Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Операции по времето на ВСВ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Операции по времето на ВСВ

    Ами аз ще започна с представянето на военните операции през ВСВ. За някои от операциите знам съвсем малко и за тях само ще споменавам каква им била целта и ще се надявам друг да знае повече и да напише нещо за тях. Все пак се надявам и други да се включат в писането на операции или да ме коригират където е наложително и също така могат и да добавят по нещо, защото ми се струва правенето на енциклопедията замря малко. И по принцип ще бъда кратък, защото все пак правим енциклопедия, а не учебник Започвам с най-известната операция, а именно:

    Операция "Барбароса" (Barbarossa) - е кодовото название за нападението на Германия над СССР от 22 юни 1941 г. (като се има предвид че първоначалното име на операцията е "Ото", но през декември 1940 г. получава окончателното "Барбароса") С Директива № 21 от 18 декември 1940 г. Фюрерът заповядва всички приготовления за блицкриг (Blitzkrieg) кампанията срещу СССР да се приключи до 15 май 1941 г. Целта на операцията е първо да бъде унищожена съветската армия в западните части на Съветския съюз чрез последователно обкръжаване, а впоследствие да се създаде отбранителна линия от Архангелск до река Волга. Нападението е отложено за 22 юни 1941 г. Деветнайсет танкови и четиринайсет моторизирани дивизии са авангарда на германската армия. Но дори и при това положение германските въоръжени сили възлизат на не повече от 3 550 танка срещу (по цифрите, посочени от Сталин) 24 000 съветски танка, половината от които в западните части на Съветския съюз. Атаката е предвидена като три успоредни вълни между Балтийско море и Карпатите. Въпреки огромния брой заловени съветски военнопленници и неизброимото количество унищожено оборудване при четирите опита за обкръжаване на съветската армия, германците са въвлечени все по-навътре в Съветския съюз. С настъпването на първата зима от кампанията, макар и жестоко смазани, съветските войски не са окончателно сразени.[/i]
    Last edited by Shelenberg; 24-06-2005, 12:31.
    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

    #2
    Операция "Факел" (Torch) - През ноември 1942 г. се осъществява операция "Факел", при която англо-американските войски правят десант в Мароко и Алжир. По това време вече Африканския корпус започва да отстъпва от Египет и Либия към Тунис. Операцията завършва с капитулацията на германците и италианците през май 1943 г. А от юли 1943 г. англо-американските войски под командването на ген. Айзенхауер дебаркират в Сицилия и започва така наречената "Италианска кампания".`
    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

    Comment


      #3
      Операция "Морски лъв" (Seeloewe) - е кодовото название на плана на Хитлер за нападение над Великобритания. През май 1940 г., когато битката за Франция стига до успешен край, Хитлер е очаквал Англия да се съобрази с положението. "Аз не искам нищо от Англия. Те могат да сключат мир по всяко време" казва Хитлер на Началника на оперативния щаб към ОКВ Алфред Йодл. Когато неговият командващ военноморските сили адмирал Редер иска да обсъдят възможността за десант на войски в Англия, Хитлер не проевява интерес. Чак през юли германският генерален щаб започва да планира нападение над Великобритания. Черпейки от предишния си опит, щабът предпочита да гледа на него като на крупномащабна операция за форсиране на водна преграда, като "Луфтвафе" ще действат като артилерия. Макар Хитлер да се е надявал британците да проявят (според него) разум, той издава директива за нападение, като поставя следните условия: а) РАФ да бъде обезвредена; б) мястото на пресичане на Ламанша да бъде разчистено от британски мини и блокирано в двата края с германски мини; в) крайбрежната зона да се контролира с тежка артилерия; г) британският флот да бъде изваден от строя, като му се нанесат предварително удари, или бъде отклонен към други арени на военни действия, например Средиземноморието.
      Германската армия и флотът започват да събират тежки и речни шлепове при Остенд и да ги придвиждат към Кале, Булон и Хавър. Обучават се войски как да използват шлеповете и се провеждат учения по натоварвания в условията на тежки въздушни атаки от РАФ.
      "Луфтвафе" обаче не успява да разчисти пътя за германския флот за транспортиране на достатъчен брой щурмови подразделения през Ламанша. В началото на 1941 г. изглежда сигурно, че военните предварителни изисквания за пълно германско въздушно превъзходство са непостижими и на 9 януари 1941 г. Хитлер нарежда подготовката за "Морски лъв" да бъде преустановена. Тази операция така и не се осъществява.

