Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Panzerwaffe нагледно

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    Обновил съм картинките на леката и средната танкови роти. За средната бях допуснал голяма грешка първончално. Няма достатъчно Pz IV за формиране на трети взвод в нито една рота, така че реално са само по 10.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #92
      Добавих версия на леката рота с Чешки танкове. 1/3 от танковите дивизии са въоръжени с тях и реших, че е редно да ги уважа (а пък и си имат официален щат).

      На повечето картинки вече може да се цъка директно за да се отварят големи.
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #93
        Империале, според моя "бангладешки" английски forward observers си е точно тоя който си наблюдава, ама от най-напеченото място - на предната линия

        Comment


          #94
          bobich.8 написа Виж мнение
          Империале, според моя "бангладешки" английски forward observers си е точно тоя който си наблюдава, ама от най-напеченото място - на предната линия
          Артилерийски наблюдател. Или преден арт. наблюдател.
          "Мы летим, ковыляя во мгле, Мы ползем на последнем крыле. Бак пробит, хвост горит и машина летит. На честном слове и на одном крыле..."

          Comment


            #95
            Това официалният български военен термин ли е?
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #96
              артилерийски наблюдател, да (няма "преден" и "заден", защото той трябва да наблюдава, т.е. да има видимост, да насочва). Мисля че при нас (не съм 100% сигурен) това се води "артилерийско разузнаване", но преводът следва да е "артилерийски наблюдател".

              Comment


                #97
                Съдя по термина forward в сащианските спортове - нападател, т.е. изнесен напред, острие Дори се чудя дали не е точно така, защото артилеристите от ШЗО-то в Плевен на учения имаха наблюдатели и на огневата линия и изнесени пред нея, затова така мисля. То е ясно, наблюдателя трябва да е изнесен възможно най-напред, иначе какво ще наблюдава. Склонен съм да се съглася с мнението на Голъм.

                Comment


                  #98
                  В случая обаче съдиш от неправилната страна, според мен, защото говорим за немски термин, преведен на английски, който се превежда на български. Идеята е следната: това е екип, който по идея включва офицер (не знам, някъде вероятно са използвали и подофицери) и (евентуално) свързочник, чиято задача е да "извикват" (т.е. да насочват по внезапно появила се или идентифицирана цел), коригират или направляват (вече "извикан") огъня на собствената артилерия. Т.е. "артилерийски наблюдатели". Те са част от организацията на артилерийската част (но могат при нужда да коригират, а понякога и да извикват, огъня на други артилерийски части), но ролята им е да бъдат "вмъкнати" в дадено бойно подразделение или част (това може да е пехотен батальон в ПД, танков или мотопехотен батальон в ТД или (по-често пак в механизираните войски) оперативна бойна група (т.е. сформирано за конкретна задача обединение на няколко различни подразделения (мотопехотни роти, танкови роти, ПТ батареи и прочее)), т.е. по принцип не се намират на позицията на батареята или дивизиона, а в някое от линейните подразделения (затова и "предни").
                  Как точно ще си вършат работата зависи от конкретните обстоятелства: в отбрана ще си намерят и оборудват (най-малкото в свързочно отношение и маскировка) подходящ наблюдателен пункт (или няколко такива), като по правило той се намира по-скоро зад "първата линия", а не на нея), в настъпление ще се движат някъде в бойния ред на линейните подразделения, като в случая с танковите - или в собствена бронирана машина (като SdKfz 253/254) или в някоя от командните машини (команден танк) на подразделението или частта, към които са прикрепени (към което е "прикрепено" тяхното артилерийско подразделение или част). ПО същият начин общо взето стои и работата с авиационните наблюдатели (насочвачи), каквито обикновено също има на разположение на дивизионно ниво за разпределяне в бойните подразделения (тяхната роля е да "извикват"/насочват ударите на тактическата авиация).
                  Естествено, възможно е при някакви специфични мисии (разузнаване, да речем), да бъде изпратена такава група да "наблюдава" и по-напред, т.е. да разузнава в тактическата зона. Но мисля че нормалната практика (наблюдателите са доста по-ценни от тактическото разузнаване) е да извършват артилерийското разузнаване или под охрана или от избраните наблюдателни пунктове в рамките на собствения боен ред.
                  Едва ли може да се говори за "предни" защото няма "задни", т.е. дори и когато "работят" изцяло в интереса на дивизиона или артилерийския полк (също възможна ситуация), пак ще е рядкост на да организират наблюдателен пункт далеч пред фронта на съединението, в което са включени (щото ще е проблем охраната). Така че "преден" изключително в смисъл, че е доста по-напред от огневата позиция на батареите на артилерийската част, на която принадлежат.
                  Така че коректното ще е "артилерийска наблюдател", а на български съответното се води "артилерийски разузнаване" (или артилерийско инструментално разузнаване - АИР). Не съм сигурен дали щатно се прави разлика между двете, т.е. дали в рамките на дивизиона ще си имат отделение (взвод) за АИР и отделно - един или два "екипа" артилерийски наблюдатели. По-скоро ще да са взаимозаменяеми.

