Извинете ако се повтарям, но искам да ви попитам нещо. У дома имам книги от комунистическо време. В тях се пише за въстанически оперативни зони. Бихте ли ми казали нещо повече за тях. Благодаря ви предварително.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Партизани
Collapse
X
-
Гост
Чети ги много внимателно! За мене в тая литература има "презумпция за лъжа" - т.е. ако твърдят нещо, то подлежи на допълнителна проверка.
Има такива зони, учил съм ги навремето, не ги помня точно, но в навечерието на 09.09.1944 г., когато отдавна става ясно накъде духа вятърът и партизанското движение се поувеличава, т.нар. НОВА /народоосвободителна въстаническа армия/ разделя България на разни такива зони. Присъствието в тях обаче е по принцип слабо.
Тая "армия" обаче освен превземане на мандри, палене на данъчни книги в по-отдалечени села, някое и друго убийство на полицаи или кметове и една-две по-сериозни битки, при с.Балван например, не е никакъв фактор до идването на съветската армия и до започването на тоталната пропаганда, раздуваща нешата до немай къде, за да оправдае последващите значителни комунистически репресии. Основният й противник са полицията и жандармерията и местните власти и ловните дружинки по селата, рядко армията, която не се е занимавала сериозно с тях къде поради ограничеността на опасността от тях, къде поради нежеланието на офицерите да се месят във вътрешни конфликти /имало е мнение, че така армията се деморализира и това е така/.
За "силата" на партизаните може да се съди по следното: Цар Борис Трети до сетния си ден е обикалял цяла България, вкл. Рила и пр. планини, без охрана, само с един пищов и евентуално отверме-навреме шофьор. По времето на правителството на Иван Багрянов /лятото на 1944/ много от партизанските командири вече са имали открити листове /разрешаващи свободното им движение из страната от властта/, защото политическата мозайка след предстоящото отстъпление на германците вече е започвала да се реди. След 44-та пропагандата какви ли не ги изписа за битки като при Жабокрек, например. Истината за там е, че партизаните спират един автобус, убиват един автрийски инженер пред очите на дъщеря му/"щот е германец и фашист"/, после "атакуват" един санаториум с ранени немски летци, където нахлувайки в столовата застрелват няколко човека, както си обядват /явно немците нямат охрана, което говори що за притеснение са имали от партизаните/ и това е. Изписаното след 9-ти за тая "битка" съперничи на Илиадата ....
Та, личният ми съвет е да си внимателен с тая литература и да сравняваш с полседващи, след 1989 източници. Тя беше създавана под строга цензура, всяка страница е одобрявана и се е внимавало да не изскочи някой нежелан заек от нея. Не, че няма и в нея верни факти и преценки, не, че доста младежи не са били увлечени от комунистическите идеи и не са загинали или страдали, имало много такива случаи, но картината далеч не е такава, за каквато се стараха да ни я представят навремето. Това за "епичните народни борби" и т.н. е пълно "дрън-дрън" ей от тоя тип
/Пардон за това отклонение, ама като видях, че имаш комунистическа литература у вас, рекох все пак да ти напиша един-два реда/ :nod:
-
Гост
Няма защо.
Друго характерно за партизанското движение - изцяло се движи под командата на СССР. Докато СССР и Германия са съюзници, даже влизането на България в Тристранния пакт не създава особени комунистически брожения. Напада ли Германия СССР, обаче, почва и партизанското движение в България.
И почва много, много слабо. Няколко отряда се саморазпадат, има взаимни убийства и т.н.
До 44-та е значително по-голямо.
Парадоксално, заслуга за раздуването му има и Борис Трети - с него той се оправдава пред Хитлер, за да не позволи докрай намеса на България във войната и пращане на войски на Източния фронт.
Comment
-
Гост
Или както се казваше в един виц на въпроса можели ли без СССР комунистите да завземат властта, Тодор Живков отговорил:
- Можеше, ако тогава имаше толкова партизани, колкото днес получават пенсии за активни борци. :lol:
:sm186: като се замисля, ако имахме пък толкова десиденти преди 10.11.1989г., колкото днес, колко ли Софийски пролети е щяло да има.
Но в интерес на истината като дошло време за завземане на властта (²Х.44), е била създадена организация - не е било съвсем спонтанно. Та имало е ВОЗ.
Comment
-
Гост
Когато е дошло време за вземане на властта /разбирай доша е съветската армия/ организация е имало, че и списъци на тия, дето трябва да минат веднага през "Славянска беседа".
Ама без съветските хора -взимане на властта на куково лято. То така си и пишеше в старата конституция - "..с решаващата помощ на съветската армия".
Comment
-
Гост
Comment
-
Гост
Ей, обаче де що има комунистически документ, все е с печатна грешка /особено тези, с които се прави национализацията/ Ей и тука - "Горна ОрЕховица"
Да не я е писал бай Тошо тая карта ("Ха-ха-ха-ха-ха", за който се сеща за какъв смях иде реч)
Comment
-
Гост
Докато е писано може да е обмисляно новото име на града: Търголяс, Велики Горни Ласковец... Горна Ореховица...
Comment
-
Гост
Не помня, но къде 300 - 400 х. души. Жертвите май са около 30 000, но колко са убити и ранени не знам. Това съвсем приблизително, тук има познавачи, които ще ти кажат точно всичко.
Comment
-
Гост
А можете ли да ми кажете колко е била числеността на българската армия във войната срещу Германия, колко жертви е дала?
Във войната загинали, били пленени и изчезнали безследно 34 296 офицери, подофицери и войници. Стопанските разходи на България за участието във войната надхвърлили 160 милиарда лева.
Но за да направим разлика от днешното участие на България в окупацията на Ирак, ето едно примерче - на ² Бълг. армия били отпуснати от съв. командване оръжие и боеприпаси на стойност 11 065 246 726 лв - иначе казано 5 800 автоматични пистолета с по 1 000 патрона за всеки; 345 000 арт. снаряди и мини, по 5 000 нападателни бомби на дивизия...
Comment
Comment