Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каталаните

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    тенденциозно премълчавайки наистина отвратителни подробности около управлението им в Атина, Тива, Неопатра и Салона.
    14 век сам по себе си е доста неприятен, какво чак толкова са правели, че да се отличат?


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      Thorn написа Виж мнение
      14 век сам по себе си е доста неприятен, какво чак толкова са правели, че да се отличат?
      Хех, много правилно изказване
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        Само едно от нещата е перманентно продаване на собствените им християнски поданици в робство. Което само по себе си е по-брутално дори от рейдовете им за залавяне на хора заедно с турците - това от днешна гледна точка. От тогавашна може би най-гадно е изглеждал съюзът им с турците при наличието на три века кръстоносни походи, чийто основен враг са били именно последните. Изгаряне на ръкописи, унищожаване на библиотеки, църкви и др., убийства на католически и православни монаси и свещеници, отлъчване от църквата и тн.
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          От тогавашна може би най-гадно е изглеждал съюзът им с турците при наличието на три века кръстоносни походи, чийто основен враг са били именно последните.
          Извинявам се, че малко отклонявам темата с този пост, но ми е интересно мнението ти, те.. не мисля да го превръщам в пълноценно отклонение, а само въпрос.
          Сигурно, но пък ми е направило впечатление (вярно, отнася се до малко по-късен период (поне век и нещо)), че и по-късно някои християнски сили никак не се свенят да сключват съюзни отношения с Османската империя (сещам се на първо място за Франция (Франсоа ²), но по-краткотрайни близки отношения има ти други държави). Дали дотогава нравите в това отношение са се попроменили или винаги политическия (финансов) интерес е бил на първо място? Особено пък за наемниците.

          Comment


            Турците са били обичаен съюзник по това време - не само на север, но и на юг. Павел Мамон например ги използва при защитата на Монемвасия.

            Comment


              Турците са били и съюзници още на Ласкарис, после на Кантакузин, да не говорим, че Исак II Ангел е бил в съюз със Саладин. Но все пак изглежда гадно.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                Thorn написа Виж мнение
                Турците са били и съюзници още на Ласкарис, после на Кантакузин, да не говорим, че Исак II Ангел е бил в съюз със Саладин. Но все пак изглежда гадно.
                gollum написа
                Извинявам се, че малко отклонявам темата с този пост, но ми е интересно мнението ти, те.. не мисля да го превръщам в пълноценно отклонение, а само въпрос.
                Сигурно, но пък ми е направило впечатление (вярно, отнася се до малко по-късен период (поне век и нещо)), че и по-късно някои християнски сили никак не се свенят да сключват съюзни отношения с Османската империя (сещам се на първо място за Франция (Франсоа ²), но по-краткотрайни близки отношения има ти други държави). Дали дотогава нравите в това отношение са се попроменили или винаги политическия (финансов) интерес е бил на първо място? Особено пък за наемниците.
                Първо сравненията с православните не са съвсем релевантни, каталаните са католици. После и едва ли и някой от съвременниците православни, камо ли католици, е гледал с добро око на тия съюзи с турците, справка отношението на самия Кантакузин към тях в пространното му историческо съчинение Франсоа ² печели доста негативи с тази си акция и Франция в крайна сметка се отказва от алианса си с османците, макар че, ако не ме лъже паметта, по това време той все още е твърде изгоден за нейната кауза. Има и нещо друго - за държавиците, основани от кръстоносните походи в Леванта, турците са били архи-враг, нещо като орките за Гондор, така че съюзът с тях е бил трудно допустим поне в началото. ОК, по-късно (след. нач. на 14 век) имаме и други подобни прецеденти: напр. наварците и Антонио Ачайуоли, но, забележете, при всички тези християнски владетели има нещо нередно. Антонио, мисля, беше незаконнороден, наварците и в частност Пиер дьо Сен Сюперан са същата стока като каталаните, Гатилузите първоанчално са обикновени генуезки пирати и тн. При търговски градове-държави като Венеция и Генуа кръстоносната идеология в държавното управление никога не е била силна, затова и те не могат да се считат за релевантни примери в отношението към турците (и двете използват турски наемници и съюзници в един или друг момент). Основният "съдебен" фактор за католиците е, естествено, папството, което неслучайно отлъчва от църквата и обявява кръстоносен поход против каталаните. Мнозина летописци, вкл. венецианецът Марино Санудо Стари, говорят за "недостойния" съюз с "неверниците", а, макар и отлъчени от църквата, каталаните "от срам" (по-точно от страх от възможните последици) се стремят да го пазят в тайна, като дори нареждат на турците да нападат техни острови, за да поддържат лъжливото впечатление, че набезите им не са свързани с дон Алфонсо Фадрик. Да, за православните съюзът с турците е бил нещо по-нормално, те са нямали институции като папството и военните ордени, които да осъждат строго подобно поведение и да му се противопоставят с наличните си средства.
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  Кухулин написа Виж мнение
                  Турците са били обичаен съюзник по това време - не само на север, но и на юг. Павел Мамон например ги използва при защитата на Монемвасия.
                  Павел Мамонас е отвратителен предател, който поради враждата си с Теодор I Палеолог докарва турците на Пелопонес с оплакванията си пред Баязид на срещата му с християнските му васали в Сяр и почти предизвиква завладяването на Морея. Това ако е типичен пример, т.е. "обичайно", то не знам...
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    И така, с две думи: смятам, че за тогавашните хора съюзът с турците е изглеждал най-"гадно", тъй като общественото мнение при християнските народи и най-вече при католиците е считало подобен акт за предателство спрямо вярата, т.е. спрямо Бог, а за по-тежък "грях" от това в тази епоха просто не се сещам.
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      Не знам... Лично аз съм съгласен с теб - съюза с турците си е гадно нещо. Но съм съгласен и с Торн - в ония времена гадните неща са като здравей-здрасти. Павел Мамон е отвратителен предател, окей, но турци се бият в Гърция и един век по-рано - при Пелагония. Да не говорим, че при Макриплаги са част именно от франкската войска

