Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Японски бомби над Америка

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    А после недоволствате срещу "Дискавъри", а! Имаше филм, в който се проследяваше историята с японските балони, неотдавна (преди една-две седмици) пак го повтаряха. Ама май беше не по "Дискавъри", а по "Нашънъл джиографик" - много по-досадно-пропагандна телевизия (или може би просто много по-американска, тъй като все пак излъчваните у нас канали на "Дискавъри" са за европейския пазар).

    Comment


      #17
      Ама по "Дискавъри" разказваха за тия балони като за Деня на Страшния съд. Как по пясъка в торбичките открили къде е завода и как го бомбардирали. Според мен това показва колко много безработни ескадрили са имали американците 1944 г. Иначе да се занимаваш с балони, 80% от които дори не знаеш, че са достигнали до американското крайбрежие според мен е било губи-време.
      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
      Неизвестен руски адмирал

      Comment


        #18
        messire Woland написа
        Да. Обаче са си без ефект наистина. Само така - като куриоз, като японската атомна програма (според това, което съм чел - по-напреднала от останалите, но все пак - безперспективна). А инак въпросните бомби в по-голямата си част май падат в ненаселени райони.
        И все пак докъде стига ядрената програма на Япония по онова време?
        Чувал съм легенди,че все пак джапанките са направили опит с ядрено устройство някъде в Океания.След което не са им достигнали ресурсите да продължат.Причината за бързата капитулация след Нагазаки била,че е направена оценка от японските учени и са съобщили на ген.щаба си какво още да се очаква.И все пак не съм сигурен дали това отговаря на истината. :sm186:

        Comment


          #19
          lobo написа
          И все пак докъде стига ядрената програма на Япония по онова време?
          Чувал съм легенди,че все пак джапанките са направили опит с ядрено устройство някъде в Океания.След което не са им достигнали ресурсите да продължат.Причината за бързата капитулация след Нагазаки била,че е направена оценка от японските учени и са съобщили на ген.щаба си какво още да се очаква.И все пак не съм сигурен дали това отговаря на истината. :sm186:
          Разчели са Кюри от полски Не, сериозно, до никъде не са, но знаят точно какво правят другите.

          Comment


            #20
            Японците са следели "вторичните източници на информация", т.е. вестници Поне такова е официалното обяснение защо ген. Кусаба спира проекта с балоните. На 1/01/1945 г. Newsweek пуска статия със заглавие "Balloon Mystery", на следващия ден има и продължение. Обаче веднага идва нареждане от цензурата да се спрат тия сензации, защото могат да доведат до паника.

            Друга причина за спирането на проекта е, че изработката на балоните е била доста трудоемка работа. Имали са три центъра, два от които унищожени от В 29. И нищо като ефект. Твърди се обаче, че в резултат на тия бомбардировки електрическото захранване на Ханфорд спряло за няколко часа. Единствените човешки жертви били една жена и пет деца в Орегон, които били на излет. Японската преса обявява супер резултатност, но никой в щатите не се занимава повече с това.

            Comment


              #21
              От ноември 1944 до април 1945 от Япония за САЩ са пуснати повече от 9000 балона бомби! От тях са регистрирани експлозии или намерени около 3000 балона!

              Comment


                #22
                On 10 March 1945, one of the last of the fusen bakudan had descended in the vicinity of a production site of the secret Manhattan Project at Hanford, in Washington state. The balloon landed on a power line that fed electricity to the building containing the reactor producing plutonium for the Nagasaki bomb, and shut the reactor down.
                Излиза, че с тия смешни бомбички замалко са щели да постигнат стратегически резултат!

                за хората зле с английския - бомбата е повредила захранването за реактора, правещ плутоний за нагасакската бомба!



                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #23
                  Доколкото си спомням те ипонците разработваха и биологични-бомби със бълхи,заразени с чума за пускане над Америка,ама и тоя проект до никъде не опря.

                  Comment


                    #24
                    Bojilov написа
                    Доколкото си спомням те ипонците разработваха и биологични-бомби със бълхи,заразени с чума за пускане над Америка,ама и тоя проект до никъде не опря.
                    Да, доникъде (и аз така знам), но са ги тествали на континентална територия в Китай, върху китайци, разбира се....

                    THE LABARUM


                    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                    ,sevogorob eht erew ysmim llA
                    .ebargtuo shtar emom eht dnA

                    Бе сгладне и честлинните комбурси
                    тарляха се и сврецваха във плите;
                    съвсем окласни бяха тук щурпите
                    и отма равапсатваха прасурси.

                    Comment


                      #25
                      Всъщност интересно ми стана друго - този гигантски проект "Манхатън" реално останал ли е тайна за японците и за германците. И ако не е бил толкова неизвестен за тях, доколко реална е била възможността да му попречат с някоя диверсия. Примерно по начина, по който англичаните са блокирали немския проект. Имало ли е някакъв ключов елемент, чието унищожаване или повреждане да е било относително по-лесно и да е бил от такова значение, че да направи невъзможно или поне да забави създаването на Бомбата?


