Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каталаните

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
    По беглите ми спомени пишеше доста подробности, ама трябва да го прехвърлиш, за да видиш какво точно. Въпросната аланска орда всъщност е бивша елитна войска на Ногай, която бяга от гнева на хан Токтай при действително яката междусобна война, която разтърсва Златната орда в самия край на XIII в.
    Много благодаря за отговора.А къде се намира това за да го "прехвърля"А на руски дали го има някъде в интернет?
    Нартиада

    Comment


      #77
      Пандора написа Виж мнение
      Много благодаря за отговора.А къде се намира това за да го "прехвърля"А на руски дали го има някъде в интернет?
      Ами не знам, може и да е превеждано на руски, със сигурност го има на гръцки и латински в изданието на Corpus Scriptorum Historiae Byzantinorum
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        #78
        Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
        Ами не знам, може и да е превеждано на руски, със сигурност го има на гръцки и латински в изданието на Corpus Scriptorum Historiae Byzantinorum
        E, хайде сега!...Ги, ти да не би пък Пахимер да си го чел на гръцки или латински? Мнозина тук добре знаят, че въпросната информация може да се намери и на български език в том X на ГИБИ (Гръцки извори за българската история), където е публикуван голям откъс от хрониката на Пахимер (стр.149-217).
        Вярно че форумът има претенцията за висока класа и стил, ама дайте да го караме по-земно някак...

        Comment


          #79
          eee това пък, ако не е съвпадение.
          Вчера един приятел ме помоли да му пратя Пахимер, хубаво, че хвърлих едно око в каталанската тема.
          Ги, мен за гръцки не ме търси, освен скопеното издание в ГИБИ има си и Failler на тоя свят, аз там чета френския превод, пък за който иска има си и гръцки
          Ето линка за онези, които ги влече 6 тома чист Пахимер

          Comment


            #80
            Caballero de Santiago написа Виж мнение
            E, хайде сега!...Ги, ти да не би пък Пахимер да си го чел на гръцки или латински? Мнозина тук добре знаят, че въпросната информация може да се намери и на български език в том X на ГИБИ (Гръцки извори за българската история), където е публикуван голям откъс от хрониката на Пахимер (стр.149-217).
            Вярно че форумът има претенцията за висока класа и стил, ама дайте да го караме по-земно някак...
            Пахимер наистина не съм го чел, ама наскоро се мъчих с Григора и Кантакузин А аз не говоря само за "въпросната информация" (която честно не се сетих, че я има точно в ГИБИ) ами евентуално и за някои други интересни нещица за тези алани, защото вниманието в бг превода там 100 % не е концентрирано върху тях. Уотева...
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #81
              Caballero de Santiago написа Виж мнение
              E, хайде сега!...
              Вярно че форумът има претенцията за висока класа и стил, ама дайте да го караме по-земно някак...
              Извинявам се предварително,ако мойто ниво не е толкова високо колкото вашето /а то си е така / .Аз съм само любител.
              Нартиада

              Comment


                #82
                KIZIL DELI написа Виж мнение
                eee това пък, ако не е съвпадение.
                Вчера един приятел ме помоли да му пратя Пахимер, хубаво, че хвърлих едно око в каталанската тема.
                Ги, мен за гръцки не ме търси, освен скопеното издание в ГИБИ има си и Failler на тоя свят, аз там чета френския превод, пък за който иска има си и гръцки
                Ето линка за онези, които ги влече 6 тома чист Пахимер
                http://www.multiupload.com/4JAHV1S1NG
                Благодаря ви много!Качих си въпросния файл
                Сега остава да се справя с езика
                Attached Files
                Нартиада

                Comment


                  #83
                  SRH написа Виж мнение
                  ...В крайна сметка каталанците си намират майстора в лицето на Наварската "компания" - също наемници, които с подкрепата на Флоренция искали да превземат Албания. През 1379 г. тия тръгнали на поход, а през 1388 г. разбиват каталанците между Ксанти и Комотини, около езерото Вистонис.
                  Извинявам се ,че така с рогата влизам в темата ,ама относно тази битка конкретно знае ли се нещо повече ...?!
                  http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                  Comment