      Речник - 1. ОКВ - Върховно командване на въоръжените сили. 2. ОКХ - Върховно командване за сухопътните войски. 3. ОКЛ - Върховно командване за Лутфтвафе. 4. ОКМ - Върховно командване за военноморските сили.

      Добавка - http://www.vi-books.com/vis/vis4_2/09.htm в последната част на тази статия има интересна информация за операцията.
      Last edited by Shelenberg; 15-07-2005, 15:34.
      Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

      Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

      Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

      Comment


        #4
        Операция "Валкирия" - е резервен план, предложен от антинациския конспиратор фон Щауфенберг за завладяване на ключови обекти в столицата от войските от берлинския гарнизон, в случай че въстанат хилядите чуждестранни работници в Берлин. Значението на "Валкирия" е, че на практика това е една блестящо замислена история за прикритие, чиято действителна цел е да организира завладяването на Берлин, след като първата цел на конспираторите (убийството на Хитлер) бъде осъществена. Но след неуспешния опит за убийство на Хитлер, конспирацията бързо се разпада и така операция "Валкирия" е прекъсната още в началото. Заподозрените са арестувани и изтезавани, и накрая убити. Ето някои от имената на конспираторите, убити заради заговора от 20 юли 1944 г. : ген-полк. Лудвиг Бек, адмирал Канарис, д-р Карл Гьорделер, ген-полк. Хьопнер, граф Хелмут фон Молтке, ген. Ханс Остер, фелдмаршал Ервин Ромел, полк. Клаус фон Щауфенберг, Адам фон Трот цу Золц, фелдмаршал Ервин фон Вицлебен и др.
        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

        Comment


          #5
          Тук използвам написаното от Гудериан във форума "Важни сражения" за темата Операция "Маркет - Гардън". Макар аз да имам още доста информация по операцията използвам неговата статия просто защото е добре формулирана, а мене ме мързеше да формулирам моите материали. Е все пак първите две изречениа са написани от мен.

          Операция "Маркет - Гардън" (Market-Garden) - е операция на военновъздушните сили на съюзниците да завземат коридор през Холандия, през река Рейн в сърцето на Германия, през септември 1944 г. винаги е била считана за рискована авантюра. Но тя е станала самоубийствена, когато се установило, че немските танкови формирования се придвижили около Арнхем, там където британска военновъздушна дивизия трябвало да превземе големия мост над Долен Рейн. Операция "Маркет-Гардън" започва на 17 септември 1944 в Холандия. Операцията под командването на фелдмаршал Бърнард Монгомъри има за цел превземането на три важни моста: в Айндховен, Наймеген и Арнем. За целта са изпратени три въздушно-десантни дивизии: 101-а и 82-а американски и 1-а британска. Моста в Айндховен бил взривен от немците, но инженерите на 101-а дивизия го въстановили за половин ден, моста при Наймеген също бил превзет, но 82-а загубила повече от полувината си войници, а моста при Арнхем не, защото британските танкове немогли да се присъединят към десантчиците. На 21 септември 30 корпус на британската армия настъпва в района на Наймеген, а 1-ва десантна дивизия отстъпва при Арнем, на помощ са изпратени поляците, но те се приземяват твърде далеч. На 24-и 30 корпус стига р. Рейн и я форсира западно от Арнем. На 25-и се взима решение да се евакуиран британците от Арнем, те прекосяват реката на малки лодчици... Равносметката е: от 10 000 успешно приземили се десантчици повече от 1000 загиват, 6400 са пленени и само 2400 се измъкват.
          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

