Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Византийската войска

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Наскоро четох в руски сайт,че съвременния рекорд с турски лък е 800(?)м.Дори и да е имало попътен вятър,пак ми се вижда много.
    Пази ме,Боже,от приятели,от враговете сам ще се пазя!
    http://ivan-rendakov.blogspot.com/

    Comment


      гаден пухчо написа
      Наскоро четох в руски сайт,че съвременния рекорд с турски лък е 800(?)м.Дори и да е имало попътен вятър,пак ми се вижда много.
      Челсъм, че това е турският посланник в Париж със спортен лък

      Comment


        Araslan написа
        Не съм много съгласен все пак рефлексния лък си е доста дълъг просто е сгънат малко :p за да бъде по компактен и удобен за използване от кон (макар че японците доста добре се справят с стрелбата от кон с доста дълъг лък).
        Да го кажем така - конят е доста нестабилна огнева платформа Големината на самият лък в случая не играе чак такова значение, освен откъм акспекта за удобност при използването му (ясно е, че голям лък ще се пречка повече). Пехотата има стабилна основа и не трябва да се занимава с разни разсейващи неща като водене на коня и като следствие може да води по-прицелен огън с значително по-мощни лъкове (а оттам и по-големи, макар да не е задължително) от конник. Оттам и по-голямата далекобойност.
        А също не съм съгласен че рефлексния лък е ново и непознато оръжие донесено от хуни българи авари и т.н. ми те и траки и скити и асирийци и перси са си имали прилични рефлексни лъкове.
        Напълно съгласен.
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          Май не му е тък мястото,но погледнете.
          Пази ме,Боже,от приятели,от враговете сам ще се пазя!
          http://ivan-rendakov.blogspot.com/

          Comment


            Именно за това се възхищавам на конните стрелци защото е доста по-трудно боравенето на лък от кон а те са си спечелили доста така слава на точни стрелци.Иначе е ясно и на малките деца че боец стъпил здраво на кракати си ще има по-голяма успеваемост в стрелбата от такъв препускащ наляво надясно :nut:
            А и наистина Пухчо не му е тук мястото сайта е даден в други теми А мисля че е тук мястото да се похваля сдобих се с лък от господин Грозер.Хунски екстра 1 и сега усилено се правя на сагитарии
            ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

            Comment


              византийска армия

              няколко въпроса за византийската армия:

              1.Кой я командва в битка?
              2.Каква е структората и?
              3.Каква е тактиката и?
              4.Как са въоръжени отделните единици?


              Желателно е преди да се пуска нова тема, да се потърси чрез търсачката дали няма вече подобна. За повечето работи има
              Модератор
              Силна армиа,здрави крепости,добра инфраструктора-Добре дошъл в Персия!

              Comment


                Погледни в горепосочените линкове-има всичко и точно.
                А до това се докопах случайно и за превода си признавам че е неточен и без бой "Войнски закон на Византия"

