Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сталинград

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Всъщност танковете не са играли решаваща роля при боевете в самия град. Просто техният брой не е бил голям. Неизвестно защо, но германците не са използували и много артилерия. Главно малокалибрена - 37 и 105 мм. Няма ги тези тежки гаубици, които руснаците използуваха в Берлин да речем. Като погледна те не са и имали подходяща артилерия за целта. Минометите са били най употребявани. Криели са ги зад сградите. Ако мога да ви дам пример - десет минохвъргачки наредени зад Народното събрание стрелят по "Кристал". Това е, което разбирам от филмите, които имам. А, че руснаците са се страхували от танкове е повече от ясно. Не само в Сталинград, а и другаде градовете са били пълни с противотанкови препятствия. Имам документал за боевете в Ростов през 42-ра. И там е същото. Улиците са задръстени с противотанкови препятствия, испански ездачи, чували с пясък и железобетонни конуси. Убеден съм, че Сталинград е бил бой между пехотите. Които налива повече, той печели! Загубите не са значели нищо и за двете страни. Било е въпрос на човешки ресурси.

    Comment


      В началния етап от битката (август- септември) германците атакуват масирано с танкове. Загубите обаче са големи. В по-късния етап сраженията се водят главно от сравнително малки инженерни и щурмови групи с придадени огнепръскачки.
      Comment is free, but facts are sacred.

      Comment


        В началния етап на сражението, от 17 август, руснаците се отбраняват в градините край града с зенитки и разчети от девойки. Така, че ако ще говорим за градския бой, трябва да говорим за септември и основните бастиони - Октябр, Тракторния, силозите.
        Last edited by von Danitz; 13-07-2008, 12:39.

        Comment


          Да, от септември нататък. Панцерйегер говори за подхода към града, когато наистина са били използувани доста танкове. Това което ми прави впечетление от филмите е, че
          почти не виждам оръдия и танкове. Само миномети. Не мога да разбера защо е така, но е факт.
          Сталинград не е паднал понеже е имал връзка през Волга с Голямата земя. Даже преряз ването на сухопътната връзка след излизането на немците на реката северно от града (Литошенко-Ринок), няма последствия. Факт е, че руснаците никога не са правили сериозни опити да я възстановят (макар, че коридора е широк само няколко километра). Напълно разбираемо - не е толкова необходимо. Германците не са си извадили поука от подобни случаи - Ленинград, Тула и др. Руснаците обратно са разбрали, че има ли връз ка, няма победа (Холм, Демянск и др.). Почти година и половина немците удържат Демянск и то благодарение на т.н. "Рамушевски коридор" широк само 8 км. (името идва от селцето Рамушево). По този коридор е минавало шосето за Демянск. Въпреки много кратните опити той никога не е прекъснат. В средата на 43-та поради нуждата от войски за операция "Цитадела" те изтеглят свойте войски от Демянската издатина. Ако не ме лъже паметта цели 28 дивизии.
          Last edited by еМГето; 13-07-2008, 23:55.

          Comment


            [QUOTE=еМГето;221989].....Това което ми прави впечетление на филмите е, че почти не виждам оръдия и танкове. Само миномети. Не мога да разбера защо е така, но е факт.........






            МНого просто в град няма къде толкова да стреляш с право мерене. Там е по-необходима артилерия със стръмни траектории( разбирай и гаубици). Само така можеш да поразиш живата сила на противника зад отсрещната къща да кажем.
            Филмите ги гледай с едно на ум. Руските ми харесват повече(старите особено) ,но си знам ,че са с много апологетика. СЕга взеха да ги правят по щатски тертип. Американските пък са предназначени за пазара и за това са по-зрелищни. Даже в един бяха пратили цял щурмбанфюрер от SS waffen да се бие с руски редник снайперист
            Last edited by SSmart; 13-07-2008, 19:49.

            Comment


              еМГето написа Виж мнение
              Това което ми прави впечетление на филмите е, че почти не виждам оръдия и танкове. Само миномети. Не мога да разбера защо е така, но е факт.
              Игралните филми не важат.

              Гледай седмичната кинохроника Die Deutsche Wochenschau от номер 625 до 636 и двете месечни емисии Descheg Monatsschau номера 7 и 8 от септември и октомври 1942г.
              Има заснети и танкове от немските военни кореспонденти в Сталинград.
              Comment is free, but facts are sacred.

              Comment


                Момчета говоря точно за документални филми. Аз само такива имам. Игралните изобщо не ги и гледам. Няма много танкове и оръдия. От близо пет часа за Сталинград само няколко кадъра показват такива оръжия.

                Comment


                  еМГето написа Виж мнение
                  Момчета говоря точно за документални филми. Аз само такива имам. Игралните изобщо не ги и гледам. Няма много танкове и оръдия. От близо пет часа за Сталинград само няколко кадъра показват такива оръжия.
                  Добре, това е ясно за филмите! а и се шегувах. ЗА оръдията вече писах,а танкът не е подходящ за използване в градски условия и за това са малко по твоите кадри. В интерес на истината в обкръжението попадат освен 6-а армия заедно с влашки и италиански войски и части от 4-а танкова армия на Вермахта . След по-малко от месец за немските машини вече няма гориво защото обещаното от Гьоринг снабдяване по въздуха се проваля и оцелелите се превръщат в неподвижни огневи точки.............

