Според мене Хитлер чисто и просто вижда възможността за обкръжаване на голямата съветска армия при Киев и се възползва от нея, оставяйки завземането на Москва за по-късно. Има я, разбира се, и икономическата причина - нали го е заявявал официално (?), но тази ми изглежда главната.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Операция "Барбароса" (версията на Кухулин/Исаев)
Collapse
X
-
A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
-
Guy de Mont Ferrand написа Виж мнениеСпоред мене Хитлер чисто и просто вижда възможността за обкръжаване на голямата съветска армия при Киев и се възползва от нея, оставяйки завземането на Москва за по-късно. Има я, разбира се, и икономическата причина - нали го е заявявал официално (?), но тази ми изглежда главната.
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеТоест според теб Хитлер би завил към Украйна, независимо дали е можел да вземе Москва? Но в същото време падането на Москва е било решаващо за кампанията?
Не разбирам тази логическа конструкция. Може би Хитлер е бил невменяем?
Както вероятно и сам се досещаш, всеки човек си има свои разбирания. Т.е. Хитлер гледа от своята си гледна точка и от своето ниво на разбиране. Генералите - всеки от тях от неговото си.
И ако се опитам да го обясня съвсем простичко: Хитлер, всеки път споменава, че него го вълнували "икономическите страни на войната", т.е. ресурсите на Украйна в случая и ги иска в немски ръце. Другото не го интересува към онзи момент, а военната стратегия той не я разбира общо взето. Не и на нивото, на което я разбират неговите генерали.
Генералите от своя страна виждат кампанията като опит от една страна да се унищожат съветските въоръжени сили (което не им се получава, но това е отделна дълга тема) и да превземат няколко ключови локации, важни от политическа и транспортна гледна точка. Като Москва например.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
messire Woland написа Виж мнениеНе виждам причина за сарказъм, той си остава за твоя сметка Трябва да се опиташ да си представиш всяко от действащите лица като отделна личност, с различни разбирания, различни цели и различни знания и тогава може би ще ти стане една идея по-ясна цялата причинно-следствена поредица, довела до решенията, които в крайна сметка се взимат.
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеТочно това се случва на практика. Въпроса е защо се случва - защо оставя Москва за по-късно и тръгва към Киев. Тук се вади от девет кладенеца вода, само и само да се отхвърли достатъчно ясната причинна връзка: Хитлер оценява риска при настъпление към Москва като прекалено висок. А генералите му на средно и ниско ниво този риск не ги притеснява, защото копнеят за слава. Хитлер и генералите имат различни "стратегичекси цели", ако щеш.
От една стана, какви доказателства имаме за това, че Хитлер обективно е оценявал риска (той си е голям де, няма спор)? А не са се включили други фактори - "икономическия аспект" например? Според мен е трудно да се съди какво точно го е подбудило или каква смесица от фактори. Твоето е хипотеза.
От друга страна, това със славата е абсурдно. Генералитета си следва първоначално положения план, а и според мен оценяват шансовете за краен успех, победа във войната, като по-големи в този случай - това би бил един knock-out удар за руснаците (според тях). Развитието показва, че решението на Хитлер за Киев е сериозна грешка.
ПС. Дали Хитлер е вярвал във взимането на Москва? Че той изрично заповядва нито крачка назад и се противи до последно да разреши разчистването на Ржев-Вязма, противно на всякаква военна логика - било стартова точка за бъдеща офанзива към Москва пак. Така че вярва или иска да вярва до абсурдност.Last edited by Sir Gray; 15-05-2019, 11:44.XV mile the sea brode is
From Turkey to the Ile of Rodez...
Comment
-
Sir Gray написа Виж мнениекакви доказателства имаме за това, че Хитлер обективно е оценявал риска
Същевременно, от днешна гледна точка добре се вижда, че настъпление към Москва би било неразумна авантюра. А от хитлерова гледна точка добре се е виждало, че Гудериан и Хот се мъчат като грешни дяволи около Ярцево и Елна. Едва затварят обкръжението.
Събираме две и две: Хитлер е виждал много добре колко рисковано би било едно нападение към Москва.
Sir Gray написа Виж мнениеА не са се включили други фактори - "икономическия аспект" например?
Sir Gray написа Виж мнениеОт друга страна, това със славата е абсурдно.
Sir Gray написа Виж мнениеРазвитието показва, че решението на Хитлер за Киев е сериозна грешка.
Може ли да развиеш тая мисъл?