                Войнски закон
                --------------

                1.Този,който се осмели да организира заговор,или тайно съобщество,или бунт против Архонта си,под какувто и да е предлог,се подлага на обезглавяване,особено предводителите на бунта или заговора.
                2.Ако стратиот не се подчинява на своя пентарх,възпротивява му се,нека бъде наказан.Също и пентарх,възпротивящ се на декарха си,по същия начин и декарх на своя хекатонтарх.И ако някоя тагма се противи на архонта,или трибуна,или комита,или на който и да е подобен-нека бъде осъден на най-високото наказание.
                3.Ако някой стратиот,чувайки разпореждането на своя декарх,не го изпълни,нека бъде наказа.Ако той,незнаейки за разпореждането извърши грешка,нека бъде наказан декарха,защото не го е уведомил навреме.
                4.Ако към стратиота е извършено каквото и да е беззаконие,нека той се обърне към архонта на тагмата.Ако беззаконието е извършено от архонта,то нека той се обърне към висшестоящия архонт.
                5.Ако стратиот скитничи извън времето на коммеата,той се изгонва от военна служба и като селски жител се предава на градската администрация.
                6.Ако някой по време на война освободи стратиот,то нека плати 30 нумизми,ако е по време на зимуване,нека стратиота получи коммеат от 2или 3 мини.В мирно време стратиота получава коммеат от епархията.
                7.Ако някой бъде уличен в желание да се предаде на врага,то следва да се накаже най-тежко,при това и неговите единомишленици и укриватели.
                8.Ако някой нанесе вреда на стратиот,то нека го възмезди двойно от собственото си имущество.Ако архонт или стратиот нанесат вреда някому по време на зимуване,поход или лагер и не го възмезгят подобаващо,нека възмездят пострадалия имуществено в двоен размер.
                9.Ако някой,комуто е поверена защитата на град или кастрон и не му е специално наредено,го предаде,не желаейки да го защитава когато има възможност го напусне,въпреки волята на своя архонт,особено при необходимост,нека бъде обезглавен.
                10.Ако някой стратиот намери животно или каквото и да било,малко или голямо,и не го предаде на своя архонт,нека бъде наказан като крадец,и неговите съмишленици и укриватели също.
                11.Ако стратиот по време на битка преждевременно напусне мястото си в строя,за да сваля доспехи от убит враг убит от друг или да граби,или своеволно се впусне в преследване на други врагове,такъв,Ние повеляваме да се накаже със смърт,като отслабващ строя и по този начин създаващ ущърб на своите другари,то имуществото му да се изземе и се предаде на смърт в тагмата.Ако му се прояви снисхождение,да бъде бит с пръчки и лишен от военна служба.
                12.Ако по време на генерално сражение или битка се получо обръщане в бягство без каквато и да е разумна и видима причина,Ние повеляваме:стратиотите на тагмата първа побягнала и по този начин разбила строя или напуснала мястото където е била поставена за сражението,да бъде разделена на десятки и всеки десети да бъде предаден на смърт в другите тагми.Ако се окаже,че има ранени в този сблъсък,то Ние повеляваме,на такива са се свали обвинението в бягство.
                13.Ако знамето бъде пленено от враговете без каквато и да е разумна и видима причина,Ние повеляваме:да бъдат наказани и те,и архонтите им,които ги командват.Ако някой бъде ранен през време на пленяването на знамето,то нека той бъде освободен от обвинение.
                14.Ако се получи бягство при наличие на укрепление и бягащите не потърсят убежище в укреплението с цел да се защитават там,а презрените избягат на друго място,Ние повеляваме да бъдат наказани като дезяртьори виновни за поражението.
                15.Ако стратиот по време на боя захвърли оръжието си,Ние повеляваме да бъде наказан,като обезоръжаващ сам себе си и въоръжаващ врага.
                16.Ако екзарх или някой друг подлага на контрибуции по време на поход земеделски участъци,то нека той бъде глобен двойна сума.
                17.Екзархи,които създават безпорядък или подстрекават против служба в армията да бъдат обезглавени или след подлагане на телесни наказания изгонени.
                18.Ако някой,само с думи,всява безпорядък в войнската служба и много се съгласят с него,то нека той бъде силно осъкатен и изгонен от войнска служба.