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #26
                        Thorn написа
                        Всъщнос интересно ми стана друго - този гигантски проект "Манхатън" реално останал ли е тайна за японците и за германците. И ако не е бил толкова неизвестен за тях, доколко реална е била възможността да му попречат с някоя диверсия. Примерно по начина, по който англичаните са блокирали немския проект. Имало ли е някакъв ключов елемент, чието унищожаване или повреждане да е било относително по-лесно и да е бил от такова значение, че да направи невъзможно или поне да забави създаването на Бомбата?
                        Е, по онова време да направят мащабна диверсия в САЩ е било почти като да пратят човек на Луната. И за немците, и за японците. Все пак немците не успяват да навредят на руската промишленост на Урал, която е несравнимо по-близо, какво остава за САЩ.
                        За известността на "проекта Манхатън" в Германия или Япония ... не знам, според мен не им е бил известен, а и да е бил, те имат по-непосредствени проблеми да решават. Не биха обърнали внимание чак до падането на бомбите, тоест са в същото положение като СССР. Сталин също обръща истинско внимание на проекта след това, при все агентурната мрежа.
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #27
                          Thorn написа
                          Всъщност интересно ми стана друго - този гигантски проект "Манхатън" реално останал ли е тайна за японците и за германците. И ако не е бил толкова неизвестен за тях, доколко реална е била възможността да му попречат с някоя диверсия. Примерно по начина, по който англичаните са блокирали немския проект. Имало ли е някакъв ключов елемент, чието унищожаване или повреждане да е било относително по-лесно и да е бил от такова значение, че да направи невъзможно или поне да забави създаването на Бомбата?
                          Най-вероятно ако разрушат Oak Ridge - единствената лаборатория, която може да произведе достатъчно количество U-235. Така и трите подхода за създаването на уранова бомба щяха да увиснат, а също нямаше да има ресурс за създаване на плутониевата бомба. Друг възлов момент е прекъсването на доставките от Белгийско Конго. Време за удара: края на 1943 или началото на 1944 г. Тогава дори мощната американска икономика нямаше да може да се съвземе и да поднови работата си. Което ще рече, че германците ще могат да се изравнят поне по време със САЩ.

                          Comment


                            #28
                            SRH написа
                            Най-вероятно ако разрушат Oak Ridge - единствената лаборатория, която може да произведе достатъчно количество U-235. Така и трите подхода за създаването на уранова бомба щяха да увиснат, а също нямаше да има ресурс за създаване на плутониевата бомба. Друг възлов момент е прекъсването на доставките от Белгийско Конго. Време за удара: края на 1943 или началото на 1944 г. Тогава дори мощната американска икономика нямаше да може да се съвземе и да поднови работата си. Което ще рече, че германците ще могат да се изравнят поне по време със САЩ.
                            А с какво ще осъществят ударите? За да могат да нанесат какъвто и да е удар, трябва да имат:
                            1. информация, какво се произвежда и колко е важно, за да се качи нагоре в листата за приоритетите - без това условие никой няма да задели необходимите средства;
                            2. информация къде се произвежда - лаборатория и т.н., материали, персонал ...
                            3. Необходим ресурс с който да нанесат ударите (хора, техника, пари и т.н.);
                            4. Техническа възможност да стигнат до целите;
                            И т.н.
                            По първата точка положението е най-критично - за да се размърдат и да направят каквото и да е, трябва да знаят и то да знаят конкретно какво ще се постигне с тази бомба. Това ми се вижда малко вероятно. Съответно и надали някой ще се задейства в достатъчна степен.
                            По останалите точки - дори и да разберат за ресурса от Африка и да насочат подводници натам, то лабораторията в САЩ е извън досегаемостта им.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #29
                              Разбира се, че информацията е на първо място. Аз си пиша, все едно германците знаят твоите т. 1 и 2 Все пак си мисля, че наистина са имали информация за започналия проект. Но може би наистина са го подценили като развитие. Бегло си спомням, че затворените германци във Farm Hall се учудват да разберат за Хирошима и направо са се стресирали от Нагазаки. Предполагам, че те са смятали, че американските състезатели са доста по-назад...

                              Comment


                                #30
                                SRH написа
                                Разбира се, че информацията е на първо място. Аз си пиша, все едно германците знаят твоите т. 1 и 2 Все пак си мисля, че наистина са имали информация за започналия проект. Но може би наистина са го подценили като развитие. Бегло си спомням, че затворените германци във Farm Hall се учудват да разберат за Хирошима и направо са се стресирали от Нагазаки. Предполагам, че те са смятали, че американските състезатели са доста по-назад...
                                Добре, нека излезем с това предположение, но аз не мога да си представя, как те ще организират нападение или диверсия срещу въпросната лаборатория. Ако искаш дай някакво свое предположение как би се развила такава операция и какъв ресурс ще е нужен. При всички положения може да се започне от там, че щом немците знаят за какво става дума, те задъжлително трябва да имат добра и сигурна разузнавателна мрежа в САЩ. Нещо, което те в ТР нямат, но нека предположим така, за целите на експеримета, че имат. Предполагам, че ще е интересно.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X