Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Легенди за ВВ2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Не привеждаш никакви факти, нищо. С какво допринасяш за темата? Собствено след въпросната статия цялото разискване е съвсем безплодно. Да не говорим за разните бисери около истината и легендата.

    Comment


      Ами аз се осланям само на линка на Торн. Няма смисъл да го преразкзвам, но ако трябва - бих могъл. Разбирам обаче какво имаш предвид.

      Comment


        В Украйна е подновена идеята за снимане на филм за “мача на смъртта” през 1942 година

        Украинският производствен център “Гетманш” се готви да снима филм за най трагичния футболен мач в историята на спорта.
        Филмът ще разказва за футболната среща през август 1942 година в окупирания от фашистите Киев между отборите на “Старт”, състоящ се от съветски военнопленници, в това число играчи на “Динамо” (Киев), и немският "Flakelf", съставен от хитлеристите.

        Comment


          Един от митовете за ВСВ-кавалерийска атака срещу танкове

          Всеки,който се е занимавал с историята на ВСВ знае за какво говоря и най-малкото е виждал кадрите с полски кавалеристи,аткуващи със саби немски танкове,често погрешно възприемани за автентични.Всъщност военната наука от това време не представя така ролята на кавалерията,а поляците са повече от наясно с това.

          В момента материалите за ролята на кавалерията както са я разбирали непосредствено преди войната не са ми под ръка.След ден-два може да постна нещо.

          П.С.Ако подобна тема вече е обсъждана,моля за извинение и модератора да изтрие тази.

          П.С.С.Някой ако знае нещо по темата нека го сподели.
          Liberte, egalite, fraternite
          Viva la revolution
          Zalmoxis написа
          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
          http://hristoen4ev.blogspot.com/
          dibo написа
          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

          Comment


            Виж в началото на темата: започва с този мит. А мисля че го бяхме разглеждали поне в още една нарочна тема, но сега няма да ми е много лесно да я намеря .

            Comment


              Идеята ми беше не просто да изброим редица митове от ВСВ,а да изложим аргументирано и с позоваване на източници защо нещата са се случили по иначе.Виждам,че по някои от засегнатите легенди се е стигнало до дебат.Тази само е спомената.
              Потвърждавам обещанието си да видя какво имам по темата и да го дам в резюме,все пак форума се разглежда и от хора,които не са чак толкова навътре в нещата,иначе да си пишем само за нас общи приказки няма смисъл.
              Last edited by boilad; 30-09-2011, 17:04.
              Liberte, egalite, fraternite
              Viva la revolution
              Zalmoxis написа
              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
              http://hristoen4ev.blogspot.com/
              dibo написа
              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

              Comment


                То идеята на темата е точно такава (отделен въпрос е какво, кога и как се е получавало - особено навремето, когато нещата бяха малко по-различни във форума). Що се отнася до този мит, той е разгледан и в нарочна тема (подробно: появата на мита, как са се случили нещата в действителност и прочее), но не се сещам точно коя и къде беше тя. Имаше и снимки на реално случилите се атаки (полски конници със саби нападат немски пехотинци и мотоциклетисти). Ще трябва да я потърся, но сега нямам време за това (а и новата система за търсене във форума не може да стъпи и на малкото пръстче на старата).

                ПП Подозирам, че е някъде в една от тези три теми, но през уикенда ще погледна дали е така:
                "За полските, немските и други танкове около началото на ВСВ" (връзка), "Полската съпротива през септември 1939 г." (връзка), "1 септември 1939 г. или защо Германия нападна Полша" (връзка).

                Между другото, ровенето тази сутрин и сега ми напомни колко е важно да се поддържа дадена тема в границите й и да се режат отклоненията: много трудно е впоследствие да намериш каквото ти трябва.
                Last edited by gollum; 30-09-2011, 17:16.