                  Comment


                    #99
                    Напълно се съгласявам с теб, развил си го достатъчно ясно. И се сещам за битката за Сталинград, там май имаше момент в който пратиха щурмова група на покрива на сграда стояща на линията на фронта да коригира артилерията, върти ми се из главата, но не съм сигурен. Знам, че не е хубаво да се смесват филми с факти, но е пример за изтеглен напред наблюдател - точно както го описваш. А примера за ШЗО-то го дадох, защото арт. наблюдатели бяхме и ние, химическа рота на МТЛБ-та, подвижни, и по ученията постоянно ни ползваха като такива, бяхме си изнесени напред без реална работа освен да пеем на "кюнците"

                    Comment




                      Batterietrupp
                      Beobachtungsoffizier - наблюдателен офицер - шеф
                      Vorgeschobener Beobachter - това си е баш forward observer, също офицер

                      fuer Scherenfernrohr - този отговаря за стереотръбата, ако разбирам правилно
                      fuer Richtkreise - отговорници по теодолита (не съм много запознат с тия инструменти)
                      Rechentruppfuehrer - шеф на изчислителите, ако разбирам правилно, а самите изчислители са по 2ма на оръдие; може да има по-точен български термин.
                      Hilfsbeobachter - помощник-наблюдател (също радист)

                      (другите са шофьори, куриери и тн).
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment


                        Интересно е дали е имало такова отделение за всяка батарея във всеки дивизион? Или само в тежката артилерия (да речем, от дивизиите само в танковите има по един дивизион корпусни оръдия - в останалите - не; аз си мислех, че подобно отделение ще има на дивизион, а не на батарея).
                        Според мен: това отделение отговаря както за позиционирането на батареята, така и за извикване/насочване на огъня, затова и теодолити, изчислители и прочее. Т.е. най-точно (по нашему, а то май идва през руската терминология) това си е АИР-отделение, защото обслужва всички разузнавателни нужди на батареята:

                        - предварително разузнаване на местността в търсене на подходяща позиция за батареята.

                        - при позициониране има хора и инструменти, за да изчисли позициите на отделните оръдия в батареята, така че да могат да се позиционират правилно (спрямо картата и местността) и да им се задава общ батареен огън по една точка. Предполагам, че пак те (изчислителите) отговарят и за изчисляване на корекциите за износ на цевите (доколкото съм чел, разполагали са с необходимите таблици).

                        - организиране на наблюдателен пункт за извикване/насочване/коригиране на огъня на батареята (интересното е, че си имат цели трима радисти само в разузнавателното отделение (плюс две превозни средства, оборудвани с радиостанция), отделно от свързочното отделение, което явно обслужва цялата батарея (и вероятно отговаря за връзката с дивизиона). Добро дублиране на функции.

                        Тъй-като задачите обикновено не се застъпват, имат "сили" достатъчни, за да организират при нужда два наблюдателни пункта (имат си собствени свързочни средства и радисти), макар че само единия ще е със собствен бронетранспортьор (но, от друга страна, в ТД има практика за тази цел да се отделя команден танк).
                        Интересно е дали тази организация е специфична за корпусната артилерия (в случая - по изключение в дивизионна роля) или и за дивизионната (гаубична).
                        Подозирам, че "изчислителите" си имат и роля при насочването на огъня (по координати на картата). Подозирам, че става въпрос точно за това - хора с добра математическа подготовка, които подпомогнати от съответните таблици да изчисляват траекториите на оръдията от батареята (важно както при позиционирането, така и при реалното насочване на огъня (и корекции)). Сега не е по-различно - пак се обучават хора сред артилерийските разузнавачи за същото (въпреки че могат да си помагат с електроника, важно е да умеят да го правят и без нея). Тогава започват да въвеждат различни аналогови изчислители, но не мисля, че е имало за всяка батарея т.е. на това ниво са се оправяли изцяло с "човешки" средства.
                        Сега видях, че има отделен наблюдателен автомобил и в свързочното отделение.

