Българската, немската, руската и финландската /По азбучен, а не градиращ ред/
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Българската армия при Драва
Collapse
X
-
ГостМаркери: Никакви
-
Гост
Е, да, но май не мащабно. Помня, че един мой учител, много стар, разправяше как немски танк се опитал да го "закопае", докато той мятал бомба по него и почти успял, но го засегнала само избутаната от завиването на място пръст.
Май точно в Унгария ...
Comment
-
KG125 написаАз въпроса го схванах повече психологически. "Танко-страх" .... Навремето с колегите ми ни лазиха с танк в окоп и на бетон няколко пъти, та затуй турих българската начело, иначе да, всъщност не сме се трепали с танкове. Ако е за ефективността на пехота срещу танкове, то честно казано не знам.
Comment
-
Sturmpionier написаНа 14 март 1945 при село Драва-Соболч немските войски започват танкова атака срещу българските позиции.Поради ограничените ПТ средства на този фронт,танковете са спряни с връзки гранати.Срежения срещу немски танкове се водят също и на 6 март 1945,като са неутрализирани най-често отново с гранати.Имаше дори един случай в който български войник се самовзривява пред немски танк,за да го спре.Часовникът на героя,спрял в секундата на смърта се пази днес в НВИМ.Но как е името на войника???
Изобщо тези истории в повечето случаи са доста съмнителни, най-добре е да се преместят в новата тема за конспиративните теории.
Що се отнася до самата тема май на немската пехота се падат най-много унищожени танкове, което би трябвало поне статистически да я прави най-устоичива. В добавка се сещам, че са се раздавали и разни лентички за унищожени танкове.
От друга страна из мемуарите се срещат текстове, в които се споделя че пехотата развива "танкострах". Вярно те са предимно от средата на войната, когато "клепалата" се оказват изключително неефективни.Last edited by Ханс; 21-10-2005, 18:09.Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.
Comment
-
Танкове? Танкове??? Хърватските дивизии са имали танкове? Плаващи танкове, защото са минали Драва? И дори не са взели предмостие? И сме ги задържали на брега?
Може в Македония, може в Сърбия, може в Косово, може и после към Австрия, но на Драва?
Героят, вечна му памет, ама да не би някой пак да си е измислял малкия Сталинград? За негова сметка...
Comment
-
von Danitz написаТанкове? Танкове??? Хърватските дивизии са имали танкове? Плаващи танкове, защото са минали Драва? И дори не са взели предмостие? И сме ги задържали на брега?
Може в Македония, може в Сърбия, може в Косово, може и после към Австрия, но на Драва?
Героят, вечна му памет, ама да не би някой пак да си е измислял малкия Сталинград? За негова сметка...
Comment
-
Щурмфюрер, за да уточниш ситуацията е добре да изнесеш малко повече данни - колко танка са атакували, от какво подразделение/части/дивизия, в каква обстановка, на какъв терен; какви са били българските подраделения и части, с какво въоръжение са разполагали (защото много добре си спомням, че въпросната пехотна дивизия има противотанков дивизион - той къде е бил? с какво се е занимавал?).
Защото описваното от теб може да е атака на танков взвод срещу позиция на пехотен батальон, напирмер. Може да е два танка срещу рота. Може да е танкова рота или батальон, поддържани от пехота и артилерия. Ситуацията ще е различна.
Въобще, малко по-конкретно ако може.
Ханс, съгласен съм с теб, психологическият ефект от танковете оказва сравнително малко виляние, особено след като престават да бъдат нещо рядко на бойното поле. Военният им ефект (от въоръжението и възможноситте им) е съвсем друга работа.
Comment
-
Първа българска армия. Командвана от генерал В. Стойчев, тя се състои от 3-и и 4-и корпус /генералите Т.Тошев и Ст. Трендафилов/ и е разположена за отбрана на полосата Торянци-Нагкорпад. Насреща са частите на 2-ра танкова немска армия и 9-и корпус от група армии “Е”. 130 000 армия е съставена от млади войници, имало е опити за връщане у дома, имало е и репресии над така наречените царски офицери. Но все пак българите са разбирали, че трябва да се воюва – с цел по-добри условия при бъдещите мирни преговори.
На 6 март призори немците започват преминаването на река Драва. Две пехотни и една танкова дивизии атакуват нашите 10-а и 12-а пехотни дивизии. За три дни при Яко, Чокьой, Сабаш и Нагкорпад са отбити повече от дванадесет дневни и нощни атаки. Срещу 4-и корпус се водят още по-ожесточени действия. Вечна слава на българските воини носят сраженията при Драва Соболч, Драва Полконя, Драва Чехи, чифлика Седен.