                Comment


                  Абсолютно съм съгласен Ам-гъл.Що се отнася до използването на кавалерията през ВСВ книжката,която имах предвид е "Десет мита за втората световна война" на Алексей Исаев,но сега страшно ме мързи да резюмирам информацията за кавалерията дадена в нея.Може и на места Исаев да се поувлича,но няма съмнение,че е добросъвестен изследовател.
                  Liberte, egalite, fraternite
                  Viva la revolution
                  Zalmoxis написа
                  Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                  http://hristoen4ev.blogspot.com/
                  dibo написа
                  Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                  - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                  Comment


                    Не, не се поувлича Исаев, за тази атака пише, че полската кавалерия е изненадала немски мотобатальон, разположен за почивка без необходимото охранение и като резултат е понесъл загуби, като немците бързо се осъзнават и бронираните коли откриват огън по конницата, с което свеждат успеха и разбира се до минимален.

                    Както по памет си спомням след командата"Szable dlon!", което трябва да означава "Саби вън!" или може би "Саби в длан"? уланите стремително атакували врага, като успехът им е пресечен от скритите в окрайнината на гората бронемашини.
                    Last edited by Kramer; 01-10-2011, 15:36.

                    Comment


                      Някъде, дали точно не в блога на Исаев, бях попаднал на доста подробна информация за цялата операция, част от която е този епизод. Май все пак не беше там . Ще поогледам дали не съм запазил нещо.

                      ПП Някъде из форума имахме тема и за една сащианска кавалерийска атака, мисля от 1942-ра г., по-успешна.
                      Иначе ролята на конницата не се е променила особено от 20-те години до ВСВ - нискотехнологична (но доста скъпа) мобилна пехота. В някои видове местност може да бъде незаменима (веднага се сещам за Припятските блата).

                      Comment


                        Имах предвид книгата като цяло не конкретно частта за кавалерията.(Например,че Хитлер е бил прав като е настоявал реактивните изтребители да се преоборудват и използват като блицбомбери)
                        Last edited by boilad; 11-10-2011, 22:23.
                        Liberte, egalite, fraternite
                        Viva la revolution
                        Zalmoxis написа
                        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                        http://hristoen4ev.blogspot.com/
                        dibo написа
                        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                        Comment


                          Разстрелът на полските офицери в Катин от руснаците вече официално е легенда:
                          16.04.2012, Janowiec and others vs Russia, (n. 55508/07 and 29520/09), in which the Court has established that Russia did not fulfill its obligation to cooperate with the court and did not treat humanely the victims of the Katyn massacre

                          Comment


                            Засега виждам само връзка към някакъв руски/съветски сайт. А и въобще, ако искаш някой да повярва на такава пропаганда, постарай се повече. Сайтът за правата на човека си има сайт и прес-служба, в нея не виждам такова нещо. Айде без долна руска пропаганда.

                            P.S. Наистина има разглеждане на този случай, но не генерално, а частно. Което естествено е използвано в пропаганден аспект и естествено, няма как да не се намери някой тука да се радва, нали?
                            А в съда това тепърва има да се решава и не за случая цялостно и генерално, но както и да е.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              Дал съм номера на делото и датата, в която е решено и затова сметнах, че не е проблем. Но в никакъв случай не е пропаганда - ето го уникалното решение.
                              Ето го и от друг официален източник.

                              Comment


                                Ъъъ, при цялото ми уважение към правото, откога исторически въпроси се решават в съда (без значение какъв)? Т.е. въпрос на правото очевидно е дали някой може или не да иска някаква компенсация или нещо подобно, но въпрос на науката история е дали дадено събитие се е случило и как точно е станало това.
                                Не че няма много опити историята да се променя чрез репресивни мерки, но не се сещам за някой, чийто успех да е продължил достатъчно дълго .

                                По отношение на историята с Катин има не малко исторически становища и не изглежда, да става въпрос за мит, т.е. не виждам мястото на тези събития в тази тема.

                                Comment

                                Working...
                                X