Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сребролюбие или Цената на парите II

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    boilad написа Виж мнение
    Това е така, но... остава въпроса, защо тогава като единствен собственик на кораба е посочен:
    20:4 е добра пропорция
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      Така е, ама все пак едно такова определяне на едноличен собственик поражда съмнения, май трябва да се дълбае в посока към средновековното право.
      Liberte, egalite, fraternite
      Viva la revolution
      Zalmoxis написа
      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
      http://hristoen4ev.blogspot.com/
      dibo написа
      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

      Comment


        ...т.е. цариградчанинът е "мажоритарният" собственик на кораба. За да се върнем към темата, по времето на експедицията на Амедео VI Савойски, според дневника на неговия стриктен касиер 2 византийски златни перпера се разменяли за 1 златен венециански дукат. Това явно подсказва, че към края на 60-те и, може би, в нач. на 70-те год. (откогато датира документът за турските пирати) перперът (на Йоан V Палеолог?) не е бил чак толкова обезценен. Друго: посочването на 50-те "допълнителни" златни перпера от кораба, принадлежащи на двамата генуезци явно означава, че един карат от въпросния морски съд се е оценявал на по-голяма сума от 50 перпера (иначе щяха да са притежатели на поне още един карат, т.е. на 5, а не на 4).
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          boilad написа Виж мнение
          Така е, ама все пак едно такова определяне на едноличен собственик поражда съмнения, май трябва да се дълбае в посока към средновековното право.
          За съжаление средновековните документи, дори и тези от късното средновековие и принадлежащи на сериозни и стриктни бизнесмени като венецианците и генуезците, не се славят с пунктуална точност при използването на различни определения и термини. Аз продължавам да се чудя дали отбелязаната собственост на тримата заемодавци е само върху кораба и снаряжението му или включва и стоките.
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            Мисля, че вървиш в грешна посока. Вече говорихме, че карата е 1/24 част от цялото (кораб или друго няма значение), т. е. целия кораб е 24 части. Ако както мислиш 50 перпера са част от корабния карат, това означава, че имаме един цял кораб (24 части) и още някаква част от кораб, демек 50 перпера трябва да се отнесат не като част от кораба, а към неговото съдържание (без значение дали са били реални златни монети, или стоки на такава стойност).
            Liberte, egalite, fraternite
            Viva la revolution
            Zalmoxis написа
            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
            http://hristoen4ev.blogspot.com/
            dibo написа
            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

            Comment


              boilad написа Виж мнение
              Мисля, че вървиш в грешна посока. Вече говорихме, че карата е 1/24 част от цялото (кораб или друго няма значение), т. е. целия кораб е 24 части. Ако както мислиш 50 перпера са част от корабния карат, това означава, че имаме един цял кораб (24 части) и още някаква част от кораб, демек 50 перпера трябва да се отнесат не като част от кораба, а към неговото съдържание (без значение дали са били реални златни монети, или стоки на такава стойност).
              Оф, каква ми е "грешната посока", нали за абсолютно същото говоря?!? И най-вероятно става въпрос за стоки/част от снаряжението на кораба на стойност 50 златни перпера, а не кеш
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                Друго: посочването на 50-те "допълнителни" златни перпера от кораба, принадлежащи на двамата генуезци явно означава, че един карат от въпросния морски съд се е оценявал на по-голяма сума от 50 перпера (иначе щяха да са притежатели на поне още един карат, т.е. на 5, а не на 4).
                Това имам предвид като грешна посока.
                Liberte, egalite, fraternite
                Viva la revolution
                Zalmoxis написа
                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                dibo написа
                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                Comment


                  boilad написа Виж мнение
                  Това имам предвид като грешна посока.
                  Ясно, но аз имам предвид същото...т.е. колебая се дали 24-те карата (на които в тогавашното законодателство е прието да се дели кораба) се отнасят само към кораба, такелажа и останалите съоръжения на него или и към стоките...но май няма как да се разбере от наличния текст...
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    Е, няма голяма логика стоките да са част от кораба. Той може да бъде пълен и празен, собственика им може да е различен, и всеки от тези случаи ще налага преизчисляване на каратите. Освен това имаме и 50 перпера, които са в повече от целия "24-каратов" кораб, най-вероятно е те да се отнасят към товара и стоките. Тук обаче трябва да привлечем и други документи, за да търсим някакви аналогии и по категорични сведения дали товара е част от кораба (което според мен си е доста съмнително).
                    Last edited by boilad; 23-05-2013, 17:55.
                    Liberte, egalite, fraternite
                    Viva la revolution
                    Zalmoxis написа
                    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                    http://hristoen4ev.blogspot.com/
                    dibo написа
                    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                    Comment


                      Понеже спомена робите: да видим колко са стрували самите те, т.е. каква цена са очаквали да вземат за тях турците и, евентуално, християнските им съдружници (които обаче отричат да са такива, но и да бяха едва ли щяха да си признаят). За съжаление не мога да намеря извор, който да показва цената на робите във или около Фокея точно за 1373 г. или за 70-те год. на XIV в. Обаче намерих за 50-те, 60-те и 80-те. Та:

                      - През 60-те обичайната цена на робиня в Крит е 36 хиперпера (имаше ли разлика между златен перпер и хиперпер, че тази подробност ми убягва?). Това се смята за евтино, макар и тенденцията да би трябвало да бъде повишена цена на робите поради възникналия остър недостиг на човешки мат'риал вследствие на 'Черната смърт" (последната вълна е в нач. на 60-те) - обаче явно и търсенето намаляло поради високата смъртност на потенциалните купувачи...Ок 1380 г. цените на робите в Кандия се качват доста и обичайната продажна цена на робиня е ок. 96 хиперпера, а на мъжки роб - 64 хиперпера.

