Това, КГ125, е наистина изместване на дискусията. Айде и тая да не отиде на майната си, като другата, в Средновековие. Остави героизма да си седи където му е мястото, а тук да се ограничим до съществените неща.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Българската армия при Драва
Collapse
X
-
Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
-
Гост
Comment
-
Останалите какво ,с вили и мотики ли са търчали?!?!?
(аз даже вече имам предположение).
Ха така, още малко и ще стигнеш до "истината". Чел си Игнат ама не си го запомнил съвсем правилно. 3,5 е превъзходството на концентрираните за настъпление немски части на участака на удара им. Ясно, че това е локално превъзходство постигнато за сметка на концентрация, което означава, че на другите направления немците съотношението е значително в полза на българите
Ами аз к'во написах?
Това е превъзходството срещу първоешалоннните части, обаче много скоро в боя се включват(по-скоро е включен от немците) вторият ешалон и резервите. В края на деня съотношението е вече 1,8:1. На другият ден 4-ти корпус включва и своя резерв и съотношението вече сигурно е било в полза на българите. Интересно е колко са били дивизионият и корпусният резерв. За корпусният си мисля, че едвали е бил под 1 полк, може да е бил даже към дивизия.
Та въпреки всичко немците с лекота изтласкват българските части
Плановете на "фашисткото" командване сигурно не са предвиждали с четри слаби пехотни дивизии да нанасят удар целящ обкръжаването на цял фронт
по вероятно става дума за диверсионна атака целяща да облекчи настъплението на 6-та на Зеп Дитрих.
В този аспект успехът на немците е пълен - на 3А са нанесени тежки загуби, привлечени са резерви. По-горе споменатите опорни пунктове ще струват бая кръв на българите(и десетина дена). Естествено без руските подкрепления връщането на позициите е било невъзможно
Всъщност руските подкрепления идват чак на 12 март.Т.е настъплението вече е спряно.А и не виждам за какво "облекчение" става въпрос,при положение,че довтасва само 133 съветски корпус(мисля,че дори не и целия),който така или иначе си е бил в резерв,зад позициите на Първа българска армия.
Comment
-
Sturmpionier написаМисля,че има разлика меду това, дали всички са въоръжени и дали всички са пехотинци.
Sturmpionier написаЕ кажи го де...
Sturmpionier написаАми аз к'во написах?Sturmpionier написаВ научните трудове(след 1989!!!) съм чел за превъзходство на противника средно в 3,5 пъти.
Sturmpionier написаНемските,или БГ резервите те интересуват?
Sturmpionier написаИ що си мислиш така?
Sturmpionier написаТака поне пише в официалната история.
Sturmpionier написаТова обече не омаловажава ожесточеността на сраженията и факта,че пробив не е постигнат.Ако въобще е бил такъв планът де..
Sturmpionier написаПърво за каква 3А говориш?Югославската ли?
Всъщност руските подкрепления идват чак на 12 март.Т.е настъплението вече е спряно.А и не виждам за какво "облекчение" става въпрос,при положение,че довтасва само 133 съветски корпус(мисля,че дори не и целия),който така или иначе си е бил в резерв,зад позициите на Първа българска армия.Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.
Comment
-
Е значи в немските дивизии(които междувпрочем са свръхщатни) всички са въоражени и са пехотинци, а в българските само минимална част.
0
И немските и българските. Особен интерес имам към частите от 4-ти корпус.
Ами защото оспяли да проникнат на шест километра в отбраната ни и без проблеми заели населените пунктове.
Ами "само" 133 не довтасва другадеLast edited by Sturmpionier; 30-10-2005, 19:33.
Comment
-
Sturmpionier написаСпоред теб спомагателните части не носят ли оръжие?
Sturmpionier написа...после излизаш с някакви твърдения.
Ханс написаНищо ти поне кажи от коя част са, пък тогава числото по-лесно ще го намерим(аз даже вече имам предположение).
Sturmpionier написаИ защо така?
Sturmpionier написаКазвасе Боят при Драва-Соболч и изобразява немската танкова атака от 14 март.
Sturmpionier написаОбщия резерв на Първа българска армия се състои от 16 дивизия,Пъпълващият пехотен полк и Танковата дружина(22 Т-4)
Sturmpionier написаМсля,че е трябвало да бъдеш там,за да дадеш пример на нашите как се воюва!Въобще подобни мнения , след 60 години от човек,който си седи на топло пред компютъра нямат почва.И не разбирам,защо си мислиш,че е било "с лекота"
Sturmpionier написаАми то не се е и налагало.Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.
Comment
-
dibo написаИменно
Ключовата дума тук е предположение. За какво твърдение става дума?
По бих се зарадвал на фотография
Е аз не съм от София,но специално отидох до НВИМ,за да разгледам новата експозиция.А,забравих-Петко Йотов и колегите му сигурно са пропагандисти...
Това добре, а на 4ти корпус?
