Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Византийската войска

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Нещо линка не работи, поне за мен: казва ми че има временен проблем със страницата на Метрополитън. :sm186:

    Comment


      Както вече казах, това е бронята на Филип ²², точно за тази броня се говореше по-горе. Ако ще се обсъжда дали гробницата е на Филип ²², май мястото му е в Античност. Както посочих в гробницата са намерени фрески и склуптурни изображения, има и запазени изображения на Филип и Александър - може да ги сравним. Готов съм да обсъдим в "Античност" дали гробницата е на Филип, но няма да търпя да се "изисква" от мен какво мнение да имам. Всеки да си каже аргументите, всеки да реши за себе си.

      А линка от Метрополитън и аз не мога да отворя.
      Last edited by ; 13-06-2005, 21:10.

      Comment


        ТВВ, за съжаление наистина не работи линка. Надявах се, че е само временно, но знае ли човек.
        Изображението, което исках да ти покажа, е от сребърна плато от 630 г. По-горе съм го пуснал като картинка (там, където са 3 чернобели автентични изображения, това е първото с 5-6 византийски войници). За съжаление на тази картинка образът е по-дребен и няма да можеш да го разгледаш качествено в детайли.

        Comment


          Говоря единствено и само за предлагането на дадена професионална информация като истинна и единствена вярна, когато тя не е такава.
          Никога не съм представял дадена информиция като единствено вярна.
          В случая ставаше дума за конкретна броня. Аз я показах, заедно с меч и щит от същата гробница. Прието е да се нарича гробница на Филип, така е известна. Както шлимановата маска на Агамемнон, която разбира се не е на този цар (поне няма никакви конкретни данни да се направи такава връзка). Да не говорим за неотдавна намерената "маска на Ситалк"(та като стана дума, в гробницата в Синдос има подобна маска с бронзов шлем); да не говорим за т.нар. "Балдуинова кула" - постройка която няма нищо общо с оригиналната кула нито по място, нито по форма, нито по предназначение (последното ще рече, че от там най-много някой път да е минал Балдуин, защото се касае за Френхисарската порта, а не за кула-затвор).

          Та както казах, ако смяташ да говориш за гробниците от региона на Вергина - "Античност" е чудесно място. А и ще е интересно, защото там има доста оръжие и то съвсем оригинално, а не съмнителни реконструкции. Но като казвам, че това е бронята, щита и меча на Филип, да ме поправяш, че за бронята било само вероятно, означава, по логическото правило на изключеното трето, че другите са на Филип. Подобно "пояснение" си е чиста дезинформация.

          И като извинение към останалите ползватели, че трябва да четат нашия глупав спор - въпросната златна маска и бронзов шлем от гробницата в Синдос - около 500 пр.н.е.


          А това е въпросната глава на Александър

          и за сравнение - мраморна глава на Александър от Пела ок. 100 г. пр. н.е.

          Comment


            И малко за виз.армия.

            Първата е византийска, защото фреската е от 1180, т.е. преди въстанието. Иначе е от Костур, седалището на прототронния митрополит на българската охридска архиепископия. Изобразява св. Георги и св. Димитър



            Другата отново е от Костур, но 1260г. - залеза на бълг. власт в региона. Изобразен е центурион от сцената на разпятието.

            Comment


              Готини са картиниките, свалили съм си ги аз
              Ето малко фигурки на византийци от 6 в. - пускам ги, защото са исторически сравнително достоверни.
              Attached Files

              Comment


                оригинални миинатюри около 1204 г.

                Малко оригинали да съживя темата.
                Attached Files

                Comment


                  Sir Gray написа
                  Докъде бях стигнал......
                  Срещу методите ни ...Лев препоръчва тежката кавалерия веднага да тръгне в атака, за да прикове леките ни конници в близък ръкопашен бой, където те нямат шанс. Също така и пешите стрелци биха могли да бъдат много ефективни, защото техните лъкове бият по-надалече от по-малките лъкове на нашите конници, а конете са особено важни за нас (без кон изпята песен).
                  Браво бе! :nut: Ти за рефлексен лък чувал ли си? А за прост такъв??? И защо някои хора упорито си мислят, че нашите леки конници са главната кавалерия - може би от филмите? Тежката конница идва от изток и е възприета късно от Рим, Източен Рим възприема стремето 10 век, а без него конникът е почти едно нищо. Освен туй я ми кажи как ще притиснеш лека конница, която обикаля в кръг и те сипе със стрели с тежка такава? Накъдето и да тръгнеш все част от кръга ще стреля в гърба ти. Това за "без кон изпята песен" е желание на ромеите да се изфукат все таки в нещо, подобно на германците след разгрома при Сталинград, че през зимата руснаците водели, ама през пролетта... Не ми е известно тяхната пехота някога да е заблестявала особено пред нашата.
                  Рефлексният лък, който е познат само на изток и донесен оттам, бие на три пъти по-голямо разстояние и три пъти по-скорострелно, точно и с голяма сила с три пъти по-малка сила за натягане и е два пъти по-малък. Рим никога не е имал такива лъкове, просто щото не може да си ги произведе.