След упорита отбрана врагът е спрян. На третия ден започват да пристигат съветски резерви / 133-и корпус/ и започва ликвидацията на плацдарма с фронт 20 километра и дълбочина 6 километра. До 21 март е унищожено и предмостието пред югославския 12-и корпус / сърбите отново се спасяват с наша помощ!?, а на следващия ден битката официално е свършила. 7 000 пленени немци, три разбити дивизии, победа в последната голяма битка на българската армия през ХХ век.
Comment
-
Сега видях какви глупости пише в нашата история(нищо ново, винаги сме обичали да си измисляме). Това при Драва май е немската операция Валдтойфел, при която българските позиции са атакувани от 104-та егерска(или лекопехотна) и 297-ма пехотна. Общият състав на немските части ако не се лъжа е малко над 20,000, а от тях въотражени са някъде 6-7,000. Танковата дивизия сме си я измислили за по-интересно. Та с тези сили немсците почти пробили несломимата ни отбрана. Положението спасили руснаците. Като гледам загубите, които са понесли немците надвишават всичко дето са го имали. Не е толкова учудващо, и Айк се оплакваше от подобни проблеми.
Все пак, понеже е възможно да ггреша в нещо, а и сигурно много подробности ми се губят, най-добре да изчакаме Дибо.
А да, за напрягането, значи в началото, точно германците са експериментирали да отрежат пехотата от първата вълна танкове, огневата дистанция е било около 300-400 метра. Обаче се оказва, че танкове отзад, отпред и атакуваща пехота , а твоята в укритията с оръжейни гранати и панцерфаусти е началото на разгрома. Просто не психологически, психофизически не можеш да се ориентираш. Да не говороя, че отзад противотанковата артилерия е оставала в пряко противоборстгво с танковете, а те съчетават в себе си и артилерия, и пехота и укритие и противотанкова отбрана, аддддд....Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.
Comment
-
Дори завишаваш, Ханс. ПО това време лекопехотна (егерска) дивизия има средно 3-4 бойни батальона (т.е., около 1000-2000 пехотинци), а пехотната - 6 бойни батальона, т.е., около 2000-3000 души. Или общо между 3 000 и 5 000 пехотинци. А общата чиселност на двете дивизии ще да е била около 12-15 000 души вероятно.
Comment
-
gollum написаЩурмфюрер, за да уточниш ситуацията е добре да изнесеш малко повече данни - колко танка са атакували, от какво подразделение/части/дивизия, в каква обстановка, на какъв терен; какви са били българските подраделения и части, с какво въоръжение са разполагали (защото много добре си спомням, че въпросната пехотна дивизия има противотанков дивизион - той къде е бил? с какво се е занимавал?).
Защото описваното от теб може да е атака на танков взвод срещу позиция на пехотен батальон, напирмер. Може да е два танка срещу рота. Може да е танкова рота или батальон, поддържани от пехота и артилерия. Ситуацията ще е различна.
Въобще, малко по-конкретно ако може.
Ханс, съгласен съм с теб, психологическият ефект от танковете оказва сравнително малко виляние, особено след като престават да бъдат нещо рядко на бойното поле. Военният им ефект (от въоръжението и възможноситте им) е съвсем друга работа.
За броя на танковете,за съжаление нямам инфо,но упорито търся.Питах отдавна в темата за армията ни във войната 1944-1945,но никой явно не знае Ставало е обаче яко трепане.
Относно терена-той е бил равнинен- почти блатист.Т.е удобен за танково настъпление.
Относно нашата 3 дивизия.Това е най-слабия участък от фронта.Докато на западния участък от фронта тактическата плътност е една дружина на 2,5 км фронт,то на южния една дружина заема 9,5 км фронт.Или общо полосата на отбрана на 3 дивизия е 40 км т.е неоправдано широка.Само за сравнение ще посоча,че при дивизиите на западния участък говорим за по 24 км на дивизия.
Относно ПТ средства:На западния учасък са се падали "по-малко от 2 ПТ оръдия на километър фронт" За въпросния южен участък нямам инфо,но предвид по-голямата полоса на отбрана на 3 дивизия,нещата няма да са различни,а може би и по-зле.
Comment
-
Извинявай, грешката е моя - щурмпионер си.
За броя на танковете,за съжаление нямам инфо,но упорито търся... Ставало е обаче яко трепане.
Относно терена-той е бил равнинен- почти блатист.Т.е удобен за танково настъпление.
Останалата информация е интересна, остава да разберем все пак какви сили е имало на мястот на пробива (защото едно е ширината на участъка, друго е разположението на силите и огневите средства в него).
Comment
Comment