                      Comment


                        Е, тяхната флота и набези извършва в Средиземно море, опирайки се изцяло на френски пристанища и снабдяване.
                        Т.е. можем да кажем, че "общественото мнение" и религиозните "власти" са гледали с много лошо око на тези работи, но това не е спирало политическите съображения (като, да речем, при Франсоа - испанците са по-зъл враг от турците, така че...). Благодаря, Ги, нямах намерение да отклонявам дискусията. Мисля си, че за наемниците, които прекарват времето си почти изцяло в походи и плячкаджийство, вероятно си е било в реда на нещата подобен опортюнизъм .

                        Comment


                          Кухулин написа Виж мнение
                          Не знам... Лично аз съм съгласен с теб - съюза с турците си е гадно нещо. Но съм съгласен и с Торн - в ония времена гадните неща са като здравей-здрасти. Павел Мамон е отвратителен предател, окей, но турци се бият в Гърция и един век по-рано - при Пелагония. Да не говорим, че при Макриплаги са част именно от франкската войска
                          Бе...Макриплаги е съвсем друга бира, едно е да откраднеш наемниците на врага, били те и "неверници", а друго е да ходиш да ги търсиш от другата страна на морето и да сключваш договори с тях срещу felllow Christians т.е. католици. Постът на туркопула и туркопулиерите са си редовно присъстваща институция във франкските държави в Ориента, при все това са се опитвали да ги покръстят при пръв удобен случай. И какво: глупости пиша, а?

                          gollum написа
                          Т.е. можем да кажем, че "общественото мнение" и религиозните "власти" са гледали с много лошо око на тези работи, но това не е спирало политическите съображения...
                          Точно Освен това можем да кажем, че "политическите съображения" на някои страни се различават - за Арагон напр. и Испания на Филип II подобен съюз е абсурд, за Каталанската и Наварската компания, Франсоа и Кантакузин е леко срамно, но в крайна сметка се ядва.

                          gollum написа
                          ...да речем, при Франсоа - испанците са по-зъл враг от турците, така че...
                          За Франция - да . Защото, то е пределно ясно и го пише в учебниците за средно образование, френските владения са далеч от всякакви турци и им дреме за австрийците и маджарите примерно.

                          Що се отнася до наемниците, казах по-горе, че за каталаните, които според някои виждания, са първата такава автономна "компания", е характерно всичко отрицателно, свързвано с тях в наше време. Нямам предвид напр. критиките на Макиавели, по-скоро погазването на определени морални норми, които (presumably, не се сещам за подходяща бг дума) са в сила днес.
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                            И какво: глупости пиша, а?
                            Напротив, дори съм изненадан, че засягаме информирано толкова слабо познати теми.

                            Comment


                              Кухулин написа Виж мнение
                              Напротив, дори съм изненадан, че засягаме информирано толкова слабо познати теми.
                              Е, че това е хубаво
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                Ето в тази статия, предполагам, може да се намери нещо подобно на възгледите в последните ми постове (за съжаление нямам достъп до нея): https://brepols.metapress.com/conten...t=fulltext.pdf
                                A strong toun Rodez hit is,
                                The Castell is strong and fair I wis...


                                блог за средновековна балканска история

                                Comment

                                Working...
                                X