                19.Ако стратиот се възпротиви на волята на своя архонт,да се съсече.Ако той само е задържал жезъла на архонта,да се изгони от служба.Ако преднамерено е счупил жезъла на архонта или е вдигнал ръка на архонта,да бъде наказан най-строго.
                20.Ако стратиоти захвърлят своя екзарх и позволят на вреговете да го завладеят(заловят?),имаики възможност да го защитават,и той загине,да бъдат наказани с обезглавяване.
                21.Отделените да пазят двореца и загубвайки по своя вина бдителност и бодърстване,подлежат на най-строго наказание или получавайки снисхождение-изгонени.
                22.Утишлия при варвари като посланник или търговец им продаде обработено или необработено оръжие или въоръжение-да се екзекутира.
                23.И този който финансира враговете или шпионира за тях-да се накаже по същия начин.
                24.Ако дезяртьори донесат на враговете за секретни замисли на ромеите-да се екзекутират,и тези нарушаващи мира.
                25.Ако стратиот,занимавайки се с действия по време на сражение,забранени от архонта му,не изпълни заповед-да се накаже най-строго.Или ако в съглашение с враговете първи побегне пред очите на стратиотите или захвърли въоръйението си,той да бъде обезглавен,или ако му се даде снизхождение-да бъде изгнан.
                26.Ако стратиот преднамерено рани свой другар или себе си с камък,да се лиши от военна служба.Ако рани с меч себе си или друг,да се накаже със смърт,като самоъбиец или извършител на престъпление.
                27.Извършилия кражба стратиот да бъде изгонен от военна служба,след като възстанови двойно откраднатото.
                28.Стратиот осъден на обезглавяване,изгонване или на каквото и да било и по една или друга причина избегнал наказанието не може никога повече да заема военна служба.Позорно изгонените никога не могат да заемат военна служба или да получават каквито и да било почести.
                29.Стратиоти изгонени от служба не могат да се занимават нито със земеделие,нито с търговия,нито с държавна работа и се лишават от превилегиите на стратиотите.
                30.Ако някой напусне поверения му укрепен лагер,нека му се отсече главата.
                31.Провинилия се пред императора се умъртвява и имуществото му се конфискува.
                32.Стратиот намислил да бяга при варварите и заловен се обезглавява.
                33.Избягалия при варварите и завърнал се в последствие да бъде подложен на мъчения.
                34.Ако подлежащ на изселване стратиот избегне наказанието и продължи да носи военната служба да бъде подложен на смъртно наказание.Този който е изгонен за кратко време,ако той е доброволец,се изпраща на остров да живее,само ако изгнанието не е свързано с пренебрежително носене на службата,например прелюбодеяние или друго публично обвинение.
                35.Стратиот,който е заточен на постоянно местоживеене по публично обвинение,например прелюбодеяние или други простъпки,породени от небрежна служба,и поради това подлежащ на изселване все пак продължи да служи му се отсича главата.такива хора са ненадежни и негодни за служба.
                36.Опитващия се да избяга от службата като стратиот,да бъде наказан сурово,защото опита за отклонение от военни обязаности е престъпление.Призваните за военна служба и неявили се се продават в робство,защото това е престъпление срещу родината.
                37.Ако някой отклони сина си от служба по време на война или го направи непригоден,за да бе служи,Подлежи на изгнание и част от имуществото му се конфискува.
                38.Караулен стратиот в затвора,напуснал поста си се обезглавява.
                39.Стратиот провинил се заради вино или друга силна напитка,или друго наслаждение не се обезглавява,а се подлага на мъчения в частта си.
                40.Ако стратиоти,охраняващи затворници ги изпуснат поради немарливост се подлагат на телесни мъчения или лишават от служба,в зависимостта на ценноста на затворника.Ако го освободят от състраданиесамо се изгонват от служба.Ако целите им са коварни-наказват се с отсичане на главата или се разжалват до най-ниската степен.
                41.Стратиот склонен към прелюбодеяния се изгонва от служба и имуществото му се конфискува.
                __________________
                Пази ме,Боже,от приятели,от враговете сам ще се пазя!
                http://ivan-rendakov.blogspot.com/