          Comment


            #6
            Операция "Цитадела" (Zitadelle) - е последната голяма офанзива на Източния фронт от страна на германците. След бедствието при Сталинград през зимата на 1942-1943 г. Хитлер прегрупира своите войски, като се надява да унищожи огромната руска армия, която е завзела Курск - град на 160 км. северно от Харков и на 160 км. южно от Орел - и двата в ръцете на германците. През юли 1943 г. фелдмаршал Валтер Модел от север и фелдмаршал Ерих фон Манщайн от юг с 1 000 000 войска и 2 700 танка нападат. Но руснаците, вероятно предупредени от шпионската група "Луси" в Швейцария, са подготвени. Луфтвафе не успяват да наложи въздушно превъзходство на място, а германските танкове са атакувани с ракети от въздуха. Атаката от север се проваля, а само след няколко дни и атаката на Манщайн пропада. В тази операция се е състояла и най-голямата танкова битка в историята при Прохоровка, която завършва без видим победител, но с големи поражения и за двете страни.
            Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

            Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

            Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

            Comment


              #7
              Операция "Светкавица" - Позната още като Смоленски заговор. Това е опит да бъде убит Хитлер, организиран от генерал фон Тресков на 13 март 1943 г. Планът, в който участват д-р Карл Гьорделер, ген. Хенинг фон Тресков, ген. от пехотата Фридрих Олбрихт и Фабиан фон Шлабрендорф е бил Хитлер да бъде примамен в армейската щабквартира в Смоленска област, където служи фон Тресков и да бъде убит. За тази цел е решено в самолета на Фюрера да се поставят две бомби, увити в пакет така, че да приличат на бутилки с бренди. Технически проблеми с бомбите обаче са причина конспираторите напразно да чакат новини за експлозията. Когато Хитлер кацва невредим в Растенбург, бомбите са отстранени от фон Шлабрендорф и е насрочена нова дата след една седмица за нов опит за покушение на Хитлер в Деня в памет на героите от ПСВ в Цойгхаус в Берлин.

              Заговорът от Деня в памет на героите - е нов опит за покушение над живота на Хитлер през март 1943 г. След провала на Операция "Светкавица", заговорниците избират церемонията през следващата седмица в Цойгхаус в Берлин по случай Деня в памет на загиналите, където се очаква да присъства не само Хитлер, но и други висши ръководни лица. Този заговор се проваля също както и Смоленският атентат поради технически проблеми с бомбата.
              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

              Comment


                #8
                Операция "Денят на орела" (Adlertag) - е кодовото название на първия ден от въздушната офанзива срещу Англия. В кръговете на германската система отдавна се знае, че за да бъде успешна операцията "Морски лъв", германските военноморски сили ще трябва да гарантират преминаването на германската армия през Ламанша. Това означава, че военноморски сили няма да успеят, ако преди това Британският кралски военноморски флот не бъде неутрализиран от Луфтвафе. Очевидно това не би било възможно, ако въздушните сили на Германия под командването на райхсмаршал Херман Гьоринг не разчистят въздушното пространство от Кралските военновъздушни сили. Акцията Adlertag започва на 8 август 1940 г., първият ден от сражението, станало известно като "битката за Англия". Въпреки че изтребителните авиации на двете военновъздушни сили са сравнително близки като качество на самолетите, умения на пилотите и численост, Гьоринг допуска сериозна тактическа грешка, като не продължава атаките върху летищата на Кралските военновъздушни сили в южната част на Англия. След тежки загуби и за двете страни, основните усилия на Луфтвафе се насочват към нощни бомардировки над британските градове и Хитлер осъзнава, че операция "Морски лъв" трябва да бъде отменена.
                Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                Comment