Comment
-
Sir Gray написа Виж мнениеПС. Дали Хитлер е вярвал във взимането на Москва? Че той изрично заповядва нито крачка назад и се противи до последно да разреши разчистването на Ржев-Вязма, противно на всякаква военна логика - било стартова точка за бъдеща офанзива към Москва пак. Така че вярва или иска да вярва до абсурдност.
Comment
-
Е, мен ми се вижда странно август месец да си каже "Майната и на Москва, не можем да я вземем", пък след това да разпореди Тайфун, и още повече 1+ година да се инати като магаре, че "Само още малко и пак тръгваме от Ржев", в които случаи шансовете са значително по-мижави от август.
Но иначе, принципно е възможно да е наистина рационална преценка в конкретния момент, съгласен съм. Може загубите да са преценени като прекалено големи, може и унищожаването на ЮЗ фронт + икономиката да са натежали повече от Москва и тн. Съгласен съм, че има/може да се изведе резон, в тогавашния момент и ситуация.
Sir Gray написа
Развитието показва, че решението на Хитлер за Киев е сериозна грешка.
Може ли да развиеш тая мисъл?
Естествено, оценката би била съвсем друга, ако поначало немското планиране е предвиждало многогодишна серия от кампании и тн...XV mile the sea brode is
From Turkey to the Ile of Rodez...
Comment
-
Sir Gray написа Виж мнениеДа, задрасква .6мил руснаци, но задрасква и шансовете за Москва.
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеАз пак да припомня Можайския УР в началото на октомвриМодератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Един детайл от ГА Юг във връзка с въпроса за славата. Може да се прочете при Исаев в главата "Окружение или Киев?", може и при Халдер около 10 юли 1941 г.
Сайт «Военная литература», работающий с 2001 г., собрал в себе множество текстов, имеющих отношение к военной истории и истории войн, и постоянно пополняется новыми материалами. Среди них -- первоисточники, архивные материалы, документы, мемуары, исследования, проза и поэзия, биографические работы, пропагандистские материалы, статьи, альтернативная военная история, книги по истории техники и оружия, уставы и наставления, устная история, детская военная литература, карты и схемы, военная периодика и многое другое.
Накратко:
Киев е добре защитен, но безполезен във военно отношение град. Безполезен за немците, имам предвид. Независимо от това фон Рундщед се натиска да го вземе, поставяйки в риск операциите на 1 ТГ и на ГА Юг. Хитлер изрично му забранява, но фелдмаршала продължава да натиска. Вкл прави опити да дезинформира командването, че руснаците отстъпват.
С другой стороны, командование группы армий считает, что в районе южнее и юго-западнее Белой Церкви находятся значительные силы противника, которые отходят на Киев и юго-восточнее.
Но!
«Телеграмма Государственного Комитета обороны от 11.07.41 г.:
Киев, т. Хрущеву
Получены достоверные сведения, что вы все, от командующего Юго-Западным фронтом до членов Военного Совета, настроены панически и намерены произвести отвод войск на левый берег Днепра.
Предупреждаю вас, что если вы сделаете хоть один шаг в сторону отвода войск на левый берег Днепра, не будете до последней возможности защищать районы УРов на правом берегу Днепра, вас всех постигнет жестокая кара как трусов и дезертиров.
Председатель ГКО И. Сталин»
Comment
-
messire Woland написа Виж мнениеМалко по-назад бях публикувал какво има РККА към 01.10.1941 г. Може и за конкретни фронтове да го извадя, ако има нужда. Защото това, че някъде към конкретния момент няма войски, не означава, че тези войски по това време не са някъде другаде и не отиват към въпросната локация
Колкото до войската, която отива към въпросната локация, от нея голяма полза няма. Ще стигне там и ще завари немска отбрана. Не е да не се е случвало десетки пъти преди това, а може и стотици.
Comment
-
Мюлер-Хилдебранд написаВследствие этих причин некомплект личного состава на конец августа составлял: в 14 дивизиях—свыше 4000 человек, в 40—свыше 3000 человек, в 30 — свыше 2000 человек и в 58 — несколько менее 2000 человек.
Сайт «Военная литература», работающий с 2001 г., собрал в себе множество текстов, имеющих отношение к военной истории и истории войн, и постоянно пополняется новыми материалами. Среди них -- первоисточники, архивные материалы, документы, мемуары, исследования, проза и поэзия, биографические работы, пропагандистские материалы, статьи, альтернативная военная история, книги по истории техники и оружия, уставы и наставления, устная история, детская военная литература, карты и схемы, военная периодика и многое другое.
Comment
Comment