                  Comment


                    руснаците се отбраняват в градините край града с зенитки и разчети от девойки.
                    Едва ли с това може да се опише отбраната на руснаците през Август. По-скоро говорим за единични случаи, за сметка на това, явно силно впечатляващи германците.
                    "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                    Comment


                      Германската тактика в боевете при Сталинград

                      Преди да достигнат фортификациите в подстъпите на града организирани спешно, германците подлагат града на продължителни въздушни бомбардировки. След това следват повтарящи се атаки с подкрепата на голям брой танкове. Както беше споменато по-горе германците се отказват от опитите си за масирани танкови атаки, защото последните им струват твърде скъпо. В по-късния етап сраженията се водят от сравнително малки инженерни и щурмови групи с придадени огнепръскачки.

                      Ето описание на началния етап на сраженията в Сталинград, която прави немски офицер - очевидец на събитията:

                      „Настъпващата пехота се придвижва напред между танковете и самоходната артилерия, като води огън за прочистване на барикадите и преодолява телените заграждения. Артилерията и минохвъргачките разрушават стените на сградите, барикадите и замаскираните позиции. Противотанковите оръдия се ангажират с покриването на страничните улици срещу възможна флангова съветска танкова атака. Зенитите оръдия са готови да влязат в контакт с атакуващите вражески самолети. Нископрелитащите самолети и пикиращите Щуки атакуват тиловите комуникации и позициите на противника в центъра на града. Картечните разчети следят за снайперисти по покривите на сградите. В същото време пехотата и инженерните щурмови групи придвижвайки се плътно до стените напредват всред руините от улица към улица, разбиват заключените врати и зимнични прозорци с експлозиви и гранати, а с огнепръскачките се обгарят по труднодостъпните стени и ъгли на сградите. При прочистването на сградите от приземния етаж до покрива постоянно се влиза в ръкопашни схватки с противника.”

                      Тези германски атаки не се развиват до край, поради голямата концентрация на съветска артилерия вътре в града, нямащо аналог в предхождащи сражения от подобен градски тип, а също и поради многото стоманенобетонни постройки и жилищни сгради превърнати от руснаците в огнища на съпротива дори когато последните са вече руини.(което може и да е предимство)
                      Comment is free, but facts are sacred.

                      Comment


                        За продължителни, не знам, но Рихтхофен бая избомбва. Поне с едно 7-800 самолета. Това са едни от най-масовите атаки срещу единичен град на Луфтвафето през войната, но тази концентрация на техника, трае само за кратко.

                        Comment


                          Ефектът от тези бомбардировки е доста сходен с този от бомбардировката на манастира при Монте Касино - затрудняване на собственото придвижване и създаване на допълнителни удобства за отбраняващите се .

                          Comment


                            Типичен пример за танкова операция от тип „Sofortangriffe” (спешна атака или атака в движение) е операцията по превземането на Калач
                            (23.07-11.08.1942). (виж картата)
                            Този тип атака се прилага при Калач, понеже авангардът не може да чака главните сили, като се използват предимствата на изгодната ситуация. XIV-ти танков корпус влиза бързо в контакт противника, така че той да не може да разгърне силите си. Специално внимание се отделя на противниковите наблюдатели и противниковия огън. Операцията е проведена бързо за да не може противника да създаде ПТ отбрана. Изненада за противника е и благоприятният терен - дефилетата на реките Толучеевка и Подгорная.
                            Атаката започва в маршова колона. Когато водещите танкове добиват площ се разгръщат в боен ред. Танковете са концентрирани в две танкови групи. Следва продължително обхождане по фланговете. Атаката е реализирана с краткотрайно прекъсване на марша за догонване от пехотата. Колкото по-добра е бойната подготовка при разгръщането, толкова по кратко е прекъсването на марша. Контраатаките са елиминирани с обкръжение в дълбочина. Операцията е проведена в тясно сътрудничество с въздушното разузнаване от малки и средни височини. Атаката в движение е осъществена във “V” формация (Bereitkeil или обърнат клин).

                            Comment is free, but facts are sacred.

                            Comment


                              Гледах в един документален филм, че около 10000 немски войници не са се предали на 02.02 , а са се крили в канализацията на града и са извършвали единични нападения до края на март месец.Статистиката накрая беше около 2500 убити и 8000 пленени /по скоро предали се/ ,а от руска страна около 1500 убити.

                              Comment


                                67 години от края на Сталинградската битка

                                попадна ми интересна снимка
                                имам въпрос кой са мъжете в ляво и дясно от него
                                Пленение генел-фельдмаршала Паулюса в г.СталинградеClick image for larger version

Name:	Foto6.jpg
Views:	1
Size:	79.4 КБ
ID:	528920

                                Comment

                                Working...
                                X