Е, при българите се е наложило
Имах предвид,че 57 армия привлича съвсем други резерви,а 133 корпус най-вероятно щеше да си остане за всеки случай.
Ако става въпрос,то самият 31 полк оказва помощ на 57 съветска армия.
Вече два дена тъпчим с тебе на едно място, спорим и се заяждаме.Тъпо е.
Да сложим край.А?
Comment
-
3. Infantry Division
Order of battle (July 1944)
11. Infantry Regiment
3 x Battalion
24. Infantry Regiment
3 x Battalion
29. Infantry Regiment
3 x Battalion
3. Machine Gun Battalion (mot)
3. Anti-Tank Battalion (mot)
3. Signals Battalion
3. Engineer Battalion
3. Cavalry Reconnaissance Battalion
3. Flak Battery
6. Artillery Regiment
4 x Battalion
3. Security Battalion
3. Supply Group
3. Field Park
3. Bakery Company
3. Butcher Company
3. Field Post Office
3. Military Police Company
3. Veterinary Platoon
3. Field Hospital
3. Medical Company
Значи имаме 9 пехотни дружини.За числеността им през ВСВ не съм запознат,но през ПСВ говорим за по 1000 човека в дружина.Да приемем,че нещата не са се променили и като прибавим да речем ок.500 човека в картечната рота получаваме 9500 човека пехота в 3 дивизия.Но при положение,че двизията има общо ок. 18 000 човека и при наличието доста спомагателни части,както и 4 дивизиона артилерия,1 ПТ дружина,
кав.разознавателна дружина,свързочна дружина,ПВО батарея и т.н.т е напълно възможно да говорим и за по-малко число пехота.
Comment
-
Каква рота от 500 човека? Това си е явно погрешно
Нито има батальони по 1000 души. Даже и руските са максимум по 750 в началото на войната, след това вече по по-малко.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
От ПСВ до ВСВ числеността се променя. Още по-голяма промяна има по време на самата война. Най-вероятно е ротите да са били по 180-220 души, т.е., ако в пехотен батальон има 3 линейни роти, това прави около 600 души пехота. Към това следва да се прибави щабна батальона (5-8 души), свързочно отделение/взвод (10-20 души), разузнавателно отделение (10-15 души), вероятно танкоизтребително отделение (10-12 души) и взвод или рота тежко пехотно въоръжение (няколко тежки картечници и минометен взвод - вероятно около 40-60 души). Т.е., най-вероятно пехотният батальон в българска пехотна дивизия по това време е бил около 700-750 души (от които около 650 души пехота). В полк - вероятно окол 2600-2800 души.
Съветските пехотни батальони през 1942 г. вече са средно по 450 души. Немските са дори по-малобройни. Чак в самия карй на войната, когато вече почти няма никакво тежко и спомагателно въоръжение (и голямо количество необучени хора, въоръжени с пушки) отново се качва числеността на немските подразделения, но това е на територията на Германия.
Comment
-
Съжалявам, че ще разваля хубавата и типично българска дискусия, но искам да внеса малко факти по темата:
1. Ето една карта на обстановката преди началото на операция "Frühlingserwachen". Предварително се извинявам за лошото качество. Днес нямах много време и съм снимал направо с GSM-a от книгата във Военната библиотека. Когато ми остане повечко време ще сканирам и ще подменя с по-ясни карти.
Kакто се вижда (надявам се, че все пак се вижда :mhehe: ) българската 1А се намира между 57 съветска армия и 3 югославска армия, като крайният и десен фланг попада в полосата на спомагателния удар нанасян от 2-ра немска танкова армия, а по течението на Драва 91-и немски корпус от група армии "Е" нанася два спомагателни удара - единия при Долни Михоляц в полосата на 1 армия и другия е в полосата на 3-та югославска армия.
2. Следващата карта показва разположението на 1-ва армия преди немското настъпление:
3. Нека сега да видим с какви сили разполага 1-ва армия към март 1945 -
2 корпуса с 6 пехотни дивизии (по щат към септември 1944 пехотната дивизия има 12394 ч. при три пехотни и един артилерийски полк и стандартните дивизионни подразделения (картечна дружина, инженерно-щурмова дружина, свързочна дружина, ПВО батарея, бронеизтребителна дружина и т.н.), но на практика варира между 8 и 15 хиляди) или общо:
19 пехотни полка;
1 армейски артилерийски полк (5 отделения);
6 дивизионни артилерийски полка (по 2 105 мм отделения и 2 75мм отделения);
1 армейски инженерен полк;
1 бронирана дружина (май беше с 22 танка);
2 армейски бронеизтребителни дружини;
3 свързочни дружини (1 армейска, 2 корпусни)
1 ПВО моторовлачно отделение;
1 радиоразузнавателна рота;
1 гвардейска дружина
и т.н. плюс 35-ти съветски гвардейски дивизион "Катюши".
Всичко около 130 000 души.Last edited by dibo; 02-11-2005, 00:51.We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
Comment