                    #84
                    arhangel написа Виж мнение
                    Извинявам се ,че така с рогата влизам в темата ,ама относно тази битка конкретно знае ли се нещо повече ...?!
                    То бива хаос бива в тая история (знам го много добре!), обаче споменаването на Ксанти, Комотини и езерото Вистонис (Порто Лагос) вече ме хвърли в пълен потрес . Как си представяте, че каталаните и наварците ще прехвръкнат ей така на няколкостотин километра, за да се бият за Атина в беломорска Тракия!?!?!?! Те такова животно, дето викал шопа, нема
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      #85
                      Междувременно видях източника на SRH в нета (поне предполагам, че е той) и мога само да допълня, че въпросната битка изглежда като абсолютна измишльотина на автора на статията за сайта (за ролеви игри).
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        #86
                        Току що ми попадна едно сведение, свързано с каталаните, което действително ми достави голям душевен "кеф". Още преди много години, като четох Мунтанер за първи път (как лети времето!), ме хвана много яд, че накрая венецианците му взеха всичкото злато и скъпоценности, които беше награбил в "Романия" и той, понеже трябваше да изпълни рицарския си дълг и да придружи инфанта на Майорка, си тръгна от Гърция гол като пушка , а през това време Каталанската компания прилапа цялото Атинско дукство. Обаче имало справедливост на този свят! След войната на каталаните и венецианците срещу генуезците, за която писах по-преди, Серенисимата взела решение да обезщети наследниците на Рамон за щетите, които нейните граждани му били нанесли в Гърция . Интересно само дали са им върнали и парчето от Светия кръст, обковано "със злато и скъпоценни камъни", което се паднало на Мунтанер от плячката във Фокея и според легендата било пренесено от Йерусалим от самия св. Йоан Евангелист?!?
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          #87
                          Днес срещнах поредната интересна информация за каталаните, с която бързам да ви запозная. В района на Колоня на албанското крайбрежие името Katallan-I означавало "чудовище" и според някои изследователи представлявало зловещ спомен от времената на каталаните. Ако изобщо има нещо такова, то най-вероятно е свързано с пиратските им набези по албанския бряг
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            #88
                            Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                            името Katallan-I означавало "чудовище"
                            яко, абе въобще каталаните навсякъде само добрини са правили и никой с лошо не ги е споменал.

                            Comment


                              #89
                              Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                              Днес срещнах поредната интересна информация за каталаните, с която бързам да ви запозная. В района на Колоня на албанското крайбрежие името Katallan-I означавало "чудовище" и според някои изследователи представлявало зловещ спомен от времената на каталаните. Ако изобщо има нещо такова, то най-вероятно е свързано с пиратските им набези по албанския бряг
                              А тук (на стр. 607) Василев дава и други подобни примери А за онва езеро май стана някаква комбинация от предоверяване и чул-недочул. Малко преди да прасна въпросния постинг един познат се влачи в Комотини и ми разправяше за епичната битка между тия две групи. После видях и оня източник (м/у другото и в някакъв местен гръцки сайт имаше същата информация). Сега със сигурност мога да кажа, че това е измислица, още повече след като прочетох няколко писания на Kenneth Meyer Setton. Пък и наистина каква работа имат каталаните в северна Гърция в годината, когато наварците превземат Атина, пък предната година Солун става турски?

                              Comment


                                #90
                                Ахахах, в Пелопонес като искали да кажат, че някоя жена има лош харатер, казвали: "Тя трябва да е каталанка" , SRH, благодарности за линка!

                                То не че каталаните (особено тия от Компанията) са се появявали все там, дето им е работа (по-скоро обратното!), ама през 1388 г. щеше да им е доста трудничко да се бият с наварците точно в Беломорска Тракия, което при това е на майната си от основната им крепост Атина. Плюс това не е известно наварците да са имали флот! Освен това е било твърде рисковано - Мурад I, падишахът (мир на праха му!) нямаше да остави франкските неверници така безнаказано да си вършат беззаконията точно под носа му.
                                A strong toun Rodez hit is,
                                The Castell is strong and fair I wis...


                                блог за средновековна балканска история

                                Comment

                                Working...
                                X