                  Comment


                    ahav написа
                    Малко оригинали да съживя темата.
                    ще кажете, че дърпам всичко на Запад, но последната която изобразява преминаването на Червено море, конниците носят точно шапел дьо фер, масово използван 13-края на 14 в. на Запад

                    Batko Charly написа
                    Ний пак кога използваме турци като наемници?
                    Срещу унгарците при Видин 1369, срещу ромеите 1364
                    Last edited by gladiator; 08-09-2005, 15:09. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                    Comment


                      Ситалк написа
                      Рефлексният лък, който е познат само на изток и донесен оттам, бие на три пъти по-голямо разстояние и три пъти по-скорострелно, точно и с голяма сила с три пъти по-малка сила за натягане и е два пъти по-малък. Рим никога не е имал такива лъкове, просто щото не може да си ги произведе.
                      Я, чак сега видях това толкова интересно и високо интелекуално и аналитично мнение! Много ми стана интересно за тоз така чуден лък - а дали е имало лентова версия? А двуножник за прицелна стрелба? За лазерен прицел не питам, защото несъмнено такъв е имало в серийния модел по подразбиране....
                      Не, сериозно - що за фантастики са това?! )) Най-весело ми стана дето стреляли 3 пъти по-бързо - как точно скорострелността с лък зависи от самия лък??? Аз все си мислех, че човека го опъва, пък то какво се оказа...
                      А по същество - съответната тактика, която толкова те учудва, е препоръчана от Лев, не от мене. И явно е функционирала отвреме на време, съдейки по достата такива случаи в историята.
                      Обикалянето в кръг ми е интересно как така става около армия от 30-40 хил души? Те горките обикалящи бая километри ще навъртят Някой някъде беше описал хубаво как най-вероятно става тази тактика - не се обикаля врагът в кръг (е, освен ако не е малочислен), ами се връткат пред самия боен строй. Но както и да е, това са маловажни подробности.
                      За самият комплексен лък - нито стреля 3 пъти по-надалече, нито пък 3 пъти по-бързо (не, това просто не е истина), нито пък е по-точен (пак как точно така лъкът ще е точен?!?! Това да не е пушка - единствено и само от стрелеца зависи точността). Предимствата му са били, че е малко по-мощен и по-малък по размери. Но това не го прави оръжие-чудо, страховитата му слава се дължи на умението, с което го използват. И разбира се един голям пехотен лък стреля по-надалече и по-точно от всеки малък лък за конник.
                      XV mile the sea brode is
                      From Turkey to the Ile of Rodez...

                      Comment


                        Ето едно матриалче, което намерих и мисля, че местото му е точно в тая тема :tup: :

                        “Гръцкият огън”