                        Comment


                          Дивизион? Немската артилерия е на батальони, всеки батальон има 3 батареи. Организацията на трите вида батареи (леки и тежки гаубици и 105мм оръдия) е почти идентична, така че да, всичките имат тези части. Все пак батареите често действат самостоятелно - сега чета по малко бойната история на 3.PzDiv и непрекъснато има случки на участие на отделни батареи в локални битки (просто защото на момента е пристигнала само една батарея - все пак блицкриг, пълен хаос )

                          Иначе организацията по-нагоре е:
                          батальон:
                          - щаб (3 коли, 5 мотора)
                          - щабна батарея, включва свързочен взвод, сходен с този, който съм описал за батареята, просто разширен, една бронирана наблюдателна кола 254, калибрационно отделение, ремонтно отделение и обоз
                          - 3 бойни батареи (2 батальона само с леки гаубици и 3тия е тежката артилерия, в "Само факти" съм добавил информация коя PzDiv каква тежка артилерия има)

                          полк:
                          - щаб (сходен с батальонния, но включва автобус за полковия оркестър )
                          - щабна батарея, сходна с батальонната, но с още по-разширен свързочен взвод
                          - батарея наблюдатели
                          -- щаб (2 мотора, 3 коли)
                          -- отделение за ъъ flash ranging, не намерих бърз превод (след малко тръгвам за работа, ясно е, че става дума за отблясъците от огъня на вражеската артилерия)
                          -- отделение за ранно предупреждение
                          -- отделение за "звукометрия" (това е руския термин)
                          -- отделение за анализ на звукометрията и flash
                          -- печатно отделение
                          -- метереоложко отделение
                          -- ремонтно отделение
                          -- обоз

                          - 3 батальона (2 леки гаубици, 1 тежък)

                          със сигурност голъм може да обясни по-добре точната функция на всяко отделение


                          ...

                          Всъщност имам и организацията на корпусната артилерия, но трябва да тръгвам в момента.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            То изчисленията на ръка, ще ги има още доста време, че като се скапе електрониката "кюнците" ще са слепи, ако някой не им пресметне корекциите ръчно Та в нашата рота, нищо че си бяхме химици-разузнавачи (във взвода) единият от редовите ходеше на занимания с артилеристите, точно заради това, никога не се знае, кога и къде ще потрябва да има живо око да каже да или не

                            Comment


                              Дивизион? Немската артилерия е на батальони, всеки батальон има 3 батареи.
                              Да, знам, батальони са, аз съм свикнал с руските понятия, та затова често пиша "дивизион" (то си е съвсем същото като батальон, просто в артилерията се наричат така (самоходната също)).

                              Питах за организацията, защото ми се струва, че не във всички армии е така, но трябва да проверя. Доколкото помня, в РККА този тип подразделения са по-скоро на дивизионно ниво (т.е. батальонно, ако сравняваме с немския), а не за всяка батарея отделно. От друга страна, в британската артилерия (за френската и щатската съм почти сигурен, че също) също са на батарейно ниво.

                              За тактическото използване - доколкото помня, идеята е цели артилерийски батальони да се прикрепват към дадена бойна група, а дивизията така или иначе рядко действа разделена на повече от 2 до 3 оперативни групи, та затова е логично да действат така. Но е също толкова вярно, че това е общото разделение, тактически нищо чудно за конкретна задача да се отдели батарея, плюс няколко роти (да речем, танкова, мотопехотна).
                              Общо взето, въпрос на виждане и необходимост е цялата работа: когато "прикачиш" конкретен артилерийски батальон към дадена оперативна бойно група губиш контрол над него до известна степен (не малка, особено в хаоса на сражението, особено ако става въпрос за мобилно съединение), за сметка на това, на самата група й е много по-удобно да го използва. Същото ще важи и ако командира на групата впоследствие отдели дадена артилерийска батарея плюс няколко роти от групата си за конкретна задача. Т.е. донякъде това е избор между концентрация на огъня на високо ниво ("полково" - донякъде условно казано или дивизионно) и достъпност и удобство на базово тактическо ниво (т.е. пряко взаимодействие между батареята и ротите, които поддържа с огъня си).
                              В РККА по множество различни причини залагат на концентрацията и контрола на високо ниво.