                  #9
                  Операция Овърлорд (Overlord) - или наречена още "Денят Д" е настъплението към Европа през Ламанша проведена на 6 юни 1944 г. Зад бариерата, която Хитлер нарича "атлантическата стена", са разположени 59 дивизии, десет от които танкови. Фелдмаршал Карл Рудолф Герд фон Рундщед, командващият на запад, предполага, че Па Дьо Кале е най-вероятното място за съюзнически десант. Хитлер обаче е стигнал до извода, че с голямото си пристанище на Шербург, Нормандия е най-благоприятното място на крайбрежието и ще бъде основната цел на съюзниците. Фелдмаршал Ервин Ромел (по прякор "Пустинната лисица"), който в момента е тактически командващ крайбрежните зони е на мнението на Хитлер. Между Ромел и Рундщед има и друга разлика. Рундщед предпочита една добре планирана контраатака, след като съюзническите десантчици са се консолидирали. Ромел вярва, че германците ще трябва да спечелят битката по бреговете в момента на объркване в първите часове на десанта. Според него след като са били консолидирани бреговите плацдарми, със сигурност съюзническите въздушни сили ще могат да защитят спечеленото от съюзниците срещу подготвяната германска контраатака от типа, на който Рундщед възлага надежди.
                  Каквито и да са им били гледищата им за най-подходяща тактика срещу десантите обаче нито командващите, нито войските им са били подготвени за огромната армада, появила се на бреговете на Нормандия в утрото на 6 юни 1944 г.: 59 конвоя (21 американски и 38 британски), над 2 000 транспортни кораба, ескотирани от 700 военни кораба, включително 23 крайцера и 5 линейни кораба. Десантчиците акостират на бреговете: "Юта" и фаталния "Омаха" за американците и "Голд", "Джуно" и "Суорд" за британци и канадци.
                  Около обед пет съюзнически дивизии (две американски, две британски и една канадска) са стъпили успешно на брега. Само при дебаркирането на американската "Омаха" атакуващите са се сблъскали с жесток отпор.
                  С настъпването на нощта съюзниците никъде не са постигнали напълно планираната дълбочина на проникване, но са успели с дебаркирането на колосален брой (170 000) напълно екипирани войници на Европейския континент. Заблуждаващи технически похвати карат Хитлер да задържи формирования в областта на Кале в очакване на предстоящо "главно нападение".
                  Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                  Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                  Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                  Comment


                    #10
                    Операция Джубилий (Jubilee) - е десанта осъществен през 18-19 август 1942 г. при Диеп под ръководството на Луис Маунтбатън. На 31 юли съвместните действия издали заповед за щурм под кодовото название "Джубили", въпреки че тя не била разрешена от комитета на началник-щабовете. Крайният план бил следния: 3-ти и 4-ти десантни отряда щели да се приземят сутринта на бреговете близо до Берневал и Веренгвиле, на три мили от двете страни на Диеп, и щели да нанесат удар срещу двете батареи, разположени на скалите. Същевременно пехотни батальони щели да атакуват по фланговете от бреговете Пуйс и Порвил, намиращи се съответно на една миля източно и две мили западно от града. По късно останалата военна сила от три пехотни батальона, танков полк и морската военна част щели да атакуват града фронтално. Разгръщайки танковете до летището в Аркес, четери мили южно от града, пехотата щяла да се отегли.
                    Крайната цена на операция "Джубили" била ужасяваща: 1027 души били убити, а 2340 пленени. От които 800 убити и 1900 пленени от страна на канадците.Флотата загубила един разрушител и 13 големи десантни кораба и 466 души. Въздушните сили загубили 105 самолета от тях 88 били изтребители, а още 100 били повредени
                    Немските загуби са 600 души и 46 самолета.