                Comment


                  ahav написа
                  Малко оригинали да съживя темата.
                  Всъщност, първата и последната миниатюра са от Томичовия псалтир, изработен в търновската книжовна школа около 1360г.

                  Това, което ме интересува е третата миниатюра - откъде е и къде може да се намери в по-голям формат ?

                  Поздрави,
                  Медка
                  Pauke !

                  Comment


                    само може ли линк към сайта с онези фигурки
                    Силна армиа,здрави крепости,добра инфраструктора-Добре дошъл в Персия!

                    Comment


                      атанас написа
                      само може ли линк към сайта с онези фигурки
                      По принцип съм свалял картинки от много сайтове, можеш да пуснеш търсачка на изображения в Гугъл. Ето eдин от тях:


                      И малко картинки за съживяване на темата:

                      Линкът е към материал от 75 стр., посветен на армията на Георгиос Маниакес (11 в.) и това е сред най-детайлните материали за византийската войска, които могат да се намерян в мрежата. Иначе самите рекострукции там не ми вдъхват много доверие, но е интересен текстът.

                      Comment


                        Аз от почти две седмици (...) чакам да ми докарат "Великите битки и борби на българите през Средновековието", която уж е с цел реконструкция на средновековни доспехи и битки в цветни илюстрация, но доколко е така, ще видя като я докарат. Поръчал съм я на късмет, понеже имам "Балканските войни" на Въчков и е доста добра. Нвкой има ли мнения относносно въпросната книга?

                        Един въпрос - "катафракт" запазва ли се като тип тежко-брониран конник след XIIIти век? В "Хроника за Александър Велики" (поправете ме ако бъркам името) има бронирани коне, както и изцяло бронирани конници (най-вероятно с кабадион). Явно са били познати и в края на съществуването на империята, но дали са били обособен тип войскова единица, дори малобройна, или отделни войници?

                        Comment


                          подразделения от тежка конница е имало


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            Тежката конница се запазва, но вече не се казват катафракти и мисля, че не са толкова тежко бронирани вече - главно с плетени ризници.

                            За "Великите битки" - имам я и в сравнение с другите български популярни книги, които съм виждал да засягат Средновековието, е най-добра. Което обаче не означава, че погледнато в общ план е чак толкова добра. Повлияна е силно от Оспрей, хубавото е, че има и собствени тълкувания на илюстраторите (например преобладаващите доспехи са показани като кожени ризници - явно кабадион). Хареса ми най-много илюстрацията на битката при Онгъла - там е показано добро разнообразие от шлемове и доспехи при византийците, което ми изглежда реалистично. Иначе до 12 в. византийците са показани главно в кожени ризници и от време на време - в ламеларни, това е нещо, с което не съм особено съгласен. Неметалните ризници за определено са били силно застъпени, но мисля, че са преобладавали платнените, другите най-разпространени са били плетените. Люспестите се срещат през цялата византийска история, а ламеларните започват да се използват по масово от 9 в.

                            Comment


                              ahav, мерси! Ако се съди по подшлемниците (които са дву-или-трислойни) късните византийски плетени ризници са били доста здрави, а и все пак отдолу/отгоре носят аналог на френските акетон и гамбезон (ендолорикон и ?). Плетката им 5:1 ли е, попринцип?

                              Мерси и за мненията за книжката! Точно от Osprey-ките подозирах, че им е вдъхновението (с оглед и на "Балканската война"), в което няма лошо. Сега остава да се преборя с немърливостта на онлайн книжарниците и най-накрая да я донесат...

                              Comment


                                Плетката им 5:1 ли е, попринцип?
                                Хм, на практика 5:1 не дава кой знае какво предимство пред 4:1. Само ще се увеличи теглото, за сметка на незначително усилване. Трябва да се отчете и срещу какви оръжия тези брони е трябвало да защитават войните, т.е. кои са основните им врагове. Преди Кръстоносните походи Византия рядко се среща с противници, екипирани с тежки оръжия, та толкова добре защитени войници, като този от третата картинка, предполагам са били малцина. Разни "специални" части , да речем.
                                Quae fuerant vitia, mores sunt.

                                Comment

                                Working...
                                X