                              За организацията: интересно е, че има наблюдатели и на ниво батарея, и на ниво батальон. Т.е. има доста екипи, които могат да се използват в бойните подразделения за извикване и коригиране на огъня на артилерията.
                              Сериозните инструменти за контра-батарейна борба (звуково и по отблясъците) са си чак на полкова ниво, мисля че така е и в останалите армии по това време (не съм сигурен обаче дали навсякъде реално ги има в дивизионните артилерийски полкове или само в корпусните (да речем 39-40 дори в 35-те ПД от т.нар. "първа вълна" само 23 имат полкова батарея за АИР (т.е. могат да водят контра-батарейна борба))).

                              Империал написа
                              2 батальона само с леки гаубици и 3тия е тежката артилерия, в "Само факти" съм добавил информация коя PzDiv каква тежка артилерия има.
                              Империал, това е за ТД, при това, май не за целия период. Поне според Мюлер-Хилдебранд по щат към началото на войната в ТД има 16 х 105 мм гаубици, 8 х 150 мм гаубици и 4 х 105 мм корпусни оръдия (което вероятно кореспондира наистина с два леки и един тежък артилерийски батальони, но с малко по-различна реална структура - три батальона гаубици, но всеки с по 8, вместо 12 гаубици, плюс една батарея 105 мм оръдия, което вероятно означава общо 7 батареи, вместо 9). Може би по-късно са променили малко щата, та да го разширят до 9 батареи.
                              Иначе в пехотата артилерийският полк е по-мощен - с три леки гаубични и един тежък гаубичен батальон (общо 48 гаубици). Пиша го, защото същото важи и за МПД, в която артилерийските полкове са по същия щат. Естествено, това е по щат, реално почти навсякъде липсва по нещо (по някои и друг артилерийски батальон, батарея и прочее, да не говорим за артилерийското разузнаване).

                              Ще е интересно да се види конкретно за корпусните артполкове (не съм сигурен, дали са само с корпусна артилерия или имаше и с тежки гаубици (150 мм)). Би трябвало да са с по три батальона и също да си имат всеки АИР-батарея.

                              Допълнение: сега гледам в другата тема - почти всички ТД към 1941 г. са само с тежки артилерийски батальони - интересно "развитие". Имаш ли информация кога е станала промяната, защото поне по щат към началото на войната не е така.
                              За мотопехотата - отново за там - можеш да провериш и допълниш, защото по щат всички имат една мотопехотна рота (с БТР-и - 250 и 251 (предполагам, поне в началото)), т.е. това се "добавя" към наличната мотопехота (предполагам, че тук-таме са си били мотоциклетни роти все още), сапьорния батальон по идея също трябва да има поне една рота с БТР-и (не знам обаче реално как са стояли нещата). Т.е. може да има и повече от тук-таме по една рота "бронепехота" (мотопехота с БТР-и).

                              Comment


                                Извинявай, значи ми е подвеждаща информацията - споменал съм само въоръжението, което не винаги съответства на щата. Иначе всичките имат и леката артилерия. В началото я бях сложил, но след това опростих, понеже идеята беше в началото на поста да има има описан пълния щат и след това само разликите по дивизия. Така и не въведох пълния щат, но ще го направя по някое време. Иначе са 2 батальона леки гаубици и 1 тежка артилерия.


                                gollum написа Виж мнение
                                За мотопехотата - отново за там - можеш да провериш и допълниш, защото по щат всички имат една мотопехотна рота (с БТР-и - 250 и 251 (предполагам, поне в началото)), т.е. това се "добавя" към наличната мотопехота (предполагам, че тук-таме са си били мотоциклетни роти все още), сапьорния батальон по идея също трябва да има поне една рота с БТР-и (не знам обаче реално как са стояли нещата). Т.е. може да има и повече от тук-таме по една рота "бронепехота" (мотопехота с БТР-и).
                                Официалният щат е 1 механизиран и 1 моторизиран батальон на полк, т.е. цели 2 механизирани на бригада. Реализиран е само за 1ва PzDiv, май и 10та имаше един цял мех. батальон. За останалите има само по 1 рота. Това е за 1941. В течение на войната успяват да съберат повече цели механизирани батальони (макар че предполагам реалната численост в тях е занижена).
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X