                    А ето малко и за вас някой от операциите, за които нямам материали за писане и за това ще бъда много благодарен, ако някой напише нещо за тях

                    Операция Дъб (Eiche) - е кодовото название за ответната реакция на Германия към очакваното нападение на Италия от съюзниците. Заб. По точно това е операцията за спасяването на Мусолини.
                    Last edited by Shelenberg; 06-06-2005, 04:53.
                    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                    Comment


                      #11
                      А сега ще напиша за една операция, която става след капитулацията на Германия, което не означава че е края на ВСВ, защото за мен края на войната е след капитулацията на Япония. Това го казвам просто защото темата е за операции по-времето на ВСВ, а да не вземете да кажете че пиша за операции, които са станали след ВСВ.

                      Операция Дик Трейси - е тайно проведена операция от американското и британското разузнаване. През май 1945 г., след капитулацията на германските войски, в надпреварата с времето офицери от Луфтвафе отвеждат група от англичани и американци до една германска въздушна разузнавателна част близо до Берлин. Там натоварват на джипове сандъци с документи и въздушни снимки, след което се връщат на западните фронтови съюзнически линии, без да бъдат забелязани от руснаците. Операция Дик Трейси успява. Целият разузнавателен материал на Луфтвафе за Съветския съюз, старателно събиран в годините на войната, попадат в англо-американски ръце. Експертите в Лондон и Вашингтон веднага се заемат с анализ и дешифриране на материалите. Операцията е може би първият акт на Студената война, а вероятно и първото указание за германски елемент в западния алианс.
                      Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                      Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                      Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                      Comment


                        #12
                        Бойната ценност на Котките

                        Операция Стража на Рейн (Wacht am Rhein) - или още наречена Арденската офанзива състояла се през декември 1944 г. През септември Хитлер прави планове за преминаване на Ардените и завладяване на Антверпен. Фелдмаршал Рундщед предвижда само да "отреже" американското вклиняване и да възстанови Западния вал (линията "Зигфрид"). Хитлер обаче го принуждава да приеме съвсем конкретния план за атака, върху който Фюрерът е написал собственоръчно: ДА НЕ СЕ ПРОМЕНЯ. Призори на 15 декември 1944 г. тръгват в атака главните ударни сили на немците на арденския фронт: VI танкова армия на СС под командването на Йозеф Дитрих, V танкова армия на ген. Хасо фон Мантойфел и VII армия на ген. Ерих Брандербергер. А като цяло участват 14 германски пехотни, три танкови и две парашутни дивизии. Шумът на танковете се заглушава от грохота на самолетите-бомби Фау-1, които обстрелват пътя към Антверпен и Лиеж. Офанзивата сварва американците неподготвени и въпреки че някои като например 7-ма американска бронирана дивизия на кръстовището св. Вит не отстъпва позициите си, германците правят пробив.
                        Една специална част, "танкова бригада 150" с по-малко от 3 000 души състав, ръководена от СС-оберщурмбанфюрера Ото Скорцени, използва трофейни джипове, танкове и камиони и с възможно най-голям брой германци, говорещи английски и в американски униформи се опитват да всее смут и паника. Бригада претърпява големи загуби при Малмеди. Американците вземат в плен мнозина немски войници и офицери, преоблечени в съюзнически униформи, и ги третират като нарушители на международните конвенции за начините на водене на война (като повечето биват разстреляни). Това е известно като операция Грив.
                        По-нататъшното напредване на германците зависи от завземането на съюзническите запаси с гориво. Като не успяват да превземат американските складове, от които се нуждаят, скоро те остават без бензин. Присъединяват се нови сили и се прави опит да се завземат удържаните от американците пътни кръстовища при Бастон (което устоява) и св. Вит (което е превзето след едноседмично сражение). Когато времето се изеснява, англо-американските военновъздушни сили, на които не е било разрешено да летят поради лошото време, нанасят удари по придвижващите се германски подкрепления по планинските пътища в Ардените. След като са се съвзели съюзниците на 26 декември пробиват обсада около Бастон и така последната атака на Западния фронт се проваля. През януари 1945 г. Хитлер заповядва в атака да влязат още дивизии, но те биват изтласкани там, откъдето са тръгнали. А през същия месец започва най-голямата офанзива на руснаците на Изток. Въпреки че е спряна, офанзивата в Ардените причинява сериозни загуби и объркване в съюзническите войски.
                        Attached Files
                        Last edited by messire Woland; 21-12-2008, 21:32.
                        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                        Comment


