън и то индиректено е Германия първа да произведе ядрено оръжие. По ред причини /широко дискутирани вече във форума/, това не се случва.

                Това май стана офтопик, темата е за японски бомби, аз я докарах до Германски ракети.
                "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

                Comment

                Working...
                X