Кухулин написа
Виж мнение
На няколко часа път от Уллайс се намира богатият град Амгишийя. Гояма част от жителите му участват в последната битка и загиват, а останалите се изнасят при новината за разгрома. Халид заварва града обезлюден, ограбва го и след това го разрушава. Плячката е колкото от предните четири битки, взети заедно. Когато халифът Абу Бакр получава в Медина своята 1/5, остава поразен.
След плячкосването на Амгишийя мюсюлманите потеглят към Хира. Тежките товари са натоварени на лодки, а войската се движи на север по десния бряг на Ефрат. Междувременно Азарбех, управителят на Хира, готви града за отбрана. Под негово командване са скромните сили на гарнизона и никаква помощ не се очаква отникъде. Персиецът решава да заприщи Ефрат и да отклони водата по напоителните канали. С тази задача е натоварен отряд конници под командването на сина му. Акцията дава резултат, нивото на реката пада и лодките опират дъното. Мюсюлманският авангард реагира веднага, напада отряда и го избива. Само няколко ездача успяват да се измъкнат. Азарбех разбира, че действията срещу Халид са безсмислени и се оттегля с гарнизона към Ктесифон. Градът остава в ръцете на собственото си арабско население.
Халид пристига в Хира към края на май 633 г. и след символични бойни действия двете страни сядат на масата за преговори. Жителите на града поднасят дарове и искат да запазят вярата си. Договарят се да плащат джизие в размер на 190000 дирхама годишно, а в замяна им е обещана защита. Така Хира минава мирно под мюсюлманска власт. Подаръците и договора са изпратени на Абу Бакр. Той ги приема с радост, но изрично пожелава стойността на даровете да се приспадне от данъка.
Следва период на относителено спокойствие. Халид установява база в Хира и оттам налага властта си над останалите територии. Към края на юни 633 г. почти цялата провинция е под негов контрол. Местното управление е оставено в ръцете на старите племенни структури, които от своя страна са задължени да плащат джизие. Назначени са специални отговорници по събирането на данъка.
В началото на юли Халид предприема поход на север, отвъд река Ефрат, където са разположени крепостите Анбар и Еин Тамр с немногочислени гарнизони. Под негово командване са 9000 бойци. Макар персийците да оказват сериозна съпротива, към края на месеца и двете крепости са в мюсюлмански ръце. В това време Ктесифон се готви за отбрана.
Изненадващо от северната граница на Арабия идва зов за помощ. Абу Бакр е изпратил един корпус със задача да подчини арабските племена в района на Думат ул-Джандал и след това да се присъедини към Халид. За зла участ мюсюлманите се оказват приклещени от врага и не могат да изпълнят задачата. Командирът им решава да помоли Халид за помощ. Пълководецът назначава свои заместници в Ирак и потегля на юг с 6000 ветерани. Преди това изпраща отговор: "Очаквай препускащи коне, яздени от лъвове, размахващи бляскави саби... вълна след вълна..."
С пристигането си Халид поема командването на цялата армия. Племената решават да му дадат открито сражение и са анихилирани в Битката при Думат ул-Джандал. Остатъците се укрепват в крепостта, но след обсада и щурм също са разбити. В края на август 633 г. авантюрата приключва и мюсюлманската войска се завръща в Хира. Очаква я изненада.
Отсъствието на Халид дава надежда на персите и те решават да предприемат офанзива в Междуречието. Започва набиране и обучаване на нови войски, включително и от арабските християнски племена. През септември успяват да организират две армии - в Хусайд и в Ханафис, и две групи арабско опълчение - в Сании и в Зумайл. Междувременно мюсюлманските войски са отпочинали и през октомври Халид тръгва на поход. Разделя войската си на три корпуса по 5000 души. Планът му е първият и вторият корпус да ударят едновременно двете персийски войски, а третият да остане в резерва под негово лично командване. Командирите на корпусите, обаче, не успяват да постигнат синхрон. Персийците са разбити при Хусайд, оттеглят се в Ханафис и оттам обединената армия се оттегля към Музаийя. Когато вторият корпус пристига в Ханафис, противникът вече е далеч. Халид не е доволен.
Разбирайки, че противникът е в Музаийя, пълководецът решава да приложи нов план, този път под свое ръководство. Потегля с трите корпуса по три различни пътя и извършва безпрецедентно нощно нападение от три страни едновременно. Персите са смазани. След два дена удря по същия начин арабския лагер при Сании, а след още два и Зумайл. Все нощем и от три страни в пълен синхрон.
Битките при Хусайд, Музаийя, Сании и Зумайл (обща численост):
Победа за мюсюлманите:
15000 бойци / минимални жертви
Загуба за персийците:
35000 бойци / 20000 жертви
С това персийската съпротива в района приключва.
Следва...
Comment