                        Според някои легенди, за първи път неизвестен вид огнехвъргачки са били използвани в древна Асирия, при обсадата на един град, намиращ се върху територията на днешен Ирак. Историците обаче твърдят, че първият достоверен случай за употреба на запалителна смес, “изстреляна” от специални тръби, е свързан с битката при Делия (424 г.пр.н.е.) в Древна Гърция. Тръбите са представлявали кух дървен ствол, а запалителната течност – смес между суров нефт, сяра и масло. Малко по-късно гърците създават и огнехвъргачка изстрелваща вече не запалителна смес а истински огън. Според схемите, стигнали до нас, за тази цел се използвало нещо като пещ с дървени въглища, в която с помощта на големи мехове се нагнетявал въздух и пламъкът, съпроводен от оглушителен шум, изригвал от специалния ствол, вероятно на не повече от 5-10 метра. Разстояние, което не е чак дотам безопасно, ако огънят е бил изстрелван срещу чужд кораб, непосредствено преди абордаж или пък, ако са го използвали за подпалването на обсадните съоръжения на противника. Известно е, че с подобни огнеметни оръжия са били снабдени и някои римски кораби.
                        Що се отнася до истинския “гръцки огън”, той се появява едва през “тъмните векове”, т.е. в ранното Средновековие. Смята се, че е изобретен от един сирийски грък на име Калиник, принуден да избяга след арабското нашествие от родния си Баалбек. Според византийските източници, годината, в която Калиник създал страшното си оръжие, е 673. “Течният огън” се изхвърлял от специални сифони, като продължавал да гори и във вода.
                        Постепенно “гръцкият огън” се превърнал в истинско “абсолютно оръжие” в морските битки, защото скупчените един до друг дървени кораби са били идеалната цел за подобна запалителна смес. И византийските, и арабските историци са единодушни за смайващия ефект от употребата и, отбелязвайки, че опитите да се гаси с вода само подхранвали пламъка и единственото спасение било за тази цел да се използва пясък.
                        Точната рецепта за изготвянето на “гръцкия огън” обаче, си остава загадка и до днес. Сред съставките и обикновено изброяват нефт, различни видове дървесни масла и смоли, както и (задължително) някакъв секретен “компонент”. Според някои изследователи, “огънят” най-вероятно е представлявал смес от негасена вар и сяра, която се запалва при съприкосновение с вода, а също и от някакви смолисти “носители” като нефт или асфалт.
                        За първи път тръбите с “гръцки огън” били монтирани на византийските бойни кораби “дромони”, а после се превърнали в основно оръжие и на останалите морски съдове от флота на Империята. През 673, според византийския историк Теофан, арабският флот за първи път потеглил към Константинопол. Корабите презимували в Киликия, след което се насочили към столицата. Когато император Константин ²V разбрал за приближаването им, наредил да бъдат подготвени няколко огромни двупалубни “дромона”, снабдени с “гръцки огън”, както и други, натоварени с резервни тръби. Още при първия сблъсък византийците запалили два от най-големите кораби в арабския флот, а войните на Исляма били така потресени, че моментално потеглили обратно към Сирия.
                        Второ подобно нашествие арабите подготвят през 718, този път с два огромни флота. Единият дори успял да стовари десант в Тракия (който обаче бил напълно унищожен от армията на българския владетел Тервел), но по-късно и двата били разгромени напълно от въоръжените с огнепръскачки византийски кораби.
                        По-всичко изглежда сифоните, изхвърлящи “гръцкия огън”, били направени от бронз. Как точно за изтрелвали тайнствената смес обаче, си остава загадка. Вероятното разстояние на обстрела е било около 25-30 м., т.е. напълно достатъчно да попречи на вражеските кораби да се сражават пълноценно. Така, въпреки съкрушителните поражения, претърпени от византийците срещу арабите в Сирия и Мала Азия, Константинопол и континентална Гърция останали недостъпни за бойците на Аллах. Впрочем, Империята успешно използвала страшното си оръжие и срещу други враждебни флотилии. В частност, през 941, с негова помощ, напълно бил унищожен флотът на руския княз Игор, появил се край Константинопол.
                        Една от многото загадки, свързана с това, може би най-страшно, оръжие на древността, е, защо византийците не са могли да защитят с негова помощ столицата от обсаждащите я кръстоносци, а по-късно и от турците? Между другото, от Х²² век нататък съобщенията за използването на “гръцкия огън” почти съвсем изчезват, или са очевидно недостоверни. Едно от обясненията е, че тайната е била известна на съвсем тесен кръг от посветени, които са загинали в династичните междуособици по онова време. А може би, загубвайки достъп до нефтените находища около Каспийско море, Империята е загубила и необходимите суровини за изготвянето на “гръцкия огън” ? Кой знае?

                        THE LABARUM


                        sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                        ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                        ,sevogorob eht erew ysmim llA
                        .ebargtuo shtar emom eht dnA

                        Бе сгладне и честлинните комбурси
                        тарляха се и сврецваха във плите;
                        съвсем окласни бяха тук щурпите
                        и отма равапсатваха прасурси.

                        Comment


                          След 12 век май залязва въобще военно-морската мощ на Византия.
                          Attached Files

                          Comment


                            Galahad написа
                            След 12 век май залязва въобще военно-морската мощ на Византия.
                            Да, действително. Точно тогава бях чел, че имаше някакъв огромен пожар :evil: в Константинопол, който нанесъл огромни щети на флота. :sm226: :sm232:

                            THE LABARUM


                            sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                            ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                            ,sevogorob eht erew ysmim llA
                            .ebargtuo shtar emom eht dnA

                            Бе сгладне и честлинните комбурси
                            тарляха се и сврецваха във плите;
                            съвсем окласни бяха тук щурпите
                            и отма равапсатваха прасурси.

                            Comment


                              Няколко статийки за изтегляне от RapidShare:

                              Статия на Халдон за произхода и устройството на стратиотските участъци и въпроса за произхода на темите:

                              в зип.

                              Другото е за воинските земи и статута на войниците



                              третото е за връзката армия - икономика:

                              Comment


                                Sir Gray написа
                                И разбира се един голям пехотен лък стреля по-надалече и по-точно от всеки малък лък за конник.
                                Не съм много съгласен все пак рефлексния лък си е доста дълъг просто е сгънат малко :p за да бъде по компактен и удобен за използване от кон (макар че японците доста добре се справят с стрелбата от кон с доста дълъг лък).А също не съм съгласен че рефлексния лък е ново и непознато оръжие донесено от хуни българи авари и т.н. ми те и траки и скити и асирийци и перси са си имали прилични рефлексни лъкове.А някой спомена че рекорд за далекострелност с лък принадлежи на някакъв турски султан нещо от рода на 960 метра :nut: това поредната легенда ли е и някои знае ли нещо по въпроса (сори за офтопика ама то си е традиция май )
                                ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                                Comment

                                Working...
                                X