Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гърция - наследник на Византия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Някой вече писа за усещането на самите гърци като наследници на византийците. Обаче тук следва един много важен въпрос - себеусещането на съвремените гърци като център на света. Самата претенция за наследник на империя като византийската, има за цел преди всичко да повиши и утвърди националното им самочувствие. Между впрочем, не е случайно, че напоследък има такъв прехлас и манипулативност по отношение на прабългарите. Това донякъде е инстинктивно, но се следва същият рефлекс - да покажем на света, че ние сме наследници на световен център.

    А че съществува приемственост между Византия и Гърция - факт. Факт е обаче /и то съзнат от самите гърци/, че те не са световни лидери. Т.е. тая приемственост може само да покаже, че западните обществени отношения са изградени връз елинистична култура, като Византия е един от основните проводници на античната култура. За голямо гръцко /но и наше/ съжаление, принципите на обществените отношения от античността, имам предвид най-вече идеята за свободния гражданин, са възприети и институциализирани от западната цивилизация, като противовес на източната. Става въпрос за оценяванането и регламентирането на правата на индивида в запада и изтока. /Тук отварям скоба, тъй като това си е съвсем отделна тема - църковната схизма от 1054 г., отношението човекобог-богочовек, прогрес и общество/.

    И така, ако гърците днес смятат, че те защитават и предоставят на света достойнствата на Византия - добре. Практиката обаче сочи папството като наследник на Византия и античността. И то не просто на византийското имперското начало, което си е просто мост на гръко-римската култура. Става въпрос за способност за изява, за защитаване на лични права и персонифицирана отговорност. На едно такова ниво гърците не могат да бъдат наследници /нито Русия, нито Сърбия/. Или поне отчасти могат, отнесено само до формата.

    Comment


      #17
      Напълно съм съгласен с последното мнение!
      Recalibrating my lack of faith in humanity...

      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

      Comment


        #18
        SRH написа
        А че съществува приемственост между Византия и Гърция - факт. Факт е обаче /и то съзнат от самите гърци/, че те не са световни лидери. Т.е. тая приемственост може само да покаже, че западните обществени отношения са изградени връз елинистична култура, като Византия е един от основните проводници на античната култура.
        Пътят на друвногръцката култура към Западна Европа (и към модерността) е през Рим, а не през Константинопол. Под Рим имам предвид това, което римската култура е предала на латинската късносредновековна култура, когато се възражда интересът към древногръцката и римската култура. Цялата Византийска култура, византийската литература, византийският светоглед са много различни от древногръцката, те поначало и много малко я познават. Например почти няма цитирания на древногръцки автори във византийската литература, те не са важни, не се учат, не са ценностен ориентир. И цялото византийско светоусещане - устройство на живота, морал, вярвания, идеи са много чужди на съответните елински. Така че може би е малко пресилено да се каже, че Византия е наследник на Древна Гърция.

        Comment


          #19
          Хана мисля, че срх има предвид съвременна Гърция и Византия.
          Ако обаче можем да поразсъждаваме по въпроса как не древногръцката, а римската култура достига до зап. възраждане не можем да не видим мястото на Византия.
          Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

          Comment


            #20
            Хана написа
            Например почти няма цитирания на древногръцки автори във византийската литература, те не са важни, не се учат, не са ценностен ориентир.
            Напротив даже често има цитирания. Спомням си как съм се чудил на някакви хроники и изведнъж почват за Арес, за розовопръстата Еос и за хитроумния Одисей.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #21
              Съвсем не мисля, че византийците не са ценяли или са имали пренебрежително отношение към древната гръцка култура. Всъщност единственото, което наистина е представлявало смущение и противовес е религията. Един Омир например винаги е бил ценен във Византия и задължително изучаван в базисния курикулум - в западна Европа той е почти непознат. Платон и Аристотел са изучавани, нещо повече - именно византийците разпространяват тази литература сред арабите например.

              Comment


                #22
                Бежанците след падането на Константинопол донасят много антични текстове в Италия и съответно ръцете на католическата църква ускорявайки ренесанса. Това събиране на книжнина започва още през 1204 г. след като кръстоносците установяват половинвековна власт над центъра на империята. Падението на Византия може да се разглежда, според мен, като катализатор на ренесанса.
                "Щом не щеш мира, на ти секира"

                Comment


                  #23
                  Сигурно греша за позоваванията на гръцки антични автори във византийските текстове, не съм чела всички възможни, но все пак от това, което съм чела, не мога да ги определя като "чести". Но дори и да са били широко известни и познати - нима има приемственост между византийската литература и старогръцката? Има ли византийски произведения на изкуството, които да наподобяват старогръцките? Има ли творби, които да продължават традициите на античната гръцка литература? Има ли научен труд, който да развива древногръцките виждания във философията, етиката, реториката, политическата наука? Аз поне не знам да има. Всичко се развива на основата съвършенно различен източнохристиянски светоглед.

                  Comment


                    #24
                    Ако имаш връзка с Бомбата - попитай него. Мисля, че точно с това се занимава. Помоли го да драсне тук два реда за това, защото и на нас ни е интересно.


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #25
                      Хора, самата Византия не се счита, пък и не може да е наследник на Древна Гърция. Тя Византия все пак си е все "същата" Римска империя. Римляните наистина са фенове по гръцкото, но реално много малко заемат от истинския гръцки светоглед и повечето го пречупват и донагласяват да пасва към собствения им такъв. Римското възприятие на гръцката култура е интересна тема, но може би си заслужава да е отделна.
                      XV mile the sea brode is
                      From Turkey to the Ile of Rodez...

                      Comment


                        #26
                        Именно, Визнатия не доразвива гръцките текстове, но не ги и унищожава
                        "Щом не щеш мира, на ти секира"

                        Comment


                          #27
                          Здрасти, преди превеждах един текст за древната литература, но понеже бе много сложен го зарязах. Все пак от това кото преведох се казваше че Омир бил настолно четиво на учениците, и изобщо интелектуалците. Поради скандалните му текстове (присъствието на езически богове) любимо упражнение на всеки интелектуалец е било да преработи илиадата, така както "нещата са се случили в действителност".
                          www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                          "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                          Comment


                            #28
                            Гърците не са глупави. Така че историците им нямат нищо против да ги обявяват за наследници и на древна Елада, и на Византия. Бездруго към края на Византия няколко умни византийци са се сетили, че имат нещо общо с някогашните елини поне в езиково и културно отношение. Днешните гърци са православни и говорят гръцки (макар и опростен). Значи са византийски потомци. Освен това живеят на територията на Елада и стопанисват (умело и доходно) паметта й. Значи са и елини. Изобщо, лукаво и хитроумно е данайското племе...


                            Timeo Danaos et dona ferentes...
                            Last edited by gregorianus; 21-12-2006, 03:54.
                            Луд на шарено се радва - цивилен блог

                            Comment


                              #29
                              И "пазете се от данайците, даже и да ви носят дарове" :twisted:
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                #30
                                Гърция не е наследник на Византия. Византия е държава на православното християнство, в която гърците не доминират. Византийски императори са били арменци, сирийци и други поданци на империята, т.е. всички поданици на империята които са православни християна са заемали държавни постове на всички нива!.

                                Comment

                                Working...
                                X