Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нюрнберг-Джоузеф Персико

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Нюрнберг-Джоузеф Персико

    Книгата е художествена, но е базирана на документални източници и спомени на участници в процеса. Гьоринг, Кайтел, Йодъл и др. са описани доста другояче, не както е обикновено .Мислите ли, че вече е налице тенденция за реално описване на събитията и личностите около ВСВ, без нуждата от несъстоятелни хипотези като луд , параноя и пр.?

    #2
    А какво те кара да мислиш, че гореспоменатите хипотези са "несъстоятелни" и досегашното описване на личности е нереално?
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #3
      не бих използвал книгата като източнк на сериозна информация, която да издържи пред юристи. а на мен ми трябва точно за това.

      Comment


        #4
        Книгата е художествено-публицистична, а не юридическо изследване. Днес, от дистанцията на времето ( тази година ще се навършат 60 години от края на Нюрнбергския процес срещу главните военнопрестъпници ), могат да се отправят сериозни критики към процеса - като обратното действие на закона, критериите за подбор на главните обвиняеми и т.н. ...но трябва да се държи сметка за т.н. обществено мнение след края на войната.
        SEMPER AGRESSUS

        Comment


          #5
          критиките са много )))

          Comment


            #6
            Док Холидей написа
            критиките са много )))
            ...от висотата на изминалите шестдесет години... Но през 1945г. гледната точка е била друга. Проблемът е бил дали виновните да бъдат съдени от местните ( германски ) съдилища ( съюзниците са били спектични по този подход, компроментиран от германските съдилища след Първата СВ ) или от международен трибунал ( прецедент в международното право ), основан на принципите на наказателното правосъдие в страните с либерална демокрация. Съществувал е и друг подход - евфимистично наречен "административна мярка" - чисто и просто разстрел без съд и присъда. В крайна сметка надделява подхода за съдене на виновните лица от МВТ. Обвиненията се основават на нарушения на Женевските и Хагските спогодби от 1899г., 1907г. и 1927г. ( правилата за водене на война, за военнопленниците, за цивилното население в зоната на военни действия ), като Статутът на МВТ е вменявал в задължение на съда да определи наказанието и неговия размер. Имало е дискусия относно подхода за търсене на отговорност - ангажиране отговорността на виновните лица по реда на наказателното съдопроизводство, т.е. да се повдигнат обвинения за извършване на деяния, обявени от наказателния закон за престъпления ( в този случай отпадат критиките за прилагане на закон с обратната сила ) или повдигане на обвинения за извършване на деяния, които формално не са обявени за престъпления към момента на извършването им. Възприет от вторият подход и ми се струва че това е било правилното решение. През 1990г. се опитаха да приложат първия подход в България - спомнете си наказателните дела срещу Т. Живков, които след няколко години безславно бяха прекратени - един от най- големите гафове на прокуратурата. В крайна сметка през 1945г. въпросът е бил не дали, а как да бъдат съдени виновните лица. Естествено, такъв процес е силно политизиран - т.н. въпросът за Катин ( повдигнат между другото от съветското обвинение ) не е бил задълбочено реализиран, а съдът ( може би по някои внушения ) е отхвърлил исканията на немската защита за събиране на доказателства в полза на техните клиенти. Известно Ви е, че един от основните свидетел на съветското обвинение е българският проф. Марков ( ако не се ъжа ) патологоанатом, член на международната комисия, извършила ексхумация на полските трупове в Катин през 1943г. по покана на Райха. След 09.09.1944г. Марков е арестуван и конвоиран в Москва, където преминава "инструктажа" на НКВД. В Нюрнберг той естествено се отрича от експертното си заключение от 1943г. На този процес е било немислимо да се разследват военните престъпления, извършени от съюзниците по време на войната. В крайна сметка Нюрнберг изиграва огромна роля в развитието на международното наказателно право.
            SEMPER AGRESSUS

            Comment


              #7
              HELLCAT написа
              На този процес е било немислимо да се разследват военните престъпления, извършени от съюзниците по време на войната.
              В издаваната навремето книга "Нюрнбертския епилог" на един от съветските кореспонденти, присъствали на процеса - не се сещам за името му, се разказваше, че главния американски обвинител на процеса Джаксън е бил напътстван да включи в обвинителния акт и бомбардирането на Лондон и Ковънтри от Луфтвафе, на което той просто посочил през прозореца гледката на сринатия почти до основи от съюзническата авиация Нюрнберг и попитал как с тази гледка пред очите им ще настоява за наказание на Гьоринг- "Ние трябва да бъдем с чисти ръце, когато искаме наказание за тях"...

              Comment


                #8
                Мненията засягащи Хитлер са отделени в самостоятелна тема тук.
                Форумен Правилник

                Comment

                Working...
                X