                          #13
                          Благодаря за поправките. А за армията на Брандербергер, явно източника ми е сбъркал, пък и аз дебела глава мързеше ме да си сравнявам и на друго място информацията. Но нали за това сте вие да помагате, пък и така виждам дали изобщо четете темата

                          Иначе пак ви припомням операциите за които може да пишете, но също така може да пишете и за операция и по ваш избор, ако искате. И ще ви бъда много благодарен ако го направите. Пък и скоро няма да пиша за нова операция, защото ще бъда зает със студенския живот и нямам да имам налична информация, а наизуст не ми се пише. Може би към 15 октомври ще напиша за някоя операция.

                          А ето ги и операциите:

                          Операция Дъб (Eiche) - е кодовото название за ответната реакция на Германия към очакваното нападение на Италия от съюзниците. Заб. По точно това е операцията за спасяването на Мусолини.
                          Last edited by Shelenberg; 06-06-2005, 04:54.
                          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                          Comment


                            #14
                            А!

                            Шеленберг - виж предложенията ми и почва да триеш че тук се напълни с поправки което са направени вече и мненията с които са предложени са безсмислени.

                            Значи забележките ми са - преводът на Операция "Учение на Везер" да се сложи като Weseruebung

                            ***
                            Не знам как се казва операцията на Група Армии "Дон" под командването на Eрих фон Манщайн проведена на 12 декември 1942 с цел пробиване на блокадата около 6та армия, но ако се сещате определено има такава операция

                            ***

                            да не забравяме Операция "Марита"

                            ***

                            Както и "Багратион"

                            ***

                            Wacht am Rhein мисля че е по-добре да се каже "Рейнска стража" а не "Стража на Рейн". Ти си прецени.

                            ***

                            Операция "Crusader"


                            ***

                            Операцията в Унгария проведена на 19 март 1944 се казва "Margarethe"

                            ***

                            Операцията по унищожаването на 6та армия което започва на 8 януари 1943 (ако не се лъжа) се нарича "Обръч"

                            Comment


                              #15
                              Ами тъй като бях обещал по това време да сложа малко информация за някоя операция искам да кажа че няма да мога, защото не знам кога ще се прибирам към нас да си видя материалите и за това да не занемарим добрата тема ще сложа нещо по спомени за такива операции за които и без това нямах никаква информация.

                              Операция Манджурия (Mandjuria) - Операция проведена от руснаците след битката за Берлин. Руските войници са натоварени на влакове и от Европа са пратени чак до Азия за предстоящата операция. Операцията има за цел да изтласка японските войски от областта Манджурия и изобщо да ги накара да капитулират. Операцията е изпълнена успешно но японските войски не капитулирват те го правят след падането на атомните бомби над Хирошима и Нагазаки. Но за тази операция е интересно че японците по традиция се бият до последния човек, загубите на руснаците са около 32 000 човека.

                              Операция Берлин (Berlin) - Е проведена след провала на операция Маркет-Гардън като целта и била да изтеглят съюзническите войски от Арнем. За разлика от Маркет-Гардън тази операция е успешно извършена като 35 лодки спасяват съюзническите войници. Оцелелите са посрещнати в Англия като герой, но много от тяхните другари така и не се завръщат.

                              Искам да помоля ако имам пропуски да ме поправите, защото може да имам грешки, защото го карах на спомени.

                              И пак ще ви напомня да намерите нещо за следните операции:

                              Операция Дъб (Eiche) - е кодовото название за ответната реакция на Германия към очакваното нападение на Италия от съюзниците. Заб. По точно това е операцията за спасяването на Мусолини.
                              Last edited by Shelenberg; 06-06-2005, 04:54.
                              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                              Comment

                              Working...
                              X