                      - През 1355 г. мъж и жена гърци от Атина са продадени в Милет (столицата на бейлика Ментеше - не си спомням турското име на града) за 46 дуката (по сметките на Барбериус 92 златни перпера) - трагедията на горкото семейство вероятно трябва да запишем на сметката на каталаните (поредно доказателство за изродщината им).

                      - Нещо интересно, което обаче не ми е съвсем ясно: според условията на договора между втората Sancta unio и Хъзър бег от Айдън от 1348 г. (това вече граничи с Фокея и вероятно цените там са същите, за съжаление няма данни за 1373 г.) цената на "отвлечен роб" е фиксирана на "15 флорина т.е. 30 хиперпера (курсът е същия като дукат/златен перпер у Барбериус), а данъкът за износ на роб (без значение мъж или жена, не знам за дете) е 10 аспри на глава. Не ми е ясен терминът "отвлечен роб", може би става въпрос за цената на откупа, който трябва да заплатят турската и съответно християнската страна при такъв случай (известни са ми много такива прецеденти).

                      - Някъде в западнотурските емирства, но неуточнено къде (все ще да е ок. Фокея) през 1369 г. трима мъже са откупени за 130 дуката общо, а един от тях по-късно свидетелства, че бил откупен само за 25 дуката, което явно означава, че другите двама са били по-важни и са стрували по-скъпо. През 1394 г. друг пич е откупен за 150 дуката, но неговият случай е изключение и това със сигурност не е обикновената му цена на роб (това ме подсеща за едно арабско описание на известния император Фридрих II, който си спечелва презрението на мюсюлманина с атеистичните или агностичните си възгледи и той заключава по негов адрес, че бил риж (явно смятано за грозно качество), плешив и късоглед и нямало да струва повече от някаква дребна сума като роб ).

                      В общи линии предполагам, че 50 златни перпера във Фокея би била цената само на един здрав мъж от пленените българи или на някоя по-непригледна булка.
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        Хиперпер, перпер, или иперпер, иперпира е въпрос на транскрипция, демек разлика йок. Трябва, обаче да се има предвид, че през 60-те години на 14 в. се появява и сребърен перпер, чийто най-висок номинал е 1/2 от златния. След това единственото златно монетосечене е коронационно във връзка с възцаряването на Мануил ²².
                        Liberte, egalite, fraternite
                        Viva la revolution
                        Zalmoxis написа
                        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                        http://hristoen4ev.blogspot.com/
                        dibo написа
                        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                        Comment


                          Сребърният перпер не ни интересува, тъй като за посочените в извора перпери изрично е отбелязано, че са "златни" (auri). Това, към което се насочвам в момента, е изясняването на местоположението на т.нар. "Залив в Черно море над Мадит", където според документа е станало ощетяването на корабопритежателите. Мисля, че тук българският превод бърка и всъщност става въпрос за "галерите на Венецианския залив (прозвище на патрулния венециански флот в Романия, т.е. в Егея и Черноморието) в Черно море над malito(?)" - galeas Culfi Venetorum in mari maiori supra malito. Така, какво, аджеба е това "malito"? Ако е локус, т.е. място "Мадит"(= Мадитос, без съмнение името е гръцко), което и на мен ми изглежда най-вероятно (другият превод е непр. лат. "над подлия заговор (!)") къде е този "Мадит"? Би следвало да се очаква да е някъде в неголяма дистанция от Константинопол по източнотракийското черноморско крайбрежие. Нейсе, имам някакъв спомен за средновековен град с такова име (Мадит), но засега търсенията ми не се увенчават с успех...


                          Та, някаква идея къде е "Мадит" или как трябва да се преведе in mari maiori supra malito?
                          Last edited by Guy de Mont Ferrand; 25-05-2013, 22:55.
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            Тая пущина ще да ви свърши ли някаква полезна работа, сеньори, комеси и рицари-йоанити?

                            Stephen Zarlenga. The Lost Science of Money.

                            Comment


                              Горната книжка изглежда чудесна, дам, благодарско на г-н Никой. След съдействието на един съфорумец, който също получава заслужени благодарности, установихме, че средновековно и антично селище на име Мадит има на п-в Галиполи. Фактът всъщност ми беше познат от пространното изучване на тракийската история и един от най-добре документираните й периоди - борбата на Котис за овладяването на т.нар. Тракийски Херсонес, т.е. същия полуостров. Интересното обаче е друго: възможно ли е под mari maiori да се крие Мраморно море? Малко ме съмнява...макар че по ред причини залавянето на турските корсари от венецианските патрули ок. Дарданелите е по-вероятно, отколкото в Черно море...нооо...топонимът...А може би supra malito не е "над Мадит"?
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                                В общи линии предполагам, че 50 златни перпера във Фокея би била цената само на един здрав мъж от пленените българи или на някоя по-непригледна булка.
                                Да, може да се направи паралел с други области по Егея. Информацията в EHB би свършила отлична работа.

                                Comment

                                Working...
                                X